Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:59:48
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: UN o predlogu rezolucije Srbije  (Pročitano 10975 puta)
08. Okt 2008, 08:03:40
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone
UN o predlogu rezolucije Srbije
8. oktobar 2008. | 00:08 -> 07:06 | Izvor: B92, Tanjug
Njujork, Brisel -- 192 zemlje članice UN glasaće danas o predlogu rezolucije Srbije da se Međunarodni sud pravde izjasni o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova.



Da bi taj zahtev bio upućen Međunarodnom sudu pravde potrebno je da se pozitivno izjasni većina zemalja članica UN koje će učestvovati u glasanju. Zvanični Beograd je optimističan i očekuje da bi, posle intenzivnih diplomatskih napora za pridobijanje podrške, Generalna skupština UN mogla usvojiti rezoluciju.

Incijativu Srbije na sednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija obrazložiće ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić.

Nakon toga sledi debata, za koju Jeremić očekuje da će biti oštra. Upros tome, on se nada da će ishod glasanja biti pozitivan.

"Pokušaćemo, kao i na Generalnom komitetu, da napravimo na početku sednice huk, odnosno da veliki broj zemalja sa svih kontinenata, iz različitih krajeva sveta, uzme učešće u debati, podrži stav Srbije, i da sama debata uzme tok koji će kasnije biti povoljan za izglasavanje naše rezolucije", rekao je Jeremić.

Dobrom rezultatu se nada i predsednik Srbije Boris Tadić.

"Treba biti uzdržan dok se ne završi glasanje. Nisam dobar prognozer, bolji sam radnik – moj posao je da radim i ovde radim tražeći podršku za našu rezoluciju od svih sagovornika sa kojima imam priliku da se susretnem", rekao je on.

"Očekujem dan sa osećanjem da smo sve uradili što smo mogli da uradimo - na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija 60 susreta, Ministarstvo spoljnih poslova sa jednom teško ponovljivom međunarodnom aktivnošću", kaže Tadić.

On je rekao i da je "dobra okolnost čitave srpske inicijative što će ostati pozitivni rezultati u domenu međunarodne politike".

Ipak, jedna od glavnih prepreka usvajanju rezolucije jeste mogućnost da se neke od manjih zemalja, koje nameravaju da podrže dokument, u poslednjem trenutku pod pritiskom odluče da se uzdrže ili da ne prisustvuju glasanju.

Još izvesnija nepovoljna mogućnost je da jedna ili više zemalja zajedno ulože amandman u pokušaju da preformulišu i izmene dokument.

Eventualni amandmani bi takođe bili stavljeni na glasanje i usvojeni, odnosno odbačeni prostom većinom.

Međutim, ministar Jeremić tvrdi da je Srbija spremna i za tu situaciju.

"Velika Britanija je cirkulisala papir na osnovu koga može da se očekuje da će neko pokušati da uvede amandman koji bi promenio smisao i značaj naše rezolucije", kaže Jeremić.

"Naravno, borićemo se svim silama protiv bilo kakve promene teksta naše rezolucije. One koje imamo na našoj strani i koje danas viđamo ćemo upozoriti i na to da postoji mogućnost amandmana", rekao je on.

Prema dosadašnjim izjavama zvaničnika i prema nezvaničnim informacijama, Srbija može da računa na podršku velikog broja malih zemalja, zatim članica Pokreta nesvrstanih, izvesnog broja arapskih zemalja i Rusije.

Članice Evropske unije još se nisu zvanično izjasnile kako će glasati, ali izjave više evropskih zvaničnika ukazuju da bi mogle da budu uzdržane.

Bogdanović: Srbija izložena pritisku

Ministar za Kosovo i Metohiju Goran Bogdanović izjavio je da je Vlada Srbije izložena pritisku iz inostranstva da ne insistira na izjašnjavanju Generalne skupštine UN o predlogu rezolucije kojom se traži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti nezavisnosti Kosova.

"Pritisak dolazi iz onih zemalja koje su već priznale Kosovo i koje su uticajne", rekao je Bogdanović u intervjuu Rojtersu.

Britanska agencija napominje da neke zapadne diplomate u Ujedinjenim nacijama ocenjuju da bi, ukoliko Generalna skupština UN usvoji srpski predlog rezolucije, mogle proći godine dok Međunarodni sud pravde ne donese odluku o tome.

Zemlje koje još nisu priznale Kosovo mogle bi to da iskoriste kao razlog da odlože odluku o priznanju, naveo je Rojters.

"Ako ova inicijativa propadne, onda ćemo mi u bilateralnim kontaktima pokušati da ubedimo zemlje koje nisu priznale Kosovo da ne preduzmu takav korak", rekao je Bogdanović.


Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone


Britanija hoće da "doskoči" Srbiji u UN
Utorak, 7. oktobar 2008. 16:29    


Velika Britanija pozvala je Generalnu skupštinu UN da, ako usvoji zahtev Srbije za mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti nezavisnosti Kosova, uvaži širi kontekst proglašenja nezavisnosti Kosova, a samo pitanje koje se postavlja sudu preciznije formuliše.

U pismu predsedavajućem Generalne skupštine UN Migelu D'Eskotou, britanski ambasador pri UN DŽon Sojers je naveo da bi u tom slučaju bilo neophodno Kosovu omogućiti da učestvuje u postupku i da predstavi svoje argumente.

Dodaje se, međutim, da Britanija nije ubeđena u korist od predloga da se zatraži mišljenje Međunarodnog suda pravde, ni da su neka pitanja koja smatra važnim, odgovarajuće predstavljena.

Britanija ne podržava stav da je od ključnog značaja zatražiti mišljenje suda u vezi sa spornim pravnim pitanjima, ako su posledice takvog pristupa bez jasne svrhe i praktične koristi za telo koje traži mišljenje.

Britanija, međutim, priznaje da se predloženi zahtev odnosi na niz važnih pitanja u međunarodnom pravu, i uvažava oseljivost pitanja za unutrašnjepolitičku raspravu u Srbiji.

U pismu od 1. oktobra, objavljenom na internet strani UN, navodi se da se proglašenje nezavisnosti Kosova ne može sagledati izdvojeno iz konteksta nasilnog raspada Jugoslavije od 1991. godine, uključujući "humanitarnu krizu 1999. godine".

Dodaje se, takođe, da se moraju uzeti u obzir angažovanje međunarodne zajednice u međunarodnoj administraciji na Kosovu i opsežni napori da se postigne rešenje putem pregovora.

Bilo kakav zahtev za savetodavno mišljenje mora da omogući Sudu da donese odluku u skladu sa punim kontekstom koji je kulminirao proglašenjem nezavisnosti, navodi se u pismu.

Generalna skupština UN, takođe, mora pažljivo da razmotri preciznu formulaciju pitanja koje će dostaviti Sudu kako bi obezbedila da odgovor Suda bude od "najveće vrednosti".

U pismu se navodi da se u tački dnevnog reda koju je predložila Srbija, zahteva savetodavno mišljene u vezi s pitanjem da li je "jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnom pravom".

Suprotno tome, u nacrtu rezolucije pitanje je formulisano da li je "jednostrano proglašenje nezavisnosti od privremenih institucija samouprave Kosova u skladu sa međunarodnim pravom", dodaje se u pismu.

Britanija smatra da je potrebno razjasniti da li Srbija nastoji da se usredsredi na uže pitanje o nadležnostima privremenih institucija na Kosovu i, ako je tako, kako se to odnosi na status Kosova sada.



U pismu se dodaje da se u memorandumu sa objašnjenjem koji je dostavila Srbija, navodi da je cilj zahteva za savetodavno mišljenje da se omogući članicama UN da donesu temeljniju ocenu o nezavisnosti Kosova.

Nezavisno od pitanja da li je to odgovarajuća tema za savetodavnu ulogu suda, bilo bi korisno razmotriti da li tako formulisnao pitanje odgovara toj svrsi, budući da su mnoge zemlje postale nezavisne pod kontroverznim okolnostima.

Ocenjuje se da zato savetodavno mišljenje u vezi sa nastankom nezavisnog Kosova ne bi moglo samo po sebi da bude odlučujuće za sadašnji ili budući status Kosova ili priznavanje nezavisnosti.

U pismu se podseća da je Britanija priznala Kosovo i da smatra da su realne okolnosti takve da što više zemalja treba da prizna taj status.

"Britanija sa svoje strane ne dovodi u pitanje legalnost proglašenja nezavisnosti Kosova i, u duhu transparentnosi i otvorenosti, predstavila je svoja pravna gledišta o ovom pitanju na sastancima Saveta bezbednosti UN i sa većim brojem članica UN", navodi se u pismu.

Ističući da snažno podržava Međunarodni sud pravde, Britanija je navela da će, i pored svog jasnog stava o Kosovu, ako pitanje nezavisnosti Kosova bude dostavljeno Međunarodnom sudu pravde na savetodavno mišljenje, konstruktivno učestovati u tome.

Podseća se da je Britanija "podržala konsenzus" da se zahtev Srbije uvrsti u dnevni red zasedanja Generalne skupštine UN, što, kako se navodi, odslikava njenu praksu da podržava uključivanje tema koje zaslučuju raspravu.
Ni Holandija se ne protivi raspravi o inicijativi Srbije u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. To je izjavio Tanjugu portparol holandskog Ministarstva spoljnih poslova Bart Rijs.

"Mi verujemo u međunarodno pravo i nismo protiv rasprave o ovom pitanju na Generalnoj skupštini", rekao je Rijs, ali je naglasio da će Holandija konačan stav o srpskom nacrtu rezolucije zaužeti nakon daljih kontakata s ostalim članicama Evropske unije.

Ambasador SAD u Podgorici Roderik Mur smatra da "nema dileme" da će Generalna skupština UN izglasati Rezoluciju Srbije o izjašnjavanju Međunarodnog suda pravde po pitanju legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije.

"Smatram da će SAD glasati protiv, jer smo ubeđeni da je Kosovo dobilo nezavisnost u skladu sa međunarodnim pravom", rekao je Mur u izjavi za crnogorski Radio Antena M.




Izvor: MTS-Mondo
« Poslednja izmena: 08. Okt 2008, 08:06:12 od Mikele »
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone


Tadić se nada pozitivnom ishodu glasanja u UN
Utorak, 7. oktobar 2008. 17:34    


Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da se nada pozitivnom ishodu izjašnjavanja Generalne skupštine UN o predlogu rezolucije Srbije kojom se traži savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde o legalnosti nezavisnosti Kosova.

Tadić nije želeo da prognozira ishod sutrašnjeg glasanja u Generalnoj skupštini UN, ali je, odgovarajući na interesovanje novinara o tom pitanju i njegovom gledištu i očekivanjima, naglasio da je od izuzetnog značaja, ne samo za Srbiju, već i za međunarodnu zajednicu, da se pitanje Kosova i Metohije sa političkog premesti na pravni teren.

"Srbija je učinila sve što je bilo moguće" kako bi obezbedila podršku svojoj inicitjativi, rekao je Tadić u razogovoru sa novinarima u Evijanu, gde učestvuje u radu Konferencije o svetskoj politici.

Predsednik Tadić je rekao da je i tokom posete Berlinu, prošle sedmice, kao i ovde u Evijanu mogao da se osvedoči o zabrinutosti svetskih lidera i državnika finansijskom situacijom nastalom posle krize na svetskim berzama.

On je primetio da je skup u Evijanu značajna prilika da se napravi presek i političke i ekonomske i bezbednosne situacije u svetu posle kraha hipotekarnih banaka, najpre u Sjedinjenim Državama, a potom i u nekim evropskim zemljama.

"Gotovo na svim panelima Konferencije se ocenjuje da svet posle krize na berzama neće biti isti", rekao je Tadić i dodao da se na skupu ukazuje da će jedna od posledica tih zbivanja biti i preraspodela odnosa velikih sila u svetu.

On je takođe primetio da je dobro obavestiti se iz prve ruke o tome kako će pojedine zemlje reagovati u ovakvoj situaciji, budući da Srbija pažljivo prati globalna zbivanja.

Predsednik Srbije iskoristio je prisustvo predsednika i premijera brojnih država, eminentnih profesora, političkih analitičara i direktora uspešnih svetskih kompanija u Evijanu za bilateralne susrete.

On je razgovarao sa predsednikom Mongolije Nambarajanom Enkbajarom i premijerom Kenije Railo Odingom, a sutra ga očekuje sastanak sa predsednikom Francuske Nikolom Sarkozijem, domaćinom konferencije.

Biće to njegov prvi susret sa šefom francuske države, a time i prilika za razgovor o bilateralnim odnosima, starom istorijskom prijateljstvu i ekonomskoj saradnji Srbije i Francuske, kako je naveo Tadić.

On je ukazao da postoje značajni potencijali da se ta saradnja znatno unapredi.

Tadić će sutra govoriti na konferenciji u Evijanu, na kojojoj su, inače, učešće najavili predsednik Rusije Dmitrij Medvedev, kao i predsednici i premijeri brojnih država, eksperti i menadžeri velikih svetskih kompanija.

Cilj skupa koji je juče otvoren, a sutra se završava, je da pruži priliku šefovima država i vlada da iznesu svoje viđenje globalnih političkih kretanja i vizije u kom pravcu treba da se kreće svet.

Učesnicima će se, između ostalih, obratiti i predsednik zemlje domaćina Sarkozi, zatim predsednici Turske, Estonije, Senegala, Hrvatske, Mongolije, Evropskog parlamenta, premijeri Luksemburga i Kenije, sadašnji i bivši ministri spoljnih poslova, poput Bernara Kušnera i Igora Ivanova, predsednik ukrajinskog parlamenta, svetski političari, direktori instituta i međunarodnih organizacija.


Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone
Zemlje eu po sopstvenom nahođenju o srpskoj inicijativi
Politika - Pre 32 minuta

BRISEL - Zemlje Evropske unije će o srpskoj inicijativi na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija glasati "na individualnoj osnovi", izjavila je Tanjugu Kristina Galjak, portparol Visokog predstavnika Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane.

Članice EU su već zauzimale stavove na individualnoj osnovi i po pitanju priznanja jednostrane secesije Kosova.

Savet ministara EU je 18. februara, dan po proglašenju nezavisnosti, usvojio tekst zaključaka u kojem se svakoj državi ostavlja mogućnost da odluči, "u skladu s nacionalnom praksom i međunarodnim pravom", o odnosima s Kosovom posle jednostrane deklaracije.

Od 27 država EU, 22 su odlučile da priznaju Kosovo, dok Španija, Rumunija, Grčka, Kipar i Slovačka i dalje poštuju teritorijalni integritet Srbije.

Međutim, stav prema priznanju Kosova ne mora automatski da bude identičan stavu prema srpskom predlogu rezolucije u UN i ostavlja mogućnost da, na primer, države koje su priznale Kosovo budu uzdržane.

Takođe, nije isključena mogućnost da sve države EU glasaju istovetno.



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone
Britanija traži izmenu pitanja u generalnoj skupštini un
Politika - Pre 7 minuta

NJUJORK - Velika Britanija od Generalne skupštine UN traži da uzme u obzir ceo kontekst jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i da, ako zatraži savetodavno mišljenje od Međunarodnog suda pravde, pitanje preformuliše "radi veće preciznosti", kao i da omogući Prištini da iznese argumente sudu, saznaje Tanjug u britanskoj misiji pri UN.

Uoči glasanja u Generalnoj skupštini UN o rezoluciji kojom Srbija traži da se od Međunarodnog suda pravde zatraži mišljenje o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova, britanski ambašador Džon Sojers je predsedniku Generalne skupštine UN Migelu D'Eskoto Brokmanu uputio pismo kome je pokrenut "niz pitanja koje Generalna skupština s tim u vezi treba da razmotre".

Velika Britanija snažno podržava Međunarodni sud pravde, ali ne sumnja u legalnost proglašenja nezavisnosti Kosova, navedeno je, između ostalog, u pismu britanskog ambasadora koje je dostavljeno Tanjugu iz britanske misije u Njujorku.

"Proglašenje nezavisnosti Kosova ne može se posmatrati van konteksta nasilnog rapada Jugoslavije, uključujući humanitarnu krizu 1999", naveo je Sojers, ističući da se, takođe, u obzir moraju uzeti "angažovanje međunarodne zajednice u okviru Unmika i napori da se postigne rešenje putem pregovora".

Zbog toga bi, istakao je ambasador, trebalo da se sudu omogući da mišljenje da imajući u vidu puni kontekst događaja koji su kulminirali proglašenjem nezavisnosti Kosova.

"Generalna skupština treba pažljivo da razmotri formulaciju pitanja koje se podnosi sudu kako bi se obezbedilo da odgovor Suda ima najveću moguću vrednost" navedeno je u pismu.

Ukoliko Generalna skupština odluči da traži savetodavno mišljenje, "zarad osnovne pravednosti", trebalo bi da i Kosovu bude dozvoljeno da učestvuje u predstavljanju argumenata sudu, istakao je Sojers .

"Po našem mišljenju, Generalna skupština to treba jasno da navede u tekstu rezolucije", naveo je britanski ambasador.

On je u aneksu, koji je priložen uz pismo, takođe naveo da Velika Britanija priznaje osetljivost ovog pitanja za unutrašnju političku debatu u Srbiji.


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone
Roćen: Crna Gora će podržati inicijativu Srbije u un
Politika - Pre 9 minuta

PODGORICA - Ministarstvo inostranih poslova Crne Gore dalo je instrukciju predstavniku u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija da podrži inicijativu Srbije da Međunarodni sud pravde razmotri legalnost proglašenja nezavisnosti Kosova, rekao je podgoričkim "Vijestima" ministar inostranih poslova Milan Roćen.

Na zasedanju će biti otpravnik poslova u Misiji Crne Gore pri UN Gojko Čelebić, pošto je šef Misije Nebojša Kaluđerović u Podgorici na redovnim godišnjim konsultacijama s državnim vrhom i rukovodstvom ministarstva.

Ipak, sve govori da bi Vlada Crne Gore mogla ubrzo priznati nezavisnost Kosova, pošto su to nedavno u parlamentu posredno nagovestili Roćen i premijer Milo Đukanović, a priznanje je najavio i šef države Filip Vujanović.


Izvor: Krstarica
« Poslednja izmena: 08. Okt 2008, 09:58:35 od Mikele »
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone
Zemlje koje su priznale kosovo pred svojevrsnom dilemom
Politika - Pre 7 minuta

LONDON - Glasanje u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija o predlogu Srbije da se od Međunarodnog suda pravde zatraži savetodavno mišljenje o legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova za pedesetak zemalja koje su već priznale nezavisnost te pokrajine predstavlja svojevrsnu dilemu, ocenjuje Bi-Bi-Si.

Ovaj radio navodi da će predlog Srbije obrazložiti ministar inostranih poslova Vuk Jeremić, koji je imao više od 20 susreta sa predstavnicima različitih zemalja u pokušaju da u poslednjem trenutku pridobije još koji glas za incijativu Beograda.

Do sada je samo Velika Britnija nagovestila da bi mogla podneti amandman na predlog rezolucije Srbije, ističe Bi-Bi-Si, navodeći da se je u pismu koje je britanski ambasador pri UN Džon Sojers uputio predsedavajućem Generalne skupštine traži da se, u slučaju prihvatanja inicijative Beograda, uvaži širi kontekst proglašenja nezavisnosti Kosova, a samo pitanje koje se postavlja sudu preciznije formuliše.

Francuska je pozvala zemlje EU da budu uzdržane, navodi Bi-Bi-Si, ali dodaje da je malo verovatno da će sve slediti tu preporuku i da se procenjuje da bi Kipar i Španija mogle da glasaju za srpski predlog, a da još nije jasno ni da li će SAD biti protiv ili će se uzdržati od glasanja.

Lui Šarbono, dopisnik agencije Rojters iz UN kazao je za Bi-Bi-Si da vlade koje su priznale Kosovo glasanje doživljavaju kao neprijatnost i da je na svim stranama bilo lobiranja i pritisaka.

"Na osnovu onoga što ja znam, mislim da su i zemlje koje su na strani Srbije i zemlje koje su na strani Kosova donele prilično čvrste odluke. Što se tiče zemalja koje su još uvek neodlučne, svakako ima ubeđivanja. Ali, mislim da je Srbija bila posebno aktivna u lobiranju", rekao je on.

"Zvaničnici sa Kosova su takođe obavili izvestan broj telefonskih razgovora, a telefonirali su i Francuzi, u svojstvu zemlje koja predsedava Evropskoj uniji. Mislim da će ova inicijativa proći, između ostalog, i zato što veliki broj zemalja želi da čuje mišljenje Međunarodnog suda pravde, jer će im tako biti lakše da donesu odluku o tome da li će priznati Kosovo ili neće", kaže Šarbono.



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone
Tadić: UN moraju da spreče povratak u anarhiju
Politika - Pre 9 minuta

EVIJAN - Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je da su Ujedinjene nacije (UN) jedina sila koja može da očuva stabilnost međunarodnih odnosa u savremenom svetu i da je zato neobično važno da se rešavanje problema statusa Kosova i Metohije vrati u okvir svetske organizacije i međunarodnog prava.

"UN su jedini univerzalni legitimni sistem za sprečavanje povratka u anarhiju, posebno u svetu koji postaje sve manje koherentan i sve manje predvidljiv", izjavio je predsednik Tadić obraćajući se svetskim državnicima u plenarnom delu Konferencije o svetskoj politici, koja se održava u francuskom gradu Evijanu.

Tadić je podsetio da su se predviđanja Srbije ostvarila:

"Nedavno se na nas obrušio opasan izazov. Reč je o jednostranom, nelegalnom i nelegitimnom proglašenju nezavisnosti od strane jedne etničke grupe, kosovskih Albanaca, u našoj južnoj pokrajini Kosovu i Metohiji", ukazao je Tadić.

Jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova predstavlja pokušaj deljenja jedne države Ujedinjenih nacija, protiv njene volje i suprotno međunarodnom pravu, kako bi se udovoljilo etničkoj manjini, upozorio je Tadić i dodao da se to događa u kontekstu tenzija na globalnom planu.

Po njegovim rečima, UN su i dalje jedina univerzalna institucija, koja suverene države okuplja u zajednicu, i jedini način da se obuzdaju secesionistički pokreti širom sveta jeste da se još jednom potvrdi primat, najviši legitimitet UN i međunarodnog pravnog poretka.

"Svedoci smo da postoje na desetine teritorija širom sveta koje žele da se otcepe od matičnih država i koje samo čekaju da secesija postane legitimna i prihvatljiva norma. A ako bi se to desilo, mnogi aktuelni konflikti mogli bi da eskaliraju, zamrznuti bi mogli ponovo da buknu, a neki novi bi bili izazvani", upozorio je Tadić.

Tadić je odbacio obrazloženje da je Kosovo "sui generis", odnosno jedinstven slučaj, jer bi to značilo da za Kosovo ne važi Povelja UN i drugi principi međunarodnog prava i da u slučaju Kosova ne treba da se poštuju utvrđena pravila ponašanja međunarodne zajednice.

"Smatram da niko ne sme sebi da da za pravo da proglašava takve izuzetke, ni na zapadnom Balkanu, ni u bilo kom drugom delu sveta, posebno kada za to nema odluke Saveta bezbednosti UN", rekao je Tadić.

"Ukoliko uspemo, otvoriće se mogućnost da regionalna saradnja krene uzlaznim putem. Ovakav rezultat bi mogao da vrednuje, u političkom, ekonomskom i moralnom smislu, pristup Srbije koja rešava pitanje Kosova, bez sukoba, mirnim i diplomatskim putem", rekao je Tadić.

Predsednik Tadić je istakao da Srbija želi da sarađuje sa susedima u regionu, i da stoga nije dobro da zemlje u njenom najbližem trpe pritiske da priznaju nelegalno proglašenu nezavisnost Kosova.

"Na taj način se destabilizuje, ne samo region, nego i Srbija. Takav pogrešan pristup nas upravo razdvaja, a nikako ne ujedinjuje. Pozivam i sa ovog skupa prijatelje iz okruženja da ne podležu pritiscima u slučaju Kosova", poručio je Tadić.

Osvrćući se na položaj misije Euleks, Tadić je istakao da Srbija podržava evropski angažman u bilo kom svom delu, uključujući i Kosovo, ali da je neophodno da ona dobije mandat Saveta bezbednosti UN.

"Da bi evropsko prisustvo na Kosovu u potpunosti moglo biti stavljeno u jedan legitiman okvir, od vitalnog je interesa da mandat misije odobri Savet bezbednosti, da njeno delovanje bude statusno neutralno, i da misija ne primenjuje Ahtisarijev plan koji nema legitimitet", rekao je Tadić.

Srbija je, prema njegovim rečima, demokratska država posvećena ubrzanoj integraciji u Evropsku uniju, i zemlja koja može postati garant dobrosusedstva, bezbednosti i prosperiteta u regionu.

"Srbija želi da bude deo rešenja. Radeći zajedno na rešavanju krize oko jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova možemo povratiti poverenje i još jednom potvrditi legitimitet Povelje UN i međunarodnog pravnog poretka koji se na njoj zasniva", poručio je Tadić.


Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone
UN bi mogle odobriti obraćanje MSP
Tanjug - Pre 3 minuta

BEČ - Beograd u debati oko Kosova i Metohije sada može da ostvari etapnu pobedu, jer će UN najverovatnije odobriti zatraženo obraćanje Međunarodnom sudu pravde (MSP), ocenjuje danas bečki dnevnik " Prese ".

List navodi da su "kocke u slučaju Kosova već sa njegovom nezavisnošću pale, ali se matična zemlja Srbija ne predaje".

Čak i šef kosovske diplomatije, navodi "Prese" ne isključuje uspeh Srbije pred UN.

Zahtev Srbije da MSP da ocenu o saglasnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti pokrajine sa međunarodnim pravom trebalo bi da prođe Generalnu skupštinu, potvrdio je kosovski ministar inostranih poslova Skender Hiseni.

On, međutim, smatra da ta rezolucija Prištini neće biti prepreka, jer će, očekuje, još " mnogo država" priznati Kosovo.

"Prese" ukazuje da je broj država koje su priznale Kosovo do sada ograničen: svega 47 od 192 članice UN, među njima 21 zemlja EU.

Željenim obraćanjem MSP-u Srbija se nada da će moći inače spori, proces priznavanja da dalje ukoči.

Ukoliko bi MSP ocenio protivpravnom nezavisnost Kosova to bi navelo pojedine države da povuku priznanje, rekao je šef srpske diplomatije Vuk Jeremić.

"Prese" smatra da je "borba protiv vetrenjača" ipak usmerena pre svega na to da "Vlada Srbije pitanje Kosova skloni sa dnevno aktuelnog stola, i doprinese da ono nestane u sporom procesu odlučivanja međunarodnog pravosuđa ".



Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 20016
Zastava Novi Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Apple iPhone
Hiseni: Teško je blokirati inicijativu Srbije u UN
Politika - Pre 4 minuta

PRIŠTINA - Ministar inostranih poslova Kosova Skender Hiseni izjavio je da je teško blokirati inicijativu Srbije na Generalnoj skupštini UN i najavio formiranje posebne grupe ministarstva koja bi "branila interese Kosova" pred Međunarodnim sudom pravde ukoliko zahtev Beograda bude usvojen.

"Veoma je teško blokirati bilo koju inicijativu u Generalnoj skupštini UN. Ako rezolucija prođe, jedna od konkretnih akcija koju će Ministarstvo inostranih poslova preduzeti biće uspostavljanje grupe koja će se baviti samo tim pitanjem. Verovatno će ta grupa predstavljati Kosovo pred Međunarodnim sudom pravde sa spremnim agrumentima za proglašenje nove države", rekao je Hiseni prištinskom listu "Koha ditore".

On je uoči rasprave o inicijativi Srbije da se o nezavisnosti Kosova izjasni Međunarodni sud pravde, rekao da očekuje da će se većina "slobodnih nacija" uzdržati od glasanja za "rezoluciju protiv kosovske nezavisnosti".


Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Preporuka za clanove: Srpski pravopis 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 14
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 15:59:48
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.