Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 15:09:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 20 21 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Uskoro nuklearna elektrana u Kostolcu  (Pročitano 23752 puta)
Krajnje beznadezan


Samo sport spaja ljude a politika ih razdvaja

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 10646
Zastava Srbija, svemir
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 2610
Drogance
on je ostao bez najveceg pomocnog sredstva -Sarca?
sda je jos manje sivih celijica kod njega. Onda ga je dopunjavao Sarac i ispadao je malo pametniji ovako  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Ne vredi se nama boriti,mi isterasmo Turke, a nase nam age i begovi zasedose za vrat .Pobedismo i Nemce i Bugare, a nase nam ulizice slobodu opogane. Nista nam ne vredi kada mi sami dusmane radjamo-ne treba nam neprijatelj sa strane, lakeji ce upropastiti i opoganiti sve . "  Danko Popovic -Knjiga o Milutinu
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Alcatel One Touch
 Smile    vratimo se temi: Svaka kultura ostavlja nešto čovečanstvu, nešto besmrtno; judejska epoha nam je ostavila Bibliju, grčka kultura filozofiju, Rimljani su doprinijeli zakonu, a mi ostavljamo Sarkofag u Cernobilu, konstrukciju koja će nadživjeti sve ostale simbole naše epohe, i može trajati duže od piramida...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik

Zodijak
Pol
Poruke 482
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
u kapitalizmu se cernobilj ne moze desiti
Smile
IP sačuvana
social share
hebi se nadrkani.
jeste, shvatio si.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Ni meni nije sasvim jasno sta je Drogance hteo da kaze?
Da delove treba redovno menjati ? Slazem se

Bugarima pukla cev pa su iskljucili  "makinu" da se ne bi nesto desilo ? E pa tako i treba.
Znaci i dalje imamo 1 pravi incident (Cernobilj). Ajde pokusajte da  nadjete nesto  francuskim A centralama ( ima ih vise desetina a grade jos toliko ).
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Alcatel One Touch
u kapitalizmu se cernobilj ne moze desiti
 Smile
    moze,prijatelju,moze....       Ostrvo tri milje je ostrvo površine 3,3 km² na reci Saskvehana (Susquehanna) u Pensilvaniji (Amerika) i ime nuklearne elektrane. Ime ovog ostrva se veoma često povezuje sa havarijom 28. marta 1979. godine, kada je se delimično otopio reaktor TMI-2 nuklearne elektrane Ostrvo tri milje. Naziv reaktora nije izveden iz dimenzija ostrva na kome se nalazi, već iz činjenice da se nalazi 3 milje od gradića Midltaun (eng. Middletown). Elektrana se sastojala iz dva reaktora pod pritiskom TMI-1 i TMI-2.
 
Nuklearna elektrana Ostrvo tri milje

Opis havarije

Glavna pumpa za vodu, koja je hladila sekundarni prsten elektrane, pokvarila se oko 4 sata ujutru 28. marta. Kvar je nastao usled mehaničkih i električnih problema, što je dovelo do toga da generator pare prestane da hladi vodu primarnog prstena.
Posle 2s se automatski zaustavila parna turbina a šipke za regulaciju su se spustile u aktivnu zonu reaktora
Nakon 5s pritisak i toplota su nastavili da se povećavaju u primarnom prstenu reaktora. Spuštanjem šipki za regulaciju potpuno u središtu, došlo je do prestanka rada reaktora.
12s - Pritisak je počeo da opada u reaktoru, a sigurnosni ventil, koji je trebalo da se automatski zatvori, nije se zatvorio. U kontrolnom punktu ništa nije ukazivalo na to da se sigurnosni ventil nije zatvorio. Pri tom se pogoršao odvod energije iz reaktora.
2min - Upalio se sistem automatskog hlađenja u slučaju havarije kako bi kompenzovao otok vode iz primarnog prstena elektrane.
4min - Voda u reaktoru je provrila, povećao se njen nivo u središtu reaktora čak do sigurnosnog ventila. Operateri reaktora, ne znajući da je ventil otvoren, povećanje količine vode su protumačili kao uzrok automatskog hlađenja i ugasili su pumpu za vodu, misleći da je vode bilo previše (a ustvari vode je bilo nedovoljno).
10min - Voda je isticala, pritisak se smanjivao, a nastavljala je voda da vri u reaktoru, stoga su operateri mislili da vode ima dovoljno i da je para samo u gornjem delu središta reaktora.
2sata - Povećala se radioaktivnost vode u primarnom prstenu.
2sata 15min - Izmerena je povećana radioaktivnost i oko elektrane.
2sata 22min - Operateri su zaustavili otok vode iz primarnog prstena elektrane. To je dovelo do pogoršanja hlađenja aktivne zone reaktora, njegovog središta.
3sata 20min -Ponovljeno je hlađenje u slučaju havarije. Ubacivana je nova, hladna voda, tako da više nije dolazilo do pregrevanja aktivne zone reaktora.


Prilikom ove katastrofe, nije došlo do ozračenja osoblja koje opslužuje reaktor.

Tih godina, u Americi se planirala izgradnja 129 nuklearne elektrane. Nakon nesreće koja se dogodila, realizovano je samo 53 projekta. Važno je napomenuti, da je pre nesreće oko 70% populacije podržavalo američki nuklearni program, dok je posle nesreće ovaj broj pao na 50% i vremenom je bivao sve manji i manji.

Čišćenje elektrane je počelo u avgustu 1979. godine i završeno je krajem 1993. godine. Od 1985. do 1990. godine, skoro 100 tona radioaktivnog goriva je uklonjeno iz ove nuklearne elektrane......                       - 1957, u Vindskejlu u Engleskoj, kada je vatra izbila u reaktoru sa grafitnim hlađenjem što je dovelo do curenja radijacije i kontaminacije područja od 200 kvadratnih milja;
- 1976, kada se u blizini Grajfsvalda u Nemačkoj, u nuklearki Lubmin jezgro nuklearnog reaktora skoro potpuno otopilo zbog manjkavih mera zaštite od požara. U atmosferu je ispuštena velika količina radijacije,
- 1999. u nekontrolisanoj lančanoj reakciji u elektrani za preradu uranijuma Tokaimura u Japanu, što je dovelo do ekološke katastrofe.
« Poslednja izmena: 28. Nov 2007, 00:29:54 od drogance »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
Ako se vratite malo nazad mozete videti spisak incidenata vezanih za nuklearne reaktore kao i posledice:
http://forum.burek.com/index.php/topic,284025.msg4353980.html#msg4353980
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Ako moze nesto svezije od 50-ih, 60-ih, 70-ih....
Smile
Sve ovo sto je napisano opisuje MANJE incidente u tehhnoloski, dalekoj proslosti. U to vreme u centralama nije postojao niti jedan komp vec su neki tipovi poput Homera Simpsona pritiskali male sarene dugmice i vukli poluge kao u zeleznickim vagonima Smiley
U medjuvremenu se desila kompjuterska revolucija. i povecanje  bezbednosnih mera. I bas kao u slucaju japanske elektrane u epicentru zemljotresa, kompjuter  sam na prvi znak ugrozenosti, automatski gasi reaktor i obezbedjuje sigurnost.
A jedan  Japanac je ipak povredjen. Palo mu parce gipsanog plafona na glavu Smiley

PS- nekima nikad nece biti dovoljno sigurnosti. I saksije padaju na glave zar ne ? Ne ?
« Poslednja izmena: 28. Nov 2007, 12:20:49 od BG_Highlander »
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 9046
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Alcatel One Touch
JEZIVO(februar 2005)
Dragiša Lukić (58), radnik u Institutu za nuklearne nauke "Vinča", upao u bazen sa radioaktivnim otpadom

BEOGRAD - Dragiša Lukić (58), radnik u Institutu za nuklearne nauke "Vinča", upao je prekjuče u bazen sa radioaktivnim otpadom. U bazenu je proveo dva minuta, ali je to bilo dovoljno da se ozrači. U organizmu mu je registrovan cezijum, čije je vreme poluraspada 35 godina i koji je široj javnosti postao "poznat" posle havarije u Černobilju.

Dragiša Lukić


Dragiša je zajedno sa kolegom Dragišom Milićevićem dobio zadatak da u prostoriji u kojoj se nalazi bazen sa radioaktivnim otpadom postavi stalke za eksperiment koji je u narednim danima trebalo da se obavi. U toku rada popustila je šarka poklopca na kome je Lukić stajao i on je upao u bazen.
- Na sreću, ostao sam priseban. Brzo sam izronio i uhvatio se za konstrukciju platforme - priča za Kurir Dragiša Lukić.

U pomoć mu je pritekao kolega Dragiša Milićević. Pružio mu je ruku i izvukao ga iz bazena. Prema njihovoj proceni, Lukić je u bazenu ostao dva minuta. Odmah je skinuo zaštitno odelo i plastične nazuvke i vatom za dekontaminaciju upio vodu.

- Tražio sam da se odmah istuširam jer voda obavi 50 odsto dekontaminacije. Doktor Marko Ninković, međutim, to nije dozvolio jer, kako je rekao, nije hteo da rizikuje zbog povreda koje sam zadobio prilikom pada. Ja sam se ugruvao, imam podliv, ali nisam imao otvorenu ranu - objašnjava Lukić.

On je zatražio da ga puste u radničko kupatilo da se odmah istušira, jer je to pravilo u takvim situacijama. Niko, međutim, nije mogao da nađe ključ od kupatila. U međuvremenu su alarmirane služba za zaštitu od zračenja i Medicinska zaštita Instituta. Prema Lukićevim rečima, službe su se čitavih pola sata dogovarale šta treba da rade. Tek nakon "ubeđivanja i prepucavanja", on je specijalnim vozilom prebačen u Medicinsku zaštitu. I tu su mu rekli da čeka.

- Dvadeset minuta sam čekao dok nije naišla doktorka Zora Žunić. Ona me je samo pitala šta se desilo i otišla. Tek kada su došle doktorka Želimira Ilić i sestra Jasmina Perišić, primljen sam na dekontaminiranje. One su me odmah poslale na tuširanje i potpuno "obradile". To je bilo sat vremena od mog pada u bazen - objašnjava Lukić.
      
Samo jedan kolega pomogao

U izjavi koju je Lukićev kolega Dragiša Milićević dao u Institutu, potvrđuje se priča Dragiše Lukića. Milićević je samo podvukao da niko od četvoro kolega i šefova koji su se zadesili na istom mestu nije pritekao u pomoć Lukiću, ali ni njemu da izvuče kolegu.      
   
   



Dragiša Lukić dva dana zaredom odlazi u "Vinču" na ispitivanje. Kako Kurir nezvanično saznaje, u njegovom organizmu registrovan je cezijum, ali bi potpuni rezultati trebalo da budu gotovi sutra. U "Vinči" kažu da je Lukić imao sreće jer se pri padu nije onesvestio ili povredio. Sreća je i to što u bazenu nije bio otpad još jače radioaktivnosti jer bi Lukić tada, kako kažu u "Vinči", "svetleo kao lampion".

Oni su podsetili na slučaj radnika sa "Tri ostrva" u Sjedinjenim Američkim Državama, koji je nakon pada u bazen sa radioaktivnim otpadom bukvalno svetleo tri dana, a onda u najtežim mukama umro.

Radnici "Vinče" potpisali su peticiju u kojoj traže da se sve ispita do kraja i utvrdi odgovornost zbog "slučaja Dragiše Lukića". Oni upozoravaju na uslove u kojima rade, jer, kako kažu, u "Vinču" godinama nije ulagano. Nema organizacije, transport radioaktivnog otpada ne obavlja se po svetskim standardima, a radnici nisu zaštićeni. Kako Kurir saznaje, o incidentu su obavešteni i republički javni tužilac i policija, kao i republički inspektor Slaviša Simić.
      
Sugerisali mu da je "čist"

Dragiša Lukić ogorčen je na rukovodstvo "Vinče".
- Već mi je posredno saopšteno da je moj pad u bazen u stvari bio "bezazlen" i da sam potpuno "čist". Daj bože da je tako, ali ako oni tvrde da je ta voda tako čista, ja neću tražiti odštetu, već ću samo baciti moju cipelu u bazen i zatražiti da svaki rukovodilac uroni i dohvati je - kaže Lukić.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
mob
Nokia 6230
Dakle pravljenje atomskih bombi bez incidenata, a pravljenje nuklearki katastrofa. Smile Smile Smile
Pa ima sezdeset puta vise bojevih glava od nuklearki.
Poznavanje problema radijacije je na tom nivou, da ako pitas Tomu Nikolica, kurtona srpke politike, sta bi vise voleo, nuklearku u Srbiji ili da Rusi bace desetak bombi na Hrvate i Siptare, Toma ce izabrati ovo drugo.To kao lider koji dobro poznaje problematiku.
Da bi radikali pobedili, u stanju je da kaze da su Srbi imuni na radijaciju koja proizilazi iz nuklearnih bombi, ali da su jako osetljivi na radijaciju iz nuklearki.
To bi proslo i to je nivo drustva gde se diskutuje o nuklearkama.
Za promenu, bih preporucio svakome da odvoji jedan dan, koliko je potreban da se nauci sta je radijacija i drugacije bi se diskutovalo.
Ali taj dan mora da bude postan, samo sa burekom, bez piva ispred prodavnice i Kurira.
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1459
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
 Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Svi oni jednako misle.To nisu ljudi na čiju se reč možeš osloniti. To je najodvratnija fukara na svetu, koja se ne može zajaziti ničim što bi joj se ponudilo. Ja sam duboko uveren da se s njima nećemo usrećiti. Ti su ljudi, svi odreda, prozirni kao čaša, nezajažljivi, i u takvom meri lažni i dvolični da sumnjam da na kugli zemaljskoj ima većih podlaca, prevaranata i samoživih ljudi." - Zivojin Misic o Hrvatima uoci stvaranja Kraljevine SHS
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 20 21 23
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 15:09:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.