Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: U BDP obeležava se sto godina od rođenja Semjuela Beketa  (Pročitano 837 puta)
13. Apr 2006, 11:59:38
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
mob
Apple iPhone SE 2020
    
U Beogradskom dramskom pozorištu obeležava se sto godina od rođenja Semjuela Beketa

Pisac koji je otvorio vrata novom jeziku

Ostaće zabeleženo da je predstava "Čekajući Godoa" jedno pozorište skoro zatvorila, a drugo otvorila jer je 1956. godine Mira Trailović pokrenula Atelje 212 upravo sa Beketovim komadom

U Beogradskom dramskom pozorištu danas će biti obeležen dan Semjuela Beketa. Od 17 časova pa sve do kasnih večernjih sati moći će da se pogleda snimak Godoa u Beketovoj režiji, portret S. Beketa, dokumentarac o zabrani Godoa u BDP-u 1954, kao i snimak predstave "O, srećni dani". Sto godina od rođenja ovog pisca, rođenog u Irskoj i sahranjenog u Francuskoj, obeležava pozorište koje je 1954. umalo nastradalo zato što je bilo spremno da čeka onoga koji neće doćiÖ U to čudno FNRJ vreme, kada smo imali evropske intelektualce, a sibirske političare, pesnik Dušan Matić doneo je iz Ženeve dramu "Čekajući Godoa". Komad počinje da režira Vasilije Popović (Pavle Ugrinov), a Vladimir, Estragon, Poco i Laki bili su Ljuba Tadić, Rade Marković, Bata Paskaljević i Mića Tomić. BDP je već razbio sociorealistički led igrajući Milera i Vilijamsa, ali Beket je bio, vrlo brzo će se pokazati, isuviše neukusan zalogaj za "ozbiljnu" vlast.

Krležina opaska o nihilizmu

Već u toku proba "nešto" radi protiv predstave da bi do generalne probe bilo jasno da premijere neće biti. O tome ko je zabranio predstavu, da li Krležina opaska o "nihilizmu" bila presudna, ili je samo pokrenula lavinu straha i autocenzure, učesnici ne mogu da kažu ni nekoliko decenija kasnije. U leto 1954. predstava je odigrana u ateljeu Miće Popovića na Starom sajmištu. Ostaće zabeleženo da je predstava "Čekajući Godoa" jedno pozorište skoro zatvorila, a drugo otvorila, jer je 1956. godine Mira Trailović pokrenula Atelje 212 upravo sa Beketovim komadom.

O životu & literaturi Semjuela Beketa razgovarali smo sa Mirom Otašević, koja je prošle godine objavila knjigu "Beket i jastog" (Geopoetika). Njena "Beketijana" rastače okamenjenost pisca iz lektire, nudeći prodorne uvide u život i poetiku koja je naglavačke obrnula evropsko pozorište.

- Beket je rano otišao iz Irske, razočaran konzervativnom sredinom, uključujući i njegovu porodicu koja nije imala razumevanje za njegov pokušaj da se bavi literaturom na način na koji je izabrao. Odlazi u Pariz i kao 23-godišnjak upoznaje Džojsa, već etabliranog u umetničkim krugovima u Parizu. U te krugove ulazi i Beket i postaje miljenik zahvaljući Džojsu koji je namirisao njegov veliki dar. Postoji priča da je Beket bio Džojsov sekretar, ali to nije tako, već je reč o ozbiljnom prijateljstvu - kaže Mira Otašević.

Beket je objavio smrt subjekta

Na pitanje zašto je Beket veliki pisac, Mira Otašević kaže: "Ako je Niče objavio smrt boga, Beket je na velika zvona objavio smrt subjekta". Onog časa kada više nema boga, nema ni čoveka, i taj čovek koji bi mogao biti subjekt, ili je potpuno mrtav kao Godo, ili je raspadnut, ili se čuju samo koraci, ili je sve đubrište. Kao u "Dahu", tom komadiću od 49 sekundi, kada se na početku tih 49 sekundi čuje uzdah, a na kraju izdah, i to je sve, kaže Otaševićeva i dodaje da je Beket time otvorio vrata jednom potpuno novom jeziku. Prema njenim rečima, Beket je koristio jezički kliše, redi-mejd frazu, ali krucijalno je da je Beket prvi napravio prelom iz kulture reči u kulturu slike.

- Njegovi poslednji komadi, "Čin bez reči" 1 i 2, "Dah" otvaraju put umetnosti performansa, kulturi slike s kraja 20. i početka 21. veka. To "kako" je Beketov presudni uticaj. To što je postepeno ukidao reč, i na kraju stigao samo do pozorišnih slika. Tih 60-ih, to je bilo ravno čudu - kaže Otaševićeva.
Decenijama kasnije njime su inspirisani Jozef Bojs, Demijan Herst, Robert Vilson, Marina Abramović...


Izvor: Glas Javnosti \ Tatjana Čanak
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.