Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Statistike o citanju i necitanju u miloj nam Srbiji  (Pročitano 9321 puta)
18. Maj 2008, 21:56:45
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Žena
Poruke 3460
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
Istraživanje pokazuje da pola miliona građana Srbije nikada nije pročitalo knjigu. 

Ostale statistike nisu ništa bolje. U poslednjih godinu dana 45% ljudi je uopšte kupilo knjigu, a 57% je pročitalo bar jednu.

Istraživanje je obuhvatilo šest selekcionisanih uzoraka određenih po polu i godinama. Istraživanjem su obuhvaćene knjižare i javne biblioteke i izdavačke kuće. Cilj istraživanja je bio da se utvrdi koliko se u Srbiji (ne)čita, da li su kiosci uništili izdavaštvo i kakvi su zahtevi kupaca knjiga.

 Prema rezultatima istraživanja, od 57% ispitanika koji čitaju - 62% to čini uveče, a 21% u toku popodneva. Većina čitalaca ne veruje kritičarima, niti im je važno da li je određena knjiga proglašena za bestseler, ali bi voleli da budu bolje informisani o izdanjima. Većina ispitanika smatra da dobra reklama može da utiče na njih. Od onih koji kupuju knjige, 47% to čine u knjižarama, dok 15% nabavlja knjige na sajmovima i kioscima. Mladi više vole knjižare, a stariji kioske. Nijedan ispitanik nije naveo cenu kao prioritet u izboru knjige. Svi učesnici preferiraju tvrd povez ali žene i deca tolerišu i lošiju opremu knjige. Većina ispitanika knjige bira po preporuci, dok 22% obraća pažnju na izdavača. Za 41% ispitanika glavni motiv nabavka knjige je sadržaj, za 15% posao, a 11% kupuje knjigu kao poklon. Najviše se kupuje beletristika (41%), a 24% stručna literatura.

Rezultati- istraživanja koje je na zahtev Narodne biblioteke Srbije sproveo "MC Most"

Sve se moze pronaci na sajtu Narodne biblioteke.


Komentari, i iskljucivo komentari statistike. Naravno, i pokusaji da se ista opovrgne...  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Vidi-Meni-Visi

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6005
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14
mob
HTC One V
Brate.....znaci bruka!!!! Treba da se stidimo!  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pa ja ne znam sta da stavim vise ovde, sve mi sklanjaju! Smile
Pogledaj profil GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice


koncentrat 100%

Zodijak Scorpio
Pol
Poruke 546
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6020
 Smile nema knjiga zanimljivih da se citaju batice,a ljudi citaju,
IP sačuvana
social share
Siberia/Serbia,Sibe/Srbi,Siberian/Serbian,stara i zaboravljena sirbska postojbina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Sreca je jedini udarac koji me je promasio...

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 10305
Zastava u mom svetu bez patnji,lazi i bola....
OS
Windows 2000
Browser
Opera 9.25
mob
SonyEricsson w350
Smile nema knjiga zanimljivih da se citaju batice

molim??? necu da cujem ista ovakvo!!!  Smile Smile ili da procitam,mada mu dodje isto...  Smile

nema knjiga? kakva glupost...

a za rezultate.... sve sto imam da kazem je da trebamo da se pokrijemo usima i da cutimo...

pa kako da citaju ljudi kad su nepismeni...  Smile
IP sačuvana
social share
I sve sto mogu i znam i kada osetim kraj iz sebe bar imam to sto bi svako pozeleo. I svaki svoj dan ja dobro pamticu znam, jer znam da prosla sam i sada spavam mirnim snom...
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice


koncentrat 100%

Zodijak Scorpio
Pol
Poruke 546
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6020
a o cemu da citam????????????? aj daj primer neceg zanimljivog? prvo se kvari vid kad citas,i onda moras da nosis naocare ui postanes corav..iz te percepcije citanje je lose za zdravlje, Smile
u stvari mozda ti ne ides u skolu il si je odavno zavrsila pa ne znas kakva je mora citati 90 otsto stvari koje te ne interesuju?.. Smile i ne samo da citas vec i zapamtis recimo o celijama,fotosintezi,vrsti zemljista,planinamanapoleonu,industrijskim zemljama,novom svetskom poretku hah,mene oci zabole i mozak ot tog Smile
« Poslednja izmena: 21. Maj 2008, 16:31:27 od Serbmen*_* »
IP sačuvana
social share
Siberia/Serbia,Sibe/Srbi,Siberian/Serbian,stara i zaboravljena sirbska postojbina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Osmeh je kriva koja sve ispravlja.

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1689
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
LG viewty
A ti si jedini koji sve to mora da procita i nauci. Svi smo mi to prosli ili prolazimo.

A ako ne znas i buljenje u komp steti vidu. Pa ces biti "corav".

Bez uvrede, ali tvoj recnik pokazuje koliko (ne)citas, na tvoju veliku zalost.

Sto se tice teme, mislim da nije samo to kod nas, na zalost slucaj. Secam se da je pre nekoliko godina radjena slicna anketa i da su saopstili kako najmanji broj ljudi cita u USA i GB, pritom nisu ni znali neke elementarne stvari iz knjizevnosti, kao ni savremene pisce. Znam da treba prvo da ocistimo svoje dvoriste pa tudje, ali mislim da je ovo jedan globalni fenomen modernog drustva.
IP sačuvana
social share
Nemojte nikad reci da ste sreli najglupljeg čovijeka; uvijek se može desiti da ga neko pretekne!

      CARPE DIEM!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice


koncentrat 100%

Zodijak Scorpio
Pol
Poruke 546
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6020
de si filozofe,ovo je teror sta sve mora da se uci po skolama,nesto sto moze da stane u stranicu se tegli 10 strana,na wikipediji kratko i jasno u pola strane skapiras u cemu je poenta a nase knjige su..i ne samo nase vec i strane preglomazne i opterecuju mozak!!!!!!!! niko ne cita a ko da cita u jednom ovakvom vremenu,u ovakvo brzom zivotu,mobilni,komp,obaveze sve se svelo na materijalno

u stvari,ne znam Smile,ja sam, bar iskren,a mogu se kladiti da znam vise stvari i materije od tebe............j
to je problem danas u Srbiji biti nabedjeni seljak a takcvih je mnogo i na Zapadu,mnogi Amerikanci ne znaju ni gde se Francuska nalazi...sto se mene tice i ne moraju,jer su stvorili svoj Americki zivot,koji ne zavisi od ostatka sveta,pa ne moraju da se zamaraju drugima,ali amerika daje izvrsne pisce,rezisere,ljude tehnologe,lekare,medicinu.....................a za amere vlada u svetu da su glupi!!!!!!!!


Bez vredjanja

« Poslednja izmena: 22. Maj 2008, 00:33:24 od Euridicat »
IP sačuvana
social share
Siberia/Serbia,Sibe/Srbi,Siberian/Serbian,stara i zaboravljena sirbska postojbina
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 
 Smile

mozda bi ova tema mogla da se pridruzi onoj proslogodisnjoj, zvala se 'zasto ljudi ne citaju knjige'

koliko vidim, komentari su u slicnom duhu, a vec mnogo toga je o citanju i necitanju na njoj receno....
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Linux
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
iz nekog razloga,tema koju si pomenula machakz,vjesto se izbjegava od strane postavljaca ove teme Smile

ne znam zasto se otvarala nova (ista) tema,kada je u staroj puno toga receno (da ne kazem sve),pa je moglo jednostavno da se nastavi.

mada,"zabole me usi" Smile....nije problem pisati,neeee.....

statistika,statistika....stara kurva Smile

mislim da je u pitanju Mark Tven Smile ,ali nemojte da me uzmete za rijec:

"postoje tri vrste lazi.
laz.
prokleta laz.
i statistika."

priznajem-pretjerano receno.
tvrdim-jako blizu istine.

potezanje statistike kao argumenta uvijek mi mirise na politiku i pustu birokratiju.... Smile

IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 10823
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Samsung 

Komentari, i iskljucivo komentari statistike. Naravno, i pokusaji da se ista opovrgne... Smile



a cime da se opovrgne statistika? statistikom?  Smile

da su stvari zaista takve, ne bi u srbiji, narocito u beogradu, bilo onoliko izdavackih kuca koje odlicno posluju  Smile
sve su to privatnici, i valjda bi ulagali u nesto drugo da im se knjizarski posao ne isplati  Smile
...ovo govorim iz svoje licne statistike, posto moj muz radi za mono&manjanu, pa imam odlican uvid  Smile

tako da mogu slobodno i komotno da zakljucim da se u beogradu knjige i kupuju i citaju, ne znam kako je u drugim gradovima ili krajevima srbije, a ova statistika koju je euridicat navela je na globalnom nivou.


edit: tek sad sam videla da je ona proslogodisnja tema 'zasto ljudi ne citaju knjige' lokovana... Smile mada mi je bas najjasnije zbog cega, nije navedeno zasto, jer ljudi su i dalje odgovarali na pitanje iz naslova, komentarisali ga, i navodili svoja misljenja.
tema je dogurala do 54 strane, sto uopste nije malo, naprotiv - to samo govori da je tema bila inspirativna mnogima  Smile
bilo je jako zanimljivih komentara i argumenata, i zanimljive, na momente i vruce diskusije, pa koga zanima, a nije ucestvovao, nek' baci pogled (mada sam sad primetila da su neki stari postovi nedavno iz nekog razloga menjani, sto prilicno menja tok diskusije Smile):

 http://forum.burek.com/index.php/topic,227502.0.html
« Poslednja izmena: 23. Maj 2008, 12:22:10 od machakz »
IP sačuvana
social share
(\__/)
(='.'=)
(")_(")   Samo za njene oci....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.