Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Svetska privreda - novosti, trendovi, zanimljivosti  (Pročitano 27771 puta)
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.7
mob
Samsung S7220
Klac­ka­nje "cr­nog zla­ta"

TR­GOV­CI naf­tom de­li­mič­no su pro­fi­ti­ra­li po­čet­kom pro­šle ne­de­lje, ali je već u pe­tak ce­na si­ro­ve nar­te pa­la na is­pod 60 do­la­ra za ba­rel. Ame­rič­ka la­ka naf­ta za ter­min­sku is­po­ru­ku u de­cem­bru je na Nju­jor­škoj rob­noj ber­zi pa­la na 59,88 do­la­ra za ba­rel, dok je ce­na evrop­ske "brent" naf­te na ber­zi pe­tro­le­ja u Lon­do­nu osla­bi­la na 60,35 do­la­ra za ba­rel.
Pre 10 da­na, 20. ok­to­bra, ce­ne "cr­nog zla­ta" su pa­le na naj­ni­ži ni­vo u po­sled­njih 11 me­se­ci i po­red od­lu­ke OPEK da sma­nji dnev­nu pro­iz­vod­nju za 1,2 mi­li­o­na ba­re­la. Ana­li­ti­ča­ri pro­ce­nju­ju da je taj pad ce­ne po­sle­di­ca sum­nji da će kar­tel za­i­sta spro­ve­sti svo­ju od­lu­ku. Pro­šle ne­de­lje su se, me­đu­tim, po­ja­vi­li iz­ve­šta­ji da su Sa­u­dij­ska Ara­bi­ja, Uje­di­nje­ni Arap­ski Emi­ra­ti i Iran po­če­li da oba­ve­šta­va­ju kup­ce da na­me­ra­va­ju da sma­nje pro­iz­vod­nju, pa je ce­na naf­te opet po­če­la da ra­ste.
Sko­ku ce­ne su do­pri­ne­li i na­pa­di ni­ge­rij­skih po­bu­nje­ni­ka na naft­ne plat­for­me ko­map­ni­je "Šel".
Ana­li­ti­ča­ri spe­ku­li­šu da bi ce­ne ener­ge­na­ta u na­red­nih ne­ko­li­ko me­se­ci mo­gle da po­ra­stu za­hva­lju­ju­ći tra­di­ci­o­nal­no ve­ćoj tra­žnji lož ulja i pri­rod­nog ga­sa to­kom zi­me, ali sma­tra­ju i da bi se znat­ni­ji rast ce­na mo­gao oče­ki­va­it sa­mo u slu­ča­ju ni­za no­vih do­ga­đa­ja. Ni­ske tem­pe­ra­tu­re po­ve­ća­va­ju tra­žnju pri­rod­nog ga­sa i lož ulja, ko­ji se naj­vi­še tro­ši na se­ve­ro­i­sto­ku Ame­ri­ke, gde ga kao pri­mar­ni ener­gent za gre­ja­nje ko­ri­sti go­to­vo tre­ći­na do­ma­ćin­sta­va.
Lož ulje za is­po­ru­ku u no­vem­bru u pe­tak je na Nju­jor­škoj rob­noj ber­zi ne­znat­no po­jef­ti­ni­lo na 1,6852 do­la­ra za ga­lon, dok je ce­na ben­zi­na ne­znat­no po­ra­sla na 1,565 do­la­ra za ga­lon. Isto­vre­me­no je pri­rod­ni gas po­jef­ti­nio za 2,2 cen­ta na 7,459 do­la­ra za 1.000 kub­nih sto­pa.

OPO­RA­VAK
NOR­VE­ŠKA dr­žav­na naft­na kom­pa­ni­ja "Sta­to­il" je sa­op­šti­la da je po­no­vo po­kre­nu­la eks­plo­a­ta­ci­ju naf­te na pod­vod­nim naft­nim plat­for­ma­ma "Sno­re A" i "Vig­dis" ko­ji za­jed­no pro­iz­vo­de 200.000 ba­re­la na dan, na­kon što su ne­is­prav­ni čam­ci za spa­sa­va­nje po­pra­vlje­ni. "Sta­to­il" je bio pri­si­ljen da ob­u­sta­vi ra­do­ve na plat­for­ma­ma 13. ok­to­bra ka­da je usta­no­vlje­no da su ne­is­prav­ni čam­ci, koj slu­že za eva­ku­a­ci­ju po­sa­de u kri­znim si­tu­a­ci­ja­ma.

Izvor: Vecernje novosti
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
mob
Samsung S7220
Samo Kremlj bez dizalica

Nigdje u Evropi se ne gradi toliko kao u ruskoj prijestonici... Moskvi najviše nedostaju moderan poslovni prostor i stanovi... Skupe nekretnine

MOSKVA - Na moskovskim gradilištima škripa i lupa dizalica odzvanjaju neprekidno dan i noć.

Nigdje u Evropi se ne gradi toliko  kao u ruskoj prijestonici, metropoli od 11 miliona stanovnika. Građevinske kompanije ruše i ponovo grade cijele ulice, a izgleda da samo Kremlj ostaje netaknut.

- Novim planom o rekonstrukciji Moskve predviđeno je da do 2020. godine 40 odsto gradskog područja bude ponovo izgrađeno, što će gradu dati novi kosmopolitski izgled - izvijestila je agencija DPA.

Moskvi najviše nedostaju moderan poslovni prostor i stanovi za sve brojniju srednju klasu. Građevinski projekti su džinovskih razmjera i građevinske kompanije se mogu nadati punoj knjizi porudžbina.

Moskva je i u prošlosti prolazila kroz radikalne obnove. Staljin je 1935. naredio donošenje generalnog plana za kompletnu obnovu grada, kada su izgrađeni široki putevi i nikle glomazne zgrade u sovjetskom stilu.

Današnjoj Moskvi nedostaje veliki prostor za biznis. U poređenju sa Njujorkom, gdje je prošle godine izgrađeno 42 miliona kvadratnih metara biznis prostora i Londonom sa takvih novih 28 miliona kvadratnih metara, Moskva je lani dobila samo tri miliona kvadratnih metara.

Takva situacija bi uskoro mogla da bude promijenjena. Gradskim razvojnim planom predviđa se da će gradu do 2020. biti potrebno  25 miliona kvadratnih metara poslovnog prostora.

U zapadnom dijelu Moskve, nedaleko od vladinog sjedišta, hiljade radnika je na najvećoj građevinskoj lokaciji u Evropi - grade "Moskovski siti". To je kompleks nebodera čija će izgradnja, kako se očekuje, biti završena do 2010. Planirano je da tu niknu  poslovni objekti, hoteli, akva-parkovi i luksuzni stanovi.

U srcu "Moskovskog sitija" već se postepeno uobličava najviša zgrada u Evropi. Oblakoder nazvan "Federacija" imaće, računajući i njegov vrh, visinu od 440 metara.

Eksperti procjenjuju da će na moskovskom "Menhetnu" živjeti i raditi do 100.000 ljudi. Moskovska elita će u budućnosti, takođe, moći da izbjegne sve veći haos u saobraćaju korišćenjem mreže pista za helikoptere.

U sovjetsko vrijeme je standard bio 10 do 12 kvadrata po stanovniku, a sada je norma 30 do 40 kvadrata. Stare zgrade, takozvane "hruščovke" smatraju se naročito krivim za sadašnji talas rušenja.

Da bi se riješio urgentni problem nedostatka stanova, za vrijeme Nikite Hruščova 1960-ih godina su građene petospratne zgrade od nekvalitetnih blokova koje se sada ruše.

Bum izgradnje u Moskvi ima i svoje loše strane. Arhitekte se žale da nestaju objekti od istorijskog značaja jer se ruše stare kuće i kulturni spomenici.

U Moskvi je u ekspanziji i tržište nekretnina. Cijene nekretnina su upetostručene od 2000. godine, podstaknute prihodom od izvoza nafte i gasa. Kvadratni metar životnog prostora, čak i u predgrađima, vrijedi najmanje 3.200 evra. Za visoku sumu se prodaju i zgrade za koje se može reći da su prave ruševine.   

SKUPOĆA

Moskva je za vrlo kratko vrijeme postala najskuplja svjetska metropola  - skuplja od Londona, Njujorka i Tokija, navela je njemačka agencija.

Ruska vlada upozorava na sve rašireniju špekulativnu praksu u tom sektoru. Eksperti procjenjuju da je do 30 odsto svih novih stanova u posjedu špekulanata i da su i dalje prazni.

Izvor: Glas Srpske
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.