Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U Srbiji višak 11.000 školskih odeljenja  (Pročitano 766 puta)
14. Sep 2009, 10:26:50
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.80
mob
Apple iPhone SE 2020
Kriza u prosveti, nezadovoljni roditelji i nastavnici
U Srbiji višak 11.000 školskih odeljenja
Autor: S. Tuvić - A. Milojević | Foto:Beta | 14.09.2009. - 08:18


Svetska banka je savetovala Srbiji spajanje odeljenja i škola, tako da se formiraju razredi sa po 30 učenika. Ovakva preraspodela pokazala bi da u našoj zemlji ima 11.000 odeljenja viška, a njihovim zatvaranjem država bi uštedela 14,7 milijardi dinara. Prvi korak u racionalizaciji - uputstvo Ministarstva prosvete da se odeljenja prvog i petog razreda mogu deliti samo ako imaju 34 i više učenika, u školama je dočekan na nož.

Nezadovoljni su nastavnici, koji se plaše za svoja radna mesta, ali i roditelji koji strahuju da na taj način njihova deca neće imati kvalitetnu nastavu.
Nadležni u Ministarstvu prosvete kažu da su ove strepnje neosnovane. Nijedan nastavnik nije i neće ostati bez posla, a spajanje odeljenja u školama neće uticati na kvalitet nastave, tvrde u tom ministarstvu.
Ministar prosvete Žarko Obradović je nedavno za naš list izjavio da se ne slaže sa procenama Svetske banke da odeljenja u Srbiji treba da imaju po 30 učenika jer je prosečan broj učenika u odeljenju u zemljama EU 18 do 26 učenika. Niko u Ministarstvu nije mogao da precizira koliko će odeljenja tokom racionalizacije morati da se spoji, jer, kako kažu, još se na terenu procenjuje kako racionalizovati mrežu škola.
- Načelno, postoji plan racionalizacije. S njim ćemo prvo upoznati Vladu Srbije, zatim sindikate, a onda će biti predočen javnosti. Najvažnije je da taj plan ne uključuje otpuštanje radnika - poručuju iz Ministarstva prosvete.
Uputstvo o formiranju odeljenja prvog i petog razreda koje je Ministarstvo prosledilo školama prvi je korak racionalizacije u prosveti. Ukoliko se školske uprave budu strogo pridržavale uputstva, a ministar ne popusti zbog nekih novih izbora, za četiri godine u Srbiji bismo dobili škole sa optimalnim brojem odeljenja. To znači da se odeljenja mogu deliti samo ukoliko imaju više od 34 učenika. Donja granica da se formiraju dva odeljenja u školi je 17 učenika, za tri odeljenja 23 učenika, a za četiri 25 učenika. Osim uputstva o formiranju broja odeljenja školskim upravama je prosleđeno da se ograniči zapošljavanje novih kadrova u školama. Ukoliko postoji potreba za učiteljima i nastavnicima oni se prvo moraju tražiti iz redova viška na nivou škole, opštine ili okruga, pa tek onda se raspisuje konkurs za nova radna mesta. Na taj način će se, kako kažu u Ministarstvu, smanjiti broj odeljenja, ali neće biti otpuštanja zaposlenih. Problem viška zaposlenih biće rešen njihovim angažovanjem u obrazovanju odraslih.
Načelnici školskih uprava kažu da trpe ogromne pritiske zbog sprovođenja uputstva Ministarstva. Pojedini direktori škola ih čak otvoreno sabotiraju.
- Ovde nije reč o zatvaranju, već o spajanju odeljenja unutar škole. U prvi mah, samo u Banatskom okrugu trebalo je spojiti 105 takvih odeljenja. Međutim, morali smo da vodimo računa o potrebama manjina. Na sastanku u Ministarstvu prosvete napravili smo jasan dogovor sa pokrajinskim sekretarom za obrazovanje dr Zoltanom Jegešom i ministrom, i nađeno je rešenje da se 19 odeljenja na mađarskom jeziku ne spaja. Tako da će u banatskom kraju biti spojeno oko 60 odeljenja - kaže za „Blic“ Staniša Banjanin, načelnik školske uprave za Banat i dodaje da je ovaj posao trebalo započeti mnogo ranije.
- Ovih dana imamo sastanke sa načelnicima školskih uprava. Svaki od njih mora da nam obrazloži zašto traže da ostanu mala odeljenja.Ukoliko imaju jak razlog, kao recimo da se vodi računa o nacionalnim manjinama, onda će uz odobrenje ministra ta odeljenja ipak opstati. Ono što je najvažnije, smanjen je broj odeljenja, ali niko od zaposlenih nije ostao bez posla - kaže Zoran Kostić, pomoćnik ministra za inspekcijski nadzor i rad školske uprave.
Prof. Desanka Radunović, predsednik Nacionalnog prosvetnog saveta, ocenjuje da je očigledno da neracionalnosti u prosveti ima, ali da se ne može lomiti preko kolena.
- Još nas niko nije kontaktirao tim povodom, ali treba što pre početi sa racionalizacijom kako bismo imali čistiju sliku u prosveti - kaže Radunović.
Spajanje odeljenja u školama je samo kap u moru što se tiče racionalizacije mreže škole u Srbiji. Ministar prosvete Žarko Obradović najavio je da će ove godine ozbiljno raditi na planu racionalizacije mreže škola i odeljenja koja imaju po nekoliko učenika. Po tom planu racionalizacija škola bi počela da se sprovodi od naredne školske godine.

Kako štedeti?

Direktor OŠ „Kralj Aleksandar I“ u Gornjem Milanovcu Slobodan Pantić, kaže da se može uštedeti i boljom organizacijom prevoza za učenike. Do sada je za to opština svake godine izdvajala po 12 miliona dinara, a kupovinom desetak mini autobusa troškovi bi bili manji.

Neraspoređeni učitelji
Napetost i strah vladaju u školama - ovako su nam direktori opisali kako je dočekana najavljena racionalizacija u obrazovanju.
- Naša škola će ove godine ostati bez jednog odeljenja prvog razreda. Samim tim jedan učitelj ostaje neraspoređen. Narednih godina očekujemo veće probleme, jer će dosta ljudi biti sa nepunom normom časova. Ne znam kako će se problem rešiti bez otpuštanja - kaže Tamara Svrzić, direktorka OŠ „Mirko Tomić“ iz Obreža kod Varvarina.
U strahu za svoja radna mesta su i nastavnici u Beogradu. U OŠ „Sveti Sava“ kažu da će smanjenje broja odeljenja uticati da pojedini nastavnici nemaju pun fond časova u nastavi, a to znači automatski i niže plate od dosadašnjih.

Trenutno stanje u školama u Srbiji
Vrsta škole glavni indikatori Beograd Vojvodina centralna Srbija
Osnovna škola ukupno učenika 114.807 156.586 307.539
OŠ prosečna veličina odelj. 21.8 18.8 16
OŠ ukupno zaposlenih 13.469 20.405 39.045
OŠ ukupan broj nastavnika 9.933 15.409 29.045
OŠ odnos učenik - nastavnik 11,6 10,2 10,6
Srednja škola ukupno učenika 55.137 64.330 135.562
SŠ prosečna veličina odelj. 26,3 24,9 26,2
SŠ ukupno zaposlenih 8.238 9.293 17.981
SŠ ukupan broj nastavnika 6.313 7.420 14.693
SŠ odnos učenik - nastavnik 8,7 8,7 9,2
*Podaci Svetske banke

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.