Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 03:27:52
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Trpi, ćuti i budi srećan!  (Pročitano 6761 puta)
15. Sep 2006, 16:49:56
Ucesnik diskusija


Faraon je pijanica!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 64
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
 :blahblah:  :blahblah:  :blahblah:

Šta mi koristi filozofija ako postoji sudbina (fatum)?
Šta mi koristi ona ako svetom upravlja Bog?
Šta mi koristi ako vlada slučaj?

Jer, niti se može menjati ono što je stalno niti se išta može unapred preduzeti protiv onoga što je nestalno…
Makar nas sudbina sputavala neumoljivim zkonima, makar je Bog sve uredio, makar slucaj bez reda pokretao i mesao ljudske prilike, filozofija je ta koja nas stiti...cini jednakim  Smile!
Slažete li se?

Hmmm…hajD sad da vas "čitam" Wink!

28
 
IP sačuvana
social share
Unutrasnja strana vetra je ona koja ostaje suva dok vetar duva kroz kisu...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Faraon je pijanica!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 64
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
hi hi hi...bice da nista citati neceM Smiley!

Ili da sacekamo Dekija Smiley...

Mozda on nesto kaze Smiley!!!!!???

DeeeeeeeeeeeeeeeeeeeKI!!!!!!!!!!!!!!!!

Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Unutrasnja strana vetra je ona koja ostaje suva dok vetar duva kroz kisu...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
Slucaj se moze izracunati i u skladu sa time postupiti.

A ako je bog odredio nesto, ako verujete u boga, on ce to izgurati koprcali se vi ili ne.

"Nije bitno da li cete docekati svoj kraj, vec kako cete ga docekati " pozz Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Faraon je pijanica!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 64
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
hvala...hvala...
10 bambija za tebe!!!!!
Idemo daljeeeeeeeeeee  Smile!

 Smile  Smile  Smile
IP sačuvana
social share
Unutrasnja strana vetra je ona koja ostaje suva dok vetar duva kroz kisu...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


lepim plakate po gradu

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 5550
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Fatum (predodredjena sudbina) zaista postoji, niko nije mogao odabrati npr ko ce mu biti brat od tetke, niti gde ce se on licno roditi. To se mora prihvatiti, ali u okviru svog fatuma svako moze uciniti bar par koraka napred, Sizif mora gurati svoj kamen.

Odakle ta ideja da je Bog apsolutno svemoguc? To se plasira iz kojekakvih kuhinja koje zele da ljude odvrate od Boga, pa se stalno zahteva da taj svemoguci napravi putujuci cirkus svojih cudesa, da time nesto dokaze. Svakome je dato da upravlja svojom sudbinom, a oni koji u Boga veruju u tome imaju pomoc ili barem utehu.

Svetom ne upravlja slucaj vec zakoni, a takve zakonitosti postoje i za ljude, puno je civilizacija netragom nestalo zato sto nisu postovali zakonomernosti ljudskog roda. Ne mislim pri ovome na zakone koji se usvajaju u nekoj skupstini voljon politicara, vec na ono sto sama priroda ljudskog roda postavlja kao svoje regule.

Znanja coveku pomazu da bolje shvati samog sebe i svoje okruzenje "kako pada kisa?" malo dete pita tatu, hoce da zna. Medvedi koji vekovima kisnu to pitanje ne postavljaju. Ne bih se ogranicio samo na znanje iz filozofije, puno se sazna izucavanjem tehnickih nauka "filozofija tehnologije" Ziveti kao radoznalo dete koje bi da zna o svemu, ili ziveti kao medved kome je jedino vazno da se najede? I ko je od njih dva zaista sretan?
IP sačuvana
social share
Izreci, pa se ispeci
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
Filozofija ti ne koristi - ona povoljno utice na tvoje intelektualne napore da shvatis razlog zasto se neke stvari desavaju oko tebe kako se desavaju. Jedino sto ti zaista KORISTI je tvoja kreativnost.

Sta je sad to - opet Decky nesto kenja iz njegovog new age repertoara.

Jel znas onaj kratak period kada radis nesto potpuno posveceno i to uspesno zavrsis - nije bitno sta - cistos kupatilo, kuvas pasulj, resavas integrale ili projektijes space shuttle - onaj trenutak kada si svesna sebe i onoga sto si uradila - trenutak kada te obuzme neka neobicna toplota i zadovoljstvo da si stvorila nesto iz niceg - e to je to. To je jedino sta je korisno i tebi i nama i svima - sve ostalo je pre i posle tog trenutka je tastina, sujetna projekcija i lazan osecaj slobodne volje kojom "upravljas" svojim zivotom.

Svaki takav trenutak kreacije te priblizava pravom beskonacnom tebi jedan mali korak. U tim kratkim trenucima ti stvaras svoju sudbinu - to su jedni trenuci kada zaista imas slobodnu volju koju koristis na pravi nacin i jedini trenuci kada menjas ono sto je zacrtano - sve ostalo je samo cekanje u hodniku da opet dobijes inspiraciju i trenutak da opet nastupis na scenu. Problem je sto vecina ljudi zivi na back-stage-u misleci da su na pozornici.

« Poslednja izmena: 16. Sep 2006, 16:58:44 od decky999 »
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone SE 2020
Samo su dve stvari sigurne: rodjenje i smrt...

Sve ostalo je splet srecnih i nesrecnih okolnosti na koje uticemo mi, nasa okolina, okolina nase okoline, etc...

ili sto bi rekao Dzon Don:

"Nijedan covek nije Ostrvo, sam po sebi celina... Svaki je covek deo Kontinenta, deo Zemlje..."

Ako visa instanca zaista postoji, ona daje samo formu, a covek je sam popunjava... Licno smatram da postoji pametniji nacin da se to vreme provede nego da se stalno razmislja o tome sta je bilo, sta jeste i sta ce biti... ali.. o ukusima ne vredi raspravljati...

PS. ponovo sam procitala ovo moje pisanije i stvarno mi nista nije jasno...hm... def... filozofiranje nije za mene   Smile
« Poslednja izmena: 16. Sep 2006, 18:08:06 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 283
Zastava zg
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
@Amfimija

"Šta mi koristi filozofija ako postoji sudbina (fatum)?
Šta mi koristi ona ako svetom upravlja Bog?
Šta mi koristi ako vlada slučaj?"


1. Koliko znam, nigdje nije rečeno da od filozofije treba očekivati korist.
Filozofija je samo jedna od djelatnosti, koja upućuje da se upotrebljava mozak (za razliku od kretena, idiota i sl).
Naravno da postoji sudbina, jer svaki događaj predstavlja trenutak, poput zaustavljene sličice iz filma.
Kako život, kao i film ima svoj početak i kraj po nekakvom scenariju, razumljivo je da je taj životni scenarij suma događaja (sudbina),  koji će se odigrati za trajanja života.
Samo, kvaka je u tome, što nitko nije prethodno odgledao svoj "film", pa s toga možeš slobodno smatrati da sudbna, usud, fatum.... ne postoji.
2. Kažeš: "ako svetom upravlja Bog?", upravo možeš razmišljati (filozofirati) o tom "ako", jer čim on postoji stvari nisu do kraja razjašnjene pa za jednog mudricu kao što si ti, ima o čemu razmišljati.
3. Slučaj ne postoji.
Postoje događaji koji potiču nove događaje.
Niti jedan događaj, ne dešava se sam po sebi (slučajno),  već je posljedica nekih prethodnih događaja.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Faraon je pijanica!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 64
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
“Filozofija ce nas podsticati da se sudbini pokoravamo rado, a udesu prkosno, ona ce te uciti da se za Bogom povodis, a slucaj podnosis.”
Seneka

E u TOME je ‘kvaka’ Smiley!
Moja pitanja su pomalo stoicka, zar ne?
DA!!!

Hm…a u razdobljima nemoci, stoicka shvatanja dodju kao ‘melem na ranu’ Smiley…jer oni su smatrali da covek ne treba da razmislja, a jos manje da se uzrujava zbog onoga cime ne moze da upravlja.
Kada shvatimo da ne mozemo da uticemo na nase telo (odnosno starenje i smrt), ponanasanje drugih ljudi, materijalna dobra, misljenja koji drugi imaju o nama, o raspodeli moci…slobodni smo kao ptice.
Ono cime mozemo da upravljamo su nase misli i nase zelje.

“Ako te neko obavesi da  ovaj ili onaj o tebi lose govori ne brani se od onoga sto je o tebi receno, nego odgovori: on sigurno nije znao za druge mane koje ja imam inace ne bi spominjao samo ove.”
Epiktet

Znaci kontradiktorno Smiley…mLogo kakim Smiley!

P.S. Ne uzimajte za ozbiljno…ovo je malo cinicno Smiley!
IP sačuvana
social share
Unutrasnja strana vetra je ona koja ostaje suva dok vetar duva kroz kisu...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


The true method is no method.

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 6103
Zastava Starship Enterprize
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Bosch ima centrifugu
@Anea

Shvatila si veoma lepo ono sto sam pisao - evo citiracu te jer si rekla isto sto i ja samo na lepsi nacin

"Licno smatram da postoji pametniji nacin da se to vreme provede nego da se stalno razmislja o tome sta je bilo, sta jeste i sta ce biti... "

Sve je sazeto u tome - treba da zivimo uvek u sadasnjem trenutku - tada se sve zustavlja - sve nase jurnjave, brige, strahovi, neispunjena i ispunjena ocekivanja, filozofije i razmisljanja - tada ostaje jedino sto je bitno - SAD - i nas zivot u njemu. Tada ga zaista zivimo. Sve ostalo nije bitno.

Misaoni proces kao deo filozofije je veoma bitan alat u nasim zivotima ali to nismo mi i nasa sustina i zato ga treba skoncentrisati i obuzdati u neprestanom skakanju iz onoga sto je bilo u ono sto ce biti. Treba ga skoncentrisati u SAD - kada nam je najpotrebniji. Kada radimo nesto kreativno - to je upravo trenutak kada su nas um i razmisljanje u potpunosti u sadasnjem trenutku a i mi sa njim.
IP sačuvana
social share


"I mourn the loss of thousands of precious lives, but I will not rejoice in the death of one, not even an enemy. Returning hate for hate multiplies hate, adding deeper darkness to a night already devoid of stars. Darkness cannot drive out darkness: only light can do that. Hate cannot drive out hate: Only love can do that."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 03:27:52
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.075 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.