Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 12:57:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Trenutak iskrenosti...  (Pročitano 10942 puta)
09. Maj 2003, 00:22:19
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Zamislite svoju idealnu kucu. bilo kog oblika, bilo kojih dimenzija. Vizualizujte je polako i sigurno.
Pretpostavicu da je velika vecina zamislila kucu na sprat, vise spratova ili stambeno resenje tipa stan u soliteru..etc. Znaci predpostavicemo da je ta savrsena kuca barem delom iznad zemlje. Sada se postavlja pitanje gde bi ste se vi nalazili ? Ako imate strah od visine prizmlje, predpostavljam (8 Ali izuzecemo takve slucajeve. Dakle imate kucu na sprat i vasa spavaca soba je na 1 spratu, ili vise...zar ne ? Pretpostavljam da je barem 90% svih kuca na ovoj planeti, koje su na sprat, uredjenje po principu dnevni boravak dole, sobe gore. Nekako je cudno da svi osecaju vise sigurnosti ako spavaju "na spratu" !? Gde bi ste, ili gde drzite svoje vredne stvari ? U dnevnom boravku ili opet na spratu ? Kada bi ste birali sprat na kojem bi vam bio stan....da li bi to bilo prizemlje ili sto vise ?

Mislim, cak sta vise, uveren sam da ce se vecina sloziti da ljudi generalno imaju instinkt da grade sto vise i sto vece. Nekako je cudno da ljudi od pocetka pisane istorije imaju vrlo izrazenu zelju da idu "ka nagore". To se odrazava i na nasu tehnologiju koja je diretno prosirenje nasih osnovnih potreba : prezivljavanje-istrazivanje.

Stanimo sada ovde i prebacimo se na nesto sasvim drugacije - Zivot. Svi znamo sta je zivot, zapazamo ga i osecamo ali nemozemo objasniti njegov smisao. Tako da se ja necu truditi da odgonetnem tajnu zasto smo ovde, vec cu da pocnem od pitanja "kako smo stigli ovde ?" Odmah na pocetku zelim da naglasim da Bog kao pojedinac ili entitet ili bilo sta, nema nikakve dodirne tacke sa ovom raspravom, tako da ga ne bi trebalo ni mesati u istu (8
Svi znamo da je zivot zacet kao jednostavni reproduktivni mehanizam, baziran na prostim molekulima koji su pra oblik onoga sto danas zovemo DNK. Sve dalje je kontinualna progresija. Od pra DNK do prvih funkcionalnih celija, preko jednoceliskih do viseceliskih organizama, zglavkara, riba, vodozemaca, reptila, ptica, sisara do coveka. Sam tok evolucije je 90% "sreca", 10% "znanje". Da su neke stvari u proslosti bile malko drugacije danasnjost bi bila vrlo razlicita od onoga sto vidite svako jutro kroz prozor. Dozvolimo sada mogucnost da Zivot nije samo baziran na ugljeniku. Zamislimo zivot, znaci samoreproduktivni mehanizam, baziran na recimo silicijumu. Mozete prakticno zamislititi bilo koji elemenat, ali ja sam uzeo silicijum zbog njegove slicnosti sa mogucnostima ugljenika. Zivot koji ima bazu silicijuma je totalno drugaciji od ovog koji mi poznajemo. Tok evolucije bi verovatno bio vrlo slican : bazni reproduktivni mehanizam, prva funkcionalna celija, viseceliski organizam...etc. U sustini, bilo koji oblik Zivota koji zamislite ce da ide slicnim tokom, to jest evolucionom progresijom u obliku specijalizacije. Naravno da krajnji produkti razlicito baziranih oblika zivota verovatno nisu ni priblizno slicni, kako vizuelno, tako i interno. Ipak, postoji nesto sto je isto u svakom obliku Zivota - Inteligencija.
Inteligencija je vrlo specificna, jer ona sama ne postoji u otvorenom sistemu. Jedan i jedan kamen su dva kamena, ovde ili na planeti gde nema zivota. Nebeska tela orbitiraju zahvaljujuci gravitacionom pulu, bez obzira da li ima nekog da to zapazi ili objasni. Ovi bazicni zakoni, zakoni fizike, a time i matematike postoje sami od sebe, jer su oni pokretaci, odrzaci i svrsaci svega. Sa druge strane, inteligencija ne postoji sama od sebe. Progresivno evoluiranje zivota dovodi do kompleksnosti. Ta kompleksnost je produkt specijalizacije koja opet, kroz evoluciju daje inteligenciju, kao jedan vid uske specijalizacije. Takvih primera ima mnogo. Pogledajte sve oblike zivota koji su uspeli da razviju odredjeni nivo inteligencije koja im je dala mogucnost da analiziraju i odlucuju o svojim postupcima, nasuprot ostatku zivotinjskog sveta koji ovisi na instinktima da bi preziveo.

Kakve veze ima inteligencija sa zivotom ili kucom na sprat ?

Pre par dana sam citao clanak koji ukratko govori o mogucnoscu slanja sonde ka Evropi. Za one koji ne znaju, Evropa je mesec Jupitera. Clanak je zanimljiv je se bavi jednom vrlo suptilnom tematikom : Ako je ispod leda Evrope okean i ako u tom okeanu ima zivota, da li se isplati slati sondu. Jer time postoji velika sansa za kontaminacijom Evropinog ekosistema zemaljskim mikroorganizmima.
Zasto je taj clanak toliko relevantan ? Predpostavljam da znate da je sve sto vidite, dotaknete ili pomirisete zivo. Cak i tepih ili plocice na kojim stojite, mis kojeg klikcete i tastaturu na kojoj tipkate, sadrze milijarde mikroskih oblika zivota. Svi znamo da je jednostavno resenje najbolje. Po toj analogiji lako je zakljuciti da jednoceliski organizam ima daleko vece sanse da prezivi u bilo kojoj okolini, od mnogo kompleksnijeg i robustnog oblika zivota. Ovde opet stupa na scenu inteligencija. Cist primer smo mi sami. U sustini ni jedan zivi organizam nije samostalno napustio Zemlju, dok inteligencija nije "naterala" Ljude da to urade. Ako stavimo sve cinjenice na sto, dolazimo do nedvosmislenog zakljucka : Inteligencija je pokretacka sila zivota sa mesta gde je evolutivno nastala !

Vratimo se kuci na sprat. Vecina nas vise voli sprat, ili da nam je stan sto vise...etc. Sta je jedna od nasih baznih potreba ? - Zelja za znanjem razumevanjem...istrazivanje. Gde nas odvlaci ta zelja ? - Izvan nase planete.
To je "instinkt" inteligencije. Ali sa kojim ciljem zaista ? Na zalost, pitanje koje ima milion odgovora. Ipak jedno je sigurno : Bilo koji oblik zivota koji je ostvario inteligenciju ce "instinktivno" da istrazuje svet oko sebe i time, na bilo koji nacin, otisne svoj zivotni kod (DNK u nasem slucaju) izvan svoje planete. Primera ima dosta. Uzmimo sondu ka Evropi recimo, Pionire i Vojadzere, neke buduce kosmicke brodove i mali milion scenarija sa istim (od otpada do havariskih eksplozija). U svim slucajevima Zivot je putnik, kao mikroba ili covek.

Da li Zivot moze da nastane potpunom slucajnoscu ? To ne znam, verujem da moze, ali isto tako verujem da su takvi slucajevi vrlo retki. Ono sto znam i sto je cinjenica, je da inteligencija ima potencial da prenese zivotni kod i time "oplodi" planetu i nacini je zivotnom bazom za razvoj inteligencije.
Mislim da je ovo zaista nacin na koji se vrsi prenos zivota sa planete na planetu. Varijacije u samoj evoluciji diktiraju krajnji ishod, tako da isti kod moze realizovati totalno drugacije produkte.

Da li to znaci da je zivot u stvari irelevantan, a samim time njegova pojenta jeste stvaranje inteligencije ?

Sta vi mislite ?
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 354
Prvo zelim da iskoristim ovu priliku da se pohvalim da sam ja sve ovo iznad napisano procitao, sto se po obimu moze porediti sa nekim od najdrazih mi dela koje sam procitao, lako je pogoditi: Crvenkapa, Vuk i tri (brojom-3) prasica.
 Analiza:
        "Svi znamo sta je zivot"- nadam se da mislis na one koji su zivi.
        "Sam tok evolucije je 90% "sreca", 10% "znanje"."- Mislim da reci kako je evolucija 90% sreca i 10% znanje znaci prokockati idealnu priliku da se kaze kako je tok evolucije 100% sreca jer ne znam na kog Anstajna bi se tih 10% znanja odnosilo u pracorbi.
        "Zamislimo zivot, znaci samoreproduktivni mehanizam, baziran na recimo silicijumu. Mozete prakticno zamislititi bilo koji elemenat, ali ja sam uzeo silicijum zbog njegove slicnosti sa mogucnostima ugljenika."- Ne znam po cemu su ti slicni silicujum i ugljenik, sem po tome sto se nalaze u ISTOM periodnom sistemu. Ali to ni nije sustina tvog kakosekaze
Ne bi bilo moguce formirati zivot na osnovi bilo kog elementa. Priroda i nije nasumicno izabrala element i odlucila da na njegovoj bazi izgradi klin zivota. Cisto je ugljenik bio taj koji je bio usamljen, a imao je tako talenta za kombinovanje. Da je moguc bilo koji drugi samoreproduktivni mehanizam, odnosno sa drugom bazom, on je mogao uporedno da nastane (eto ideje za film, zadrzavam autorska prava), pa je mogao cak nastati i malo kasnije, ili bi ga se mogao bar setiti neki naucnik kao moguceg, sto sve ne znaci da je nemoguc samoreproduktivni sistem sa nekom drugom bazom. Mada je sve to opet malo vazno za sustinu
teme.
   "Jedan i jedan kamen su dva kamena, ovde ili na planeti gde nema zivota." - Mislim da si ovde ispustio jednu vaznu stvar. To je da oni to nisu na planeti na kojoj jedan i jedan kamen nisu dva kamena. O cemu se tu radi? Pa nije matematika tako cvrsta stvar kako se obicno misli. I ona je sa vremenom malo malaksala. Mozda se cini kao da smo je malo istrosili. Stvar je samo u tome sto ni ona na neka jasno postavljena pitanja ne moze da odgovori sa "da" ili "ne", sto je najgore ne moze ni sa "mozda". U takvim situacijama ona voli da ocuti, pa sta bude, bude. Rezultat se bira. Ko ga bira? Jos se ne zna!
   Sto se tice tog stana. Mislim da je to stvar ukusa. Jer bi po tome covek posebno trebao da bude odusevljen visinama kojima ne bi bio odusevljen. Vazno je da ima roze cupave jastucice, a za nadmorsku visinu manje vise.
   
   "Da li to znaci da je zivot u stvari irelevantan, a samim time njegova pojenta jeste stvaranje inteligencije ?"
Zivot-znaci sve od DNK pa prema nama. Ne znam sto se tice inteligencije
na sta si mislio. Ti znas da je po mom misljenju glavica kupusa najinteligentnije povrce. Da li se to racuna? Mozda tu negde trebas da ubacis svest da bi bilo jasnije. Da li je zivot vazan? Kome? Tu je posebno vazno ubaciti svest. Nesvesno bice nema jednak prioritet kao svesno.
Smrt nesvesnog organizma je kao krunjenje kamena, mislim da posle toga ne sledi raj, kao ni pakao. To da je zivot nastao slucajno je jedna od stvari koje covek tesko prihvata. Anstajn je rekao:"Najcudnija stvar u vezi sa svemirom je to da je on opipljiv". Nije jasno zasto sve ovo nije postojalo bez nas, zasto je toj hrpi atoma i prostora bilo potrebno da to neko oseti. Zbog toga se covek cesto nada da ga ipak budno prati razum.
IP sačuvana
social share
Ako to do sada niste ucinili obavezno posetite: http://www.burek.com
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Ja sam za tebe mislio da nisi normalan, sada znam...
ti si ladno citao ovo? Smiley Smiley Smiley
Ovo cak ni ja nisam procitao nakon sto sam ga napisao, a ne secam se tacno u kakvom sam stanju bio kad sam pisao, mada da je bilo normalno nije Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol
Poruke 354
Da.
IP sačuvana
social share
Ako to do sada niste ucinili obavezno posetite: http://www.burek.com
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 733
Ma dugo trebam da procitam a vreme tece, a da se iskljucim i kad procitam ukljucim gubim svoje dragoceno vrema!!
IP sačuvana
social share
Ja biti veoma pismen?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Being number two sucks.

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 2057
Zastava Prague, Cz
mob
Nokia 6500 + iPhone
Citat: MeRcurY
Ma dugo trebam da procitam a vreme tece, a da se iskljucim i kad procitam ukljucim gubim svoje dragoceno vrema!!


A jesi li ti nekada čuo za Copy-Paste i Notepad?
IP sačuvana
social share
WARNING: The post above may contain content unsuitable for ignorant posters.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak
Pol
Poruke 733
Ma jesam !!!
To i koristim (nekad)
IP sačuvana
social share
Ja biti veoma pismen?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2012
Zastava
mob
Nokia 
Koristi cesce, pa neces gubiti vrijeme
IP sačuvana
social share
..::_Cotidie est deterior posterior dies_::..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
I mozdanu celijU nahrani ponekad pre nego krenes u citanje Smiley
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 2012
Zastava
mob
Nokia 
Mislis da ima mozdanu celiju?
IP sačuvana
social share
..::_Cotidie est deterior posterior dies_::..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 12:57:41
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.074 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.