Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 11:34:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Umjetnička pomagala protiv silovanja  (Pročitano 671 puta)
25. Jan 2006, 13:59:29
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Umjetnička pomagala protiv silovanja


Zanimljivi detalj Kremasteričnog reflex korzeta

Ira Sherman je postavila izložbu 'genitalnih oklopa i kastracijskih mehanizama', kako to zovu namrgođeni kritičari. S neprobojnim napravama napadači bi se jako loše proveli.

Sofisticirani pojasi nevinosti izgledaju fantastično. No, to su uznemirujući umjetnički predmeti izrađeni od nehrđajućeg čelika, lokota, britvica, elektroda i hipodermičkih igala. I smišljeni su da izazovu empatiju za žrtve silovanja!

Umjetnica Ira Sherman iz Denvera, specijalizirana za tehnologiju koja se može nositi, naziva svoje kreacije neprobojnim napravama i trenutačno se sve mogu vidjeti na jednom mjestu, u Nacionalnom muzeju metalnih ornamenata u Memphisu.

Inspiraciju za svoja pomagala protiv silovanja dobila je kroz intervjue s pet žrtava seksualnog napada, koje su pokušavale povratiti osjećaj fizičke sigurnosti.
"Ono što su htjele", kaže Sherman, "bio je oklop za tijelo".

"Kad razgovarate s nekim tko je bio silovan, počnete dobivati detalje koji su zastrašujući. Taj užas sam pretočila u svoje radove. Ali da sam te predmete napravila groznima i brutalnima, ne bi bilo otkupljenja. A ljepota radova je u njihovoj katarzičnoj kvaliteti", kaže Ira.

Njezini se predmeti zovu kao Korzet-zamka za medvjede, Spekulum sabljasti zubi ili Intimna električna ograda.

Uglavnom su izrađeni od čelika i mjedi, s ponekom električnom žicom i malim mehaničkim dijelom. Nekoliko od tih 16 predmeta bilo je već izloženo, ali nikad, od kada su izrađeni prije četiri godine, na samostalnoj izložbi.


Stop tanga pojačanje

No, njihova uznemirujuća priroda pokrenula je i lavinu kritika zbog trošenja javnog novca na izložbu "genitalnih oklopa i kastracijskih mehanizama". Naime, muzej u Memphisu dobio je ove godine od državne komisije za kulturu 32.500 dolara.

Drew Johnson, direktor Centra za društvena istraživanja države Tennessee, kaže da se oni protive državnom financiranju umjetničkih izložbi.

"Ljudima se sve manje sviđa trošenje poreznog novca na izložbe koje prikazuju sprave za kastraciju, ali iskreno, mene jednako pogađa i kad javno kazalište dobije novac za produkciju Annie", kaže Johnson i priznaje da nije vidio izložbu.

Upravitelj muzeja Charles Ferryman kaže da novac dobiven od umjetničke komisije ide uglavnom za plaće, ne za organiziranje izložbi, koje se financiraju iz drugih izvora, a ne poreza.

Za Sherman prigovori njezinu radu nisu nužno loši.

"Želim da ljudi vide moja djela, bez obzira na njihovu reakciju. Samo neka ih gledaju", kaže.

I dok su neprobojne naprave dizajnirane da bi bile nošene, Sherman ne očekuje da će ih netko i zaista upotrijebiti kao sredstvo protiv silovanja.

"Svi su moji radovi uvjetni. To su umjetnička pomagala koja pomažu ljudima da povežu komadiće. Vrlo često mi dolaze inženjeri sa savjetima kako poboljšati njihovo djelovanje", kaže ona.


Zastrašujuće, iznutra i izvana

Većina radova je dizajnirana za nošenje oko pojasa, baš kao tradicionalni pojasi nevinosti.

Injector s hipodermičkim iglama može napadaču pod kožom ostaviti boju za tetoviranje sa sedativom koji će ga brzo uspavati. Posuta elektrodama, Intimna električna ograda može ozbiljno uzdrmati, što je Sherman sama otkrila kad ju je jednom slučajno uključila u ateljeu.

"Skoro sam slomila prst kad mi je ruka poletjela unatrag", priznaje.

Kaže da su žrtve napada s kojima je radila imale jednu zajedničku želju: "Sve su rekle da žele biti sigurne, sakrivene iza zaštitne ograde."

Najimpresivniji od njezinih radova je Kremasterični reflex korzet, preko dva metra visoki mehanizam koji podupiru ukrižene metalne trake na vratu onog tko ga nosi.

No, najsloženiji i najdorađeniji izložak opremljen je čeličnim šiljcima koje pokreću pneumatski cilindri, koji "izvode osnovnu funkciju rezanja kad pritisak aktivira strateško razmještene zračne valove", kaže se u opisu u katalogu izložbe.


Zamka

Nijedan od radova nije izložen na lutkama, a samo su neki predstavljeni na malim fotografijama na kojima ih nose modeli.

"Kreiram ih kao egzoskeletne strukture, metalne školjke i žice oblikovane prema ljudskom tijelu, tako da se mogu vidjeti izvana, ali i iznutra", kaže Sherman.

Iako izožba u Memphisu zapravo nije o tome. Kontroverzni izlošci predstavljaju samo manji dio radova umjetnice iz Colorada, u čijem opusu pretežu tradicionalniji radovi u metalu: ograde za stepenice ili oprema za kamine.

No, direktor muzeja Jim Wallace kaže da su, bez obzira na moguću primjenu, radovi Ire Sherman najljepši primjer rada s metalom.

"Nevjerojatna izrada. Ira je prvorazredni kovač, a to je ono što tražimo", kaže direktor.

IskonInternet
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 11:34:46
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.085 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.