Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:05:14
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Umete li da priznate grešku?  (Pročitano 2858 puta)
16. Dec 2010, 20:12:13
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Umete li da priznate grešku?

Osoba koja ima doživljaj lične vrednosti i važnosti zna da se pojam „greška” uvek odnosi na neki postupak ili ponašanje, a ne na njenu ličnost. Kada napravi grešku ona može osećati samoljutnju i krivicu, što je dovodi do kajanja, odnosno do promene ponašanja.

Kada se osvrnete na svoj dosadašnji život i kratko analizirate događaje kroz koje ste prošli, šta možete reći, iz kojih događaja ste najviše naučili? Da, često su to  vlastite pogreške i promašaji. Znate već kako se kaže – na greškama se uči. 

Dakle, ponekad su greške koje pravimo naši najveći učitelji. Zašto se onda toliko opiremo kada treba da priznamo grešku? Zašto sebi oduzimamo pravo na grešku?


Odgovor leži u potrebi ljudi da budu savršeni, i njihovoj želji da budu bolji od drugih, a najčešće u socijalnim strahovima, kao što su separacioni strah  i strah od odbacivanja.


Separacioni strah ili strah od odvajanja osoba oseća kada proceni da ne bi mogla da živi bez osobe koja bi mogla da je napusti. Zbog toga se separacioni strah definiše kao infantilno osećanje, jer je dete zaista zavisno od odrasle osobe koja se brine o njemu. Kada bi dete bilo napušteno, ono objektivno ne bi moglo samostalno da preživi, tako da je separacioni strah detetova racionalna reakcija.


Međutim, odrasla osoba je, za razliku od deteta, sposobna da se samostalno brine o sebi (osim kod bolesnih i starih ljudi koji takođe objektivno ne mogu da brinu o sebi). Zbog toga se kod odraslih – autonomnih ličnosti ne javlja separacioni strah. Kada odrasla osoba ulazi u bliske emocionalne odnose s drugima, ona veruje da može postojati i preživeti i bez tih drugih. Zbog toga u situacijama u kojima postoji pretnja ostavljanjem ili se ostavljanje desi, javlja se osećanje ljubomore, frustracije ili tuge, ali ne i separacioni strah. Kada se separacioni strah javi kod odrasle osobe, to je znak da osoba ima infantilni stav prema sebi i drugima ili se zapravo radi o regresivnoj reakciji.


Odrasla osoba koja oseća separacioni strah održava simbiotski odnos sa nekom moćnom figurom koja se brine o njoj i koja preuzima odgovornost za nju. To mogu biti roditelji, a kasnije su to najčešće partner ili neki drugi ljudi iz intimnog okruženja. Njima takva osoba čini ustupke iz potrebe da ih po svaku cenu sačuva, pa tako često potpuno potčinjava sebe, svoje potrebe i želje. Takva osoba ima strah i od sopstvene greške, jer bi greška mogla biti povod da je značajni drugi napusti. Zbog toga često krije svoje pogreške i ne priznaje ih.


Drugi socijalni strah koji često  prouzrokuje nepriznavanje sopstvene greške je strah od odbacivanja. Osoba koja strahuje da će biti odbačena uglavnom se boji da je neki važni predstavnici društva (nepoznate važne osobe, vršnjaci, autoriteti itd.) neće poštovati i da će je zbog toga odbaciti.  Da bi se razvio strah od odbacivanja, osoba mora prethodno da razvije sistem predstava u kojima dominira želja da se bude prihvaćen od drugih po svaku cenu, ali mora da razvija i predstave u kojima postoji mogućnost da se to neće desiti. Zato osoba koja strahuje da će je značajni predstavnici društva odbaciti, uglavnom pokušava da sakrije od njih sve svoje greške, dok u odnosu sa bliskim ljudima nema strah od odbacivanja tako da lakše priznaje da je pogrešila. Strah da će biti odbačena od za nju značajnih drugih ljudi uglavnom se svodi na strah od same sebe. U osnovi leži predstava o sebi kao inferiornom biću, odnosno osoba veruje da bi mogla da uradi nešto neadekvatno na šta će drugi reagovati pogrdom i odbacivanjem (eksternalizacija inferiornosti). Dakle, kod straha od odvajanja osoba se boji da će nekim slučajem biti razdvojena od značajne bliske osobe, a kod straha od odbacivanja ona se boji da će je značajni drugi, koji ne ulaze u krug bliskih ljudi, ostaviti zato što je ne poštuju.


U pitanju su socijalni strahovi koji prouzrokuju nepriznavanje i sakrivanje sopstvenih pogrešaka. Važno je napomenuti i to da ljudi često sebi oduzimaju pravo na grešku, a samim tim je i ne priznaju, jer izjednačavaju grešku sa ličnom pogrešnošću. Pogrešio sam = ja sam pogrešan. Ova greška u zaključivanju nastaje iz nerazumevanja ljudske prirode, odnosno usled nerazumevanja da postoji razlika između nečijeg bića (osobe ili ličnosti) i onoga što ta ličnost radi (misli, oseća, želi, stvara, itd.) ili je uradila. Tačno je da možemo da zaključimo kakva je neko osoba posmatranjem sistematičnog ponašanja te ličnosti. Međutim, između ličnosti i ponašanja ipak se ne može staviti direktni znak jednakosti. To se najbolje vidi u situaciji kada neko želi da kod sebe promeni neko svoje  ponašanje. Sve dok se osoba identifikuje s neželjenim ponašanjem, ona ima otpor prema promeni jer promenu shvata kao gubitak sebe. Osoba koja ne razume i ne pravi ovu razliku nesposobna je da na ispravan način shvati svoju grešku. Takva osoba će svaku svoju grešku doživeti kao dokaz da upravo ona nije ispravna. Ovako zasnovana logika uslovljava osobu da krije svoje greške ili da ih prebaci na drugoga. Dakle, retko će priznati grešku i preuzeti odgovornost za to. A istina je da smo mi uvek vredni, a da grešimo u postupcima. Dakle, pogrešivi smo, a na pogrešni. Osoba koja ima doživljaj lične vrednosti i važnosti zna da se pojam „greška” uvek odnosi na neki postupak ili ponašanje, a ne na njenu ličnost. Kada napravi grešku ona može osećati samoljutnju i krivicu, što je dovodi do kajanja, odnosno do promene ponašanja. Međutim, ukoliko verujemo da ne smemo da grešimo, onda ćemo potiskivati pomenuta osećanja, što će nas uvoditi u nove probleme i tako u krug.


Pažljivom analizom ponašanja ljudi moguće je utvrditi da postoje oni koji sebi ne dozvoljavaju grešku i oni koji to ne dozvoljavaju drugima. U prvom slučaju ova zabrana nas može odvesti u pasivno ponašanje, jer svaki put kada želimo da uradimo nešto novo predviđamo greške, a pošto nam je greška nedopustiva odlučujemo se da odustanemo i ostajemo pasivni. Takođe je moguće da budemo agresivni prema drugima tako što svaki put kada nešto pogrešimo odgovornost prebacujemo na drugoga i time narušavamo međuljudske odnose. U drugom slučaju, kada drugima oduzimamo pravo na grešku, ulazimo u jednu superiornu poziciju „sudije za prekršaje“ i postajemo veoma agresivni prema drugima, što ponovo veoma loše utiče na naše odnose sa drugima.

Zaključak: Ljudi su nesavršeni. Najveći dokaz za to su bolesti i smrt kao poseban odraz našeg nesavršenstva. Takođe, ljudi su jedina bića na ovoj planeti koja mogu da uče na svojim greškama. Pa, umesto da pokušavamo da ostvarimo nešto što je u svojoj osnovi nemoguće, mnogo je korisnije da sebi to priznamo i učimo iz svojih grešaka.

Evo par smernica kako to možemo da uradimo:


1. Prihvatimo činjenicu da smo bezuslovno vredni. Čovekova vrednost ne pada i ne raste na berzi, ona je uvek ista. Svojim uspesima: status, materijalno stanje, obrazovanje itd., povećavamo životni kvalitet, ali ne i našu vrednost.
2. Prihvatimo svoje pravo na grešku. Greška se uvek odnosi na neki naš postupak ili ponašanje, a ne na našu ličnost.
3. Priznajmo sebi grešku – u redu je da osećamo samoljutnju i krivicu. Ova osećanja nam poručuju da više ne ponavljamo istu grešku. Ukoliko smo neopravdano naneli štetu drugome, izvinimo se i preuzmimo odgovornost za to.
4. Izvucimo pouku i više to ne radimo!
5. Realno sagledajmo posledice greške – videćemo da su mnoge beznačajne.

Danijela Živančević
spec. psihoterapije i savetovanja
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
da, ali i zavisi kome.
ako je u pitanju neko ko me patoloski nervira i jezivo se pravi pametan, nikad necu priznati gresku nego cu namerno da teram kontru i da uzivam dok ga gledam kako pizdi
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Earth is full. Go home.

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 7755
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
Mnogo lakše priznam grešku ako je sama uvidim nego ako neko pokušava da iznudi priznanje i izvinjenje.
IP sačuvana
social share
The root of all evil will die if not watered!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2754
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.13
Da , vrlo cesto ,  ali i zavisi kome ... Eto ,  cak sam i sinoc javno priznao jednu .  Smile

Ako je u pitanju neko ko me patoloski nervira i jezivo se pravi pametan , necu nikad priznati gresku nego cu namerno da teram kontru i da uzivam dok je gledam kako pizdi .

« Poslednja izmena: 16. Dec 2010, 22:21:50 od G-H-O-S-T »
IP sačuvana
social share
“The quick brown fox jumps over the lazy dog.”

Najsladje se smeje onaj koji prvi puca .
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Umem da priznam svoju gresku i da se izvinim zbog toga. Nisam uvek ni u pravu  Smile

E sad, postoje male igrice koje ljudi rade jedni sa drugima kada je rec o tome. Neko nikada nece priznati da nije u pravu i nikada se nece izvinititi jer smatra da ce ispasti slab, neko ce jednostavno namerno terati kontru, neko ce precutati ali nauciti iz te greske a nekoga jednostavno nece biti briga. Sve zavisi od osobe do osobe i od odnosa izmedju ljudi
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
pa zavisi... i kod mene...ko je u pitanju... Smile
salim se... Smile svakom prema kome pogresim  i  uvidim gresku, zelim se se izvunuti....
i cesto to i uradim...noramalnim ljudima... Smile
ali ljudima koji su ucinili gresku prema meni...i nisu se izvinuli....a ocekuju da se ja njima izvinim.. Smile
ne pada mi napamet da pomislim da kazem izvini...prije bi se ubio nego to uradio.... Smile
jer to su obicno sebicni i odvratni ljudi...koji misle da su vredniji od nekog drugog...
i da je njihova svaka rec zlatna...namecu svoje misljenje i u stanju su da ti izvade oci ako,
samo pomislis da se ne slozis s njima...a ako se slozis.. popusili bi ti...od srece... Smile
e ja se s takvim nikad necu sloziti...pa i da su sto posto u pravu... Smile
i obozavam da ih gledam kako se izbezume i sramote... Smile kad god se neko ne slozi s njima....
i takve uvrede mogu da izgovore...da se pametan covjek zamisli...i zaprepasti... Smile
da to covjek moze reci drugom covjeku...koji mu nije nista uradio...
nego se samo nije slozio s njim... Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Nokia 



Ne, ja nikad ne gresim. Smile
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

I Templari c'entrano sempre.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 32002
Zastava Младеновац
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
Uvek priznajem... bilo kome... ali ima raznih nacina na koje priznajem. Bas iz tog razloga sto kazete "kako kome"... ali je uvek priznam. Isto tako kad me neko zajebe na neki nacin, priznam da sam se sjebao... ne libim se da priznam gresku.
IP sačuvana
social share
Let me tell you something you already know. The world ain't all sunshine and rainbows. It's a very mean and nasty place and I don't care how tough you are it will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me, or nobody is gonna hit as hard as life. But it ain't about how hard ya hit. It's about how hard you can get hit and keep moving forward. How much you can take and keep moving forward. That's how winning is done! Now if you know what you're worth then go out and get what you're worth. But ya gotta be willing to take the hits, and not pointing fingers saying you ain't where you wanna be because of him, or her, or anybody! Cowards do that and that ain't you! You're better than that!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 8.0.552.224
mob
Apple iPhone SE 2020
Uvek, pre svega sebi.
Recimo da sam taj deo moje sujete uspela uspesno da suzbijem.
Ali, zackoljica je u tome sto i druga strana mora da preispita svoj stav.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.61
mob
Nokia 
ovako..

ranije nikako nisam mogla jer prosto nisam vjerovala. poslednje 3 godine stvari su mnogo  drugačije,jednostavno podjem od sebe i vidim da to nije bilo u redu,pa se iskreno izvinim i trudim da tu grešku ispravim. isto tako,to očekujem kad meni neko nešto učini nažao
IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:05:14
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.