Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 23. Dec 2024, 15:26:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ugrožena kolevka pismenosti  (Pročitano 998 puta)
21. Avg 2006, 22:35:10
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone 6s
Ugrožena kolevka pismenosti


Iako su i Liban i Izrael potpisali konvenciju o zaštiti kulturne baštine, u nedavnim sukobima spomenici sa Uneskove liste koji se nalaze na njihovoj teritoriji znatno su oštećeni. I ne samo oni. Ugrožena je i na daleko čuvena kedrova šuma koja se nalazi u Dolini svetaca, tj. Uadi Kadiši, obala i more prekriveni su naftom, a zagađen je i vazduh, zbog čega se ekolozi boje da bi moglo doći do učestalih kancerogenih oboljenja.

Unesko je zajedno sa još nekoliko organizacija koje se bave zaštitom kulturnog i prirodnog nasleđa uputilo apel da se dalje rušenje lokaliteta zaustavi, a oštećeni u sukobu što pre saniraju, inače će se postojbini naše civilizacije, feničanskoj kulturi - i ne samo njoj - izgubiti svaki trag.

Istovremeno, časopis „Arkeolodžik“ sa svoje strane upozorava „danonoćno izraelsko bombardovanje Libana ne samo da je odnelo mnogo nevinih života već su brojne arheološke znamenitosti u velikoj opasnosti. Tokom bombardovanja, u libanskom gradu Balbeku oštećeni su rimski hramovi i antički hram posvećen nogu Bahusu, a uništene su dve stare zgrade na gradskom trgu...“

„Blic“ donosi kratak opis spomenika u Libanu i Izraelu koji su pod „okriljem“ Uneska.
Liban

Tira - Upisana u listu svetske baštine pod zaštitom Uneska 1984, grad Tira je prema legendi bio veliki centar Feničana, gospodara mora, osnivača čuvene Kartagine. Njegov značaj opada posle krstaških ratova, a u njemu su sačuvani arheološki ostaci iz doba Rimljana. Herodot, grčki istoričar, pominje da je postojao još 28 vekova pre Hrista.

Biblos - Takođe od 1984. na Uneskovoj listi, ovaj grad, najstariji u Libanu, naseljen je još od neolita i usko vezan za tzv. mediteranski basen tokom više hiljada godina. U njemu je nastalo feničansko pismo i odatle se alfabet širi u svet. Grad je nekada davno bio veoma bogat zahvaljujući luci iz koje se brodovima prenosilo drvo kedar u Egipat. Njegovu „krstašku tvrđavu“ dnevno je posećivalo hiljadu turista, a sada je pusta i zagađena.

Balbek - Zvao se nekada Heliopolis ili Grad Sunca u vreme Helena. U doba Rimljana u njemu je podignuto Jupiterovo svetilište, zbog čega je privlačio horde krstaša. Sa svojim impozantnim rimskim carskim hodnicima (u kojima su se smestile izbeglice), i Belbek je upisan u svetsku baštinu 1984. godine. U Belbeku se čuvaju ostaci još dva hrama Venerinog (ili Bahusovog) i Merkurovog. Na ruinama Jupiterovog hrama vizantijski car Teodosije podigao je baziliku koju su Arabljani, po osvajanju, pretvorili u utvrđenje.

Izrael

Stari grad Akra (u zapadnoj Galileji, na Uneskovoj listi od 2001) - Ovaj lučki grad sa utvrđenjem takođe čuva tragove civilizacije Feničana. U njemu se nalaze ruševine otomanskih utvrđenja iz XVIII i XIX veka, sa citadelom, džamijom, karavanserajima i hamamima. Ostaci iz vremena krstaških ratova od 1104. do 1291. godine bili su doskora gotovo netaknuti, što je pružalo jasnu sliku o organizaciji urbanog prostora srednjovekovnog carstva. Akra je bio prva kapija na putu za Jerusalim, zbog čega su ga pohodili i poharali Saladin, Ričard Lavljeg Srca i Filip II. Pošto su ga 1291. zauzeli muslimani, po naređenju sultana Ashafa, grad je zamro. U Akri su ostaci tri kapije (Lavlje, Zemaljske i Morske), crkava i osam džamija sa bibliotekom.

Biblijska mesta Megido i Hazor (u gornjoj Galileji, na Uneskovoj listi od 2001). - Ovi lokaliteti datiraju iz preistorije. U Izraelu ih ima oko dve stotine. U Megidu i Hazoru su značajni ostaci biblijskih gradova. Tragovi, još iz gvozdenog doba, ukazuju da je tokom više milenijuma u regionu bilo mnogo centara, puteva, što znači razvijene trgovačke mreže budući da je oblast od davnina poznata po obradi zemlje i navodnjavanju.

Milena Marjanović

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 23. Dec 2024, 15:26:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.