Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 06:25:24
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Stratište srpske mladosti  (Pročitano 6870 puta)
31. Mar 2008, 08:37:13
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
mob
Nokia 
Stratište srpske mladosti

Sremski front će u sećanju srpskog naroda verovatno ostati kao veliko, suludo, a možda i smišljeno stratište srpske mladosti. I dalje ostaje pitanje da li je skrivena komunistička namera, uz konačni obračun sa Nemcima, bila i satiranje srpske porodice, odane patrijarhalnoj, monarhističkoj i pravoslavnoj tradiciji.



"Tek sam završio sedmi razred gimnazije u Kragujevcu, kada su nas mobilisali i sproveli u Beograd. U dvorištu Prve gimnazije su nam podelili puške i pešice uputili na Sremski front. Nismo imali ni sekund vojne obuke pre nego što su nas gurnuli u vatreni okršaj. Većina mojih saboraca poginuli su već tokom prvih dana vojevanja. U Kragujevac sam se vratio sa nepunih 18 godina, kao težak ratni invalid. Na kraju krvavog pokolja, kao vrhunac ironije, stiglo je i odlikovanje - Zasluge za narod".

Ova izjava Ljubinka Počekovića, ratnog vojnog invalida, možda i najbolje ilustruje šta se zaista dešavalo u kaljuzi Srema pri kraju rata na jednom od najvećih stratišta u Drugom svetskom ratu. Za nepunih šest meseci, od kraja oktobra do sredine aprila, stradalo je više od 30.000 boraca Narodno-oslobodilačke vojske, među kojima je, slučajno ili ne, najviše bilo Srba i najviše mladih, pretežno maloletnih ljudi.

Dobrovoljno u smrt

Za zvaničnu istorijsku nauku, Sremski front je bio jedno od najtežih, najdugotrajnijih i najslavnijih partizanskih bojišta u borbi protiv okupatora. Međutim, za većinu srpskih domaćina, čija su deca rasula kosti u raskvašenom blatu sremske ravnice, ovaj front je bio čin nečije osvete, obična klanica koja se mogla i morala izbeći. Ne ulazeći u priču da li je istina, po običaju, negde na sredini, beležimo samo istorijske fakte, ali i navode onih koji su front preživeli ili su na njemu nekog bliskog izgubili.

Sremski front je formiran neposredno po oslobođenju Beograda, krajem oktobra 1944. godine i trajao je sve do njegovog proboja 12. aprila 1945. godine. Borbu na njima strateški povoljnom položaju nametnuli su Nemci sa željom da obezbede izvlačenje svojih jedinica (grupe armije E) iz Grčke, Makedonije i Albanije. Nasuprot njima, pored jedinica Narodno-oslobodilačke vojske, učešće u borbama uzele su i snage Crvene armije i bugarska Prva armija, koja je učestvovala sa dve divizije. Pored njih, na strani saveznika borio se i jedan bataljon Slovenaca (formiran u oslobođenom Beogradu) i bataljon Italijana.

Borbe su bile dugotrajne, veoma teške i naporne. Potpomognuti ustašama i delovima belogardejskog Ruskog zaštitnog korpusa, Nemci su se žilavo branili. U nekoliko navrata front se pomerao zapadno od Sremske Mitrovice, da bi se ustalio u blizini Šida. Iako su uglavnom primenjivali odbrambenu taktiku, Nemci su uspeli da izvrše i dva snažna kontraudara. Najpre, 3. januara 1945. godine, kada su uspeli da potisnu 21. srpsku diviziju na levu obalu Bosuta, da bi dve nedelje kasnije, još snažnijim napadom, uspeli da osvoje čak i Šid. Ipak, samo dva dana kasnije, Prva armija NOVJ, kojom je komandovao general Peko Dapčević, uspela je da povrati ovaj grad. Posle toga, front se stabilizovao i bez većih pomeranja održao se sve do konačnog proboja 12. aprila.

Sve jedinice, angažovane u borbama na Sremskom frontu, popunjavane su mladim ljudima iz cele Srbije. Prema tvrdnjama posleratnih istoričara, tokom borbi u Šumadiji i za oslobođenje Beograda, sprovođene su dobrovoljne mobilizacije u Gornjem Milanovcu, Valjevu, Mačvi, Šumadiji, Beogradu i drugim krajevima Srbije. Sa mladim borcima, opet po rečima istoričara, održavana je vojna obuka i kursevi, da bi tek posle toga bili upućeni na ratište.

Preporuka da ne prežive

Međutim, očevici i učesnici ovih krvavih stradanja imaju sasvim drugačije mišljenje. Po njihovom mišljenju, mobilizacija je često bila nasilna, a pripreme za rat sporadične, površne i krajnje nedovoljne. Mnogi su u borbu i smrt poslati praktično iz školskih klupa, bez ijednog dana vojne obuke. O tome, uostalom, i danas možete čuti svedočenja širom Srbije. Dušan Kovačević, dramski pisac, rekao je jednom prilikom da je i njegov otac sa nepunih 18 godina izveden iz šabačke srednje škole i poslat na front, gde je ubrzo teško ranjen. Ispostavilo se srećom, jer većina njegovih vršnjaka i drugova nikada se nisu vratili iz tog rata.

Zanimljivo je i svedočenje Dušana Čavdarevića, koji je u ratni okršaj gurnut sa nepunih 17 godina. U prvo vreme, pričao je Dušan, jurišao sam bez oružja, kao i većina mojih saboraca. Praktično, služili smo kao meso za odstrel. Osim sreće, Čavdarevića je možda spasao i puki slučaj. Naime, na putu do fronta prelazio je iz vagona u vagon, da bi se na kraju zatekao sa mladićima iz sasvim drugih mesta. Većina njegovih drugara iz Niša i Niške banje, koji su mobilisani za Sremski front, nikada se nisu vratili kućama.

I dok se masovna stradanja donekle mogu pravdati ratnim prilikama i važnošću ratišta, mnogo toga neobičnog i bizarnog verovatno nikada neće dobiti razumno objašnjenje. Kako, na primer, objasniti ustaljenu praksu da su se momci iz Srbije slali i na demontiranje mina, iako o tome nisu imali ni najmanjeg iskustva. Ili, recimo, da su pojedini članovi srpskih bogatih porodica, takođe "dobrovoljno" sa sobom nosili i zapečaćena propratna pisma uz preporuku da ih treba vratiti sa metkom u leđima?!!

Treba, međutim, istaći da je Sremski front za saveznike imao veliki, a za partizanske jedinice možda i presudan značaj. Probojom fronta prekinuta je široka linija fronta nemačke odbrane, posle čega je jugoslovenska armija za veoma kratko vreme, za nepunih mesec dana, oslobodila teritoriju čitave zemlje, Istru i slovenačko primorje, dok su pojedine jedinice doprle čak i do Trsta i Karavanki. Pred udarima jugoslovenske armije kapitulirala je grupa armije E, pri čemu je zarobljen i njen komandant, general Aleksandar fon Ler, čovek koji je četiri godine ranije naredio razaranje Beograda. Sem toga, učešćem na strani saveznika i sadejstvom sa jedinicama Crvene armije, partizani Josipa Broza Tita definitivno su rešili i pitanje pobednika građanskog rata u Jugoslaviji, što je za njih, svakako, bilo najvažnije pitanje.

Ironično saučešće

Značaj Sremskog fronta posleratni istoričari poredili su sa probojom Solunskog fronta u Prvom svetskom ratu, nakon čega je srpska vojska za veoma kratko vreme oslobodila Makedoniju, Srbiju, Crnu Goru i sve zemlje koje su kasnije ušle u sastav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca. Sličnost se, verovatno, ogledala i u tome da su Srbi, u oba slučaja, pretrpeli najveće žrtve za račun saveznika, za razliku, recimo, od većine "malih" naroda koji bi čekali ishod rata, da bi se tek pri kraju priklonili pobedničkoj strani. Posleratna istorija je pokazala da je nagrada za učešće na savezničkoj strani, praktično, za sve bila ista, ali, nažalost, ne i za žrtve. Upravo se zbog toga možemo zapitati da li je Srbima, u trenutku kada je sudbina rata već bila rešena, Sremski front doista bio potreban.

Zanimljiv je i primer Prokopija Markovića iz sela Vujnovača kraj Valjeva, koji je prvih prolećnih dana krenuo da traži sinove. Našao ih je ispred ukopanog nemačkog bunkera, na koji su borci, gonjeni psovkama i pretnjama golobradog partizanskog poručnika, naletali ko muve, bez ikakvog izgleda na uspeh. Čuo je da je tokom proteklih šest dana više od 50 ljudi ubijeno osvajajući ovaj besmisleni, i ničim opravdani cilj. Kao iskusan borac sa solunskog ratišta, pokušao je da urazumi razjarenog komandanta, da mu objasni da se tako ne radi, da ne šalje mladiće zalud u smrt. Oteran je sa ratišta uz psovke i pretnje, uz uobičajeni repertoar o srpskoj reakciji i domaćoj buržoaziji. Umesto da kući donese vesti o srećnom viđanju sa decom, u selu ga je dočekalo strašno saznanje o pogibiji oba sina. Do smrti je prekorevao sebe, verujući da su ih u smrt namerno gurnuli posle njegovog pokušaja da ih na neki način zaštiti.

Činjenica je da je najveći deo vojnika i starešinskog kadra Narodno-oslobodilačke vojske u ovu operaciju ušlo čvrsto verujući da se bore za pravu stvar. Da li je, pri tom, postojala i nečija skrivena želja da jednim udarcem reši više problema, teško je reći. Za stradale i članove njihovih porodica, pogibija u sam osvit slobode, u situaciji kada je sudbina rata praktično već bila rešena, Sremski front će ostati samo jedna velika, suluda klanica, koja se mogla i morala izbeći.

Broj žrtava nije utvrđen

Tokom šestomesečnih borbi na Sremskom frontu je stradalo (utvrđeno imenom i prezimenom) oko 13.000 boraca Narodno-oslobodilačke vojske, 1.100 boraca Crvene armije, 623 bugarskih vojnika i 163 borca italijanske brigade. Procenjuje se da je ukupan broj žrtava na nemačkoj strani iznosio oko 30.000 vojnika. Reč je o proceni posleratnih istoričara, ali je puno i onih koji smatraju da su žrtve na strani Jugoslovenske armije, pre svega Srba, bile višestruko veće. S obzirom na važnost ovog ratišta, mnoge će začuditi i da je spomen-obeležje poginulima, Memorijalni kompleks u blizini reke Bosut i autoputa Beograd - Zagreb, podignut skoro pola veka kasnije, tek 8. maja 1988. godine.


Vlada Arsić
Press
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 656
Zastava Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
komunistička klanica srba, nema nikakve razlike izmedju ustaša i komunista
IP sačuvana
social share
Nikola Tesla, Milic Vukasinovic, Kevin Trudeau, David Icke, Robert Kiyosaki, Baja Mali Knindza, Bora Corba, Draza Mihailovic, dr Nele Karajlic
`ZAŠTO` - rječ koja će vam dati moć, slobodu i sve što poželite; samo je koristite kada god se za to ukaže prilika

Prirodni lijekovi za koje 'oni' ne zele da znate-http://forum.burek.com/index.php/topic,399069.0.html


Edit by chelavi1: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Virgo
Pol Muškarac
Poruke 4859
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
После усташа и балија, комуњаре су побиле највише Срба.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
To je stvarno stratiste srpske omaldine .Nenadoknadivi gubitak mladosti, inteligencije ,radno sposobnih mladica u punoj snazi
Uzas i sramota
Jebeni komunisti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 3660
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Prokleti komunisti , stoka
IP sačuvana
social share


http://forum.burek.com/grupa-smak-t514261.20.html
http://forum.burek.com/mangulica-t503738.80.html

Jedan jedini Ronaldo, jedna jedina neponovljiva karijera, igrac koji  je uvek odusevljavao, covek koji je vecito bio uporan ali stavio je tacku na nesto fenomenalno. Neka mu je sa srecom u penziji. =D>
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
Pošta izginulima na Sremskom frontu


Ministar odbrane Dragan Šutanovac izjavio je da demokratska Srbija želi da gradi zajedničku budućnost sa susedima i evropskom porodicom naroda i da jedino tako može doprineti opštem boljitku svojih građana.

"Želimo da gradimo zajedničku budućnost sa svim susedima i evropskom porodicom naroda koja je zasnovana na ravnopravnosti i međusobnom razumevanju. Samo tako možemo doprineti opštem boljitku naših građana i bezbednosti u regionu", rekao Šutanovac na komemorativnom skupu u Spomen-kompleksu "Sremski front", povodom obeležavanja 64. godišnjice proboja Sremskog fronta.

Polaganju venaca u tom spomen-kompleksu, gde je odata pošta izginulim vojnicima Jugoslovenske armije i njenih saveznika, prisustvovala je i delegacija Socijalističke partije Srbije, koju su činili predsednik Ivica Dačić i potpredsednici Žarko Obradović i Dušan Bajatović.

"Današnji dan kada obeležavamo godišnjicu proboja Sremskog fronta je apel za mir, razumevanje i toleranciju među narodima, religijama i državama", kazao je ministar odbrane.

On je rekao da je pre 64 godine nakon šestomesečne bitke došlo do proboja Sremskog fronta, što je predstavljalo i kraj četvorogodišnjih borbi protiv okupatora i stradanja civila u Drugom svetskom ratu na području Srbije.

On je rekao da je savremena Srbija obavezna da neguje sećanje na nevine žrtve i borce za slobodu i da ih štiti od istorijskog zaborava, kao i da tako doprinese stvaranju uslova da se tragični događaji iz prošlosti više nikada ne ponavljaju.

"Vremenska distanca je pokazala da je odgovornost za izbijanje i tog rata i zločina koji su vršeni u njemu bila u domenu pojedinačne, a ne kolektivne", istakao je Šutanovac.

On je rekao da je borba protiv okupatora u Srbiji tokom Drugog svetskog rata bila opterecena podelama i građanskim ratom, kao i stradanjem nedužnog stanovništva, ali da to nije zasenilo slobodarski duh.

Slavni proboj ili klanica srpske mladeži...


Sremski front je jedno od najtežih, najdugotrajnijih i najtragičnijih srpskih, ali i bojišta Drugog svetskog rata, na kome je u rovovskoj borbi od oktobra 1944. do 13. aprila 1945. godine učestvovalo oko 250.000 vojnika na obe strane.

Sremski front je uspostavljen nakon što su otpočele završne borbe za ošlobođenje Beograda i cele zemlje kada je formirana borbena linija duž zapadnih granica Srema.

Teške borbe na Sremskom frontu trajale su 175 dana, jer se nemački okupator uporno branio, potpomognut hrvatskim ustašama i delovima belogardejskog Ruskog zaštitnog korpusa.

Proboj Sremskog fronta počeo je u zoru 12. aprila artiljerijskom pripremom od 15 minuta iz 120 oruđa i dejstvima iz po 50 aviona u dva naleta, a odmah zatim su krenule na juriš divizije prvog ešalona i za kratko vreme zauzele glavni odbrambeni pojas neprijatelja.

Nakon celodnevnih borbi, oslobođeni su Vinkovci i Županja, a Sremski front je probijen na celoj dubini i otvoren put prema Slavonskom brodu i Zagrebu.

U pripremnim borbama i samom proboju fronta Prva armija je izgubila 1.713 boraca, gotovo 6.000 je ranjeno i 53 nestalo, dok su nemačke snage imale više od 9.500 poginulih, oko 3.300 ranjenih i 5.427 zarobljenih vojnika, podoficira i oficira.

Tokom borbi na Sremskom frontu, koje su trajale 175 dana poginulo je 13.000 boraca NOVJ, ali tačan broj nikada nije utvrđen.

Sovjetska Crvena armija je izgubila 1.100 vojnika, bugarska Narodna armija 623 i brigada "Italija" 163 borca. Na strani neprijatelja poginulo je oko 30.000 vojnika.

Posle proboja Sremskog fronta, u sadejstvu sa savezničkom ofanzivom, jugoslovenske snage su za nepun mesec dana oslobodile celu teritoriju zemlje, Istru i Slovenačko primorje, dok je nekoliko jedinica dospelo do Trsta i Karavanki.

Istoričari se slažu da je Sremski front za saveznike imao veliki, a za partizanske jedinice presudan zančaj, ali ne i u ocenama da li je bilo neophodno da srpska mladež ostavi kosti u blatu sremske ravnice.

U Srbiji je javnost tek posle pada komunizma, mogla da čuje svedočenja preživelih po kojima je mobilizacija golobradih mladića često bila nasilna, kao i da su mnogi bez ikakve obuke poslati iz školskih klupa praktično u smrt.

Pojedini istoričari smatraju da na samom kraju rata, kada su savezničke snage bile u nadiranju, Sremski front Srbima nije bio potreban i da je "cvet srpske mladeži" smišljeno gurnut pravo u klanicu.

Potvrdu za to nalaze u činjenici da je kao i u Prvom svetskom ratu, srpski narod podnio najveće žrtve za račun saveznika, ali za razliku od drugih "malih naroda", koji su čekali kraj rata da bi se priklonili pobedniku, nije bio isto nagrađen.

Možda i u ovim činjenicama treba tražiti objašnjenje zašto je Memorijalni kompleks izginulima na jednom tako važnom ratištu, podignut skoro pola veka kasnije - tek 8. maja 1988. godine.

Ovo veličanstveno spomen obeležje podignuto je na mestu proboja fronta, uz levu obalu reke Bosut i autoput Beograd-Zagreb, pokraj sela Adaševci po zamisli akademskog vajara Jovana Soldatovića.

Na njegovim zidovima u Aleji časti, postavljene su bronzane pločice sa imenima poginulih pripadnika JA, kao i sovjetskih, italijanskih i bugarskih vojnika, razvrstanih po jedinicama kojima su pripadali.

Završna celina spomeničkog kompleksa predstavlja stilizovani bunker u kome se nalazi bogata muzejska postavka posvećena sremskom bojištu, a svake godine na dan proboja Sremskog fronta najviši predstavnici, države, Vojske Srbije i boračkih organizacija ovde odaju počast izginulima u borbi za oslobođenje zemlje i protiv fašizma.


Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Cancer
Pol
Poruke 7773
Zastava Kurcheva Glava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
I posle jedne takve klanice da ljudi i dalje cene komuniste... Zaista zalim ljude koji ih i dalje cene...
IP sačuvana
social share
I got banned for having a common sense.
Common sense... Not as common as you might think.
Sta smo danas naucili? Filmovi se dele na umetnicke i filmove za opustanje. Nema losih filmova, to je laz, plod fikcije.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 12437
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.8
Pogotovo sto su nas klali i posle toga
IP sačuvana
social share
Ako se neko i prepozna u jurkovićevim porukama, to nije do njega već do sebe
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Poznata licnost

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 2823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
sve je to vjerojatno tako ali ipak su vama očevi i djedovi bili članovi SKJ.Da ne povjeruješ.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla SeaMonkey 1.1.16
pa da, ali znas kako je bilo tada... kad neko treba da dobije neku funkciju, "ajde nemoj ti, ajde pusti brata hrvata, ajde pusti slovenca..." da su Srbi bili u vrhu, jedan bataljon bi sravnio sloveniju.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 06:25:24
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.