Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Zašto se mladi parovi sve češće razvode?  (Pročitano 436 puta)
09. Nov 2014, 16:23:33
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 47165
Zastava Босна
Browser
Mozilla Firefox 33.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Od 1.350 bračnih parova koji su tokom prošle godine sa vrata porodičnog stana skinuli zajedničko prezime, više od petine njih razvelo se u prvim godinama braka. U centar za socijalni red neretko dolaze bake i deke kojima je povređeno pravo na viđanje unuka



U želji da pomogne porodicama koje su u bujičnim poplavama izgubile kuće i materijalnu sigurnost, Gradski centar za socijalni rad je uz finansijsku pomoć Unicefa prošlog meseca pokrenuo projekat pod nazivom „Podrška porodicama na teritoriji opštine Obrenovac koje su u riziku i ugrožene poplavama”.

Cilj ovog projekta je podrška porodicama u prevladavanju negativnih psihosocijalnih efekata krize i stvaranje dugoročnih preduslova za odrastanje dece u stabilnom porodičnom okruženju pružanjem usluge „Saradnik u krizi”. Ovaj program koji je naročito značajan za porodice sa malom decom, trudnice i novopečene majke, trajaće tokom cele sledeće godine.

Iskustvo stručnjaka u Gradskom centru za socijalni rad govori da sve veći broj mladih bračnih parova odlazi kod brakorazvodnog advokata pre prve godišnjice braka, a život u proširenoj porodici – sa njegovim ili njenim roditeljima, jedan je od prvooptuženih za razvod braka.

Jovana Radojičić, pomoćnik direktora u Gradskom centru za socijalni rad u Beogradu, tužno konstatuje da raste broj razvedenih bračnih parova, ali i onih koji ne mogu da se dogovore oko vršenja roditeljskog prava nakon razvoda braka – ukupan broj dece čiji su se roditelji protekle godine sporili oko načina vršenja porodičnog prava iznosio je 8.621 i povećan je za 17,5 odsto u odnosu na prethodnu godinu.

"Zbog visokog rizika kome su izložena deca čiji se roditelji spore oko vršenja roditeljskog prava, centar pruža stručnu pomoć u razrešavanju sukoba i primenjuje mere porodično pravne zaštite dece. Analiza razvedenih brakova pokazuje da je roditeljstvo i dalje ženskog pola – od 720 dece čiji su se roditelji razveli tokom protekle godine čak 602 njih je pripalo majci, svega 68 mališana pripalo je ocu, dok je za 47 dece presuđeno zajedničko starateljstvo. Naše iskustvo, nažalost, govori da se loši partnerski odnosi nastavljaju i nakon razvoda braka – veliki broj očeva ne plaća alimentaciju, jer smatra da je sa prestankom braka prestao i njegov roditeljski status, a nemali broj majki ne dozvoljava ocu da viđa dete, odnosno čini sve da iskomplikuje njihov odnos."

O problematičnom odnosu bivših supružnika mislim da dovoljno govori i činjenica da u Gradski centar za socijalni red neretko dolaze i bake i deke kojima je povređeno pravo na viđanje unuka i koji od nas zahtevaju da im omogućimo da budu sastavni deo njihovog detinjstva – priča Jovana Radojičić i dodaje da je ovaj centar prijatelj Unicefove kampanje pod nazivom „Za jače i srećnije porodice u Srbiji”.

Na pitanje – zbog čega sve veći broj mladih ljudi u prvim godinama braka stavlja tačku na zajednički život, naša sagovornica odgovora da se današnje generacije vaspitavaju u duhu individualizma, a ne zajedništva i dodaje da često ni deca nisu dovoljno snažni vezivni materijal koji cigle braka drži na okupu.

"Bračni psihoterapeuti će posvedočiti da su dolazak bebe u porodicu, odnosno ulazak deteta u adolescenciju, otkaz na poslu, bolest jednog od supružnika, ali i sindrom „praznog gnezda” najstresniji događaji u životu bračnog para, ali njihovo iskustvo takođe govori da se veliki broj mladih brakova okonča zbog prevelikog uticaja primarne porodice partnera, odnosno baka i deka koji se mešaju u brak i roditeljstvo svoje dece. Upravo je zbog toga Gradski centar za socijalni rad u saradnji sa Unicefom i Hemofarm fondacijom tokom ove i prošle godine realizovao projekat „Dobar roditelj zlata vredi” – cilj ovog programa je podizanje roditeljskih kompetencija, sticanje uvida u značaj porodice za pravilan rast i razvoj deteta, kao i razmatranje uticaja primarnih porodica na naše funkcionisanje i funkcionisanje naše dece", objašnjava Jovana Radojičić.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.097 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.