Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 06:16:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Telo govori više od reči  (Pročitano 8742 puta)
16. Mar 2010, 11:35:49
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
 Razmena mišljenja i emocija od izuzetnog je značaja za svaku osobu jer se tako oseća kao deo društvene celine. Sve više je tehnoloških inovacija koje savremenom čoveku omogućavaju da kontaktira sa okolinom uvek i svuda. Činjenica je da je komuniciranje u pravoj ekspanziji, a poznati svetski stručnjaci iz ove oblasti ističu da će 21. vek biti u znaku komunikacije kao nijedan do sada.
Kolika je uloga komunikacije u životu pojedinca i kakav je njen uticaj na njegov uspeh ili neuspeh objašnjava dr Miljojko Bazić, profesor na predmetima poslovna komunikacija, odnosi s javnošću i komunikacija i poslovanje organizacije na Megatrend univerzitetu, i predsednik Upravnog odbora Kulturno-edukativnog centra iz Beograda.
- Savremeni komunikolozi ističu da će ovaj vek biti vek komunikacije, delim njihovo mišljenje. Evidentno je da će uspeh pojedinca i kolektiva najneposrednije zavisiti od načina komuniciranja. Kako se uspešno komunicira? Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan, u pitanju je složen proces u kojem nema bitnih i nebitnih činjenica, već je sve važno. Ipak, znanje, iskrenost i kultura su činioci koji najviše doprinose uspehu. Komuniciramo uspešno kada nam sagovornik, bez dvoumljenja, veruje.
Koliko su Srbi generalno uspešni u komuniciranju?
- U Srbiji se problemi u komuniciranju uglavnom ispoljavaju kroz nepoverenje i nekulturu, odnosno kroz neistinu i manipulaciju. Komunikacija je ogledalo čoveka, bitan element njegovog identiteta. Da bismo u tome bili uspešni, moramo da pođemo od osnovnih sociološko-psiholoških potreba čoveka. Svako biće u kontaktu sa drugima želi da se oseti važnim, cenjenim i poštovanim. Ljudska priroda je osmišljena tako da sve što radimo drugome ima povratni uticaj na nas, odnosno sve što posejemo u životima drugih, to ćemo požnjeti u sopstvenom životu.
Često se susrećemo sa terminom kultura komuniciranja, šta se pod time zapravo podrazumeva?
- Odnos kulture i komunikacije je usko povezan i u svakom društvu postoje određena pravila komuniciranja. Upoznati kulturu komuniciranja jedne zajednice, znači upoznati njen način života. Značaj komunikacije u društvu najčešće je uslovljen primenom kulturnih vrednosti u svakodnevnom životu. Smisao kulture komuniciranja je da se što više sluša, a što manje govori. Iako mnogi danas smatraju i praktikuju obratni poredak, takav pristup je pogrešan. I Bog nam je dao dva uva i jedna usta, što znači da bi trebalo da dva puta više slušamo nego što govorimo.
Koji vidovi komunikacije postoje?
- U teoriji postoji mnogo podela, ali najčešća je prema učesnicima u procesu komunikacije i prema upotrebi jezika komuniciranja. Prema jeziku komuniciranja razlikujemo verbalnu i neverbalnu komunikaciju. U verbalnoj čoveka možemo da posmatramo kroz različite komponente kao što je njegovo obrazovanje, vaspitanje, kultura, karakterne osobine, sklonosti, pogled na svet... Neverbalna komunikacija je govor tela, zapravo spoljni odraz emocionalnog stanja neke osobe koji se najčešće manifestuje kroz pokrete, dodire, fizičko rastojanje, neverbalna obeležja govora i izgled.
Da li više utičemo na druge verbalnim ili neverbalnim načinom izražavanja?
- Mnogi savremeni stručnjaci smatraju da je neverbalna komunikacija važnija od verbalne. To znači da je izuzetno bitno i na koji način se nešto kaže, a ne samo šta se govori. Rečima se izražavamo od 20 do 40 procenata, a govorom tela od 60 do 80, neverbalnom komunikacijom izražavamo duh. Telo tako postaje simbol kao socijalno, emocionalno, estetsko, etičko i kulturno obeležje čoveka. Svaki gest ili pokret može da predstavlja nagoveštaj onoga što u tom trenutku osećamo. Na primer, gojazan muškarac kojem je neprijatno zbog toga, često "čupka" prevoj kože na podbratku, dok dama sa viškom kilograma često prelazi rukama niz butine, kao da ih gladi. Osoba koja je uplašena, sklona je da prekrsti noge ili ruke, ili oboje. Interesantan primer govora tela predstavlja i muškarac u razgovoru sa damom koja ima dubok dekolte, iako on svesno nastoji da ne gleda u pravcu njenih grudi, često nesvesno u razgovoru pravi dlanovima kružne pokrete kao da ih opipava.
Ko je dominantniji u verbalnoj komunikaciji, a ko se bolje snalazi u govoru tela?
- Istraživanje psihologa sa Univerziteta Harvard dokazala su da žene mnogo spretnije tumače govor tela nego muškarci. Do rezultata se došlo tako što su ispitanicima oba pola prikazani kratki filmovi bez zvuka, na kojima se videlo da muškarac i žena nešto pričaju. Od njih se tražilo da po izrazima lica glumaca odgonetnu suštinu razgovora. Čak 87 procenata žena, naspram 42 odsto muškaraca, tačno je razumelo situaciju. Zanimljivo je da su se u muškoj grupi najbolje pokazale osobe koje se profesionalno brinu o drugima, kao i umetnički tipovi. U ženskoj grupi najjaču intuiciju imale su dame koje su se ostvarile u ulozi majke. Stručnjaci to objašnjavaju time da su majke primorane da se, dok su im deca mala, u potpunosti oslanjaju na njihove neverbalne iskaze.
Kakav je govor tela osobe koja ne govori istinu?
- Lakše je otkriti ljude koji ređe lažu od onih koji lažu često, jer su ovi drugi uvežbani da govore neistinu. U literaturi postoji termin profesionalni lažov, a najčešće se odnosi na političare ili advokate, koji su, zahvaljujući svojoj profesiji, usavršili svoje telesne pokrete koji bi mogli da ih razotkriju. U principu, osobe koje ne govore istinu, najčešće sakrivaju pojedine delove tela, ili ih drže izvan domašaja pogleda. Gestovi koji najčešće signaliziraju da sagovornik laže su pokrivanje usta, dodirivanje nosa, trljanje oka, hvatanje za uvo, češkanje vrata ili povlačenje okovratnika.
Ko uspešnije laže, žene ili muškarci?
- Mnoga istraživanja pokazuju da mali broj muškaraca može uspešno da slaže svoju ženu, dok većina žena bez problema može da slaže muškarca.
Koliko savremena tehnologija utiče na fond reči kod prosečnog čoveka, da li je on bogatiji ili siromašniji u odnosu na period od pre 30 ili 50 godina?
- Nove tehnologije donose promene u svim bitnim sferama ljudskog razvoja i egzistiranja, pa samim tim i u komunikaciji. Budući da ona može da bude i usmena i pisana, nove tehnologije utiču i na jedan i na drugi vid. Mobilni telefon i Internet doneli su ogromnu prednost čoveku u davanju i dobijanju informacija. Međutim, istovremeno, doprineli su njegovom otuđenju, tako da smo više upućeni na sebe nego na druge. Nije retka pojava da dvoje mladih sede u nekom restoranu ili kafiću i povremeno razgovaraju međusobno, a povremeno pojedinačno sa drugima putem SMS-a. Njihova verbalna komunikacija u odnosu na njihove vršnjake od pre dvadesetak godina znatno je redukovana, pisanje i slanje poruka čini ih odsutnim iz procesa komuniciranja sa osobom pored njih, tako da se u isto vreme osećaju i blisko i udaljeno od nje. Takođe, nove tehnologije siromaše jezik. Sve se manje čitaju knjige, sve više gleda televizija, a ukoliko ne čitamo, ne možemo da obogatimo fond reči. Posledica toga je da nam je fond reči danas znatno siromašniji nego što je bio pre nekoliko decenija.

A ŠTA DLANOVI GOVORE?
- Ruke zauzimaju najznačajnije mesto u neverbalnoj komunikaciji, a dlan ima posebno snažan uticaj, naročito prilikom rukovanja. Ako ga okrenemo nagore, to je položaj kojim pokazujemo pomirljivost, iskrenost, naivnost, prihvatanje ili pokornost. Kada dlan okrenemo nadole, time pre svega iskazujemo želju za dominacijom. Stisnuta pesnica sa ispruženim kažiprstom simbolično se tumači kao batina kojom govornik figurativno bije slušaoca zahtevajući da mu se potčini. Ovaj gest nesvesno izaziva negativna osećanja kod sagovornika.
Koji gest posebno iritira sagovornika?
- Ispružen kažiprst je jedan od najneprijatnijih neverbalnih gestova, naročito ako se, pri tom, prstom maše u taktu govora. Osobe koje ovako gestikuliraju, deluju vrlo agresivno, ratoborno i nepristojno. U Maleziji ili na Filipinima, na primer, upiranje prsta prema nekome se smatra uvredom.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Govor tela zaista jeste jako bitan element neverbalne komunikacije, ali mi se ne dopadaju pokušaji da se on definiše i da se tačno odredi koji pokreti i stavovi tela šta znače, jer onda ništa ne ostaje našoj intuiciji, a verovatno se može staviti ozbiljan prigovor na tačnost tih definicija, jer - gle čuda! nisu svi ljudi isti!  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
LG 4X HD
Citat
ali mi se ne dopadaju pokušaji da se on definiše i da se tačno odredi koji pokreti i stavovi tela šta znače,
Ja baš volim da se tačno zna šta znači ako je moguće. Razumevanje govora tela je jedna od stvari zbog koje me psihologija i zanima.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Moje neko mišljenje je da psihologija još nije dovoljno napredovala pa da bi te stvari dovela u ozbiljnu, naučnu ravan. Sve je još uvek u domenu špekulacije i zato ne volim da vidim da se to servira kao bogom dana istina.  Smile

Zbog toga je čitanje ovakivih ''malih signala'' sa punim pravom još uvek u domenu intuitivnog zaključivanja. Koje nije netačno niti neprimeljivo na veći broj ljudi, ali nije ni prineti nekom ozbiljnijem zaključivanju. Koliko god neke stvari izgledale kao opšte, takva opštost u domenu neverbalne komunikacije nije još uvek naučno utvrđena.

Ljudi moraju da shvate da psihologija nije čitanje misli. Ni analiza ličnosti na osnovu omiljenog sladoleda.
Psihologija je jedna mlada, ali perspektivna nauka: nauka, a ne feljton u Cosmo-u.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
LG 4X HD
Slažem se, ali malo teoretskog znanja dodatog na intuiciju nije na odmet.
« Poslednja izmena: 17. Mar 2010, 01:19:20 od arlekin »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Svakako, ali iza teoretisanja ipak neka empirija mora stajati, makar na staklenim nogama.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
da, naravno.
(pogled dole levo)

no arle, ako mislis da ces japancu procitati nesto sa lica ... pa, srecno ... kazu da su arapi jako bliski kad razgovaraju dok su ameri na vecim distancama (dakle zavisi od podneblja do podneblja+ svako ima neki svoj stil) ... i ima tu jos sto stvari ... simuliranje emocija, maskiranje i meni omiljeno neispoljavanje ako se dobro secam ... tako da se slazem sa nasim terapeutom, ima tu jako puno mesta za lose interpretiranje

ali ono sto sam se ja nadao da cu videti kad sam kliknuo na temu -je sam fizicki izgled, po meni potcenjena vrsta neverbalnog govora... recimo duga kosa je simbol moci dok je kraca- kontrola ... i tu je moje oskudno znanje jos dosta oskudnije ..

i sad ce bambi da nastavi i da nam neke prakticne savete vezano za to Smiley
« Poslednja izmena: 17. Mar 2010, 03:20:42 od yourtoiletpaper »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bolje vrabac u ruci nego Priboj na Limu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1088
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
Nokia e 71
Kazu da je grickanje usana sexualna zelja, prekrstene ruke na grudima odbijanje (Japanci rec NE pojacavaju tim gestom), preturanje po torbi znak podsvesne naklonosti ka osobi koja je prisutna, hvatanje ruke od strane zene koja joj pali cigaru sexualna naklonost......
IP sačuvana
social share
Čoveka ne čini odelo ali halteri i žabice čine ženu
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


s'brda s'dola

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 14157
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
LG 4X HD
Svakako, ali iza teoretisanja ipak neka empirija mora stajati, makar na staklenim nogama.  Smile
Znaš kako ja gledam na to, naravno da je svako drugačiji i drugačije i reaguje, ne može to da se podvede pod neka egzakzna pravila , ali nije ni za skroz zanemariti zbog toga što teško je izvesti empirijske dokaze. Tako da uz određenu rezervu i u kontekstu svega ostalog može biti i jeste vrlo korisno u proceni.

I što se tiče verbalne komunikacije, često ne možeš biti siguran da je ono što je iskomunicirano istina, i da si dobro razumeo i da je onaj ko je nešto rekao baš to mislio da kaže  itd....Pa to naravno nije razlog da odbaciš verbalnu komunikaciju kao irelevantnu. Zašto bi pred neverbalnom komunikacijom postavljao više standarde, u smislu sigurnosti u to šta je "rečeno".


Citat
no arle, ako mislis da ces japancu procitati nesto sa lica ... pa, srecno ... kazu da su arapi jako bliski kad razgovaraju dok su ameri na vecim distancama (dakle zavisi od podneblja do podneblja+ svako ima neki svoj stil) ... i ima tu jos sto stvari ... simuliranje emocija, maskiranje i meni omiljeno neispoljavanje ako se dobro secam ... tako da se slazem sa nasim terapeutom, ima tu jako puno mesta za lose interpretiranje
Pa znaš kako, mene to interesuje iz praktičnih razloga. Da bi mi pomoglo u svakodnevnoj komunikaciji sa ljudima. A Japance stvarno retko kada srećem, tako da to što njihov govor tela ne bih skapirao me ne dotiče mnogo. Plavušica iz komšiluka je ciljna grupa  Smile   <----šala. ( Neophodno je da to naglasim iz  meni poznatih razloga   Smile  Smile   )

Citat
simuliranje emocija, maskiranje i meni omiljeno neispoljavanje ako se dobro secam
Koliko stvarno sve to može da nekome pođe za rukom je samo pitanje sa kolikim se , da ga tako nazovem, ekspertom susreo. Ne možeš svakog da isfoliraš.
Pre će te odati govor tela nego ono što govoriš.

Citat
ali ono sto sam se ja nadao da cu videti kad sam kliknuo na temu -je sam fizicki izgled, po meni potcenjena vrsta neverbalnog govora...
Iz mog iskustva fizički izgled je daleko varljiviji od govora tela, iz prostog razloga zato što je izgled stvar izbora, nešto što je pod tvojom kontrolom.




IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12846
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
nisam teo da naglasim japance vec samo to da se ne pouzdas na ta pravila vec vise na instinkt ... obicno nas ljudi prevare da jesu nesto sto nisu je onda kad mi to zelimo da oni budu tj. ono sto nisu (bas zabavna recenica Smiley)

Citat
Koliko stvarno sve to može da nekome pođe za rukom je samo pitanje sa kolikim se , da ga tako nazovem, ekspertom susreo. Ne možeš svakog da isfoliraš.
Pre će te odati govor tela nego ono što govoriš.

cak i ljudi koji se bave time znaju da postoje ljudi koji su imuni na analizu ... dobar glumac zna i sam sebe da ubedi i uzivi se u ulogu...

a da ne pricamo koliko je tumacenje tih znakova u realtime prakticno nemoguce ... tako da-> instinkt ali u principu ako naidjes na nekog ko to stalno radi - ako hoce da te zezne, 97% ce te i zeznuti

Citat
z mog iskustva fizički izgled je daleko varljiviji od govora tela, iz prostog razloga zato što je izgled stvar izbora, nešto što je pod tvojom kontrolom.

nasi izbori vise mogu da govore o nama nego nase reci ...

« Poslednja izmena: 17. Mar 2010, 19:55:03 od yourtoiletpaper »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 06:16:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.