Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:07:43
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Tajna Mona Lizinog osmeha  (Pročitano 2180 puta)
28. Avg 2005, 13:05:35
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
Tajna Mona Lizinog osmeha

Margaret Livingston, učesnica na Evropskom kongresu vizuelne percepcije koji se održava u Španiji, izjavila je u pokušaju da reši misteriju staru 500 godina, da je čuveni osmeh Da Vinčijeve Mona Lize "iluzija koja se pojavljuje i nestaje zahvaljujući načinu na koji oko obrađuje predstave."

"Umetnici su proučavali vizuelne procese duže nego mi neurobiolozi", rekla je Margaret Livingston.

Margaret Livingston, profesor Harvard univerziteta, izjavila je da, kada je početkom XVI veka Leonardo da Vinči naslikao Mona Lizu, uspeo je da postigne efekat da osmeh nestaje kada se gleda direktno, i pojavljuje kada se pažnja usmeri na ostale delove slike.

Ovu iluziju je stvorio intuitivno upotrebom nekih trikova za koje sada znamo da imaju naučnu podlogu. Njena teorija je zasnovana na činjenici da ljudsko oko ima centralni vid, koji služi za raspoznavanje detalja i drugi, periferni vid, manje precizan ali dovoljan za prepoznavanje senki.

"Da Vinči je naslikao Mona Lizu koristeći senke koje najbolje raspoznajemo perifernim vidom. To je razlog zbog koga moramo da gledamo u njene oči ili bilo koju drugu tačku na slici, kako bi videli njen osmeh, jer njene usne tako postaju periferna oblast vida."

Nakon objavljivanja teorije o promenama izraza na Da Vinčijevoj slici, Margaret Livingstone trenutno radi na studiji o tome kako su mnogi slikarski geniji imali neku očnu manu.

artdaily.com

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

img.jpeg
(31.96 KB, 200x311)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 3
Da li moze neko da mi napise sastav na temu "Umetnost".Hitno je



[Edit by Anea: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 04. Okt 2005, 09:53:14 od Anea »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
ne moze.. ne gnjavi...
I ne koristi ALL CAPS u porukama
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Easy rider .::Akinnen::.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 658
Zastava Zagreb - JAR
Da Vinci je genije nad genijima. klanjam mu se do poda. postoji teorija da je slikao Mona Lizu po uzoru na sebe, zenstveni dio sebe... legendaran covjek... sve njegove slike su nesto fantasticno, neopisivo, a pogotovo tajanstveno.
IP sačuvana
social share
Certamen bikini-suicidus-disci mox coepit?
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.
Burek member since: 05. Okt 2005
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


j never lose...j just choose not to win

Zodijak
Pol Žena
Poruke 10106
Zastava sever
Da Vinci je genije nad genijima. klanjam mu se do poda. postoji teorija da je slikao Mona Lizu po uzoru na sebe, zenstveni dio sebe... legendaran covjek... sve njegove slike su nesto fantasticno, neopisivo, a pogotovo tajanstveno.
e i ja sam to procitala! i htela da napisemmm...i to mi deluje najubedljivije :[115]:da je to - on
IP sačuvana
social share
...burn,like fire in Cairo...

ko igra za raju...i zanemaruje taktiku...zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku...
p.s; Avionu Slomicu Ti Krila. . .
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak
Pol
Poruke 119
Procitajte knjigu Da Vincijev kod, vrlo je interesantna. Wink
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


j never lose...j just choose not to win

Zodijak
Pol Žena
Poruke 10106
Zastava sever
ne zelim jos da je procitam,malo kad prodje to naturanje te knjige pod nos,znam znam ako je dobrra uvek ce se preporúcivati,ali mislim kad se stisa reklama....onda.
IP sačuvana
social share
...burn,like fire in Cairo...

ko igra za raju...i zanemaruje taktiku...zavrsice karijeru u nizerazrednom Vratniku...
p.s; Avionu Slomicu Ti Krila. . .
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Easy rider .::Akinnen::.

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 658
Zastava Zagreb - JAR
Da Vinci - legenda  Smile
IP sačuvana
social share
Certamen bikini-suicidus-disci mox coepit?
Catapultam habeo. Nisi pecuniam omnem mihi dabis, ad caput tuum saxum immane mittam.
Burek member since: 05. Okt 2005
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 12:07:43
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.101 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.