Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

 Napomena: Za sva pitanja u vezi kupovine novog hardware-a ili procene vrednosti i preporuke koristite - ovu temu

Spyware,sta je,kako radi,kako se zastititi? :: Kako rade mreze :: Burek Anti-virus software review :: Index tema koje ne treba propustiti

Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta treba da radite da bi sačuvali podatke na vašem tvrdom disku  (Pročitano 2506 puta)
12. Sep 2006, 22:47:31
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone 6s
Šta treba da radite da bi sačuvali podatke na vašem tvrdom disku
Sačuvajte hard disk

Da li vam se već dogodilo da vam se blokira sistem u toku rada praćen čudnim klikom? Možda vam se često dešava da sistem neće da se podigne, a onda iz čista mira proradi? Ako vaš računar ima ovakve simptome, posumnjajte na vaš, hard disk (čvrsti disk).

Glavni način smeštanja velikih količina podataka danas predstavljaju hard diskovi. Moderni hard diskovi se od svojih predaka razlikuju uglavnom po dimenzijama, materijalima od kojih su izrađeni, tehnologiji izrade, mehanike koja ih pokreće i elektronike koja njima upravlja. Što se samog principa rada tiče, on je ostao isti: magnetne glave slične onima na kasetofonu čitaju i upisuju podatke na ploče premazane feromagnetnim materijalom sličnim onom na audio-trakama.

Hard disk u sebi sadrži mnoge elektronske, magnetne i mehaničke delove koji pored samog čuvanja podataka obezbeđuju i pouzdanost u radu. Zbog toga hard disk spada u najkompleksnije uređaje koji se mogu naći u računarskim sistemima. Međutim, kao i svaki drugi uređaji, hard diskovi su skloni kvarovima i veoma podložni oštećenjima.

Oštećenja koja se javljaju su uglavnom posledica dugotrajnog rada samog uređaja, ali se kvar nekada može pojaviti i usled nepravilnog rukovanja. Nepravilnost rukovanja se ogleda u neadekvatnom transportovanju čvrstog diska, što je sve češća metoda usled mogućnosti skladištenja velike količine podataka. Hard disk, iako poseduje suspenzore vibracija, ipak nije otporan na velika trešenja, kondenz i razliku u temperaturi. Pošto na radni vek uređaja ne možemo uticati, možemo samo obratiti pažnju na ono o čemu je neophodno voditi računa kako bismo sačuvali integritet podataka.

Čuvanje podataka

U ovu svrhu razlikujemo više metoda. Neke od metoda su: pravljenje rezervnih kopija, korišćenje mirroring sistema (mogućnost da dva hard diska rade simultano upisujući iste podatke, što će reći pregori li jedan, treba biti veliki baksuz da pregori i drugi) i pravljenje štampanih kopija. Međutim, uvek se može desiti da se hard disk na kojem se nalaze bitni podaci pokvari pre nego što se napravi njihova rezervna kopija. Međutim, na ovaj način samo štitite sebe od gubitka podataka, ali evo načina da zaštitite sebe od čestog gubitka novca u novčaniku.

- Računar nikada nemojte odmah paliti ako vam je čitavu noć bio otvoren prozor. Rosa koja se skuplja na biljkama, kondenzuje se i na delovima vašeg računara. Sačekajte neko vreme da se računar aklimatizuje na sobnu temperaturu i vlagu.

- Ukoliko prenosite računar ili hard disk, prilikom transporta obratite pažnju na stabilnost, odnosno što manje truckanje.

- Prilikom ponovne montaže čvrstog diska, obavezno vodite računa da bude čvrsto pričvršćen za kućište zbog smanjenja vibracije. Takođe, ukoliko disk držite u fioci često može doći do pregrevanja, pa se držanje otvorenog poklopca toplo preporučuje.

M. Josifović
Firme koje vraćaju vaše podatke

U slučaju da vaš disk ipak prestane da radi, a niste sačuvali rezervne kopije bitnih podataka, postoje programi poput „HDD recovery“ koji služe za otklanjanje jednostavnijih problema neispravnog čvrstog diska. Ako ni ovo ne pomogne, i dalje postoji mogućnost da vratite podatke tako što ćete disk dati nekoj od firmi koja vrši vraćanje podataka sa oštećenih diskova. Kako je za ovakvu vrstu intervencije uglavnom neophodno rasklopiti disk u laboratorijskim uslovima uz upotrebu laserskih čitača, ova intervencija nije nimalo jeftina.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Samsung S7220
 Smile za savjete

Meni nekad hard zna da skljocne, ali racunar i dalje radi normalno i ne daje nikakve lose simptome. Inace nov je i koristim ga pola godine. Jel zna ko nesto o ovome? Inace hard je Maxtorov 80 GB. Ubio bi se da izgubim sve sto je na njemu...  Smile
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 0.9
skljocne Smile

napajanje... Wink
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Samsung S7220
Nemoguce... 400W novo... Doduse moram provjeriti one utikace, prije su me zezali.  Smile
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Here I am, on the road again...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 3818
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.54
mob
HTC Touch Pro
paljenje releya
normalna stvar kod maxtorovih hdd-ova

nista strasno
i nije do napajanja
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 0.9
relej se na pali "po potrebi" nego kad se da signal ukljucenja koji se postize pri paljenju racunara,dok je ovo posledica stvaranja el. luka u napajanju(na trafou)...srecom nije opasno jel se povratna sprega veoma dobro izvodi kod istih Wink
« Poslednja izmena: 12. Sep 2006, 23:22:13 od Belgrade »
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Here I am, on the road again...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 3818
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.54
mob
HTC Touch Pro
ma da
al htio sam reci da je to nekako normala vec postalo kod maxtora
susreo sam se par puta sa tim
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
mob
Samsung S7220
Primjetio sam da mi se to desava kada kopiram fajlove i npr. defregmentisem sistem u isto vrijeme. Znaci kad je hard dosta opterecen...
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 0.9
moguce,ali svakako je posledica toga ona metalna kutija sto vam "dovodi struju" u komp Wink
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 4
OS
Windows XP
Browser
Mozilla
mob
Nokia 
   Imam maxtorov hard disk i od pre neki dan je poceo da zeza tako sto se dok se podize windows i harda cuje neki klik i tu sve staje, nekada se to desi i odmah nakon paljenja pa racunar javlja da ne detektuje hard disk, nakon 3-4 gasenje sistem uspe nekako da se digne i onda radi bez problema neograniceno vreme do gasenja.  Nekad paljenje prodje bez problema ali sam ga sada preko 15 puta restartovao dok se nije podigao tako da mislim da mu je, dok ovo kucam, ovo ujedno i zadnja epizoda.  Inace maticna ploca nije jer sam ga prebacivao na drugi komp i desio se isti problem, napajanje je neko sranje ali mi do sada nikad nije  pravilo probleme.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.