Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Toplomeri sa živom - precizni i zabranjeni  (Pročitano 6457 puta)
28. Dec 2011, 13:27:08
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
Browser
Opera 11.60
Najprecizniji su toplomeri sa živom, ali oni su potrebni isključivo lekarima, kažu u Agenciji za lekove i medicinska sredstva. Ipak, događa se da digitalni toplomeri ne pokažu povišenu temperaturu.



Kada mu je troipogodišnja ćerka dobila temperaturu, Aleksandar M. je požurio u privatnu apoteku da kupi toplomer. Kupio je digitalni, jer od 5. jula, odlukom Agencije za hemikalije o zabrani korišćena živinih toplomera, jedino se digitalni mogu naći u rafovima apoteka.

 Međutim, digitalni toplomer je pokazivao da dete čas ima temperaturu od 38,3 stepena Celzijusa, čas 37,9, pa roditelji nisu znali da li da daju neki lek za obaranje temperature. Dilemu su rešili tako što su od komšinice pozajmili klasični toplomer sa živom, koji je izmerio bez greške - 39,3 stepena Celzijusa, piše "Politika".

 Aleksandar M. nije jedini koji je primetio razliku u merenju temperature digitalnim toplomerom. Poslednjih meseci mnogi naši sugrađani posumnjali su u preciznost ovih toplomera, a oni stari, sa živom, sve češće se traže.

 "Najprecizniji su živini i kalijumovi toplomeri. Toplomeri sa živom, međutim, potrebni su isključivo lekarima. Jer, njima je u određenim stanjima bolesti izuzetno su značajni i delići Celzijusovog stepena. Digitalni su, međutim, sasvim dovoljan i pouzdani pokazatelj telesne temperature za obolele. Dokaz je da je cela Evropska unija prešla na digitalne toplomere. Naravno, apoteke su jedina mesta gde treba kupovati merna sredstva, u koja spadaju i digitalni toplomeri, jer su ovi uređaji prošli registraciju Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS), pa shodno tome garantujemo i preciznost, jer zavisno od aparata varira i kvalitet", kaže za "Politiku" pi-ar ALIMS-a Aleksandar Tucović.

 Pedijatar, primarijus dr Jasmina Mihajlović kaže da razlika u merenju zavisi od kvaliteta toplomera, od toga da li su baterije u digitalnom ispravne, kao i od pravilne upotrebe.

 Medicinska sestra u ambulanti beogradske Osnovne škole "Vladislav Ribnikar" Milja Popović kaže kako je primetna razlika u merenju temperature klasičnim aparatom sa živom, u odnosu na digitalni.

 "Moje iskustvo i sa školskom decom i sa mojom rođenom decom, a imam ih troje, pokazuje da su precizniji toplomeri sa živom. Dogodi se da po digitalnom toplomeru dete nema temperaturu, a po živinom termometru ima 38.7 stepeni. Sigurna sam da su oba aparata ispravna, ali pokazuju različite podatke", kaže sestra Milja Popović.

 Sonja Roglić, rukovodilac Sektora za upravljanje hemikalijama i biocidnim proizvodima u Agenciji za hemikalije, hemičar po specijalnosti, objašnjava da je zamena starih toplomera sa živom - digitalnim, samo deo akcije globalnog rešenja uklanjanja žive iz svih oblasti u kojima može da se pronađe, a akcija je potekla od Ujedinjenih nacija.

 "Ne možemo se vratiti na stare toplomere. Oni su zabranjeni svuda u svetu i Evropi. Živa je jako štetan element i zbog opasnih posledica koje može da izazove na ljudsko zdravlje. Živin toplomer je potpuno bezbedan kada je ispravan i ne treba paničiti u tom smislu. Takođe, ništa se strašno neće dogoditi kada nam se razbije toplomer sa živom u stanu: jednostavno pokupićemo kapljice komadićem vate, da se živa ne razlije po kući i ne isparava. Međutim, izračunajte koliko domaćinstava ima u Srbiji takav toplomer i koliko ima ukupno žive u toplomerima, kao i u drugim mernim instrumentima", ukazuje Sonja Roglić.

 Ona kaže kako samo lekari treba da rukuju mernim instrumentima koji sadrže živu.

Izvor: Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.63
mob
Apple iPhone SE 2020
Ti digitalni Romedovi toplomeri su djubre...
Moj je otkazao posle dva merenja...

Srecom, iskopali smo stari zivin...

Obaska sto su toliko precizni da ja zvanicno imam temperaturu 36... na zivinom 36,7...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Linux Ubuntu
Browser
Mozilla Firefox 3.6.23
mob
Nokia 
Imam kuci 2 zivina toplomera. Jedan koji koristim , jedan koji je tu za ne daj Boze.
Ima da konfiskujem kevin isto ako oba cuda zakazu.
Inace digitalni toplomeri i digitalni meraci pritiska su za sada gola govna. Nemojte to koristiti.
Ja sam u trudnoci morala da merim 3 puta dnevno pritisak i po tom digitalnom meracu mi je pritisak oscilirao toliko da sam u jednom merenju imala pritisak za komu a u drugom za infarkt Smile

Jbt nepraave jebene bubice u uvetu muve kako bi otkrili neke svetske tajne , a ne mogu jedan obican merac  Smile
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 8.0
Da je ziva stetna,jeste,ali to nije razlog da mi opet glumimo vece Evropljane od Evropljana i paranoisemo sa glupostima.


Ovo me podseca na onu blesavu pricu o proterivanju freona iz frizidera i sprejeva,jer,eto,freon steti ozonu,bla,bla...

A,naravno,niko ne postavlja pitanje koliko samo jedan motor jednog aviona u jednoj sekundi proizvede ugljen dioksida...  Smile

Nemo' se zaebavamo bre.  Smile Da,ziva je opasna.Ali je jos opasnije kada se tacna temperatura ne pokaze na vreme i bolesnik odvede doktoru. Smile


Jbt nepraave jebene bubice u uvetu muve kako bi otkrili neke svetske tajne , a ne mogu jedan obican merac  Smile

Lepo receno!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.25
a kad se gurne u guzu?.. jel onda precizniji?  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Same rules apply

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 74299
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 9.0.1
stvarno je djubre
IP sačuvana
social share
Jeka je moj drug 
And I won't show or feel any pain even though all my armor might rust in the rain!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Why do me ?

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 55904
Zastava novi sad
OS
Linux Ubuntu
Browser
Mozilla Firefox 3.6.23
mob
Nokia 
a kad se gurne u guzu?.. jel onda precizniji?  Smile

oduzmes  5 stupnjeva i prilicno je precizan.
IP sačuvana
social share



Wake Up - 2012 - The Revolution Has Begun
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 16.0.912.63
mob
Sendo 
Znači razumem Evropsku uniju, ali mesto da živine toplomere učine što bezbednijim i sigurnijim za upotrebu, oni ih zamenjuju sa đubretom. Stvarno svako ko je glasao treba da umre od temperature Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 8.0
Znači razumem Evropsku uniju, ali mesto da živine toplomere učine što bezbednijim i sigurnijim za upotrebu, oni ih zamenjuju sa đubretom. Stvarno svako ko je glasao treba da umre od temperature Smile

Nemoj da si takav "evroskeptik",molim te.  Smile (zezam te)

Ako Evropa kaze da nesto valja,znaci da valja.Njen kredibilitet i autoritet se ne sme dovoditi u pitanje.Oni su centar univerzuma,i mudraci svemira,i bice kako oni kazu.


A o milijardama tona drugih otrovnih metala,kancerogenih materija,kancerogenih sastojaka u hrani,GMOu,gasova iz motora brodova i aviona,itd... koji nas ubijaju svakog dana... o tome cemo da mislimo kasnije.  Smile

I,da,naravno,kasnije cemo da mislimo i o sopstvenom zdravlju i temperaturi.  Smile Tamo negde kad covek vec zavrsi u bolnici sa skuvanim mozgom.  Smile


Remember kids : EU knows best.  Smile  Smile
« Poslednja izmena: 28. Dec 2011, 19:05:15 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Боље да боли истина него да утеху пружа лаж

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4000
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.60
од како знам за себе свима нам је мерена температура живиним-и није нам ништа

ми чувамо нач ко очи у глави
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.