Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ukrajina: Pao avion sa 170 osoba  (Pročitano 3287 puta)
22. Avg 2006, 16:07:55
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Ukrajina: Pao avion sa 170 osoba

22. avgust 2006. | 15:33 -> 15:45 | Izvor: B92, Beta, BBC

Donjeck, Moskva -- Ruski putnički avion sa 170 putnika i članova posade srušio se na istoku Ukrajine, javljaju agencije.

Tupoljev 154 leteo je na liniji od Anape, na Crnom moru, do Sankt Peterburga. Zvaničnici Rusije saopštili su da je avion kontroli letenja poslao signal o problemima malo pre no što je nestao sa radara.

Utvrđeno je mesto na koje je letelica pala, 45 kilometara severno od Donjecka, a avion je u plamenu. Agencija Interfaks javlja, pozivajući se na Ministarstvo Rusije za krizne situacije, da je do sada nađeno 30 tela.

Avion je vlasništvo aviokompanije Pulkovo, sa sedištem u Sankt Peterburgu. U avionu je bilo 160 putnika i 10 članova posade.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Ne za gomilom vec za pravdom.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 11066
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Pa dokle vise. Pa i pre neki dan se srusio.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Felis Onza

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 23718
Zastava SCG
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Motorola v3x
Meni je cudno da malo malo pa im padne neki avion  Smile
IP sačuvana
social share

Igraj pametno, igraj sigurno, igraj singl
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Ruska letelica prvo se zapalila u vazduhu, a zatim srušila u Ukrajini
Poginulo i 40 dece

Ruski avion, u kome se nalazilo 170 ljudi, srušio se juče u Ukrajini. Neposredno pre pada, posada je poslala SOS signal, a zatim je letilica nestala sa radara.

„Tupoljev 154“, koji je leteo iz Anape, letovališta na Crnom moru, za Sankt Peterburg, srušio se u Rostovskoj oblasti u Ukrajini, u blizini seoceta Suhaja Belka, 45 kilometara od grada Donjecka. Avion je pao tačno u 16.25 sati po moskovskom vremenu.

Pripadao je vazduhoplovnoj kompaniji „Pulkovo“ koja je prvo saopštila da je u avionu bilo 45 dece do 12 godina i još šestoro do dve godine. Kasnije je predstavnik kompanije rekao da je u srušenoj letilici poginulo 39 dece. Sve ukupno je bilo 160 putnika i 10 članova posade.

Šef Federalne avio-navigacione službe RF Aleksandar Neretko je rekao da je, prema prvobitnoj verziji, avion dospeo u zonu jakih turbulencija izazvanih snažnim nevremenom, koje još uvek traje, pa je rad spasilačkih ekipa otežan. Postoji mogućnost da je grom udario direktno u avion. Ministarstvo za vanredne situacije Ukrajine javlja da je u avionu na 10.000 metara izbio požar i da se posada odlučila na prinudno sletanje. Međutim, vrata za točkove se nisu otvorila, pa je avion pao na trbuh. Žrtava na tlu nema jer je letilica pala daleko od naseljenog područja. Načelnih pres-službe Ministarstva za vanredne situacije Ukrajine Igor Krolj izjavio je da su helikopteri poslati na lice mesta zatekli avion u plamenu.

Na mestu pada aviona pronađeni su delovi letilice koji gore, a ukrajinske spasilačke ekipe pretražuju teren. Za sada su pronađena tela 30 poginulih.

Kako je novinarima na aerodromu Pulkovo saopštio zamenik generalnog direktora uprave letenja Anatolij Samošin, avion je četiri puta upućivao SOS signal: tri puta na visini od 11.500 metara, kada dolazi do naglog gubitka visine, i jedan na 3.000 metara. Zanimljivo je da je trup aviona ostao ceo, bez obzira što je pao s velike visine. Razbacani delovi aviona nisu veći od dva puta dva metra, dok je mesto pada, površine 100 puta 50 metara, potpuno sprženo.

Predsednik Vladimir Putin odmah je obavešten o katastrofi, kao i gubernatorka Peterburga Valentina Matvijenko. Putin je naložio premijeru Mihailu Fratkovu da hitno formira državnu komisiju koja će ispitati uzroke nesreće.

Poslednja avio-katastrofa u Rusiji dogodila se 9. jula. Putnički avion A-310 je prilikom sletanja u Irkutsku skrenuo sa piste, udario u zgradu i zapalio se. Tom prilikom poginule su 124 osobe.

Jasna Stojković

    KRVAVI PODSETNIK (Dosadašnje nesreće)

    2006.
    9. jul: Ruski „S7 erbas A-310“ skliznuo je sa piste pri sletanju na aerodrom u Irkutsku (Sibir). Poginulo blizu 150 putnika, a više od 50 preživelo nesreću.

    2005.
    16. avgust : Kolumbijski avion na liniji Panama-Martinik srušio se i usmrtio 160 putnika.
    14. avgust: Avion kompanije „Helios ervejz“ na letu od Kipra do Praga, sa 121 putnikom, srušio se severno od Atine, verovatno usled pada pritiska u kabini.

    2004.
    24. avgust: Čečenske samoubice uništila su dva ruska aviona sa ukupno 90 putnika i posadom na domaćem letu iz Moskve.
    3. januar: Egipatski čarter avion srušio se u Crveno more, kada je poginuo 141 putnik, od kojih su većina bili francuski turisti.

    2003.
    25. decembar: „Boing 727“ srušio se neposredno posle poletanja u Beninu, kada je poginulo 135 putnika koji su leteli za Liban.
    19. februar: Iranski vojni transportni avion, u kome se nalazilo 276 ljudi, srušio se na jugu zemlje. Nije bilo preživelih.

    2002.
    1. jul: 71 osoba, od kojih većina dece, koja su putovala na ekskurziju u Španiju, poginula je kada se ruski „tupoljev 154“ sudario sa transportnim avionom tipa „boing 757“ iznad južne Nemačke.
    25. maj: „Boing 747“ „Čajna erlajnza“, srušio se u blizini tajvanskog ostrva Pengu. U avionu se nalazilo 225 putnika i članova posade.
    12. februar: „Tupoljev 154“, koji je leteo za „Iran er“, srušio se u planinama na zapadu Irana i usmrtio 117 putnika.

    2001.
    12. novembar: A-300 „Ameriken erlajnza“ na putu za Dominikansku Republiku srušio se nakon poletanja u naseljenom delu Kvinsa u Njujorku. Nastradalo je 250 putnika i najmanje pet osoba na zemlji.
    3. jul: Ruski „tupoljev 154“, na liniji Jekaterinburg-Vladivostok, pao je u blizini sibirskog grada Irkutska. Poginula 133 putnika i 10 članova posade.

    2000.
    25. jul: „Konkord“ „Er Fransa“ na liniji za Njujork udario je u hotel u blizini Pariza neposredno posle poletanja, kada je poginulo 113 osoba, uključujući četvoro koji su se zatekli na zemlji.
    30. januar: Avion „Kenija ervejza“ A-310 srušio se u Atlantski okean posle poletanja iz Abidžana u Obali Slonovače, na putu za Lagos u Nigeriji. Od 179 putnika preživelo je njih desetoro.


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
Katastrofa ruskog "Tu-154" u Ukrajini
Nema preživelih

Stradalo svih 160 putnika, među kojima je bilo i 39 dece i 11 članova posade. Avion poslao SOS signal i dva minuta kasnije nestao sa radara. Olupina pronađena u blizini Donjecka

MOSKVA - Svih 160 putnika i 11 članova posade poginulo je u ruskom avionu koji se juče srušio u Ukrajini. U avionu je bilo 39 dece, od kojih čak šestoro mlađe od dve godine. Olupina aviona pronađena je na istoku zemlje, u blizini grada Donjeck.
Avion "Tu-154", koji je leteo iz crnomorskog izletišta Anapa za Sankt Peterburg, nestao je sa radara dok je preletao Ukrajinu, dva minuta pošto je poslao poziv za pomoć.
Agencija Interfaks prenela je, pozivajući se na zvaničnika u ukrajinskom Ministarstvu za krizne situacije, da je u avionu izbio požar i da je posada odlučila da prinudno sleti. Neki ruski zvaničnici smatraju da je avion možda upao u snažnu turbulenciju.
- Avion je poslao SOS signal i dva minuta kasnije, u 15.39 po moskovskom vremenu, nestao je sa radara - kazala je portparol ruskog ministarstva za vanredne situacije.
Portparol ukrajinskog ministarstva rekao je za lokalnu televiziju da je u avionu najverovatnije izbio požar na visini od 10.000 metara. Prema nekim nezvaničnim informacijama, grom je pogodio avion dok je prolazio kroz olujni oblak.
Iako su spasilačke ekipe stigle na mesto nesreće samo deset minuta posle pada aviona, nikome od putnika nije bilo spasa.
Predsednik Rusije Vladimir Putin rekao je da će komisija istražiti uzroke nesreće.
Konzul Srbije Milan Živković izjavio je juče da zasad nema informacija da je u avionu bilo državljana Srbije. Živković je dodao da se niko od predstavnika zvaničnih organa, rodbine i prijatelja eventualnih putnika na letu 612 od Anape do Sankt Peterburga nije obraćao ambasadi Srbije.
Pad aviona "Tu-154" u Ukrajini treća je velika nesreća u regionu ove godine. Pre manje od dva meseca, najmanje 124 osobe poginule su kada je ruski avion "A-310" sleteo sa piste i zapalio se u sibirskom gradu Irkutsku.
Početkom maja jermenski avion pao je u Crno more pokušavajući da sleti u izletište Soči i tada je poginulo svih 113 putnika i članova posade.
(AG.)

Tadićevo saučešće Putinu

Predsednik Srbije Boris Tadić uputio je telegram saučešća predsedniku Rusije Vladimiru Putinu povodom teške avionske nesreće koja se juče dogodila u Ukrajini.
- Građane Srbije iskreno je pogodio gubitak velikog broja ljudskih života. Molim vas da primite izraze mog najdubljeg saučešća i da porodicama poginulih i narodu Rusije prenesete da saosećamo sa njima u ovom teškom trenutku - poručio je Tadić.
I princ Aleksandar Karađorđević uputio je saučešće porodicama poginulih i vladama Rusije i Ukrajine.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Pao "Tu­po­ljev" - 170 mr­tvih
Bran­ko VLA­HO­VIĆ, 22. avgust 2006

Od stal­nog do­pi­sni­ka MO­SKVA
RU­SKI avi­on "Tu­po­ljev-154" či­ji je vla­snik avi­o­kom­pa­ni­ja "Pul­ko­vo" iz Sankt Pe­ter­bur­ga ju­če je za­de­si­la ka­ta­stro­fa na ukra­jin­skom ne­bu. Po­gi­nu­lo 160 put­ni­ka i de­set čla­no­va po­sa­de. Po­je­di­ni ru­ski me­di­ji iz­ve­šta­va­ju da je u le­ti­li­ci bi­lo čak 45 de­ce, o če­mu ne­ma zva­nič­ne po­tvr­de.
Avi­on je le­teo na re­dov­noj li­ni­ji od Ana­pe (od­ma­ra­li­šte na Cr­nom mo­ru) do Sankt Pe­ter­bur­ga. Oko 15.30 sa­ti ukra­jin­ska kon­tro­la le­te­nja je iz­gu­bi­la sa ekra­na "Tu­po­ljev". Od­mah je an­ga­žo­va­na ta­mo­šnja slu­žba za iz­van­red­ne si­tu­a­ci­je, pa su kr­ho­ti­ne avi­o­na pro­na­đe­ne u se­lu 45 ki­lo­me­ta­ra se­ver­no od ukra­jin­skog gra­da Donjck.
Avi­on Tu-154 ne­stao je sa ra­da­ra dok je pre­le­tao Ukra­ji­nu, re­kla je port­pa­rol Mi­ni­star­stva za kri­zne si­tu­a­ci­je. Ne­ko­li­ko mi­nu­ta ka­sni­je mi­ni­star­stvo je sa­op­šti­lo da je olu­pi­na avi­o­na pro­na­đe­na.
Agen­ci­ja Ria no­vo­sti pre­ne­la je da je olu­pi­na pro­na­đe­na u bli­zi­ni ukra­jin­skog gra­da Donjck, u se­lu Su­ha­ja Bal­ka na is­to­ku ze­mlje.
Uzrok ka­ta­stro­fe tek tre­ba da se utvr­di. Po ana­li­zi osta­ta­ka avi­o­na br­zo će se zna­ti da li je bio pod­met­nut eks­plo­ziv. Ma­kar i mi­ni­mal­ni tra­go­vi eks­plo­zi­va ipak osta­nu. Spa­si­lač­ke eki­pe, sa­da upor­no tra­že cr­ne ku­ti­je na ko­ji­ma su za­pi­sa­ni raz­go­vo­ri čla­no­va po­sa­de iz ko­jih se vi­di ka­ko je te­kao let.
Na me­sto ne­sre­će su ubr­zo sti­gli i va­tro­ga­sci ko­ji po­ku­ša­va­ju da uga­se va­tru na de­lo­vi­ma avi­o­na. Do sa­da je pro­na­đe­no 30 te­la po­gi­nu­lih put­ni­ka. Oče­vi­ci ka­žu da je avi­on bio u pla­me­nu pre ru­še­nja.
Sa­mo pra­vo ču­do mo­glo je da spa­si ne­ko­me ži­vot, ali, eki­pe ipak ve­ru­ju da mo­žda ima pre­ži­ve­lih.
Pre­ma iz­ja­vi na­čel­ni­ka ru­ske aero­na­vi­ga­ci­o­ne slu­žbe Ru­si­je Alek­san­dra Ne­rad­ka, sum­nja se da se avi­on sru­šio zbog ule­ta­nja u zo­nu tur­bu­len­ci­je.
Pre ne­što vi­še od me­sec da­na, 9. ju­la, po­gi­nu­lo je pre­ma zva­nič­nim po­da­ci­ma 125 put­ni­ka ka­da je avi­on "er­bas" A-310 na aero­dro­mu u Ir­kut­sku pro­bio ogra­du aero­dro­ma i uda­rio u obli­žnji kom­pleks ga­ra­ža.
Po­sle ove ka­ta­stro­fe, kao i one u Ir­kut­sku sa­mo po se­bi se na­me­će pi­ta­nje ka­ko to odr­ža­va­ju Ru­si va­zdu­šnu flo­tu.

NE­MA STRA­DA­LIH IZ SR­BI­JE
MO­SKVA (Tan­jug) - Kon­zul Sr­bi­je Mi­lan Živ­ko­vić iz­ja­vio je Tan­ju­gu da do sa­da ne­ma in­for­ma­ci­ja da je u ru­skom avi­o­nu "Tu-154" ko­ji se ju­če sru­šio u Ukra­ji­ni bi­lo dr­ža­vlja­na Sr­bi­je. Živ­ko­vić je re­kao da se ni­ko od pred­stav­ni­ka zva­nič­nih or­ga­na, ili od rod­bi­ne i pri­ja­te­lja even­tu­al­nih put­ni­ka na le­tu 612 od Ana­pe do Sankt Pe­ters­bur­ga ni­je obra­ćao am­ba­sa­di Sr­bi­je. Na me­stu pa­da avi­o­na ru­ske kom­pa­ni­je "Pul­kov­ske avi­o­li­ni­je" u Ukra­ji­ni do sa­da su pro­na­đe­na te­la 30 žr­ta­va, sa­op­šti­la je da­nas pred­stav­ni­ca Upra­ve za in­for­mi­sa­nje ru­skog Mi­ni­star­stva za van­red­ne si­tu­a­ci­je Iri­na An­dri­ja­no­va. Ru­ska mi­ni­star­stva za van­red­ne si­tu­a­ci­je sa­op­šti­la su da pr­vi re­zul­ta­ti pre­tra­ge te­re­na na me­stu ne­sre­će uka­zu­ju da ni­je­dan put­nik ili član po­sa­de ni­je pre­ži­veo pad avi­o­na.


NI­JE BI­LO DI­VER­ZI­JE
PRED­STAV­NI­CA ru­skog Mi­ni­star­stva za van­red­ne si­tu­a­ci­je Iri­na An­dre­jev­na iz­ja­vi­la je ju­če da je "Tu­po­ljev" do­ži­veo ka­ta­stro­fu, jer je ule­teo u olu­ju. Ona je is­klju­či­la mo­guć­nost da je na avi­o­nu bio po­sta­vljen eks­plo­ziv.
- Dok je avi­on bio na ne­bu ni­je bi­lo ni­ka­kve eks­plo­zi­je, jer bi je si­gur­no re­gi­stro­va­li ukra­jin­ski ra­da­ri. Oče­vi­ci tvr­de da je avi­on pa­dao "u ko­ma­du" što po­tvr­đu­je da na nje­mu ni­je bi­lo eks­plo­zi­je, ob­ja­sni­la je Iri­na An­dre­jev­na.
Pred­stav­ni­ci ukra­jin­ske slu­žbe spa­ša­va­nja tvr­de da se avi­on za­pa­lio u va­zdu­hu i da je pi­lot po­ku­šao da sle­ti na "tr­buh" da­kle, bez toč­ko­va.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Авионска несрећа у Украјини
Срушио се руски „тупољев” – страдала 171 особа
Спасиоци до сада пронашли тридесетак тела


Према извештајима агенција
КИЈЕВ, МОСКВА – Најмање 160 путника, од чега 45 деце и 11 чланова посаде, страдало је у несрећи руског авиона ТУ-154 који се срушио јуче после подне у Украјини. Авион је летео на линији Анапа (у Руској Федерацији) – Санкт Петербург, а трагедија се догодила код заселка Сухаја Балка на око 40 километара од Доњецка. Украјински спасиоци који су у четири хеликоптера приспели на место несреће за сада су пронашли тела тридесет унесрећених, јавиле су агенције.

Према првим налазима истраге, авион се срушио након што је упао у зону изузетно јаке турбуленције, саопштено је у Федералној авио-навигационој служби РФ. По информацијама Министарства транспорта у зони несреће влада велико невреме.

Са друге стране, украјински званичници наводе да је несрећа узрокована пожаром који је избио у кабини летелице док се налазио на висини од 10.000 метара. Посада је послала сигнал за опасност СОС и одмах одлучила да обави принудно слетање. Међутим, уређај за избацивање точкова није реаговао и пилот је био принуђен да авион приземљи на труп.

Иначе, први сигнал да са авионом нешто није у реду стигао је из регионалног центра за ваздушни саобраћај у Харкову. Тачно у 14 часова и 39 минута по локалном времену диспечер на дужности уочио је изузетно ниску путању авиона који је ускоро сасвим нестао са екрана радара. На позиве посади авиона нико није одговарао.

Срушени авион обављао је лет број ПЛК 612 и власништво је компаније „Пулковске авио-линије”. О несрећи су одмах обавештени председници Русије и Украјине, Владимир Путин и Виктор Јушченко.

Подсетимо, последња велика авио-катастрофа у Русији догодила се 9. јула када је авион „ербас 310” слетео са писте аеродрома у Иркутску и забио се у бетонску зграду. Том приликом од 203 особе које су се налазиле у летелици погинуло их је 124.


Izvor: Politika / С. С.
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
U „tupoljev 154 M“, u kome je bilo 170 ljudi, udario grom i onesposobio ga

Avion padao vrteći se oko svoje ose


Glavni krivac za pad ruskog aviona i pogibiju 170 ljudi izgleda da je nevreme koje je zahvatilo Ukrajinu. Prema tvrdnjama Branka Habuša, našeg avio-tehničara koji se bavi nesrećama, u „tupoljev 154 M“ je najverovatnije udario grom, koji je za trenutak onesposobio čitavu letilicu.

- Pošto je bio star oko 30 godina, u momentu su mu otkazale sve komande, pa i automatski pilot. Iako avioni imaju cevi kojima se prazne od elektriciteta posle udara groma, izgleda da ni to nije funkcionisalo. Pilot se, kako sam saznao, javio kontroli letenja posle udara groma da prijavi da je avion u plamenu. Nakon toga veza je prekinuta - tvrdi Branko Habuš, stručnjak iz oblasti avio-tehnike koji se dugo godina bavi avionskim nesrećama i koji je o tome napisao i knjigu.

Kako je on objasnio, za većinu avionskih nesreća krivi su ljudi. Statistika kaže da je tako u čak 72 odsto slučajeva. Ali izgleda ne u ovo. Na smrtonosnom letu 612 bilo je 170 ljudi, među kojima 45 dece i 10 članova posade.

Pilot je, nastavlja Habuš, verovatno isključio jedan od zapaljenih motora, pa je automatski nestalo struje jer su oni izvor energije. Posle toga, avion je počeo naglo da gubi visinu. Navedene podatke o uzrocima udesa Habuš je, kako kaže, dobio od međunarodne agencije „Nešenal transport sejfti bord“ („National Transport Safety Board“) koja prva izlazi na mesta avionskih udesa. Avion je leteo iz crnomorskog odmarališta Anapa za Sent Peterburg i posada je poslala četiri poziva u pomoć.

Stanovnici sela Novgorodskoje, koje se nalazi u blizini mesta pada aviona, kažu da je avion dugo kružio nisko iznad zemlje.

- Nekoliko puta se prevrnuo u vazduhu, zario nosom u zemlju i eksplodirao. Sve je bilo ugljenisano - priča Galina Stepanova.

Neposredno pre katastrofe počela je snažna oluja, nebo je bilo prekriveno teškim oblacima.

- Odjednom se začuo zvuk aviona koji leti veoma nisko. Ali do poslednjeg trenutka ga nismo videli! Primetili smo ga tek kada je bio na 150 metara od zemlje. Pomislio sam da će da padne pravo na nas! Vrteo se oko svoje ose kao elisa helikoptera - priča Genadij Kursov iz sela Stepnoje.

Nikolaj Klimkovecki i Anatolij Dibrov iz Suhoj Balki ispričali su „Komersantu“ da su uprkos jakom nevremenu odjednom čuli huk motora, a onda se odjednom, uporedo s udarom groma, iz oblaka pojavio avion.

„Učinilo nam se da će kod samog tla da se izvuče. Udario je u brežuljak kraj jezera“.

Nekoliko seljana, među kojima i Nikolaj Klimkovecki, bili su na mestu nesreće pre vatrogasaca i policije.

- Došli smo do zapaljenih delova aviona i tu naleteli na dva tela - muškarca i žene. Očigledno su ispali iz trupa prilikom udara. Pokušali smo da im pomognemo, ali su bili mrtvi. Tela su im bila nekako kao od voska; bilo je jasno da su im sve kosti polomljene - priča Klimkovecki.

U utorak uveče na Aerodromu „Pulkovo“ u Sankt Peterburgu okupilo se oko 100 rođaka putnika srušenog „tupoljeva“. Nije bilo obaveštenja, ali su službenici odvodili sve one koji su uzaludno čekali let na treći sprat u bioskopsku salu. U sali je na zidu, na četiri lista, već visio spisak putnika sa leta 612. Ono što se te večeri dešavalo na peterburškom aerodromu nije bio prizor za ljude slabih nerava.

Jedna žena se njiše na stolici i glasno izvikuje: „Ne, ne ne!“ Izgubila je sve svoje najbliže: ćerku i dvoje unučića. Pokušavaju da je smire, da joj daju lek.

„Da sam barem ja bila tamo!“, viče ona očajno. Pored nje muškarac izgubljeno drži ogroman buket žutih hrizantema i tenk igračkicu. Za ženu i sina.

„Nisu nameravali da se vrate tako rano. Ali sin je dobio anginu. Žena je rekla da nije bilo karata za ovaj let“, kaže on. Ali na spisku nastradalih pronašao je imena svojih bližnjih.

M. M. - J. S. - J. T.

    Avion građen po ugledu na vojni

    Putnički avion „tupoljev 154“ već više od četvrt veka predstavlja kičmu ruskog avio-saobraćaja. Prevezao je polovinu svih putnika koji su leteli „Aeroflotom“, a devedesetih godina taj broj je dostigao maksimum od 137 miliona ljudi godišnje. To je prvi putnički avion koji nije sagrađen po ugledu na vojni prototip. Može da primi 180 putnika i preveze ih na rastojanje od 3.900 kilometara prosečnom brzinom od 850 do 900 kilometara na sat. Avion je dugačak 50 metara, a širina putničke kabine je tri i po metra. Do ove godine, kada je prestao da se proizvodi, proizvedeno je nešto više od 1.000 letilica. Kao razlog naveden je previše uzan trup za komfor. Tu-154 je sposoban da leti u veoma teškim vremenskim uslovima. Doživeo je veliki broj nesreća, ali kako su tvrdili stručnjaci mnoge od njih nemaju veze sa samim avionom. Tako je 1982. prilikom sletanja po jakoj vejavici Tu-154 udario u šest mašina za čišćenje snega koje nisu bile sklonjene sa piste. Oko pet letilica je oboreno u terorističkim napadima. Jedan se bezbedno spustio iako se prostor za teret zapalio i potpuno izgoreo.

    „Tupoljev 154“ imao 97 nesreća

    Prema podacima Međunarodne fondacije za bezbednost letenja, avion „tupoljev 154“ imao je ukupno 97 nesreća: u tim nesrećama 61 letilica je bila potpuno uništena, dok se u ostalim slučajevima radilo o delimičnim oštećenjima, otmicama i drugim incidentima. Prva nesreća Tu-154 dogodila se 19. februara 1973. godine. Avion ruskog „Aeroflota“ na letu između Moskve i Praga sleteo je van piste u Pragu. Tom prilikom poginulo je 66 putnika i članova posade od ukupno 100 ljudi, koliko ih se nalazilo u avionu. Pretpostavlja se da su uzrok bile jake turbulencije neposredno pre sletanja. Međutim, avion je bio toliko oštećen da istina nikada nije sa sigurnošću utvrđena. Najviše žrtava imao je „tupoljev 154“ uzbekistanskog „Aeroflota“ 10. jula 1985. Leteo je iz Uzbekistana za Lenjingrad. Srušio se kod mesta Uč-Kuduk u Uzbekistanu. Svih 200 putnika i članova posade je poginulo. Poslednja nesreća Tu-154 (ako ne računamo ovu od juče) dogodila se 24. avgusta 2004. Avion je pripadao kompaniji „Sibir“ i leteo je na liniji Moskva-Soči. Srušio se osam kilometara od mesta Glubokij u Rusiji. Poginulo je svih 38 putnika i članova posade. Gotovo istovremeno u Tulskoj oblasti pao je Tu-134 kompanije „Volga-aviaekspres“ koji je leleteo na liniji Moskva-Volgograd. Istraga je otkrila da se radilo o terorističkom činu: dve Čečenke su unele u oba aviona eksploziv, što je prouzrokovalo njihovo rušenje.

    CDC/JS


Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.