Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sve veći broj predškolaca i đaka ima krivu kičmu  (Pročitano 2642 puta)
13. Avg 2008, 23:42:48
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.16
Fizička aktivnost rešenje za deformitete

Beograd - Dugotrajno i nepravilno sedenje u školskoj klupi, ali i ispred televizora i kompjutera, teška školska torba i nedovoljna fizička aktivnost samo su neki od uzroka deformiteta kičmenog stuba, koji posebno pogađaju školsku populaciju.
To su potvrdili i stručnjaci Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut", analizirajući rezultate sistematskih pregleda učenika osnovnih i srednjih škola u Srbiji. Sistematski pregledi su pokazali da 12,3 odsto učenika ima deformacije kičmenog stuba, od čega pet odsto kifozu (pogrbljena leđa), a sedam odsto đaka skoliozu (bočno krivljenje kičme). Nešto manje od trećine učenika ima loše telesno držanje, a 13 odsto ima deformaciju stopala.

Torba ne treba da bude teža od 15 odsto težine đaka
Stručnjaci su izračunali da je dozvoljena težina koju dete sme da nosi deset do 15 odsto njegove telesne težne. To znači da dete koje ima 25 kilograma ne sme da nosi školsku torbu koja ima više od tri kilograma. Zato treba voditi računa o veličini i težini školskog pribora, odnosno kupovati sveske sa manje listova i bez debelih korica i pernice sa što manje olovaka i flomastera, savetuju stručnjaci iz Centra za korektivnu gimnastiku.
Zanimljivo je da deformiteti kičmenog stuba nisu karakteristični samo za školarce, već i za predškolce. Rezultati sistematskih pregleda predškolske dece pred upis u osnovnu školu, urađeni na uzorku od 15.742 deteta, pokazuju da 13 odsto mališana ima izraženu kifozu, tri odsto blagu skoliozu, a čak 15 odsto izraženo krivljenje kičme u stranu. Deformitet stopala dijagnostikovan je kod 12,3 odsto predškolaca, a osam odsto već ima loše držanje tela.

Samo tri škole sa bazenom
Prema podacima gradskog Sekretarijata za obrazovanje samo tri osnovne škole u Beogradu imaju bazen - "Nikola Tesla" u Rakovici i dve novobeogradske škole "Branko Radičević" i "Laza Kostić".
- Kod dece do deset godina češći su deformiteti stopala, dok je kod starijih veoma često loše držanje tela. To je posledica loših navika, slabe fizičke aktivnosti i dugotrajnog sedenja za kompjuterom. Loše držanje je stepenica pre pojave deformiteta kičmenog stuba i ako se kriva kičma na vreme ne ispravi, može da se razvije u trajni deformitet i da ima uticaja na radnu sposobnost mladog čoveka - ističe za Danas dr Stojanka Grujičić, fizijatar u Domu zdravlja Voždovac. Ona preporučuje da se deca što više bave fizičkim aktivnostima, svim vrstama sportova, da se časovi fizičkog ne izbegavaju i da se vreme sedenja ispred kompjutera svede na razumnu meru.

Dr Vesna Simonović, fizijatar i direktorka Specijalne bolnice za cerebralnu paralizu i razvojnu neurologiju kaže za Danas da su plivanje i korektivna gimnastika najbolje aktivnosti za pravilan razvoj kičmenog stuba i da bi korektivne vežbe trebalo obavezno da budu zastupljene na časovima fizičkog vaspitanja. Ona upozorava da mnogo stvari utiče na pojavu deformiteta kičmenog stuba, od toga da li đaci sede pravilno, da li je stolica na kojoj sede adekvatna (naslon bi trebalo da bude u visini lopatica), da li je radna površina odgovarajuće visine, da li dete ima problema sa vidom, pa mora stalno da se savija da bi videlo šta piše u knizi ili na tabli...

- O pravilnom držanju tela može se voditi računa kroz sve nastavne predmete, a posebno kroz nastavu fizičkog vaspitanja u cilju promocije i pravilnog izbora, prevencije, ali i saniranja lakših oblika deformiteta - ukazuje prim. dr Đurđa Kisin, načelnica Centra za promociju zdravlja pri Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
- Neophodno je pokrenuti inicijativu da se nastavni programi za fizičko vaspitanje u osnovnim i srednjim školama izmene kako bi učenici prihvatili sadržaje i metoda rada kao rekreaciju, potrebu i naviku, a ne kao obavezu za postizanje normi. Ovim bi se izbeglo oslobađanje pohađanja časova fizičkog vaspitanja, ali i bežanje sa časova i otpor da se prisustvuje nastavi. Značajno bi se povećao obim svesti i potreba da fizička aktivnost postane navika i način ponašanja. Takođe, neophodno je pokrenuti inicijativu kod Ministarstva prosvete i Ministarstva za omladinu i sport da se uvede obavezna nastava fizičkog vaspitanja za studente - ukazuje dr Đurđa Kisin. V. Andrić

Izvor: Danas
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.