Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:19:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Procitajte pravilnik foruma! Piraterija je zabranjena i muzicke zelje se ne ispunjavaju!

Idi dole
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Umro Vlada Divljan  (Pročitano 11670 puta)
Udaljen sa foruma
Svedok stvaranja istorije


AriA

Zodijak
Pol Žena
Poruke 22537
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 36.0
mob
Samsung Galaxy S4 mini
Dragi Vlado, zbogom!


Autor: Tijana Dušej

Mnogobrojni prijatelji i kolege prisustvovali su komemoraciji Vlade Divljana u prepunoj sali beogradskog Doma omladine.

10.03.2015. | 14:23  >  14:36 10
Izvor: Mondo/ Goran Sivački

Gile iz Električnog Orgazma

"Vlada je zadužio Beograd i jedini način da mu zahvalimo je taj što ćemo slušati njegovu muziku", rekao je poznati radio voditelj Sloba Konjević na početku komemoracije.


O prijateljstvu i odrastanju sa njim govorio je glumac Svetozar Cvetković, koji je u dirljivom govoru ispričao i anegdotu o prvom Divljanovom susretu sa gitarom.

"Iako Beograda iz osamdesetih godina više nema, Vlada se trudio da brani taj duh grada koji pamtimo. Njegov život se nikada neće završiti! Vladice, vidimo se. Tvoj Svetica", rekao je Cvetković


Kratkim govorom od Divljana se oprostio i pesnik Ljubivoje Ršumović sa kojim je radio na predstavi "Rokenrol za decu" koja se davala u pozorištu "Boško Buha".

"Igra je u osnovi svekolikih stvari i Vlada je to dokazivao svojim radom. Rad je ljubav učinjena vidljivom i slušljivom, u Vladinom slučaju. Vlada nije otišao, on se vratio i biće sa nama", rekao je Ršumović.

Nakon toga, na binu je izašao Srđan Gojković-Gile iz Električnog orgazma i pre nego što je sa Letnjim kinom zapevao "Nebesku temu", kratko rekao:

"Ostali smo bez najboljeg od nas. Brate Divljo, hvala ti na ljubavi, osmesima i muzici. Čast mi je bila da sam delio binu s tobom".

Uz pesmu "Odnesi me, povedi me" od poslednjeg džentlmena rokenrola oprostili su se i Bajaga, Koja iz Discipline, pevačica Bojana Vunturišević, Vaske iz benda Eva Braun... Pred sam kraj pesme na binu su se popeli Divljanovi sinovi Stevan i Pavle.

Muzičar Vlada Divljan preminuo je 5. marta u Beču u 57. godini života. Iza sebe je ostavio dvojicu sinova, suprugu Dinu i muziku i stihove koji su već ušli u legendu. Nakon komemoracije muzičar je kremiran na Novom groblju.

Hvala Vlado i zbogom!

(Mondo)

http://mondo.rs/a776832/Zabava/Muzika/Vlada-Divljan-komemoracija.html

« Poslednja izmena: 11. Mar 2015, 00:57:21 od Arijada »
IP sačuvana
social share
Čoveku je dato da se prilagođava situaciji.
Onog koji čeka da se situacija prilagodi njemu, ubije taština.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 36.0
Јована Глигоријевић:

Влада Дивљан (1958-2015) или Нема некролога за вечне дечаке
   

08.03.2015

Вест да је умро Влада Дивљан нашла се 5. марта у првим вестима вечерњих дневника и на Радиотелевизији Србије и на Хрватској радиотелевизији. Не знам, мени је то доказ да у нашим главама и срцима оно нешто још живи. Зовите га Југославија, регион, заједнички културни простор, кога брига како ћете га звати. Али оно постоји и доказ је да волимо исте људе, исту музику, да говоримо исти језик. Да се разумемо, чак и кад то не желимо.

Рођена сам свега неколико година пред распад Југославије и вероватно немам много права да о истој тупим. Рођена сам у јеку славе Идола, па сам све што су радили хватала накнадно и можда ни о Влади Дивљану немам право да пишем. Али. Јуче кад је стигла вест да је Влада отишао, људи су плакали. Моја генерација је плакала и стављала линкове са његовим песмама на своје Фејсбук профиле. „Ово је прва песма коју сам научио да свирам на гитари“, рече један мој познаник, чак млађи од мене. „Од јутрос сам трипут плакао, тек сад крећем на посао“, поверио ми се пријатељ, из моје генерације.

Од ’91. Влада није живео у Србији, био је прво у Аустралији, а потом у Бечу. Међутим, изгледа да је његов добри дух живео у нашим дечјим собама, на кућним журкама и, јебига, у срцима.

Имала сам, ваљда, пет или шест година кад је тата мени и брату донео касету „Рокенрол за децу“. Влада Дивљан и Гиле из Електричног оргазма обрадили су најлепше дечје песме у рокенрол маниру. Брат и ја смо је толико слушали да се на крају покидала трака. Рецимо да је за већину моје генерације то био први сусрет са Владом Дивљаном, па смо онда открили и Идоле. И сазнали за тај болни распад. И поделили се на фанове Владе и Зденка с једне и Крлета и Шапера са друге стране. Ко је у тој подели испао боља екипа, показало је време. Влада и Зденко остали су оно што су били, док су се ова двојица етаблирали, ушли у политичко-финансијско-маркетиншке структуре и… Нећу даље, није томе место овде. Рећи ћу само да и данас кад сам очајна у себи певушим ону успаванку „Једног зеленог дана, једног зеленог лета, када је бела рада одлучила да цвета…“ и призивам у глави Владин нежни и топли глас, који ме увек убеди да ће све бити ОК.

Откуд ми право да пишем о Влади Дивљану? Године 2010. на моје инсистирање, Време је организовало трибину о утицају наше (југословенске) поп-културе на земље иза гвоздене завесе. Знате већ, турнеје Ђорђа Марјановића по Русији, Радмила Караклајић, Оне и они… Чувена турнеја Бајаге и Инструктора по Русији… И наравно, Идоли и Маљчики… Нисам знала како да дођем до Владе, знала сам да не живи у Србији, да наш буџет не може да му покрије путне трошкове, итд. Уместо њега, за једног од учесника одабрала сам Перу Јањатовића, рок критичара и сунце од човека. А онда ми је једног преподнева зазвонио телефон, број из иностранства. „Добар дан, овде Влада Дивљан.“ Мало сам умрла. Чуо је од Пере да правимо трибину. Не, не може да дође, спречавају га обавезе, али, има један човек, живео је почетком осамдесетих у Београду, а онда се са родитељима вратио у родну Пољску. Са собом је понео љубав према југословенском новом таласу и сад продуцира албуме са обрадама Идола, Оргазма, Хаустора, Бајаге и Инструктора, на пољском. Па, ако могу да нагребем новац за авионску карту, а он ће преспавати код Пере. Наравно да смо успели да „нагребемо“ новац за карту Београд-Варшава. Грегор Бзожович дошао је и био апсолутна атракција. Десетине трибина сам пре и после тога урадила, али та ми је остала најдража. Влада ме је звао још неколико пута у међувремену, испричао ми ствари које нигде друго не бих могла да сазнам и све у свему, ничим изазван, без икаквог личног интереса, припремио ме за ту трибину и начинио од мене експерта за тему.

Београд је гадна чаршија. Свакоме ће налепити етикету и наћи нешто што му се замера. Влада је некако успео да умакне тој судбини. Чуј мене, „некако“. Није некако, него тако што је био и остао оно што јесте – добри, скромни дечак из комшилука. На данашње време бахатих, излуделих и фрустрираних то је тако много да нема придева којим би се могло описати. Да није био београдска урбана шмизла, доказује и то што је написао прави правцати народњак „Ја је зовем мени да се врати“ за Јахију Грачанлића, тј. за филм „Шест дана јуна“. Како год, песма је постала кафански хит. Необично, али ових дана ми се мотао по глави тај рефрен „Моја си, моја, никоме те не дам“, и никако нисам могла да се сетим ни ко пева ни ко је написао. Како је стигла вест о Владиној смрти, тако сам се сетила.

Ономад кад је са Љетним кино бендом избацио песму „Само једну љубав имам“, пре него што сам је чула, помислила сам да се и Влада бацио на експеримент са севдахом. Ваљда ми је наслов песме звучао као „Ах што ћемо љубав крити“. Кад оно, права Владина нежна, лепа, дискретна поп песма. Пролећна, као први пољубац. Ових дана многи причају како им се први пољубац десио баш уз музику Идола. Мој је био уз Јелену Карлеушу, јебига, такво је време било. Али има у том споту за „Само једну љубав имам“ нешто због чега сам плакала као киша иако је цела песма ведра: призори раширеног веша на новобеоградским терасама („дријемају једра од рубља и цвијећа, чекају јутро да некуда плове“, певао је Ладо Лесковар). Пасионирано скупљам слике раширеног веша. Тамо где се суши веш, мирише на дом, на сигурно, на топлину. Топлина – ако треба Владу Дивљана описати једном речју.

Зато ово није некролог. Ово је посвета једној чистој души и пристојном човеку. Нема некролога за вечне дечаке. Влада Дивљан рођен је 1958, и над Београдом је дувао југо. Када је умро, 5. марта, над Београдом је дувао северни ветар. Али, падала је киша у ритму там-тама. И још увек пада.


Izvor
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Legenda foruma


"I'm not always right, but I'm never wrong"

Zodijak
Pol
Poruke 49711
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 36.0
Izbor omiljenih domaćih pesama, sa kojim koji je Vlada Divljan gostovao u emisiji "Juboks" na Radiju B92, emitovanoj 7. marta 2010.
Emisiju su uređivali i vodili Petar Janjatović i Tomislav Grujić.


https://www.mixcloud.com/tomislavgrujic/juboks-vlade-divljana-7-mart-2010/
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 17:19:02
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Divljan Vlada Umro

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.