Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Treba zakrpiti kišobran planete  (Pročitano 534 puta)
16. Sep 2008, 08:45:49
Veteran foruma
Legenda foruma


i sirom otvorenih ociju ne vidim nista...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 35385
Zastava Tamo negde
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Nokia N95 8gb


BEOGRAD - Ozonski omotač štiti planetu od štetnog ultraljubičastog (UV) zračenje koje emituje Sunce tako što zadržava 99 odsto te „svetlosne kiše“ opasne po zdravlje. Naučnici su izračunali da je „rana“ na ozonu veličine 30 miliona kvadratnih metara ili, slikovito rečeno, oko 500 površina teritorije Srbije. Ozon se oštećuje u proseku četiri do pet odsto za svakih deset godina, a najveća oštećenja vidljiva su nad Antarktikom i Arktikom, gde je „rupa“ čak 27 miliona kvadratnih metara.
Oštećenje „zemljinog kišobrana“ primećeno je sedamdesetih godina prošlog veka, a tome je najviše doprineo ljudski faktor. Posledice koje mogu nastati zbog ozonskih rupa su rak kože, alergije, promene na očima, razgradnja DNK lanaca, opekotine... Oštećenju ćelija kože naročito su izloženi belci jer ne poseduju pigmente koje imaju tamnoputi ljudi, a korist od povećanog UV zračenja zasada imaju samo kompanije koje se bave proizvodnjom krema za sunčanje.

Ujedinjene nacije su 1987. godine, imajući u vidu tu globalnu opasnost za čovečanstvo, donele Montrealski protokol, kojim je planirana dugoročna zaštita ozonskog omotača, a Međunarodni dan očuvanja tog vazdušnog sloja obeležava se na današnji dan, 16. septembar.

Prema ideji i planu potpisnika Montrealskog protokola, obnova ozonskog omotača moguća je tek 2050. godine, ali pod uslovom da se ljudi drže propisa predviđenih tim protokolom.

OPASNOSTI

Profesor Jovančićević kaže da su najveće opasnosti za planetu globalno zagrevanje, dugotrajni organski otpad i ozonske rupe, kao i da ti procesi nisu međusobno povezani. Prema njegovim rečima problemom globalnog zagrevanja bave se potpisnici Kjoto protokola, ozonom - Montrealskog, a Stoholmska konvencija je zadužena za organski otpad.

Profesor hemijskog fakulteta u Beogradu Branimir Jovančićević kaže za Glas da se ozonski omotač koji štiti zemlju od štetnog zračenja naziva „dobri ozon“, a nalazi se u vazdušnom omotaču stratosferi, dok je „loš ozon“, bliži zemljinoj kori, baktericidan i nalazi se u omotaču poznatom kao troposfera.
- Za planetu je bitno da ne bude oštećen „dobri ozon“, jer on štiti zemlju od štetnog elektromagnetnog UVB zračenja, čija se talasna dužina prostire od 280 do 320 nanometara. UVC (200 - 280 nanometara) i UBA (320 - 400 nanometara) zračenja nisu opasna po zdravlje i ne izazivaju oboljenja - ističe Jovančićević. On napominje da je za ozonski omotač opasna hloro-floro ugljenici od kojih su najpoznatija jedinjenja freon 11 i freon 12.

- Ova jedinjenja su bila pogodna u industriji koja se bavila proizvodnjom hladnjaka za frižidere i raznih vrsta sprejova, i to zbog njihovih dobrih hemijskih karakteristika kao što su niska tačka ključanja i nezapaljivost. Početkom sedamdesetih godina otkriveno je, međutim, da mala količina tih jedinjenja izaziva burne lančane reakcije, od kojih se razgrađuje ozon u stratosferi - ističe Jovančićević.   

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
"Vlast i vlasnistvo se mogu razdovjiti na izvesno vreme, ali nikako zauvek jer ce vlasnistvo, shvativsi koliko je razdvajanje bolno, odmah kupiti vlast ili ce vlast osvojiti vlasnistvo a time i bogatstvo."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.05 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.