Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U Hagu počinje suđenje po tužbi BiH protiv SCG za genocid  (Pročitano 15486 puta)
27. Feb 2006, 12:33:51
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
 U Hagu počinje suđenje po tužbi BiH protiv SCG za genocid

Bosna traži sto milijardi dolara ili ukidanje RS


Srbija i Crna Gora trebalo bi da Bosni i Hercegovini plati sto milijardi dolara (!) ratne štete ili da bude ukinuta Republika Srpska, poručio je Frensis Bojl, autor tužbe za genocid koju je BiH podnela protiv SCG, uoči današnjeg početka rasprave pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu.

Bojl, profesor prava na Čikaškom univerzitetu, ubeđen je da je BiH već dobila ovaj proces i da je ključno pitanje „šta uraditi s presudom“.

- Vlastima BiH sugerisao sam da se suđenje i presuda iskoriste kako bi bila ukinuta Republika Srpska. Pošto Srbija nema sto milijardi dolara, ukidanje RS mnogo je bitnije od naplate tog novca - izjavio je Bojl za „Dnevni avaz“.

On veruje da će Sud u Hagu doneti odluku o ukidanju RS i da će ona ići pred Savet bezbednosti UN na potvrdu.

Pravni zastupnik SCG Radoslav Stojanović kaže u izjavi za „Blic“ da „nema smisla“ komentarisati Bojlove ocene.

- Tužba koju je pisao Frensis Bojl podneta je 18. marta 1993. i jedan je od tri podneska koji čine celinu tužbe BiH protiv SCG. Bojlova tužba više je ratna propaganda nego pravni dokument - smatra Stojanović.

Rasprava koja počinje danas trajaće do 9. maja ove godine, a zatim će se 16 sudija povući da razmotri izložene dokaze i donese presudu, za šta ne postoji rok. Sudije će tokom iduće nedelje saslušati uvodne argumente bosanske delegacije, a zastupnici SCG će uzvratiti u sedmici od 8. do 16. marta. Do kraja marta obe strane će pred sudije izvesti po više svedoka, a u aprilu i maju rasprava će biti okončana završnim rečima.

Radoslav Stojanović je ocenio da nema dokaza da je SCG počinila genocid nad bošnjačkim narodom i založio se da se spor reši diplomatskim sporazumom umesto suđenjem pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu. On je naglasio da je, ako bosanska strana to odbije, SCG spremna da se brani od tužbe.

Stručnjaci za međunarodno pravo slažu se da će BiH imati težak zadatak da dokaže da su vlasti u Beogradu imale konkretnu nameru da delimično ili potpuno unište bosanske nesrbe kao etničke grupe, što je nužan uslov za dokazivanje genocida. S druge strane, zastupnici BiH uvereni su da će to pred sudom dokazati, kao i da je proglašavanje SCG odgovornom za genocid preduslov za utvrđivanje istine o ratu, pomirenje i unapređenje odnosa između dve države. Delegacija SCG će, izvesno je, još jednom pokrenuti i proceduralno pitanje nadležnosti Međunarodnog suda pravde, uz obrazloženje da u trenutku podnošenja tužbe tadašnja SRJ nije bila članice UN i međunarodne konvencije o genocidu.


Izvor: Blic \ Dejan Vukelić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 2990
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung Galaxy S9+
Nazalost mi mozemo izgubiti ovaj proces.Razni nasi mediji poput b92 i licnosti poput Cede Jovanovica,Canka,Natase Kandic,Sonje Biserko nas ubedjuju da Srbija treba da prizna da je izvrsena agresija na Bosnu i da je Srbija izvsila zlocine.To ce biti glavni argumenti Bosne a takodje se ceka i da Milosevica osude za genocid i agresiju u Hagu.Kada Srbija pocne da placa "ratnu ostetu" Bosni najzad ce narod u Srbiji shvatiti mnoge stvari ali ce posle biti kasno.U Hagu se ne sudi ni jednom generalu muslimanske vojske vec nekim bez veze oficirima.Tako da oni koji navijaju da Milosevic bude osudjen i da Mladic i Karadzic odu u Hag videce da ce Srbija biti 100 godina iza EU.Sloba je trebao da ostane u Srbiji i da ovde bude u zatvoru ali su ga ovi kreteni izrucili.Sta njih briga kad oni mogu da odu iz ove zemlje i zive super a narod ce da gladuje.Ta tuzba nije zezanje i treba je shvatiti vrlo ozbiljno.
IP sačuvana
social share
nema  vise s tobom price prebicu te lice imam iza sebe vojsku Srbija mi klice na mobilnom telefonu obrisi njen broj ako zelim da postedim bedni zivot tvoj.ej riki martine brate shvati me dobices batine

 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 308
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
BlackBerry bold 9000
@bora82

Jedino sa cime bih se slozio iz tvog posta jeste da tuzbu treba shvatiti veoma ozbiljno.

Uopste mi nije jasno kako za bilo sta mozes da krivis Cedu Jovanovica, Canka, Natasu Kandic, Sonju Biserko, ili B92. Da se razumemo, sto se politickih opredeljenja i vidjenja najboljeg moguceg resenja za Srbiju tice, moji stavovi se poprilicno razlikuju od stavova gorepomenutih osoba i institucija. Na samom pocetku svog posta si naveo da mi ovaj proces mozemo izgubiti, ali ne mogu da poverujem da kao glavni razlog za takvu procenu navodis imena i nazive koje si naveo.

Da li je ili nije izvrsena agresija na Bosnu i Hercegovinu od strane Srbije je formalno-pravno pitanje. Ne mozemo da sporimo da je veliki broj dobrovoljaca (kako onih koji su se zaista dobrovoljno prijavili, tako i onih koji su odvuceni na ratiste) iz Srbije ucestvovao u ratu u BIH. Takodje, svi se secamo tenkova i vojnih vozila koja su izrovala puteve prema BIH, tako da je, sustinski, ali ne i formalno-pravno, nemoguce sporiti da je Srbija uzela ucesce u ratu u BIH. Ono sto je predmet sporenja u tuzbi BIH jeste pitanje da li je, ili nije, Srbija izvrsila AGRESIJU na BIH. Formalno-pravno gledano, to nije slucaj, zato sto Srbija ni jednom svojom vojnom akcijom, ni jednim svojim politickim potezom, nije napala niti zelela da "pokori" BIH, i to je i vise nego poznato i, malte ne, nema potrebe dokazivati. Zlocini koji su pocinjeni u BIH, a za koje se tereti i sam Slobodan Milosevic, nemaju puno povezanosti sa agresijom Srbije na Bosnu, vec sa direktnim vojno-komandnim vezama i hijerarhijom koja je u to vreme vladala u vojsci.

S druge strane, iznos ratne stete koji je BIH trazila od Srbije u slucaju pozitivne odluke po tuzbi, uopste nije iznenadjujuci. Ali, opciono resenje, koje BIH nudi, jeste nesto sto je pravni presedan. Dejtonski sporazum je utemeljen u Helsinskoj povelji i principu nepromenljivosti granica - to je razlog zasto su ga potpisali Tudjman, Izetbegovic i Milosevic. Trojstvo, koje je tom prilikom sastavljeno, trebalo je da posalje poruku kako je takvu vrstu sporazuma moguce potpisati samo i jedino medju bivsim republikama SFRJ. Po tom principu, Srbiji se nikako ne moze staviti na teret rat, ili eventualna agresija na Bosnu, jer je Srbija u tom sporazumu okarakterisana ne kao ucesnik rata, vec kao "garant mira i tolerancije, kao i postovanja Dejtonskog resenja, sa strane Srbije", a ne Srba u BIH. Srbe u BIH, formalno-pravno, je pretstavljao niko drugi do Alija Izetbegovic. Dakle, rat u BIH je po svim vazecim medjunarodnim dokumentima okarakterisan kao gradjanski, a ne agresorski rat. S tim u vezi, dovoditi u vezu Srbiju i Republiku Srpsku, vise je nego neozbiljno...

Smatram da je ova tuzba BIH vise pitanje marketinga i politike, nego prava i pravde. Ovakva tuzba moze biti i vise nego dobar adut u fazi preuredjenja odnosa u BIH. Redefinisanje statusa Republike Srpske je nesto sto je, pre svega za samu RS, neophodno. Mozda i nisi dovoljno upucen, ali, sadasnje uredjenje RS u okvirima BIH najmanje odgovara srpskoj populaciji. Sadasnja "nezavisnost" Republike Srpske od ostatka federacije najcesce sluzi kao fenomenalan izgovor za nemogucnost obnavljanja infrastrukture, kako politicke, tako i drustvene. Drugo, moze se to nama svidjati ili ne svidjati, ali Republikom Srpskom ne upravlja Republika Srpska. Stranac je "vrhovni Bog", i od njegove reci nema niceg ni preceg ni jaceg.

Dakle, da sumiram, iako sam vecinu posta napisao kao reagovanje na prethodni, a malo i izasao iz teme - tuzba je realnost. Nacini odbrane od tuzbe su mnogi i razliciti, ali ce se, cini mi se, ova tuzba, kao i mnoge druge medjudrzavne, iskoristiti kako bi se zavrsio neki drugi posao. Zivi bili, pa videli...
« Poslednja izmena: 01. Mar 2006, 17:03:15 od Dell Boy »
IP sačuvana
social share
This time next year we'll be millionaires !!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
Znam da cete me napasti, ali meni je veoma prihvatljivo ono resenje (koje je verovatno izreceno u sali) po kome bi se Kosovo trampilo za Republiku Srpsku i odustanak od tuzbe...
Ako nista drugo, u Republici Srpskoj Srbi su vecinski narod, sto se za Kosovo ne moze reci..  Smile

IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 2990
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0.4
mob
Samsung Galaxy S9+
@Dell boy
Prvo ja nigde nisam napisao da cemo mi izgubiti proces zbog Cede,Canka... nego sam rekao da oni pripremaju gradjane Srbije da smo mi izvrsili agresiju i zlocine i da zbog toga treba da placamo ratnu odstetu Bosni.Oni po mom misljenju nisu budale koje pricaju gluposti vec izgovaraju stavove Amerike i EU i za to su dobro placeni.To sto si rekao da sudjenje Milosevicu nema veze sa ovom tuzbom nije tacno.Sloba je bio 10 godina vlast ove zemlje i za njega su ljudi glasali na izborima.Tako da je po njihovom scenariju Srbija izvsila genocid I agresiju u Bosni.Bosna je glavne argumente iznela da je Srbija izvrsila genocid.Kada je formirana SRJ 92 godine tadasnja Voska Jugoslavije nije ucestvovala u ratu u Bosni.Ucestvovala u ratu je jedino JNA do 92.A to sto su ucestvovali dobrovoljci nema nikakve veze jer su i na muslimanskoj strani ucestvovali mudzahedini pa to za njih nema veze.Pre nedelju dana je na b92 onaj iz Medjunarodne krizne grupe rekao da je Republika Srpska drzava koja je stvorena genocidom i da se mora ukinuti.Njegovi stavovi nisu licni nego su stavovi Amerike i EU.Dejton za njih ne vredi nista i sta je tamo potpisano jer je Republika Srpska izgubilla vec vecinu funkcija drzave.Ja uopste ne verujem da ce taj sud izneti pravednu presudu pa sam zato i rekao da mozemo izgubiti proces.Takodje i to sto je Sloba bio covek Zapada do 95 godine i covek mira i stabilnosti za njih ne znaci nista jer ce uskoro biti osudjen zbog genocida.Ako mislis da ustavne promene u Bosni znace da ce Republika Srpska dobiti vise nego sad veoma gresis jer nema logike da 10 godina ukidaju nadleznosti  Republike Srpske i da im onda daju  ono sto su im uzeli.Vidis i sam da je premijer Republike Srpske  Dodik koji vlada uz pomoc SDA i Hrvata  i da ce on zavsiti njihov posao do kraja.A sto se tice trampe Kosovo za Republiku Srpsku to su gluposti jer  ako se ovako nastavi nece ni biti Republike Srpske a i tesko da ce se EUFOR povuci iz Bosne
IP sačuvana
social share
nema  vise s tobom price prebicu te lice imam iza sebe vojsku Srbija mi klice na mobilnom telefonu obrisi njen broj ako zelim da postedim bedni zivot tvoj.ej riki martine brate shvati me dobices batine

 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 464
Zastava Bijeljina
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.60
pa do prije mjesec dana je sds vladala uz pomoć sda i hdz-a.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Paprikas :>

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 2585
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5
Znam da cete me napasti, ali meni je veoma prihvatljivo ono resenje (koje je verovatno izreceno u sali) po kome bi se Kosovo trampilo za Republiku Srpsku i odustanak od tuzbe...
Ako nista drugo, u Republici Srpskoj Srbi su vecinski narod, sto se za Kosovo ne moze reci..  Smile


Zasto bi te napali? To je najprihvativije resenje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Focus...

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 667
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.51
mob
Samsung SGH-D500
@Dell boy
Prvo ja nigde nisam napisao da cemo mi izgubiti proces zbog Cede,Canka... nego sam rekao da oni pripremaju gradjane Srbije da smo mi izvrsili agresiju i zlocine i da zbog toga treba da placamo ratnu odstetu Bosni.Oni po mom misljenju nisu budale koje pricaju gluposti vec izgovaraju stavove Amerike i EU i za to su dobro placeni.To sto si rekao da sudjenje Milosevicu nema veze sa ovom tuzbom nije tacno.Sloba je bio 10 godina vlast ove zemlje i za njega su ljudi glasali na izborima.Tako da je po njihovom scenariju Srbija izvsila genocid I agresiju u Bosni.Bosna je glavne argumente iznela da je Srbija izvrsila genocid.Kada je formirana SRJ 92 godine tadasnja Voska Jugoslavije nije ucestvovala u ratu u Bosni.Ucestvovala u ratu je jedino JNA do 92.A to sto su ucestvovali dobrovoljci nema nikakve veze jer su i na muslimanskoj strani ucestvovali mudzahedini pa to za njih nema veze.Pre nedelju dana je na b92 onaj iz Medjunarodne krizne grupe rekao da je Republika Srpska drzava koja je stvorena genocidom i da se mora ukinuti.Njegovi stavovi nisu licni nego su stavovi Amerike i EU.Dejton za njih ne vredi nista i sta je tamo potpisano jer je Republika Srpska izgubilla vec vecinu funkcija drzave.Ja uopste ne verujem da ce taj sud izneti pravednu presudu pa sam zato i rekao da mozemo izgubiti proces.Takodje i to sto je Sloba bio covek Zapada do 95 godine i covek mira i stabilnosti za njih ne znaci nista jer ce uskoro biti osudjen zbog genocida.Ako mislis da ustavne promene u Bosni znace da ce Republika Srpska dobiti vise nego sad veoma gresis jer nema logike da 10 godina ukidaju nadleznosti  Republike Srpske i da im onda daju  ono sto su im uzeli.Vidis i sam da je premijer Republike Srpske  Dodik koji vlada uz pomoc SDA i Hrvata  i da ce on zavsiti njihov posao do kraja.A sto se tice trampe Kosovo za Republiku Srpsku to su gluposti jer  ako se ovako nastavi nece ni biti Republike Srpske a i tesko da ce se EUFOR povuci iz Bosne
I kako planiras da se boris protiv toga?
IP sačuvana
social share
Two things are infinite: the universe and human stupidity; and I'm not sure about the universe... A. Einstein
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 1
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Vjerovatno ce se u Srbiji radikalizovati toliko situacija, da ce opet izbiti rat.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 20
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
- Na početku suđenja SiCG za genocid počinjen u BiH na Međunarodnom sudu pravde  prikazana je snimka na kojoj se vidi Vojislav Koštunica, tada predsjednik DSS-a, u posjeti vojsci bosanskih Srba u okruženju Sarajeva, pri čemu Koštunica jasno kaže: "Ovo je primjer kako treba izgledati buduća granica Srbije, s ove i s one strane Drine" Smile

- Pa BiH ne trebaju dokazi kada je svima sve jasno.
- Sljedece generacije u SiCG ce godinama izdvajati pare za odstetu BiH.
- To je cinjenica i tako ce biti. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.