Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 ... 7 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Taрантино снима наставак Гидриног вестерна ''Django'' !!!  (Pročitano 16656 puta)
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 12.12
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Damn Mad Cows !

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 21465
Zastava Trstenik, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Chrome 24.0.1312.57
mob
Samsung Galaxy Kevoje8ac
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.14
-монк и плејбек мод он-

изашао добар снимак

-монк и плејбек мод оф-


Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 19.0
Саша Гајић: Тарантино, закован



(Да ли је Тарантино рекао све што је имао?)

„Жао ми је, нисам могао да одолим“ – изговара доктор Кинг Шулц (К. Валц) убијајући Келвина Кендија (ди Каприо), опаког робовласника. Након тога, он гине, а Ђанго (Џ. Фокс), црни ловац на главе, претвара преостали део филма „Ђанго, расковани“ у крвави осветнички пир над белим робовласницима и њиховим „обојеним“ слугама. Заправо, режисер Квентин Тарантино је тај који није могао да одоли – али не да не обоји зидове у „црвено“ предимензионираним филмским насиљем – већ да по четврти пут заредом (ако дводелни „Убити Била“ третирамо као једно остварење) сними један те исти филм.

Као режисер, Тарантино је у савременом филму препознатиљив по нелинерном току приче, сатиричним дијалозима што „искачу“ из саме фабуле, уврнутом приступу познатим темама и жанровским конвенцијама, као и естетизацији насиља, стилизованом мешању жанровских стереотипа и разноврсне, добре пратеће музике. Мали део публике примећује да, иако ови елементи постоје у свим Тарантиновим филмовима, они међусобно стоје у суштински потпуно различитом односу. Филмови из 90-тих, који су га прославили (два нео-ноар ремек дела „Улични пси“ и „Петпарачке приче“, као и врло солидни омаж филму„блексплоатације“ „Џеки Браун“), коришћењем разних филмских парафраза причали су врло непосредне личне и дубоке, моралне, па чак и полу-религиозне приче о маргиналцима, свету криминала и суровости. Ликови његових аутсајдера били су дводимензионални, с пренаглашеним карактерима, али не скроз нереални; њихово страдање или извлачење из невоља било је сурова илустрација моралних дилема притиснутих тешким, судбинским околностима које су изискивале храбар избор – неумитну пропаст пред њима, идући старим „опробаним путевима“ или, бирајући исправно, ризик што повећава шансе.

Очев сат, самурајски мач – били су реквизити буђења традиционалних порива ка континуитету, врлини и правди, што ће подстаћи аутсајдере слабог морала на њима до тада несвојствено деловање. Неки ће при томе глупо пропасти (Мр Вајт у „Уличним псима“, Вега у „Петпарачким причама“), неки се случајно или вешто извући (Мр Пинк, боксер Буч, Џеки Браун), мада нимало морално „светли“, већ такође „сиви“ - а све како би појачали снагу приче и њених сурово јасних исхода и моралних поука. У истој функцији, а у оквиру целине фабуле, било је смештено и појачано насиље. Оно никако није било „насиље ради насиља“. Кључна сцена из „Петпарачких прича“ што најбоље дефинише поенту стваралаштва „раног Тарантина“ је она у којој плаћени убица Марселус Валас (С. Џексон) пљачкашу кофи шопа (Т. Рот) поштеђује живот, уз опаску да билбијски цитат кога он пред ликвидације рецитује говори о амбивалентости према насиљу, а снази морала (где онај са пиштољем није божији пастир, ни његов инструмент - већ само „тиранија злог човека“, али да и он, такав какав је, покушава да буде пастир, да опрости).

Тарантино „после 2000“ је „нешто сасвим друго“: поигравајући се са мотивима жанрова б-продукције (кунг фу, вестерн, ратни филм и „роуд муви“), стално варира исту тему, рецилкира „филм о освети“ и покушава да подигне лествицу „естетизованог насиља“ навише, у морализованом црно-белом миљеу кога му ови жанрови омогућавају, а да публика не осети гађење, већ идентификацију са „јунацима“. Шаблон који следи је следећи: „негативци“ константно врше злодела над недужним, чиме се ствара онов за оправдану освету. Што је већи иницијално злодело, заслуженија је и сурова казна. Ескалација насиља се тако морално оправдава, а публика кроз пренаглашено крволиптање усмерава ка катарзи, где - свако добија према заслугама. Тек другоразредно, филмови су пуни и сатиричних реторских елаборација као контрапункта наглом насиљу те опсесивих референци са поп-културом итд, као део Тарантиновог „трејдмарка“. Негде, он то чини успешније („Убити Била“),негде мање успешно („Неславна копилад“, „Отпоран на смрт“). Невоља је што је овај шаблон „моралистичке одмазде“ увек „упакован“ у полит-коректне идеолошке стереотипе, како би му прибавиле „моралну подлогу“ ( женска еманципација: моћна „жена самурај“ („Убити Била“) или разуздане другарице („Отпоран на смрт“) што се свете друмском манијаку; Јевреји - који бејзбол палицама врше контра-геноцид над нацистима („Неславна копилад“), црнци – што масакрирају робовласнике у „Ђангу“). Но, структуре „шаблона одмазде“ и моралистичке „коректности“ су у раскораку: експлицитност првог угрожава друго и „ненамерно“ га, као „недодирљиво“, профанише бруталном конкретизацијом што му угрожава „митски“ имиџ, а Тарантино то не увиђа. Из нехата, екстремно полит-коректни Тарантино поиграва се „недодирљивим“: зато га прозивају афроамеричке, женске и јеврејске организације да у својим филмовима, кроз претеривање и естетизацију, банализује оно неупитно. Ерин Обри Каплан, црна новинарка „ЛА Тајмса“ љуто истиче како је ропство институција толико страшна да не тражи претеривање, па, док је употреба некоректних речи у филму „Џеки Браун“ била примерена, претварање робовласништва у крваву „петпарачку причу“ у „Ђангу“ нешто је сасвим друго.

Већ сада најкомерцијалније Тарантиново дело „Ђанго, расковани“ раби „шаблон освете“ кроз претеривање, тематизујући, у полит-коректном кључу, тему робовласништва и хуманистичке еманципације. Ипак, репутација једног од најзанимљивијих филмова сезоне више говори о слабој конкуренцији, ниским критеријумима публике и инерцији Тарантинове репутације, него о његовом правом квалитету. Бољи од „Неславне копилади“ а слабији од „Убити Била“, у сат времена предугом филму - али испричаног јаком фотографијом, вештом режијом и добром музичком подлогом - „Ђанго, расковани“ у ствари приповеда врло такну причу: Ђанго, роб ослобођен од стране немачког доктора Кинг Шулца (Валц у парафрази Дока Холидеја покушава да се „искупи“ код немачке публике за ролу „углађеног зликовца“, нацисте Ланда), постаје његов ортак у послу лова на уцењене главе. Кроз однос према ментору Шулцу, једином белом „позитивцу“ у филму, Ђанго се постепено изграђује као “слободан човек“. Хегелијанска дијалектика његове емаципације од роба у господара добија убрзање у другом делу филма, где му ментор Шулц помаже да пронађе и откупи његову црну драгу, Брумихлду фон Шахт из руку фасцинантног злоће – робовласника Кевина Кендија (Ди Каприо) са којим Шулц већи део филма води вебални дуел. Ту се види проблем са морализмом: јер, осим што је идеолошки „на правој страни“, између једнако егоцентричног, циничног и убилачког Шулца и Кендија, заправо нема велике разлике. Убивши Кендија, ментор Шулц и сам гине, а Ђанго – крваво парафразиравши старогермански мит о Брунхилди и Зигфирду – масакрира робавласнике и њихове црне капое (С. Џексон у врсном пародирању „чича Томе“) и, кроз освету, постаје еманципован, свој господар.

Филм обилује солидном поделом улога (осим безличног Ђанга, Џејмија Фокса) и глумом, виспреним дијалозима, омажима и реферецама, али све то не иде пуно даље од егзибиционизма и делује већ виђено, ако не и као сврха самом себи. Одустанак од компензације дуге радње њеним „нелинерним“ разбијањем на краће, паралелне приче што је Тарантино до сада често радио, а зарад пикарске приче, није се исплатио: цео филм, мада занимљив у изливима блештавог маниризма, нема, осим „шаблона освете“ и „шаблона еманципације“ никакву стварну дубину и социјалну поруку, о друшвеној критици да не говоримо. Све је стављено у функцију подлоге естетизације „насиља ради насиља“ и условљавања подизања прага „моралне толеранције“ гледаоца, све зарад огромног Тарантиновог стваралачког самозадовољства спутаног споственим имиџом, маниризмом и очекивањима публике иза којих стоји једна тужна, али истинита чињеница. Не она о насиљу, ни она о полит-коректном морализму - где нацисте и робовласнике у наредном филму лако могу заменити Руси, Срби или било ко други што смета ренесанси „хуманизма и еманципације“. То је истина да Тарантино, занатски врхунски стручњак за филм, нема више шта ново да каже. Штавише - да је он сам „закован“ сопственим опсесијама и застрањењима, које ни један морални шаблон, ни једна режијска бравура и жанровски „зицер“, не могу да надокнаде.

IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17305
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.21
"Đangova osveta" zabranjena u Kini

Poslednji film Kventina Tarantina "Đangova osveta" skinut je s bioskopskih repertoara u Kini prvog dana prikazivanja.

Uprkos višenedeljnoj promociji i izbacivanju pojedinih scena da bi taj film bio prihvatljiv za kinesko tržište, bioskopi su ga povukli sa repertoara.

Zaposleni u dva bioskopa u Pekingu su izjavili da je naredba stigla od uvoznika, korporacije Kina Film koja se pozvala na "tehničke probleme" u vezi sa "Đangovom osvetom", ne preciziravši o čemu se radi.

Iz "Đangove osvete" su izbačene neke scene nasilja da bi film odobrila cenzura koja je u Kini rigorozna. Ipak i s takvim sistemom, povlačenje filma prvog dana prikazivanja je neuobičajeno.

Izvor: Mondo

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

v285863p0.jpg
(81.64 KB, 610x395)
IP sačuvana
social share

Calmly.. walk down the road.. and into your death..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17305
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.21
"Đango" ipak jaše u Kinu

Oskarom nagrađeni film Kventina Tarantina ipak će biti prikazan u Kini, ali bez pojedinih scena koje tamošnje vlasti smatraju neprimerenim za bioskopsko platno.

Film je povučen iz bioskopa u Kini samo par sati pre premijere 11. aprila iz "tehničkih razloga", odnosno zato što scene u kojima ima golotinje, politički osetljivih pitanja, kao i scena ekstremnog nasilja, nisu bile izbačene.

Međutim, posle jednomesečnih pregovora, film je "prepakovan" za kinesko tržište.

"Srećni smo što će kineska publika od 12. maja biti u prilici da vidi 'Đangovu osvetu'. Uzbuđenje je veliko, kao i iščekivanje i zahvalni smo lokalnoj upravi što je brzo rešila sve probleme", navedeno je u kratkom saopštenju studija "Columbia Pictures".

Film "Đangova osveta" osvojio je dva Oskara, Kristof Valc za najbolju sporednu ulogu, a Tarantino za scenario.

Izvor: Mondo

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

v288065p0.jpg
(114.81 KB, 610x395)
IP sačuvana
social share

Calmly.. walk down the road.. and into your death..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17305
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.21
Šta je bilo posle "Đanga"

Glumac Franko Nero najavljuje snimanje "poslednjeg filma" o osvetniku.

Lik Đanga, lutalice-osvetnika koji za sobom vuče kovčeg, prvi put se pojavio u istoimenom filmu Serđa Korbučija 1966. godine. U međuvremenu, snimljeno je više od sto "nezvaničnih" nastavaka, među kojima je i "Đangova osveta" Kventina Tarantina.

Nero je igrao u originalnom filmu i dva nastavka, a pojavio se i u Tarantinovoj verziji. Italijanskoj štampi je rekao da je u planu snimanje poslednjeg poglavlja o Đangu.

Radnja će biti smeštena u 1915. godinu, a Đango će raditi kao konsultant za vesterne u eri nastajanja i razvoja igranih filmova.

Nije poznato ko će režirati poslednju priču o Đangu.

Izvor: Mondo

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

django.jpg
(172.83 KB, 610x343)
IP sačuvana
social share

Calmly.. walk down the road.. and into your death..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 7 8
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.31 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.