Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Ovo je forum u kome se postavljaju tekstovi i pesme nasih omiljenih pisaca.
Pre nego sto postavite neki sadrzaj obavezno proverite da li postoji tema sa tim piscem.

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tracey Chevalier ~ Trejsi Ševalije  (Pročitano 2751 puta)
05. Okt 2006, 20:25:03
Ucesnik diskusija


Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 93
Zastava Budva
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson 
                         
Pali anđeli




decembar 1901                       Mod Kolman

  ''Lembov sanduk'', rece Sajmon. ''U njega stavis ono sto si iskopao, kada se kovceg spusti u raku, dovezes ga do groba, otvoris stranicu-vidis, ima sarke-i pustis zemlju prvo u jamu. To je da bi oko groba bilo uredno, znas. Tamo su jos dva, vec su puni''. Pokazao je i druge sanduke pored zida. ''Ostavis samo hrpicu zemlje na rubu groba, da bi ozalosceni mogli da bace''.
  ''Smemo li da pogledamo u grob?''....

  ...U disenterskom dijelu sahranjeni su ljudi koji nisu pripadali Engleskoj crkvi-katolici, uglavnom, kao i baptisti, metodisti i drugi. Cula sam da tamo sahranjuju i samoubice, mada to nisam rekla Laviniji. Samo sam dvaput prosla tuda. Nije se razlikovalo od ostalog dijela grblja, ali sam se osjecala cudno, kao da sam u stranoj zemlji. ''Hajde Lavinija'', rekoh ne zeleci da Sajmon pomisli kako lose mislimo o Disenterima. ...

  ...Nikada ranije nisam vidjela andjela kog nam je pokazao. Svi ostali andjeli na groblju su hodali ili letjeli ili pokazivali ili makar stajali pognutih glava. Ovaj je lezao na boku, krila ututkana pod sobom i cvrsto spavao. Nisam znala da i andjeli moraju da spavaju kao ljudi.
  Naravno Lavinija se odusevila. Ja sam vise zeljela da pricamo o kopanju grobova, ali kada sam se okreula da upitam Sajmona nesto o Lembovom sanduku, njega nije bilo. Morao je zurno da se vrati do onog groba, pa je otisao ne oprostisi se.
« Poslednja izmena: 05. Okt 2006, 21:36:01 od Ace_Ventura »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 93
Zastava Budva
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson 
april 1906.                          Lavinija Voterhau


  Lijepo je vidjeti nekoga da zali kako treba. A sada, kada imam jedanaest godina i dovoljno samvelika da nosim prpisanu crninu, jos je bolje. Draga tetka bi bila dirnuta da me vidi ''tako slicnu mojoj dragoj sestri''. ...

  ...Detaljni vodic kroz etikaciju zalosti od gospodjice Lavinije Ermajntrud Votrhaus

  Vrlo je tuzno kada neko umre. Taj dogadjaj obeljezavamo zaloscu. Nosimo narocito crnu odjecu i crni nakit, koristimo poseban papir za pisanje i ne odlazimo na zabave i koncerte.
  Zalost traje razlicito, u zavisnosti od drage osobe koja je umrla. Udovice zale najduze, jer je najtuznije. Kako je srasno izgubiti supruga! One zale 2 godine-18 mjeseci u punoj crnini, 6 mjeseci u polucrnini. Neke dame zale i duze. Nasa pokojna kraljica zalila je svog muza Alberta do kraja svog zivota -cetrdeset godina!
  Vrlo je tuzno i kada majka izgubi dijete ili kad dijete izgubi majku. Tada zalost traje 1 godinu.
           Za bratom ili sestrom -6 mjeseci
           Za babom ili dedom -2 mjeseca
           Stricevi, ujaci i tetke -2 mjeseca
           Stricevi, ujaci i tetke roditelja -6 nedelja
           Rodjaci u drugom koljenu -4 nedelje
           Rodjaci u trcem koljenu -3 nedelje

                                          Odijevanje

  Vrlo je vazno nabaviti propisnu zalobnu odjecu. Mora da bude nova i mora das se spali posle zalosti jer donosi nesrecu ako se drzi u kuci.
  Sve dobre londonske porodice kupuju zalobnu odjecu kod ''Dzeja'' u ulici Ridzent.
  Dame nose haljine od najboljeg paramota svile obrubljene krepom u punoj crnini za muzem, roditeljima ili djecom. Za dedama i babama, bracom i sestrama, dame nose haljine od jednostavne crne svile, obrubljene krepom. Za svima ostalima dame nose crninu bez krepa.
  Dame nose crne rukavice i bele maramice obrubljene crnim.
  Posle nekog vremena mogu da skinu krep. To se zove ''popustanje'' zalosti.
  Zatim dolazi polucrnina. Dame nose sivo, ljubicasto ili bijelo sa crnim prugama. Rukavice su sive.

                                           Nakit

  Za vrijeme pune crnine dame mogu da nose crne broseve i mindjuse. Bros moze biti ukrasen kosom dragog pokojnika. U polucrnini mogu da nose malo zlata i srebra i bisere ili dijamante.

                                           Pisma

  Papir za pisanje mora imati rnu ivicu. Vrlo je vazno da ivica bude dovoljno siroka da oda pocast dragome pokojniku, ali ne prostacki presiroka.

                                          Gospoda

  Gospoda nose odjecu koju obicno nose na posao, ali uz crnu traku na sesiru, crnu kravata i crne rukavice. Gospoda ne nose nakit.

                                           Djeca (ispod 10 godina)

  Djeca mogu da nose crninu ako zele, ali najcesce nose bijele haljine, ponekad svijetloljubicaste, grimizne ili sive. Mogu da nose rukavice. Djeca starija od deset godina treba da nose punu crninu.                   
« Poslednja izmena: 05. Okt 2006, 21:35:17 od Ace_Ventura »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.