Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tehnike prve pomoći: Reanimacija - Veštačko disanje - Mas  (Pročitano 277795 puta)
Clan u razvoju


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 28
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.51
mob
SonyEricsson k700i
Postoji jedna greska...po novom propisu odnos respiracija i kompresija je 2:30 a i zaboravili ste da kazete da prilikom masaze srca, ruka u laktu se ne sme nikako savijati....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Macka na poklon!!!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 490
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung x510
Citat: Miska89 link=topic=21122. msg4053442#msg4053442 date=1190814244
Postoji jedna greska. . . po novom propisu odnos respiracija i kompresija je 2:30 a i zaboravili ste da kazete da prilikom masaze srca, ruka u laktu se ne sme nikako savijati. . . .
Mala ispravka, 1:5 kada vrse reanimaciju dve osobe, kada je osoba sama 2:15 i glava se prilikom vestackog disanja povredjenom zabaci u nazad da bi se otvorili disajni putevi.  A ne sme se ni lomiti grudna kost. .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13;
mob
Nokia the best
Prva pomoć u pravi čas



Šta treba činiti kad se dete popije nešto otrovno, padne, iseče se ili dobije grčeve zbog visoke temperature... Osim činjenice da treba da pozovete Hitnu pomoć ili da dete što pre odvedete do lekara, evo nekoliko saveta britanskih lekara koji mogu da pomognu detetu dok ne stigne stručna pomoć.

Krvarenje iz nosa
Neka dete sedne, a vi mu nagnite glavu napred da bi sva krv iscurela iz nosa. Treba da diše na usta a vi mu nežno pritisnite sa dva prsta koren nosa. Ukoliko krvarenje ne prestane odmah, napravite kratku pauzu pa još dva puta u razmaku od deset minuta prtisnite koren nosa. Kada se krvarenje zastavi očistite detetu nos. Takođe, nakon što krvarenje stane, recite detetu da ne govori i neka se trudi da ne kašlje i ne kija jer to može opet da izazove pucanje kapilara u nozdrvama, što će opet pokrenuti krvarenje.
Nikako nemojte da mu naginjete glavu unazad jer krv može da se spusti u grlo što će ih navesti da povraćaju.
Ukoliko krvarenje iz nosa ne prestane ni nakon trideset minuta, odmah odvedite dete kod lekara.

Visoka temperatura i grčevi
Visoka temperatura, pogotovu ona preko 40, može da izazove grčeve. Ako je dete u groznici, skinute mu svu odeću do gaćica ili pelena i atletske majice, tako da noge i ruke mogu da se hlade. Dajte paracetamol na svaka tri do četiri sata i, ako temperatura ne počne da se spušta ili počne da raste, a vi još ne možete da date sledeću dozu, dajte detetu sirup na bazi ibuprofena. Hladite telo sunđerom namočenim u mlaku, ne hladnu vodu. Ako dete počne da se grči odmah zovite Hitnu pomoć. Zaštitite dete da ne povredi vas ili sebe tako što ćete ga staviti na bezbedno mesto, recimo na sredinu velikog kreveta i držite neki sud pri ruci u slučaju da počne da povraća. Nastavite s hlađenjem.

Povrede glave i izbijanje zuba
Čak i kad padne niz stepenice ili sa drveta dete obično prođe bez ozbiljnih povreda, ali događa se da povredi glavu ili zube. Ako sumnjate na povredu vrata ili kičme ili, ako je dete bez svesti, ne pomerajte ga osim ako je to apsolutno nužno. Zovite Hitnu pomoć. Ako je dete zbunjeno, ima vrtoglavicu, povraća, muka mu je ili ne vidi dobro, odmah ga treba odvesti lekaru. Izbijen zub često može da se vrati na mesto. Stavite ga u čašu mleka i idite što pre možete zubaru. Krvarenje zaustavite urolanom gazom ili tkaninom kojom ćete pritiskati ranu deset minuta.

Duboke rane
Da biste zaustavili krvarenje, držite ranu pritisnutu čistim komadom tkanine ili golom rukom desetak minuta. Ako rana zjapi, pokušajte da prikupite krajeve. Držite povređeni deo tela tako da bude iznad srca. Kad krvarenje prestane ili se sasvim uspori, stavite čvrst zavoj. Ne pokušavajte da izvadite iz rane ono što je ostalo u njoj.

Opekotine
Ohladite opekotinu što brže možete. Pustite vodu da teče preko povrede najmanje 10 minuta. Skinite odeću koja može da steže dete i, kad se opekotina ohladi, pokrijte je sterilnom gazom - čistom pamučnom tkaninom ako nemate sterilu gazu - i idite kod lekara. Ako ga boli, dajte mu paracetamol. Ne pokušavajte da odstranite bilo šta iz rane. Ne stavljajte nikakvu mast i ne bušite plikove.
Opekotine izazvane strujom ne moraju uopšte da se vide, osim na mestima gde je struja ušla i izašla, ali unutrašnje povrede mogu biti ozbiljne. Isključite struju, pomerite dete što dalje i proverite puls i disanje. Ako je potrebno, dok čekate pomoć dajte veštačko disanje i srčanu masažu.
Opekotine izazvane hemijskim sredstvima, kao što su razređivači i jaka sredstva za čišćenje, držite pod tekućom vodom najmanje 15 minuta. Skinite odeću pokvašenu hemikalijom i odvedite dete u bolnicu.

Trovanje
Ako je u pitanju bazna supstanca, kao što je sredstvo za čišćenje, isperite detetu dobro usta i naterajte ga da popije pola litre mleka ili vode da bi se otrov u stomaku razredio. Ne pokušavajte da ga naterate na povraćanje da ne bi otrov u povratnoj putanji oštetio jednjak i ždrelo. Ako se dete otrovalo nečim čvrstim kao što su pilule, ne dajte mu ništa da pije jer tečnost može da ubrza rastvaranje otrova u stomaku, nego ga što pre odvedite u bolnicu.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Žena
Poruke 1797
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia E66
Pa zasto li sam ja imala ispit iz prve pomoci,sa sve pismenim i prakticnim delom i provela 8 sati na faxu samo zbog toga,ako to moze da se objasni na osnovu par teza i to je to . . .Potrebno je stvarno vezbanje na onoj lutki da bi na primer stvarno dobili osecaj da pravilno radite kompresiju srca i ostalo .A i moram da zamerim da ima par stvari iz prilozenog su pogresne  . .
Stoji to da svako moze da pruzi prvu pomoc,ali prvenstveno treba da zna kako . . .
IP sačuvana
social share
I know you want me baby,I think I want you too,
They call me Superman,I'm here to rescue you...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Well-behaved women rarely make history.

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke 1838
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia N73
Citat: Miska89 link=topic=21122. msg4053442#msg4053442 date=1190814244
Postoji jedna greska. . . po novom propisu odnos respiracija i kompresija je 2:30 a i zaboravili ste da kazete da prilikom masaze srca, ruka u laktu se ne sme nikako savijati. . . .
Mala ispravka, 1:5 kada vrse reanimaciju dve osobe, kada je osoba sama 2:15 i glava se prilikom vestackog disanja povredjenom zabaci u nazad da bi se otvorili disajni putevi.  A ne sme se ni lomiti grudna kost. .

u sluchaju da je jedna odrasla osoba, 2:30 je odnos.nisam sigurna, ali koliko se secam, kod beba je rvo 5 probnih udisaja pa 2:15 dalja reanimacija...
IP sačuvana
social share
Well-behaved women rarely make history.
"To do is to be" - Nietzsche
"To be is to do" - Kant
"Do Be Do Be Do" - Sinatra


oces da se udas za mene?
zarad dece.. da ih zajedno epo vaspitamo  Smile

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Strana tela u disajnom putu



Aspiracija stranog tela u disajni put može prouzrokovati širok spektar promena, od neznatnih smetnji do iznenadne smrti. Smrtnost od stranog tela u disajnim putevima je oko jedan posto.
Posebno rizična grupa su deca u dobi od jedne do tri godine zbog aktivnosti, znatiželje i običaja da stavljaju različite predmete u usta (sitni predmeti, komadići hrane, perlice, kamenčići). Pod povećanim su rizikom i stariji pacijenti, posebno oni sa različitim neurološkim poremećajima, poremećajima svesti i smanjenim refleksima. Rizik povećavaju lekovi i sredstva koja deluju na centralni nervni sistem, poput benzodiazepina, barbiturata, alkohola i narkotika.

Najčešća strana tela su kikiriki, semenke, bobice i delovi igračaka. Kod odraslih su to komadići hrane i delovi stomatološke ili medicinske opreme.
Ako osoba kašlje, ali i dalje diše, ne sme se intervenisati. Ostane li bez vazduha, može se pokušati s nekim od manevara: udarac u leđa, pritisak na stomak ili Hajmlihov hvat, zavisno od dobi pacijenta. Dužnost lekara opšte medicine jeste da dete za koje sumnja da ima strano telo u disajnom putu uputi u nadležnu ustanovu u kojoj se može izvesti odstranjivanje.
Terapija izbora je odstranjenje stranog tela putem bronhoskopije u opštoj inhalacijskoj anesteziji. Ako tako ne uspe da se odstrani, potrebna je torakotomija (otvaranje grudnog koša).
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Saniranje posekotine



Manje povrede, poput posekotina na prstima ili ogrebotina na kolenima, se mogu sanirati i  kod kuće, pri čemu treba slediti posebna pravila kako bi ne bi došlo do infekcije rane.
Povredu treba da sanira osoba koja je prethodno dobro oprala ruke, ali i dalje se otvorena rana ne treba dirati rukama. Kad posekotina nastane za vreme rada u kuhinji, najčešće dođe do krvarenja,  pa se rana tako "iščisti" sama od sebe. Nakon svake, pa i najmanje povrede organizam sam aktivira proces zaceljivanja rane. Ako krvarenje nije obilno i u ranu nije doprla velika količina prljavštine, najbolje je preko nje pustiti čistu vodu iz slavine.

Upotreba dezinfekcijskih sredstava smanjiće opasnost od infekcija.  Tek nastala rana treba da se zaštiti od prljavštine sterilnom gazom ili običnim flasterom. Kad se flaster navlaži podložan je razmnožavanju bakterija, pa ga je dobro što pre zameniti, jer će u protivnom rana teže zaceliti. Kod dubljih posekotina ranu treba najpre zaštititi jednom ili više sterilnih gaza, a potom ruku, nogu ili drugi povređeni deo tela dobro povezati zavojem.
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 22
OS
Windows XP
Browser
Chrome 5.0.375.127
mob
Nokia 5610
Citat: Miska89 link=topic=21122. msg4053442#msg4053442 date=1190814244
Postoji jedna greska. . . po novom propisu odnos respiracija i kompresija je 2:30 a i zaboravili ste da kazete da prilikom masaze srca, ruka u laktu se ne sme nikako savijati. . . .
Mala ispravka, 1:5 kada vrse reanimaciju dve osobe, kada je osoba sama 2:15 i glava se prilikom vestackog disanja povredjenom zabaci u nazad da bi se otvorili disajni putevi.  A ne sme se ni lomiti grudna kost. .

u sluchaju da je jedna odrasla osoba, 2:30 je odnos.nisam sigurna, ali koliko se secam, kod beba je rvo 5 probnih udisaja pa 2:15 dalja reanimacija...

 Smile ljudi taj odnos se svake druge godine menja, za sada je najpravilniji  2:30  ....pre 2 meseca sam bio na kursu prve pomoci Smiley
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 22
OS
Windows XP
Browser
Chrome 5.0.375.127
mob
Nokia 5610
kada se zakljuci da treba da se radi reanimacija , svejedno je dal ce grudni kos da pukne dok se radi kompresija jer ce pacijent da umre u slucaju da mu ne radimo reanimaciju, a grudna kost moze da zaraste ....tkd uvek se radi reanimacija kad god do toga dodje
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Ego sum qui sum.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 15076
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 20.0.1132.47
Ja radim u intenzivnoj nezi.Imam pristup svim mogucim stvarima za reanimaciju...
odnos masaze i ventilacije je 5:2...Ruke u laktu ne smeju da budu u fleksiji.
Polovina reanimacija mi je bila uspesna,u zavisnosti od prirode bolesti.
Naravno da je u zdravstvenoj ustanovi lakse raditi reanimaciju jer imas uslova za to.
Van ustanove,bitno je osloboditi disajne puteve,ako postoji strano telo u usnoj duplji,treba pokusati vadjenje.zabacis blago glavu pozadi,time se povecava prohodost disajnih puteva,zatim otvorite usta,zapusite nos,onda slede dva udaha,pet masaza i tako sve dok ne stigne hitna pomoc.Naravno skinuti npr. kravatu,otkopcati kosulju itd. pre svega.Puls proveravate na Karotidnoj arteriji.ako osetite puls i spontano pocne da dise,okrenete povredjenog na bok
Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.