Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šta jede naša vojska  (Pročitano 11064 puta)
30. Jul 2009, 10:44:44
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Legendarni rizi-bizi (mešavina pirinča i graška) odavno je samo u vojničkim pričama, a manje popularna jela, kao vinogradarski ili lovački krompir, mnogo ređe su zastupljena.

Ministarstvo odbrane odlučilo je da vojnički jelovnik osavremeni i uskladi sa navikama mlade generacije. Naravno, istovremeno biće zadovoljeni principi pravilne ishrane i odgoovarajuće energetske vrednosti obroka.

U Odeljenju ishrane u Ministarstvu odbrane kažu da je predloženi jelovnik na probi i da će uz predložene izmene do početka naredne godine i zvanično biti usvojen, piše "24 sata".

Stručne ekipe izvršile su pre početka primene jelovnika medicinska testiranja određene grupe vojnika, a to će učiniti i posle šest meseci. Ti rezultati, kao i mišljenje vojnika, biće presudni za njegovu eventualnu izmenu pre usvajanja.

Praška šunka umesto 'podriguše'

Doručak, kao obrok koji mladi obično preskaču, učinjen je daleko raznovrsnijim i prihvatljivijim mladoj generaciji. Tako su, recimo, popularnu salamu 'podrigušu' zamenile svinjska pečenica i praška šunka.

Slično je učinjeno i kada je u pitanju užina: mlečna čokolada zamenila je 'evuokrem', a dodate su i različite grickalice.

Ručak ima tri menija, a uključuje i novitete poput krem čorbe od pečuraka ili riblje čorbe. Kao glavno jelo pojavljuju se i, do sada nezamislive, jagnjetina i pastrmka. Naravno, vojnički pasulj s junetinom i dalje je pravi test kulinarskog umeća.

Sve u svemu, na vojničkoj trpezi smenjuje se oko 250 jela. Dnevna kalorijska vrednost je oko 3.700 kalorija, što je standard za obavljanje srednje teškog fizičkog posla.

U Vojsci ukazuju na činjenicu da obroci nisu uvek očekivanog kvaliteta i pored kvalitetnih sirovina, jer je skoro nemoguće od regruta za dva i po meseca, koliko traje obuka, napraviti dobrog kuvara. Zbog toga je stalno otvoren konkurs za prijem kvalifikovanih kuvara iz civilstva.



Farbana jaja za Uskrs

Puna pažnja posvećena je i potrebama vernika, a pri izradi jelovnika konsultovane su verske zajednice.

Svake srede i petka kao i u vreme postova, na trpezi je jedno posno jelo poput jela od soje, šampinjona, ribe, prebranca, rižota, posne sarme, testenina.

Za Uaskrs, kako je to običaj, stolovi u trpezarijama biće ukrašeni farbanim jajima.



Jelovnik:

Doručak (7 sati)
Pite, burek, prženice sa krem sirom i kečapom, ajvar, pavlaka, svinjska pečenica, praška šunka, mleko, čaj, bela kafa, jogurt.

Užina
Voće, sokovi, čokolada, krekeri, kikiriki, medenjaci.

Ručak (14 sati)
Supa, krem čorba od pečuraka, riblja čorba. Karađorđeva šnicla, leskovačka mućkalica, roštilj, piletina, jagnjetina, pastrmka, pasulj. Zimi: svadbarski kiseli kupus, sarma i podvarak sa ćuretinom.

Večera (19 sati)
Kačamak, pica, popara, proja, zapečeni makaroni, sendviči, pljeskavice, ćufte, pileće pečenje.

Dezert
Puding, sutlijaš, krofne, slatke pite, baklave, voće, sladoled.



Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 289
Zastava Krusevac
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Apple iPhone7
... kao sto neko vec rece u okviru prethodne "iste" teme koja je zakljucana, jedino Vojska moze da unakazi neko jelo do neprepoznatljivosti ... bas bih voleo da vidim tu picu, koliko ce praske sunke, kobasice i jaja biti na njoj ... a kao sto neko rece, "isto" jelo, posluzeno ispred kancelarije komandanta brigade, i na liniji podele hrane u vojnickom restoranu, su dve razlicite stvari ... a kao sto neko rece - radi se o "istom" jelu ... zato, pustimo price na papiru i sacekajmo da vidimo kako ce sve to izgledati na tanjiru, servirano obicnom vojniku ... mozda ce neki prizvuk gore navedenog kvaliteta imati tanjiri oficira, i to onih po komandama i stabnim jedinicama, dok ce komandircici i dalje ostati na nivou "eurobloka" i "podriguse" ... ja sam prosao sve moguce Vojne menze, kuhinje i kantine, od VA, preko VTA, najgore  i najcrnje trupe preko 10 godina, pa sve do vojnih ustanova i izdvojenih objekata ... i verujte mi, mozda meni jeste isti, ali jelo koje se servira na svim ovim razlicitim mestima je svakako razlicito ... zasto? ... to je tema za razgovor, ali mislim da ce ove stavri jos dugo biti na "meniju" mnogih foruma, gde ce ostati nista drugo do samo mrtvo slovo na ekranu ... do tada, neka samo bude pasulja, jer to je jedina dobra stvar u Vojsci ... sve ostalo je marketing ...
IP sačuvana
social share
Makijavelizam je stanje uma - sve ostalo je iluzorno!!!




Edit by chelavi1: Regulisana velika slova u potpisu.
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
ja sam izgleda bio u nekoj drugoj vojsci Smile Smile Smile Smile Smile

znaci,rucak...pasulj,drnc(neupuceni neka se jave na pp Smile Smile Smile) pire krompir iz kesice ali umucen sa vodom,nedeljom pecena piletina velicine omanjeg vrapca i jedno od najjacih jela koje sam ikada probao:kuvani slatki kupus pomesan sa kuvanim pirincem i kao extra za salatu-slatki kupus Smile Smile Smile

dorucak....podrigusa,sapuncici(onaj kockasti sir),bareno jaje i nezaobilazne sardine iz maroka Smile Smile Smile

vecera....neki kompot od sljiva(nisam ga nijednom probao),rezanci sa sirom(bilo su toliko neukusni i hladni da smo na kraju organizovali takmicenje ko moze da pojede vise zalogaja toga a da ne povrati Smile),burek jednom u tri meseca Smile,oslic sa barenim krompirom....

otprilike,to je bilo sve i to se vrtelo 365 dana Smile


ne moram da napominjem da je uvek izbijala opsta tuca oko konzervi spagete bolonjeze jer je to bilo jedino sto je valjalo Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


"Uvek ima neko jači".

Zodijak
Pol Žena
Poruke 46661
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Safari 2.0.172.39
 Smile CCC, strasno! A taman sam htela da napisem da se bolje hrane od mene  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 44343
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Smile CCC, strasno! A taman sam htela da napisem da se bolje hrane od mene  Smile

zaboravih da kazem da sam ja bio u vojsci 1996...ovo je sad nova,moderna vojska Smile
IP sačuvana
social share
"Бицикл је за људе који не могу да приуште ауто."
                                               Џереми Кларксон

 Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 289
Zastava Krusevac
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Apple iPhone7
... e moj prijatelju, i ja sam te iste '96 uskocio prvi put u vojnicke cizme, i od tada jedem samo to sto je gore navedeno ... izmene su samo u kolicini, jer te iste "hrane " vise nema ni u dovoljnim kolicinama, a ovo sto pricaju o sunki, pecenici, pici, i ostalim "lepotama" ... bas me interesuje sta ce na kraju biti od svega toga ... hoce li to biti u gramima ili u tragovima ? ... i koliko je toga potrebno, pre svega kolicinski, mladom vojniku u 18 - 19 godina, da bi bio sit , i da ne bi mislio na hranu non - stop ... ali, mozda oni misle, da shodno tome koliko ovi rade, da im je i ovo mnogo, i da dok "sluze Vojsku" po parkinzima, liftovima , i starackim domovima, mogu da kupe koji hamburger ili pljeskavicu u kiosku preko puta... cisto da nesto prezalogaje ... a sto se marende tice, to je tek posebna prica ... napolitanke, ili "sveze voce" ... to su uvek, ali uvek bile trule jabuke, koje smo redovno bacali u smece ... euroblok je nesto sto je dolazilo u obzir samo praznikom ... ali drzavnim ...
IP sačuvana
social share
Makijavelizam je stanje uma - sve ostalo je iluzorno!!!




Edit by chelavi1: Regulisana velika slova u potpisu.
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Ja kao da sam bila devet meseci u vojsci Smile My darling je bio na Topcideru (samo sam ja bila te srece da ne ode u neki drugi grad), tako da je svaki dan izvoljevao sta bi klopao. Sarmice od zelja je trazio u martu mesecu! Pohovano meso, palacinke, punjene paprike, kolaci... itd itd itd Toplu corbicu sam mu nosila u baby termosu, da se ne bi ohladila. Izvoljevao je do besvesti... a ja nenormalna... pa valjda je to ljubav Smile Medjutim, kada mi se smucilo, klopu je dobijao samo subotom Smile ma... definitivno nije klopao tu vojnicku hranu... e da je bio u drugom gradu, video bi on sta je podrigusa i bajati hleb Smile sve u svemu... i danas se najezim kada cujem "dozvolite, izvolite i razumem" Smile
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 289
Zastava Krusevac
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Apple iPhone7
... @oblachak ...

... e seko, sreca tvoja pa nisi zena nekog vojnog grla ... prala bi ti vojnicke carape, majice i gace ceo zivot ... M-93 je tek posebna prica , narocito zimi ... a o drugim aspektima vojnickog zivota necu ni da pricam, pre svega mislim na privatan zivot ... pola kolega je razvedeno, pola neozenjeno, i sto je najgore od svega - nema predstavu kada bi uopste moglo da bude vreme za tako nesto ... ali to su vec neke druge price ... samo, ipak mislim da je najgore od svega kad covek o ovakvim stvarima prica iz licnog iskustva ... tu leka nema ....
IP sačuvana
social share
Makijavelizam je stanje uma - sve ostalo je iluzorno!!!




Edit by chelavi1: Regulisana velika slova u potpisu.
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Hvala je Bogu

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 1210
Zastava obrenovac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.13
mob
SonyEricsson v 600i
najbolja sarma koju sam jeo u zivotu je bila u vojsci, inace klasa sept. 2000/2001 svilajnac pa VMC Novi Sad hihi kuvar u vojnoj bolnici sto se mene tice hrana u vojci mi je bila fenomenalna, a i taj rizi bizi kada se podgreje nije los, ja sam na gadjanju dobio neki iz 74. Smile
IP sačuvana
social share
Au al ima smarača i debila pa to je strasno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


ЗА КРСТ ЧАСНИ И СЛОБОДУ ЗЛАТНУ!!!

Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 289
Zastava Krusevac
OS
Windows Vista
Browser
Internet Explorer 7.0
mob
Apple iPhone7
... he h e... tu ima jedno nepisano pravilo ... sto manja kasarna - to bolja klopa!!! ... tu je malo vojske, a kuvar mora da postoji ... iznimci su kada se hrana sprema u centralizovanoj kasarni , pa se onda razvozi po izdvojenim objektima, na primer - straza ... ali,  sve u svemu, ko ima dobru zenu, koja zna da kuva - nema zime ... samo jos da je blizu ... he h e .... (mislim - zena!!!) ... Smile
IP sačuvana
social share
Makijavelizam je stanje uma - sve ostalo je iluzorno!!!




Edit by chelavi1: Regulisana velika slova u potpisu.
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.