Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:52:39
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Stetnost aditiva  (Pročitano 20032 puta)
15. Nov 2003, 23:19:30
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5190
Spisak opasnih aditiva koji imaju zakonsko odobrenje za upotrebu
 

    U bespoštednoj trci za profitom u uslovima jake i nemilosrdne konkurencije na tržištu prehrambene industrije, mnogi proizvodjači posežu za sumnjivim ili čak nedozvoljenim dodacima da dobili odgovarajući oblik, boju, ukus ili dali svom proizvodu prirodni izgled, ne vodeći računa o posledicama koje takvi preparati mogu ostaviti na ljudsko zdravlje.  
    Pokreti potrošača, na zapadu, formirani u jakim trgovačkim sredinama bore se protiv ovakih pojava pod geslom: Kupac odreduje kvalitet proizvoda!
    Takva Udruženja i njihovi članovi pojedinačno neretko uspevaju da svojim prijavama izdejstvuju sudske presude kojima se neki proizvod proglašava štetnim po zdravlje i povlači iz proizvodnje, čime proizvodjač najčešće bude doveden do bankrota i zatvaranja firme.
    Kod nas su pokreti potrošača još u formiranju, tako da se njihova snaga praktično i ne oseća.  
    Prehrambeni proizvodi se kupuju i na onim mestima koja su nedostupna tržišnim i sanitarnim inspekcijama – ispod ruke, iz gepeka, sa improvizovanih kartonskih tezgi i ostalih krajnje nehigijenskih mesta. Poseban problem predstavlja nedozvoljen uvoz – šverc raznih proizvoda koji se unose u zemlju bez deklaracije i potrebnih veterinarskih i sanitarnih pregleda, proizvodi kojima je istekao rok trajanja, promenjena boja ili kvalitet.
    Nažalost, i takva roba se kupuje jer su ljudi privučeni popularnom cenom i ne razmišljaju o mogućim posledicama.  
    Veoma je važno znati da je uvek, čak i kad proizvod ima deklaraciju, potrebno pažljivo pročitati naznačene oznake upotrebljenih aditiva, jer se često medju njima mogu otkriti veoma opasne materije koje, uprkos zakonskom odobrenju, predstavljaju izuzetnu opasnost za zdravlje, pa čak i za život.
    Spisak takvih štetnih materija retko gde može da se nadje i zato dajemo pregled najnovijih istraživanja Klinike za pedijatrijsku onkologiju u Dizeldorfu i rezultate koje su dobili analizom najčešće upotrebljavanih dodataka prehrambenim proizvodima na nemačkom tržištu. Mnogi od tih dodataka koriste se i kod nas.

1. Neškodljivi dodaci:

E100, 101, 103, 104, 105, 111, 121, 130, 132, 140, 151, 152, 160, 161, 162, 170, 174, 175, 180, 200, 201, 202, 203, 236, 237, 238, 260, 261, 263, 270, 280, 281, 282, 290, 300, 301, 303, 305, 306, 307, 308, 309, 322, 325, 326, 327, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 382, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 408, 410, 411, 413, 414, 420, 421, 422, 440, 471, 472, 473, 474, 475, i 480 *

2. Dodaci koji izazivaju sumnju:

E125, 141, 150, 153, 171, 172, 173, 240, 241, 477

3. Opasni dodaci:

E102, 110, 120, 124

4. Dodaci štetni po zdravlje:

a - Izazivaju crevne smetnje:
E220, 221, 232, 224

b - Izazivaju smetnje u varenju:
E338, 339, 340, 341, 450, 461, 463, 465, 466, 407

c - Izazivaju kožna obolenja:
E230, 231, 232, 233

d - uništava vitamin B12:
E200

e - povećava holesterol:
E320, 321

f - nadražuje nerve:
E311, 312

g - Izaziva upalu usne duplje:
E330  
Ovaj aditiv je, takodje, i uzročnik raka, a ima ga u senfu, nekim gaziranim bezalkoholnim pićima, konzerviranom mesu rakova, nekim sirevima i pečurkama u konzervama.

Posebno opasni aditivi koji IZAZIVAJU rak imaju oznake:
- E131, 142, 210, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239

Pažnja! E123 je vrlo otrovan i zabranjen je u SAD-u

* ::: Svaki predstavljeni aditiv ima potpunu oznaku sa slovom E ispred trocifrenog broja, ali se često u spisku samo kod prvog piše slovo, a zatim se ispišu brojevi upotrebljenih aditiva, kao što je to uradjeno u ovom tekstu.

Olgica Pleština
IP sačuvana
social share
William Boetcher:"Teskoce i borbe koje imamo danas, nisu nista drugo nego cena koju moramo da platimo za pobede koje nas cekaju sutra."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Još kad bi se na svim proizvodima nalazile oznake aditiva .. emulgtora koji su korišćeni .. pa čovek da može sam da proveri .. u zapadnim zemljama je obavezno označavanje .. kod nas nisam baš nešto video ...
IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6095
mob
Apple iPhone
Ovo je jako korisna stvar. Ima cak i u bananici aditiva Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Otišao sam do frižidera i zatekao sledeće:

Senf (C market) nema nikakvih podataka o aditivima ..

Ren (C Market) .. sadrži sledeće
E410 .. koji nije škodljiv po zdravlje ..
E223, 412, 415, .. nisam našao u gornjem spisku ..

To su dva sastojka koja obavezno koristim u ishrani pa sam ih naveo ..
Ako neko primeti da neki proizvod sadrži štetne sastojke neka postuje ..
da ga izbegavamo .. pa čak ako treba i pišemo peticije da se izbaci iz proizvodnje .. itd ..  Smile

SAnja .. imaš li kompletnu listu .. neki brijevi nedostaju ..   Smile
IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Hmm ja sad gledala i nigde nisam nasla nikakve cifre  
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Vital a.d. Vrbas - Soft Margarin

E 471, 307, 160a - bez posledica ..
E 220 - uništava vitamin B12 (nalazi se i pod stavkom br.1. )  ???
E 330 - izaviva rak i upalu usne duplje

@ Eniac - koje bananice i koji je broj u pitanju .. ???
IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 6424
Ju bre  8O prestajem da jedem margarin  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6095
mob
Apple iPhone
Orbit zvake od ovih stetnih imaju samo E320 koji povecava holesterol.. A sto se bananica tice, znam kad smo u skoli polemisali o aditivima pomenuli smo bananice. Kupicu posle pa cu pogledati... Nego u cemu se nalazi ovaj E123???
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5190
Sasvim slucajno sam naisla na ovo na netu i bas me je zainteresovalo pa sam zato i prekopirala,... inace po zakonu svi prozivodi moraju imati specifikaciju na poledjini prozivoda ali naravno kod nas to niko ne pise... a i ako napisu ne stave sigurno sve sto ima ili napisu i samo aditivi i nista vise.... probacu da nadjem jos o ovome ali ne obecavam....
IP sačuvana
social share
William Boetcher:"Teskoce i borbe koje imamo danas, nisu nista drugo nego cena koju moramo da platimo za pobede koje nas cekaju sutra."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol
Poruke 3021
mob
Nokia n80-1
Našao sam neke E621 i E631 .. na veštačkim supama (iz kesice) ...
ali ih nema na spisku .. takodje sam primetio i dodatne slovne oznake  pored brojeva a...i ... itd ... ??
Na italijanskim špgetama i maslinovim uljem nema nikakvih oznaka ..
IP sačuvana
social share
Svi za jednog - jedan za sve! Te noći kad me stignu potere, kurve sudbine .. sa dva lica ..
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 12:52:39
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.099 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.