Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 05:52:49
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Statusne laži  (Pročitano 2959 puta)
17. Jun 2013, 15:55:47
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
Browser
Opera 12.15


Zašto ljudi lažu? Zašto pokušavaju da nas svesno i namerno obmanu, pričajući priču za koju znaju da nije istinita? Ljudi se odlučuju da slažu u onim situacijama u kojima veruju da bi govorenje istine dovelo do nekog negativnog rezultata ili da ne bi donelo željeni rezultat. Najkraće rečeno onaj ko laže pokušava da izbegne nešto što je za njega negativno ili da ostvari nešto pozitivno. I zato kada neko laže, moramo da se zapitamo zašto to čini – koju praktičnu ili simboličnu korist pokušava da ostvari?

Jedna vrsta laganja koja nastaje u detinjstvu je pokušaj da se laganjem postigne određeni status u grupi ili društvu. Zato ovu vrstu laganja nazivamo statusno laganje. Deca se upoređuju s drugima i često zaključuju da su lošija od drugih ako nemaju ono što imaju drugi. Zato u tim situacijama počinju da misle da su drugi vredniji od njih, a da su ona manje vredna. Sebe i drugoga sagledavaju u nekoj vrsti društvene vertikale, smatrajući za sebe da su „dole”, a da je drugi „gore”. Neprijatno osećanje niže vrednosti ih pokreće na pokušaj da se „popnu” na isti nivo na kojem je drugi, ili da ga, ako je moguće, prestignu i budu „viši” od njega. Jedan od načina da u odnosu na drugoga poprave svoj status jeste da lažu kako i oni imaju isto to što ima drugi, ili da imaju nešto što je još vrednije i bolje od onoga što ima drugi.

Što se dete više oseća manje vrednim od svojih vršnjaka, to će i više da laže u pokušaju da „podigne” svoju vrednost. Ako mu druga deca poveruju, ono počinje da se oseća vrednijim, tako da će i sledeći put primeniti isti postupak. Na taj način statusno laganje može da postane navika, koju osoba praktikuje i kasnije u životu, kao adolescent i kao odrasla.

Posmatrajući druge ljude i osećajući snažno osećanje niže vrednosti, ove osobe izmišljaju raznorazne priče u kojima sebe predstavljaju kao uspešne, bogate, hrabre, plemenitog porekla, rođacima poznatih ličnosti, s vezama u „visokom” društvu itd. „Baron” Minhauzen je najpoznatiji primer. Takve osobe, svoju zavist prema drugima pokušavaju da pretvore u zavist drugih prema njima.

Drugi pokušavaju sebe da predstave kao siročad, velike žrtve i bolesnike, kako bi kroz samilost drugih dobili ljubav i prihvatanje. Drugi ovakve laži mogu lako da prepoznaju, a kako laži postaju neverovatne (a te priče i zabavne), oni podsmevajući se toj osobi koja laže, kriju od nje da su je „raskrinkali”.

Ako dete statusno laže, to ne treba da se shvati kao bezobrazluk, već kao izraz osećanja niže vrednosti. Tada ga treba naučiti da drugi koji nešto ima ne vredi više od njega, niti ono vredi manje od drugoga. A kada to nauči, prestaće emocionalni razlozi za ovaj oblik laganja.

Zoran Milivojević

Izvor

______________________________________________________________________________________

Dakle:

Zasto ljudi imaju potrebu da lazu i prikazuju se boljima nego sto jesu?
Da li je toliko tesko biti realan i znati svoje mesto?
Da li je ta obmana i laz vredna u smislu da treba da se osecaju bolje posle ako poneki put i oni sami ne veruju u istu?
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.8.4
Browser
Safari 536.30.1
mob
I-mate 30 Pro
Zato sto vecina ne vredi ni crvljiva graska...i oni to znaju...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Chrome 27.0.1453.110
mob
HTC One
 Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.60
jaoooo..pa forumi su za to savrsen primjer..uopste o lazima..i tom nekom konstantnom potenciranju na neke svoje..." vise vrednosti"...

svi bi da pokazu kako su dobri ..fini..pametni..obrazovani...kako sve znaju...
a sutnes ih jednom u guzicu..onako iz zajebancije..provuces nesto..kroz pricu..jer znas da ces budalu  taknuti..i da ce se primiti...ko i svaki vatle...
i navesti ga da se pocne gubit.,..i jasno vidis kakve su to emocionalne i dusevne spodobe...
i tuzne ljudske sudbine...

imas ljude koji ne kapiraju ni salu,.ni segu...ni komiku....zivot dijele na crno bijelo...
zivot je saren ...kao i ljudi...


nista mi mrze nema nego kad  mi ruzan prica o ljepoti...bespolicar-propalica... o uspjesima ..i papak o zivotu...

jedan od najgorih soja ljudi koje sam sreo u svom zivotu su ti mutanti...
na nekom ulicnom zargonu to bi znacilo...seoski dilkos koji je mutirao u neki visi oblik.. od svoje zivotne sredine...
pa ga raja nije prihvatila...jer je papak.. i slepa im se...
a njegovi seljaci ga zamrzili... jer   se digao iznad njih..pa zivi..tako... na tom potezu..izmedju ta dva "drustvena sloja"...ni tam' ni 'vam ...sto bi se reklo...

i takvi najvise seru..lazu..muljaju...tracaju-..crne ljude...raju...
a da cak nekad ni ne poznaju nekoga...niti su ga kad vidjeli ...niti kad s njim prozborili rijec..
takvi da se dodvore raji...  u stanju su takva sranja nablebetati..da ti dodje da povratis.... Smiley

takvim budalama je sve oko njih lazno...sve sto nije kao oni..to je lazno...

zivi ba svoj zivot i pusti druge da ga zive...to je jedno od  osnovnih  pravila u zivotu...

covjece s cim se ljudi zamaraju.. pa ja kad bi za takve stvari svoj mozak jebavao...
pa ja bi puko ko sijalica za dva mjeseca..koliko sranja oko mene u mom zivotu ima svaki dan..
i kakvih se sve prica naslusam i dogadjaja nagledam... Smile
i sta sam sve vidio i dozivio u ovih godina koliko ih imam....pola tih budaletina...
sto stalno nesto seru...1% toga da dozive..osjedili bi svi do jednog sa dvadeset pet godina.,..
a na meni skoro...nema sijede nijedne... Smile
upravoi zbog toga..sto se ne potresam puno..oko bilo cega... Smile
ne postoji zivotna situacija u kojoj bar prst moj jedan nije umjesan....

sta ja znam....nek' laze ko sta hoce..mene moze lagati..ali rijetko ko me i moze slagati...
rodjen sam i odrastao u gradu...gdje je svaki drugi covjek muljator...treci varalica..cetvrti saner..peti ludak...a tek svaki 6 je normalan...gdje si sam sakama i mozgom i mudima morao da se izboris za sve...
zivio s njima skoro pola zivota u vremenu...kakvo vi mladje generacije ne poznajete i kakvo nikad na ovim prostorima necete dozivjeti....

i kroz ostatak zivota......upoznao sam toliko lazova,varalica,prevaranata i lopva, i olosa kakvog ne mozes ni da sanjas...
koji bi rodjenu mater...davili za cenera...pa me nisu bas puno puta smuljali...
a da me neki levat-papak  mulja ..i meni prosipa neke fazone seljacke...ma idi ba... Smile

"tifa kaze"..obmane su ucinile svijet lijepim...ponekad mislim da je u pravu a nekad,,,
uglavnom kad ja nekoga obamanem onda mislim da je to kull.a kad mene neko obmane
uglavnom mislim da je olos i da je to sranje obicno... Smile Smile Smile Smile Smile
zato uvijek dobro pazim da me neko ne obmane..al' jeb'ga i najboljim se desi..ponekad da omanu... Smile Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Linux
Browser
Safari 534.30
ne volim nipodastavanje i kad ljudi misle da su bolji od drugih, nebitno jel forum ili ne, ne volim kad neko potencira koliko sve razume i kako je beskrajno sposoban i inteligentan, dok su ostali nule ili plivaju u blatu.. takve izbegavam svuda

ali to se brzo prepozna, pa se na vreme uklonis

ja volim samokriticne ljude, one koji priznaju da ne znaju, da ne umeju, kad grese, sto pitaju za pomoc, one koje nije blam da priznaju da u necemu nisu uspeli, da su razocarali sebe ili druge, proste ljude sa kojima nista nije nadigravanje i ne moras da slusas stalno njihove price.. o bilo cemu

danas je takve sve teze iskopati izgleda  Smile

svi hoce da se predstave boljim i vrednijim nego sto jesu.. lazu cak i za bracne statuse, o diplomama, kursevima i poslovima da ne pricam.. i svi imaju tu ruznu osobinu da se podsmevaju onima sto nisu nista drugaciji od njih

kad ih sa tim suocis, ti si za njih mrtav.. jer im ne treba realnost, vole svoj oblak od folirancije
« Poslednja izmena: 19. Jun 2013, 12:52:20 od MunkaZe »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

kimi, from d rezistens

Zodijak
Pol
Poruke 2559
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 21.0
Zasto ljudi imaju potrebu da lazu i prikazuju se boljima nego sto jesu?

Што би се рекло, у друштву се и поп жени. Илити, не може човек мимо света.

Тако када видиш ове иза себе како се лактају и сам постанеш сличног понашања, озбиљно се представљајући "бољим него што јеси", а у себи се смејеш док се издувавају као балон они који то не раде да би одредили своје координате у поремећеном  систему вредности, него зато што су стварно изгубили везу са реалношћу, а за те иначе не марим пуно  Smile

Сналажљивост је увек била на цени, много више од марљивости, вредноће... а сналаживи људи су, да не кажем лажови, али велики манипулатори  Smile
IP sačuvana
social share
не вреди будали објашњавати да је будала
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

ja ko ja....

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32096
Zastava pandorina kutija
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.60
Citat
ne volim nipodastavanje i kad ljudi misle da su bolji od drugih

ne volim ni ja...ali vole drugi ljudi..
i sta tebi ostaje drugo,kad te majmun nicim izazvan pocne neosnovano ponizavati..
nista drugo ne preostaje...nego da majmuna postavis na njegovo mjesto...

svi mi... svako na svoj nacin.... ima svoje neko vrednovanje ljudi...
meni ne predstavlja nista necija "biografija"..meni je vazno kako se on ponasa prema meni.. i mnei dragim osobama.
pa bio on komunalni radnik ili magistar...ja se druzim sa svima,bez obzira na boju koze,stanje,naciju ,titulu i sta znam...i moze se sa mnom godinu dana zezat   i cugat i zivjeti..da mu ruzan pogled ne uputim...a kamoli rijec.

ali ako mi pocne srati i kurciti se...dizati se  nesto... normalno je da cu ga puknuti  po zubima...
i to ne samo ja..nego svako s kim zivim i s kim se krecem...
ja ljude cijenim po njihovim djelima i odnosima sa drugim ljudima u drustvu...
a ne ispraznim pricama...


Citat
Сналажљивост је увек била на цени, много више од марљивости, вредноће... а сналаживи људи су, да не кажем лажови, али велики манипулатори

upravo tako...danas su ljudi... kao copor psina ...oko jedne koske...
kost ne uzima uvijek najveci i najjaci pas...nekada i onaj koji neucestvuje u borbi za kost
dok se ostali lome oko nje... zgrabi je neprimjetno... i smugne s njom.... dok se ostali i dale kolju...

danas mozes biti dobar i pametan i jak koliko hoces..ako nisi spreman snalazljiv tesko opstajes.
danas je tako  u svemu...i u poslu i u ljubavi pa i obicnom nadjebavanju u kafani...

danas ti svi traze i najmanju slabost..prilaze ti sa osmjehom...a i iza osmjeha im je uglavnom sakriven mac....
i ako nisi spreman da i ti svoj potegnes -donji si.

i davno sam rekao..ne trebaju svi da znaju sve..tj svima ne treba govoriti sve...
IP sačuvana
social share
odmorit ces oci od moga pogleda na svijet...od svih stvari s kojim zivis ..koje  ne vidis ...a vidis ih sve....
cmokaaaaaaaaaaaa    Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Superstar foruma


Americki patriota

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 75692
Zastava
OS
Mac OS X v: 10.8.4
Browser
Safari 536.30.1
mob
I-mate 30 Pro
Manipulatori u 90% slucajeva izigravaju zrtvu...to je jedan od "protector" modova takvog karaktera...
IP sačuvana
social share
ni bog ne prasta sve...

celavi oces cokoladicu...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


NIHIL in Sacculo quod non fuerit in Capite

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 602
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Opera 12.15
Zato što su svi ljudi imitatori i najveća težnja gotovo svakog čoveka je da se potpuno uklopi u okolinu, odnosno stopi sa njom. Tu je malo i problem društva koje osuđuje one koji ne rade ono što radi njihova okolina.

Ljudi koji su realni najčešće nailaze na osudu, a satisfakcija realnom situacijom nameće kompleks inferiornosti u odnosu na okolinu, tako da je lakše slagati sebe i druge nego biti realan i centar đubrišta nečijih loših mišljenja.
IP sačuvana
social share
"Da, istina je da ja uvek preduzmem više nego što mogu da ostvarim." - Nikola Tesla

"Nećete rešiti svoje probleme istim mislima kojim ste ih stvorili." - Albert Ajnštajn

  
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol
Poruke 31
OS
Windows XP
Browser
Chrome 29.0.1547.57
Prestala sam da razmisljam o tome zasto lazu.Laz je ne samo rec vec i nacin zivota...Cuvam ljude koje volim i koji me vole o ostalima ne razmisljam.Dajem sebe iz srca bez kalkulacije i pruzicu ruku pomoci svakome....
IP sačuvana
social share
Baaaaannnnnnnnnnnnnn
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 05:52:49
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.