Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 03:22:06
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sto je to karma?  (Pročitano 5851 puta)
23. Avg 2006, 14:55:34
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 6537
Zastava montenegro
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson 
Šta je to karma?
Da bismo u samom početku eliminisali sve nesporazume i neopravdana očekivanja u vezi sa pojmom karme, objasnićemo o čemu je reč i na koji način se ovaj pojam upotrebljava u kontekstu astrološke analize karmičke transformacije horoskopa, i to onako kako je ja primenjujem.

Reč karma je sanskritskog1 porekla i ima trovrsno značenje. Pod karmom se podrazumevaju svaka akcija, utisak koji ova ostavlja na izvršioca i posledice te akcije. Pod svakom akcijom podrazumeva se svaka akcija izvršena bilo kojim organom akcije. Pod organima akcije podrazumevaju se um, osećanja, čula, telo, sve što "radi" nešto i čime možemo proizvesti neki rad. Utisak je takođe karmički "produkt", ali i njen sastavni deo, i bitno utiče na dalji tok karmičkih zbivanja jer određuje da li ćemo nastojati da izvršenu akciju ponovimo ili ne, da je modifikujemo ili ne i ako da, kako. Ako smo pomazili macu i ona nas je ujela, ovo je ostavilo utisak u nama i ovu svoju akciju pamtimo kao neugodno iskustvo, a ovo dalje uslovljava naše buduće ponašanje u sličnom tipu situacija. Mada se ova uslovljavanja mogu veoma razrgranjavati, navešću samo dve mogućnosti: sledećeg puta kada se budemo sreli sa macom neće više biti kao prvi put: ili ćemo je izbegavati, neće nam ni pasti na pamet da je pomazimo, ili ćemo biti spremni da modifikujemo svoju akciju na mačju reakciju i da je, na primer, plasiramo nekoliko metara dalje, "daleko u polje"... Neko bi mogao početi da razmišlja o psihološkim konsultacijama sa macom, da uđe u dublje motive njene reakcije, da joj ponudi pomoć i tako dalje, a neko bi, opet, mogao početi da proverava da li su mu ruke neugodno mirisale u momentu prvog, presudnog, susreta sa uvaženom macom. Sve su to razne varijante. I sve one su uzrokovane utiskom. Posledice naše akcije dolaze i usled direktne akcije, maženja (a to je lep otisak mačjeg zubala, po kome bi se mogla identifikovati hipotetički plasirana maca) i usled utiska (na primer, razvijanje strategije šta-i-kako tipa prilikom sledećeg susreta sa macom). 

Bitno je shvatiti da sva tri aspekta (akcija-utisak-reakcija) ovog događanja sačinjavaju neodvojivu i interaktivnu celinu koja se naziva karma. Isto tako je bitno bar naslutiti složenost međudejstava i simultanosti ovih aspekata. Od događanja ovakvog tipa sačinjena je naša prošlost, sadašnjost i budućnost. To je naš karmički identitet, stalno u ovakvom tipu previranja, transformacija, nagomilavanja i modifikovanja utisaka i tako dalje, za razliku od onog nepromenljivog, po kome osećamo sebe kao jedno nepromenljivo, uvek istovetno biće2.

Ove karmičke naslage, nastale tokom bezbrojnih trovrsnih delovanja, čiji je mehanizam uprošćeno opisan, ne iščezavaju, "dosije" se ne briše, ne-verno tumačenje ne može izmeniti njihovu operativnost niti delovanje - i predstavljaju izvore informacija o izvršiocu. Natalna karta predstavlja stanje ove karmičke građe u momentu rođenja, a astrologija, svojim pravilima i postulatima, omogućuje da ovo stanje bude adekvatno protumačeno i ovo znanje primenjeno. (Kako će biti primenjeno, opet zavisi od stanja karme tumača, odnosno astrologa, a preporučuje se da uvek bude u skladu sa životno podržavajućim ciljevima.) 

Ako se "dosije" ne briše, kako je onda moguće karmu menjati, odnosno kako je moguće da postoji "karmička transformacija" i da ona bude predmet astrološkog proučavanja? Ako se nešto već dogodilo, nije ga moguće izmeniti, pa time nije moguće ni "izbrisati" sećanje na događaj. (Može se pokušati, ali je to najbrži put do čika doktora.) Ali je moguće ublažiti neželjene posledice događaja i svakako sprečiti slična dešavanja u budućnosti. Upravo stoga što nam je postao jasan uzročno-posledični mehanizam karmičkog delovanja u posedu smo mogućnosti da upravljamo njime, tako što ćemo se truditi da vodimo računa o uzrocima koje postavljamo svojim akcijama.

Kaže se da loša karma ne može biti izbrisana već je treba, i jedino se može, nadvladati stvaranjem dobre. Pod dobrom karmom se podrazumeva ona koja je u skladu sa (vlastitom) darmom.3

U odnosu na darmu,2 karmu možemo podeliti na onu koja je u skladu sa (datom, na primer našom) darmom i na onu koja to nije. Karma koja je u skladu sa darmom je (životno) podržavajuća i izvršavajući ovakav tip karme maksimalno smo zaštićeni i imamo punu podršku univerzuma. Karma koja odstupa od darme udaljava nas od pomenutih beneficija. 

Tako na primer, kada tumačimo takozvani karmički horoskop, zapravo ukazujemo na to koji tip karme je za klijenta životno podržavajući, odnosno šta bi trebalo da radi da bi bio na putu vlastite evolucije. Ili da bi se vratio na njega, ako je zalutao...

(Za potrebe svojih učenika napisao M. M.) Copyrighted
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
zanimljivo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Saturn je planeta karme, treba gledati njegov polozaj. Ja imam Sturn u Devici i samim tim sam perfokcionista i volim da drzim stvari pod kontrolom. Iza te zelje za redom se u stvari krije strah od gubljenja kontrole nad onim sto me okruzuje. Potrebno je prevazici taj strah i 'olabaviti' tu potrebu za savrsenim redom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
montenegrina, i ja imam Saturn u devici retro...volim red. Ponekad preterujem u tome. Volim da imam kontrolu nad mnogim stvarima  Smiley 1 Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Ljudi, vodite ljubav a ne rat

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2109
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Samsung d900
 Ma mora da se prodje kroz karmicka ispastanja pa to ti je... 
IP sačuvana
social share
Fatalan
Osnovno zivotno pravilo glasi:  Nema pravila
Edit by ziledin: Regulisana velicina slova u potpisu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 292
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Zanimljiva tema.
Meni je saturn u vagi, kazu da je 12 kuca karme (ne znam da li je tacno). Meni je venera u 12
pozz
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Tamo gde Bog zatvori vrata,odskrine prozor

Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 132
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung E360
montenegrina, i ja imam Saturn u devici retro...volim red. Ponekad preterujem u tome. Volim da imam kontrolu nad mnogim stvarima Smiley 1 Smile
[/quote

Tacno mi seto sad desava otkako je Saturn usao u Devicu!!A devica mi zahvata I kucu,odnosno ASC mi jeu Lavu i nastavlja  u Devici.A ja sejospitam sta mi se to desava?   Smile
Sad znam! Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju


zivot je kratak, nema spavanja

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 25
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.23
Citao sam o tome... Kazu da je Hitler Smile u najgoroj poziciji, mnogo Smile je gresan, ne moze Smile da stigne da se iskupi za svoje grehe, ali pitam se Smile sta ce se to desiti pa on nema vremena?! Mislim Smile da ima pametnijih stvari za razmisljanje Smile...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Ljudi, vodite ljubav a ne rat

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2109
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Samsung d900
 Karma se ne ogranicava kucom.Ona je u celom natalu.A dvanaesta kuca govori o nasem proslom zivotu...
IP sačuvana
social share
Fatalan
Osnovno zivotno pravilo glasi:  Nema pravila
Edit by ziledin: Regulisana velicina slova u potpisu.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Tamo gde Bog zatvori vrata,odskrine prozor

Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 132
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Samsung E360
Karma se ne ogranicava kucom.Ona je u celom natalu.A dvanaesta kuca govori o nasem proslom zivotu...
Fatalan,posto vidim da se dosta razumes u astrologiju,ajde nesto kazi za moju karmu...moja XII kuca pocinje u Raku na 21 step.i nastavlja u Lavu a inace se u toj kuci smestila Venera u Lavu i pravi trigone sa Marsom,Jupiterom i Neptunom! Smile
ajde kazi sta znas...pleeeasee Smile
pozdrav Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 20. Apr 2024, 03:22:06
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.08 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.