Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Људи су пакосни, шимпанзе нису  (Pročitano 384 puta)
08. Sep 2007, 12:23:04
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Пустињу краси то што се у њој скрива бунар!!!

Zodijak
Pol Žena
Poruke 12617
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 

Наши најближи еволуциони сродници насилно и осветнички кажњавају неваљалце, али неће да озледе другог само зато што то могу да ураде 
 


Насилни према неваљалцима

Да ли је пакост једно од осећања која људе раздвајају од својих претеча?
Дуго се претпостављало да је лако разликовати човека од животиња, сада се испоставило да таква претпоставка није сасвим тачна: и оне имају сложена осећања и умеју властитим језиком да се споразумевају. Али да наши најближи еволуциони (и генетски) сродници нису злобни, а ми јесмо – коме би до јуче таква помисао пала на памет?
Шимпанзе насилно и осветнички кажњавају неваљалце, а неће да озледе другог из својег рода само зато што то могу да ураде! Није им својствена уобичајена људска особина – завист.
Научници су уочили да ови човеколики мајмуни имају јак осећај за добро и зло и да им се не допадају непоштени испади, као што је прождрљивост појединца у време када сви сакупљају храну.

Еволуциони биолог Кејт Јенсен из Института за еволуциону антропологију „Макс Планк” у Лајпцигу (Немачка) потрудио се да сазна да ли су или нису пакосне.

Сместио је две шимпанзе у одвојене кавезе који су били окренути један према другом, а на сто између ставио је гомилу кикирикија. Мајмун који није могао да досегне сто могао је другоме да спречи приступ повлачењем канапа из својег кавеза којим би га срушио. Занимљиво је да томе није прибегавао чешће него у другом огледу, у којем је био сам.

Истраживачи су закључили да је овакво осујећење (фрустрација) да дохвати храну за себе није навело да другој шимпанзи то ускрати из „ниских побуда”. А да ли би прва била толико великодушна да јој неко украде храну коју је јела? И колико је битно ако је крадљивац други мајмун или човек?

Да би то сазнали, Кејт Јенсен и сарадници животињама су понудили кикирики у клизавом послужавнику који је стајао на столу између. Као и у првом опиту, једна шимпанза је имала прилику да повуче узицу и обори послужавник. У овом случају су оба мајмуна била у стању да дохвате своју посластицу један за другим, никако један и други у исти мах.

И док се шимпанза с канапом наслађивала кикирикијем, друга је покушавала да дохвати послужавник, у једном случају, или су истраживачи, једноставно, узели зрневље и дали га шимпанзи без канапа, у другом случају. Незадовољна је повукла узицу у готово 50 одсто прилика када јој је друга шимпанза украла храну, показујући намеру да злочестог отимача казни спречавањем приступа послужавнику.

Међутим, када су људи односили храну и давали је другој шимпанзи, животиња је повлачила канап у само 20 одсто случајева. „То је као кад детету с великим парчетом торте неко од одраслих узме колач и да га другом малишану, што неће изазвати такав бес као када би једно другом отело торту”, објашњава Кејт Јенсен. „Понашање шимпанзи показује да кажњавају другог само кад је насилан.”

Истраживачки тим који предводи Кејт Јенсен занима колико далеко иде овакво понашање: на пример, хоће ли шимпанза, ако види другу да се „лоше понаша”, одустати од хране само да би та била кажњена.

„Ми се, најчешће, усредсређујемо на повољне стране понашања шимпанзи, а ово истраживање једна је од ретких прилика када проучавамо како владају у околностима које им не иду у прилог и колико се животињско поклапа или разликује од људског”, закључила је антрополог Џоан Силк са Калифорнијског универзитета у Лос Анђелесу (САД).

Уколико су лишени тога да осете пизму, вероватно нису у стању ни да буду ближњем наклоњени (мајмунољубиви). „Уприличено је неколико испитивања у којима су шимпанзама пружили прилику да буду љубазне без икакве накнаде и за то нису показале ни мрвицу занимања”, наглашава Руфус Џонстон, који изучава екологију понашања на Универзитету Кембриџ (Велика Британија). „Нису испољиле људску склоност да буду пријазне.”

Насупрот томе, проучавања која је спровео Кејт Јенсен показују да се дотични човеколики мајмуни одликују саосећањем према сродницима. Једно од објашњења ове противречности указује да огледи нису ваљано урађени, а да је склоност ка сабраћи знатно више распрострањена међу људима него међу шимпанзама.

Резултати изучавања немачких научника објављени су недавно у „Списима Националне академије наука САД”.


Стефан Вукашин
[објављено: 25.08.2007.] 


Izvor: Politika
IP sačuvana
social share
         

Ко не  жели да чује плач сиромашних, плакаће и сам, али га нико неће чути.

Ви  сте сви плодови истог стабла. Не поносите се љубављу према својој земљи, радије се поносите  љубављу за цели људски род.

Мудар  човек ништа не сакупља: што више направи  за друге то више има.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Apple iPhone SE 2020
E, da je taj meteorit udario malo kasnije...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.09 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.