Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Trik star 350 godina kako da neko promeni mišljenje  (Pročitano 890 puta)
20. Sep 2016, 00:21:51
Superstar foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 87602
Browser
Mozilla Firefox 48.0
Trik star 350 godina kako da neko promeni mišljenje


Filozof iz 17. veka Blez Paskal poznat je po teoriji koja se naziva "Paskalova opklada", a koja jednostavnim nizom tvrdnji dokazuje da bog postoji. Osim filozofske misli, Paskal je zapisivao i druga svoja zapažanja, pa je tako ostavio savet star 350 godina koji sada psiholozi primenjuju. Kako nekome promeniti mišljenje?

Ovo je Paskal zapisao vekovima pre nego što je psihologija postala nauka, i mnogo pre nego što je razvijena grana koja se bavi "teorijom ubeđivanja".

Paskal je zapisao sledeće:

"Ako želimo da pokažemo nekome da greši, najpre moramo da se postavimo na njegovu tačku gledišta. Odatle možemo videti šta je tačno u onome što tvrdi, ali i ukazati mu gde greši. Tako, on će biti zadovoljan zato što ne oseća da je pogrešio, nego da samo nije sagledao sve strane problema. Niko neće biti uvređen ako ne može da sagleda sve dimenzije, ali niko ne voli da nije u pravu", napisao je Paskal.

Dodao je još da je ljude mnogo lakše ubediti sa razlozima do kojih oni sami dođu, nego da im namećete sopstveno mišljenje.

Da se malo pojednostavi, Paskal je hteo da kaže da je lakše da nekome promenite mišljenje o nekoj temi tako što ćete priznati da je on delimično u pravu, i potom mu dopustiti da sam shvati gde je pogrešio i to promeni.

Artur Markman, profesor psihologije sa Univerziteta Ostin u Teksasu kaže da je ta 350 godina stara ideja u sedištu "teorije ubeđivanja".

"U ljudskoj prirodi je da ako nekome kažete da nije u pravu, on će još jače da se drži svog stava. Sa druge strane, ali ga najpre pohvalite za način razmišljanja, a potom usputno pomenete par stvari koje je propustio, to će pre dovesti do umekšavanja ili promene stava suprotne strane", kaže Markman.

Dodaje da je Paskal izneo sjajnu ideju koja se svodi na to da ne treba da se suprotsavite nekom sa idejom da vi znate "apsolutnu istinu", zato što će tako ljudi pre da stanu u odbranu svog mišljenja.

Ukratko, moderna nauka nije zahvalna Paskalu samo na mislima iz oblasti filozofije, matematike i fizike, već i idejama koja se sada nalaze u srži moderne psihologije.
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u mojim porukama to nije do mene već do njega  Smile
Pogledaj profil GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 16.0
smijem da se opkladim da samarcina ima mnogo brze i duze dejstvo od paskalove opklade.......  Smile
sto bi znacilo da je mnogo efikasnija   Smile
« Poslednja izmena: 21. Sep 2016, 17:21:45 od bobaK_bl »
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Windows 7
Browser
Chrome 53.0.2785.116
smijem da se opkladim da samarcina ima mnogo brze i duze dejstvo od paskalove opklade.......  Smile
sto bi znacilo da je mnogo efikasnija   Smile

paskalova opklada je jedna od onih stvari koje sa samarima nemaju ama bas nikakve veze. mozda si lose razumeo tekst i ne znas sta je to zapravo jer se to u tekstu ne objasnjava
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows
Browser
Mozilla Firefox 48.0
Дабиша ова Паскалова опклада код тебе не би упалила... Мислим јбте подразумева гледање ствари из твог угла а и јбга да бар делимично око нечег некад будеш у праву... тако да нема леба. Џабе.
IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 23083
OS
Windows 7
Browser
Chrome 53.0.2785.116
brale

http://ivanpetrovic.blog.rs/blog/ivanpetrovic/religija/2009/01/23/paskalova-opklada
to je paskalova opklada


ovaj tekst koji pocinje temu govori o taktici ubedjivanja a to je nesto drugo


fuck!
« Poslednja izmena: 21. Sep 2016, 19:50:35 od dabisha »
IP sačuvana
social share
Prebrodićemo mi sve jade,
više se nećemo jadati,
ostvarićemo mi sve nade,
više se nećemo nadati.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.