Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 09:56:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Stradanja srpskih Jevreja  (Pročitano 30742 puta)
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6
Bunker pod krevetom


Malvina Vajs udata Humski, bila je Jevrejka iz Subotice, a Blanka Karić, udata Alkalaj, bila je iz porodice sposobnog i poznatog jevrejskog trgovca Karića, koji je pre rata imao radnju iznad Slavije. U vreme okupacije, Malvina, koja je večito bila proleter, dobila je u Blanki "služavku", a u njenom detetu svoju "ćerku". Kako je došlo do te spasonosne kombinacije, duga je priča, a osnovno je to što je Malvina očvrsnula odrastajući bez roditelja. Nekoliko godina pred rat prešla je u Beograd, jer je u Zagrebu kao štrajkač došla na "crnu listu", pa više nije mogla da nađe posao.
Malvinina prijateljica Blanka uspela je u policiji da dobije legitimaciju na ime Cikorić Jovanke, srpske izbeglice iz Šida u Sremu, koji je tada bio pod ustaškom vlašću. Prijavila je kao svoju služavku, a Blankina četvorogodišnja ćerka Ela postala je Humski, Malvinina kći.
Sve je to neko vreme odlično funkcionisalo dok se u priču nije upleo jedan bivši nameštenik Blankinog oca. On je postao policijski agent, prepoznao je jednom Blanku na prozoru stana u koji se preselila, pa je počeo da je ucenjuje, što je na kraju Blanki na vrat donelo Specijalnu policiju i Gestapo.
Malvina je uspela da preko Beograđana, koji su tada išli u Stepojevac da nabavljaju hranu, prebaci u tu varošicu Blanku kao plućnog bolesnika kome je potreban svež vazduh. Sama je ostala privremeno još neko vreme u Beogradu. Blanka je našla sobu u zabačenom kraju Stepojevca kod seljanke Milinke Lazarević i nije se krila, pošto je imala lažnu legitimaciju.
Jednog pazarnog dana neki Beograđani prepoznaju u njoj ćerku jevrejskog trgovca Karića, pa rekoše nekima da takve traže. Došlo je to i do Milinke, koja je u međuvremenu Blanku mnogo zavolela. Pa je upita: "Sliko moja, kaži ti meni zašto tebe traže. Šta je to Jevrejin? Zašto vas gone?"
Od tada je Milinka počela da krije Blanku na svom tavanu, i tako pune dve godine. Komšijama koji su pitali za "Jevrejku koja kod tebe stanuje" rekla je da je otputovala. U međuvremenu im se i Malvina pridružila, pa su u senci jedne lipe izgradili malu kuću i pod krevetom u spavaćoj sobi iskopali rezervni bunker.
Milinka Lazarević imala je u to vreme troje dece, od 16, 18 i 20 godina. Rizik je ponela sa celom svojom porodicom.
Ova priča mi pomaže da nađem odgovor na pitanje koje postavljam već dugo: zašto su srpski seljaci mahom pomagali Jevrejima da prežive kada bi ovi uspeli da do njih dođu. Čini mi se da je reč o nečemu što ih je tursko
vreme naučilo. Nije važno šta vlast za nekog kaže, pogotovo tuđinska, već kakav je čovek. Ako je dobar, a vlast ga goni, treba mu pomoći. I uopšte, u nevolji ljudi jedni drugima treba da pomažu. A turska nevolja trajala je pet vekova. Za Milinku je Blanka bila proganjana i to je rešilo sve.
U to vreme, početkom 1942, četnici su kontrolisali Stepojevac. Njihove straže su bile u varošici i povremeno su gonile preostale partizanske porodice. Jedne noći došli su kod Milinke tražeći "onu Beograđanku". Posumnjali su da Malvina drži vezu s partizanima. Dok su se Malvina i Blanka krile u bunkeru koji je bio maskiran, Milinka je četničku patrolu uverila da Malvine tu nema, da je otišla u Beograd. Sutradan je Malvini stavila do znanja da bi zaista morala nazad u Beograd, a da će ona i dalje čuvati Blanku i njenu ćerkicu.
Malvina je poslušala, ali u Beogradu nije izdržala više od desetak dana. Bilo joj je teško bez prijateljice, brinula se za nju. I neočekivano se odlučila na smeo korak. Sela je i napisala pismo Kosti, četničkom komandantu u Stepojevcu. U pismu je rekla:
"Saznala sam da su me vaši ljudi tražili dan posle moga odlaska za Beograd. Molim vas da me primite. Daću vam dužna objašnjenja."
U pismu je naznačila dan i čas dolaska u Stepojevac, i predala ga na autobus s molbom da se uruči prvom četničkom stražaru. Dotičnog dana i časa na autobuskoj stanici dočekao je naoružani četnik i doveo do Koste s kojim je, po njenom sećanju, razgovor tekao ovako:
Kosta: Šta imate da mi kažete?
Malvina: Slušajte, ja sam Jevrejka. Da li vi progonite Jevreje?
Kosta: Ne, mi ih ne progonimo.
Malvina: Ja sam ovde sa svojom najboljom drugaricom Blankom. Ona je Jevrejka. Muž joj je u zarobljeništvu. Ja je krijem kod Milinke. Možda sam vam zato postala sumnjiva. Imam i jedno dete tu.
Kosta: Idite vašoj kući. Recite Blanki da može slobodno da izađe, ništa joj se neće desiti. Mi Jevreje ne proganjamo.
Razgovor sa Malvinom zabeležio sam na video traci. Pitao sam je da li zna Kostino prezime i odakle je. Nije znala. Samo je umela da kaže da nije bio iz Stepojevca. Dodala je da je posle nekoliko dana Kosta na konju došao do Milinkine kuće da upozna Blanku. Njih dve su se prvo bez razloga uplašile. Kosta je s njima popio kafu.
Ona i Blanka su posle dolaska partizana dobrovoljno otišle u narodnooslobodilačku vojsku i služile kao bolničarke. Obe su zatim živele u Beogradu i u njemu umrle.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Све за Српство

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 7454
Zastava Добој, Република Српска, Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.6

100%.

98,9%
Neces naci skoro ni jednu jevrejsku porodicu koja nece moci sa slika ili iz secanja da nabroji makar jednu osobu koju su izgubili u Holokaustu.

Па искрено говорећи тешко ћеш наћи и једну српску породицу да у  ДСР
није никога изгубила.
Ако није 98,9% онда 90%.
IP sačuvana
social share
Edit by yetyou: Maksimalno dozvoljeno koristenje potpisa je uredjeno od trenutnog "raspolozenja"  MOD-eratora.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
Tako nekako, medjutim ako se racuna daljnja familija, broj skoro 100%. Jos gore Lika, Kordun i jos neka mesta
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1621
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
@RASMC
Hvala što si otvorio ovu temu.
IP sačuvana
social share
@nikolajovic "People arguing over gods, religions, and national boundaries, which are absolutely imaginary." - Neil Gaiman

Očekivano, momci sa manjkom pameti i viškom adrenalina su iskorišćeni, ali #BGPride je protekao mirno a čuo sam i da žurka tek počinje. Wink
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Ko pre devojci, sam u nju upada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11114
Zastava
OS
Linux
Browser
Mozilla Gecko)
mob
Samsung Galaxy S10
Ja samo da primetim da mi je čudno - gomila tema o jevrejima, na dnevniku jevreji traže da se donese zakon o zabrani negiranja holokausta....  u čemu je fazon? Više je Rusa stradalo nego Jevreja, pa nigde niko to odavno ne pominje. Al' nebitno, međutim, meni tu nešto mnogo smrdi, kad neko hoće zakonom da mi kaže šta treba da mislim  Smile
IP sačuvana
social share
Isterajte zlo iz žena. Uterajte im dobro!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2834
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.1.249.1042
mob
Nokia 
Bilo bi lepo kada bi se za svaki narod sa ovih prostora koji je stradao otvorila po tema, pa onda za svaki narod koji je stradao zbog ovde pomenutih u naslovu po jedna tema, pa za sve one na cijoj su nesreci profitirali ovi gore jos po jedna tema, ali bi onda verovatno blokirao forum  Smile
Citat
Ja samo da primetim da mi je čudno - gomila tema o jevrejima, na dnevniku jevreji traže da se donese zakon o zabrani negiranja holokausta....  u čemu je fazon? Više je Rusa stradalo nego Jevreja, pa nigde niko to odavno ne pominje.
Poginulo je i Kineza isto koliko i Rusa pa njih tek niko ne pominje. I Rusi i Kinezi su ginuli a da ni sami ne znaju zbog cega, Jevreji su bar uvek znali zasto ginu, uvek su imali neki cilj i zbog toga ih moram ceniti.
Citat
Al' nebitno, međutim, meni tu nešto mnogo smrdi, kad neko hoće zakonom da mi kaže šta treba da mislim  Smile
Eh nemoj da si na kraj srca, pa demokratija nam je toliko toga pruzila, pa mogu valjda da nam zabrane po neko misljenje, jel da  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
Pa poginulo je Rusa, ali braneci svoju zemlju od napadaca, vecina pod oruzjem, kao vojska. Kinezi su isto dosta ginuli, prvo od Japanaca, drugo u medjusobnim sukobima u gradjanskom ratu. Jevreji su kao civili stradali jer je Hitler hteo kao narod da ih istrebi dok vecina osvajaca nije imala cilj da ubija civile bez razloga
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Ko pre devojci, sam u nju upada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11114
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.1.249.1042
mob
Samsung Galaxy S10
Koliko znam, po logorima je stradalo 6 miliona jevreja i 5 miliona drugih, pitanje je koliko su brojke tačne, istoriju pišu pobednici, evo i od 1400 poginulih u Srebrenici, stiglo se do 8000. Ali rekli su 6 miliona i 5 miliona. Zašto se uvek pominju samo jevreji?
IP sačuvana
social share
Isterajte zlo iz žena. Uterajte im dobro!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 41361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.2
Jer ostali koji su zaglavili u logorima su bili komunisti, pacifisti, politicki protivnici rezima, partizani tj. gerila, dakle ljudi koji su manje vise izabrali svoju pripadnost dok Jevreje su ubijali samo zato sto su Jevreji
IP sačuvana
social share
Ako te uhvati bes ako stojis ti sedi,ako sedis ti lezi,ako lezis ti se polij vodom,voda ce da odnese tvoj bes...

Svest nije samo materijalna manifestacija, potrazi na interenetu

Dzoni, ne budi Kristal.

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Ko pre devojci, sam u nju upada

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 11114
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.1.249.1042
mob
Samsung Galaxy S10
Molim? A Cigani, Sloveni, ... ??
IP sačuvana
social share
Isterajte zlo iz žena. Uterajte im dobro!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 09:56:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.115 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.