Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Glasanje
Pitanje: Шта је за вас, генерал Владимир Трифуновић?
издајник
29.6%  (16)
херој
33.3%  (18)
ни једно,ни друго
16.7%  (9)
не знам/немам одговор
20.4%  (11)
Ukupno glasova: 54
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 31
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Укинута пресуда генералу Трифуновићу  (Pročitano 36728 puta)
07. Jan 2010, 08:34:17
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
Nokia 
Крај голготе генерала Трифуновића

Молио сам пролазнике да нам купе млеко за унуче јер су кћер и мене терали из продавнице у центру Београда, називајући ме издајицом и усташом, са уздахом говори Владимир Трифуновић



Владимир Трифуновић у хотелском собичку (Фото Д. Ћирков)

Пензионисани генерал Владимир Трифуновић животари и даље, сам у војном хотелу надомак београдске аутобуске станице. Сам спрема храну у соби уместо да силази у кантину. Пензија му толико дозвољава. Тачно 43 године је служио држави, уплаћивао доприносе, али није, каже, дочекао да му војска додели смештај. Стан у Загребу формално му је одузет пре више година на основу „почињеног ратног злочина”.
– Нас четворо живело је у овој соби у коју једва стају два кревета. Лети се она угреје тако да човек не може да издржи чак и да скине све са себе. Док сам чекао пресуду, медији су ми жену називали Албанком, Словенком, Хрватицом, „Туђмановом рођаком”... Кћер су ми малтретирали на улици, у продавници. Слао сам је по млеко, а продавци нису хтели да јој продају намирнице за дете. Покушавао сам да уђем у пиљарницу, и затицао се у ситуацији да ми огромни мушкарац из магацина прети речима: „Губи се код Туђмана, да не би полизао патос!” – прича Трифуновић.

У тој истој хотелској собици нису постојали телевизор, шпорет и фрижидер. Један решо донела им је генералова сестра из Вршца како би на њему справљали храну. Трифуновићева кћер, која је такође радила у војсци, убрзо је добила отказ.
– Рекао сам јој да нема друге сем да покуша да оде у Загреб, где је, надао сам се, могла да збрине дете. Оно је тамо имало оца, бабу и деду, и веровао сам да ће се ти људи смиловати да је приме. Радник на шалтеру „Путника” успео је да ми „прошверцује” јефтину карту за Загреб, преко Мађарске и Аустрије, и стигли смо да је укрцамо на воз. Неколико година касније, срео сам кћер која ми је испричала како је у нападу на улици телом чувала дете од удараца – рекао је генерал, последњих година видно болестан. Мучи га све, а највише висок притисак.

По повратку са ратишта у Вараждину где је, спасавајући живот 220 војника и 60 официра, после преговора, напустио касарну окружену хрватским паравојним јединицама и непријатељски настројеним становништвом, пензионисани генерал ЈНА Владимир Трифуновић обрео се са породицом у собици београдског хотела „Бристол” где и данас живи, плаћа кирију и кува ручак на решоу. Бившем официру савезне армије пре два дана укинута је пресуда по којој је осуђен зато што је повлачењем 1991. године „подрио одбрамбену моћ земље”, а сем осуде која га је сачекала по доласку са фронта, Трифуновић је од тог дана, па деценију даље носио етикету „издајника” и „усташе”.
Провео је годину и по дана у истражном затвору, пожаревачкој „Забели” и болници Централног затвора, а 1996. године, одлуком тадашњег председника СРЈ Зорана Лилића, аболиран је. Процес од тада није разрешен, а прекјучерашњим укидањем пресуде, Врховни суд Србије вратио је поступак у првостепену процедуру.

Трифуновић је својевремено у Хрватској осуђен на 15 година затвора због разарања Вараждина, иако, како његови саборци и он тврде, офанзиве на град није било нити је могло бити „са 220 војника усамљених у „истуреној” касарни”. Тако је истовремено у Србији постао „издајник” који се повукао без наредбе, а у Хрватској злочинац.
Извештаје са тадашњих суђења пред Војним судом читао је, уплашен за живот чланова породице, присећајући се руке која би у више наврата за време претреса провиривала иза врата суднице, дајући знак судији да изађе. Овај би напуштао дискусију и одлазио на састанак са непознатим човеком, а адвокати тужилаштва су слегали раменима на његове упите.

– Политика се умешала у све то. Људи који су тада одлучивали у држави, суду и војсци као да ништа нису разумели. Од новог процеса очекујем да ће се исправити неправда коју трпим готово две деценије – истакао је Трифуновић.
М. Л.
-------------------------------------------------------
Оптужен да је оставио тенкове Хрватима
Повлачење из Вараждина 1991. пратила је афера око ратне опреме и механизације која је за Трифуновићевом војском остала у касарни. Генерал је у Београду оптужен да је хрватској паравојсци „поклонио” неколико десетина тенкова који су касније коришћени у јуришима на српско становништво у Хрватској. Генерал је у ранијим иступима тврдио да механизацију није могао уништити уз изазивање буке или експлозије, јер у том случају војници „не би били пуштени да се живи врате”. Јединицама је зато наложио да онеспособе делове оружја и технику, знајући да хрватска војска нема капацитета да их ремонтује.

Текст и слика преузети са...

 Smile
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Првенствено му се замера баш што није тенкове онеспособио, него их је предао. Ако је то истина, могао би да понесе име издајника.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Safari 4.0.4
mob
Alcatel 
Zašto nijedan srpski političar nije odgovarao za raspad zemlje krvavim putem?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.17
Можда зато што Србија није крива за рат?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Manijak sa severa

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5136
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
mob
Apple Iphone 5
Covek je heroj. Za razliku od debila politicara nije se igrao zivotima mladih ljudi.
IP sačuvana
social share
"Srbin sam, rodjen u Hrvatskoj, imam grchki pasosh i gradjanin sam SAD. Mozda sam spijun?" - Predrag Stojakovic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Dođoh, videh, osvojih!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 10979
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Nokia 6300
Sa jeden strane je vratio kući mnoge mladiće kućama žive i zdrave, a sdruge strane je dao naoružanje hrvatskoj paravojsci i to teško naoružanje, čime je ona postala ozbiljna oružana sila. To oružije je kasnije korišćeno u napadima na RSK, pogotovu u oluji.
« Poslednja izmena: 09. Jan 2010, 13:34:31 od KGB agent »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Sreća je kada ti smrt zakuca na vrata a ti nisi tu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15304
Zastava Сремска Митровица
OS
Windows Vista
Browser
Safari 4.0.4
mob
Alcatel 
Sa jeden strane je vratio kući mnoge mladiće kućama žive i zdrave, a sdruge strane je dao naoružanje hrvatskoj paravojsci i to teško naoružanje, čime je ona postala ozbiljna oružana sila. To oružije je kasnije korišćeno u napadima na RSK, pogotovu u oluji.
Koliko je bilo tog naoružanja da je Hrvatska odjednom postala oružana sila? Da ne preterujete malo u tome? Izgleda da je najbolje da su svi tamo poginuli? Da li znate ko je bio Milan Tepić? Da li mu se srpski narod odužio za herojstvo?
« Poslednja izmena: 09. Jan 2010, 14:06:40 od Perudji »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Јер, Они нису Ми.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 16345
Zastava Sirte
OS
Windows XP
Browser
Safari 3.0.195.38
mob
Nokia 
Citat
Koliko je bilo tog naoružanja da je Hrvatska odjednom postala oružana sila?
Спомиње се  бројка од 180 тенкова!!!! Трифуновић није био комадант гарнизона, центра за обуку....он је био комадант корпуса!
Спасио је око 200 војника!!!!! Али његовим оружијем је убијено много више Срба ,а хиљаде изганано!
На жалост по Србски народ,трифуновић је комуњара!!!!!!Од комуњаре,са срПским именом и презименом, се ништа друго и није очекивало!!!!! И кога бре више боли за његов стан и како он живи? Па десетине хиљада частних и поштених Срба је остало и без стана и без кућа,без ичега и сад има образа да се јавља!!!! То је титин пионир,коме су још од вртића,преко браварове академије,безбедностних провера до разних командних и штабних школи испирали мозак '''братством и јединством измеђи наших народа и народности''....и шта очекивати од неких одгајаних као кадијевићи,аџићи,мамуле,васиљевићи,шљиванчани,мркшићи...трифуновићи....
IP sačuvana
social share
Вуковар је коштао хиљаде српских живота – добрим делом управо оних наочитих момака који су 10. марта 1991. у колонама пристигли на Теразијску чесму са Звездаре, Карабурме, Чубуре, Чукарице, и из разних приграђа.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Јер, све до слома „Шездесет осме“ у Београду би се и пролазници на улици умешали у тучу, јачему вичући: „Шта си навалио на слабијега!“
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
ne bi me chudilo da trifunovic dobije i neko odlikovanje  Smile ... na kraju krajeva , ovo je drzava apsurda ,zashto ne bi imali i generale pacifiste ... Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12298
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
Nokia 6230
Првенствено му се замера баш што није тенкове онеспособио, него их је предао. Ако је то истина, могао би да понесе име издајника.
Ako je vojnik, onda bi jos gore bilo da onesposobi tenkove.
Koliko ja znam Mladic ih je uzjahao i malo prosetao sa njima.Koliko ima od Varzdina do Zagreba?Vala nije bilo da nije imao chorbe do prve pumpe? Mogao je da napravi posade za 30 tenkova do prvog izlaska, posle bi mu dosli tenkista vise nego sto treba.Mogao je malo sa takvom silom da se snabde u Zagreb.
Vala nije bila tolika kasarna bez municije?
Samo pravi pokret i evo mu nekoliko hiljada boraca.
I Mladic je kenjao sto nije prosao Sarajevo kroz gusenice.
Nego svi su oni bili politicari a ne vojnici.
IP sačuvana
social share
Srbin je lud, Srbin je proklet. Jednom ga ubi, on hoce opet!!! :  Bora Corba.
Ne kradite. Vlast ne voli konkurenciju shkorpi
Trudnice,ja znam kako vam je Toma Nikolic
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 31
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.094 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.