Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:14:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sta je to Cetnik?  (Pročitano 16538 puta)
Clan u razvoju


Zodijak
Pol
Poruke 27
Citat: sarmica
da li u bg-u postoji ulica jovana babunskog i sta se tamo nalazi?


Колико ја знам таква улица у Београду не постоји. Али знам да има Џорџа Вашингтона и Палмира Тољатија. Палмиро Тољати је иначе италијански комуниста, коминтерновац.
Ваљда су нас ова двојица више задужила и много више су за нашу земљу учинила и дала, од Јована Бабунског.....
IP sačuvana
social share
Edit by kokota: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1610
Zastava Na žalost, u BG...
Nalost, nisu to jedini komunisti čija imena nose ulice Beograda.
Ali da se vratimo temi, četnički pokret.
Ne bi bilo loše posetiti i ove stranice http://www.politika.co.yu/feljton/pokret11.htm

 Smile
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 768
mob
Siemens c60
cetnik je naziv za vojnika koji je ostao bez vojske.
Pozto sada pripada ceti, znaci da je cetnik.

Tacno je da se cetnici pojavljuju jos u I svetskom rati iz istog razloga
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 11
Немојте мешати четнике са Дражиним покретом.Кад се каже четник,првенствено се мисли на систем ратовања.Герилски систем,примењив на мале формације.Дражин покрет је у ствари Југословенска Војска у Отаџбини,која је у почетку примењивала искључиво тај систем,па је због тога звана четничка војска,а у ствари је регуларна војска у герилским условима.Прави пример је Ђуићева "Динарска Дивизија",формирана већином од устаника,мада је касније била у склопу Равногорског Покрета,што је и логично,јер су сви војно способни уједно били војни обвезници.Почетак четничке историје је у Старој Србији-Маћедонији.Први четнички војвода који је познат широј јавности је Јован Станковић-Бабунски,по планини Бабуни,где му је био горски штаб.Формирани и организовани од стране Драгутина Димитријевића-Аписа(Црна Рука)за операције у Маћедонији,а касније кориштени у 1.с.р. као диверзантске јединице за убацивање у непријатељску позадину.Одиграли су кључну улогу у Церској битци.Браде су носили у знак жалости за окупираном Отаџбином.Све што вас занима можете наћи на сајту листа Погледи.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
baaaaaaaaaaaa!!
nista ne vidim!! Smile  Smile
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Ako ne vidis, to znaci da ti encoding u browseru nije ok podesen, podesi na unicode [utf8] i videces. Medju View opcijama se nalazi cini mi se.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1197
Kao prvo u pravu je komita! Cetnicki pocetci su daleko od Cice! Cetnici nastaju u Srbiji pocetko XX vijeka! Borili su se za slobodu Srbije, a poslije oslobodjenja upadali su i u Bosnu! Ali o tome ima sto i jedna verzija!

Inace sto se brada tice to sam siguran! U drugom svjetskom ratu Cetnici su bili regularna vojska! A brade su pustali po obicaju srbijanskom da se pusta brada za umrlima! Posto je umrla sloboda pusali su brade i kosu dok se ne vrati! To jebio znak zalosti za slobodom!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Četnik je reč turskoga porekla. Četnici su prvo bili muslimani BiH i Srbije, kada bi upadali na austrijsku teritoriju radi pljačke ili kada bi ih austrijanci razbili u prodorima ka Sarajevu i Makedoniji.

Vođa četnika je četobaša. Delije su četnici na konjima.

Četnik u 2. sv. ratu dobija drugo značenje. Ne može se postaviti znak jednakosti između četnika i pripadnika JVO u tom ratu.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Iskreno, nisam znao za ovo sto je sad Aurelije naveo, moze li se nesto vise o tome reci?
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol
Poruke 191
Ja nisam stručnjak za jezik da bih sa sigurnošću tvrdio da je četovanje turska reč, ali sam 90% siguran. Trebalo bi pogledati u rečnik. Ali obzirom da se u našim epskim pesmama u kojima su Bošnjaci glavni likovi i koje su bošnjački guslari otpevali pominje ta reč, posumljao sam. Evo isečka iz čuvenog epa o Smailagić Mehu koji je duži od Ilijade, a otpevao ga je Avdo Međedović iz Bijelog Polja u Crnoj Gori:

No poslusaj, Cifric Hasan-aga,
Cim se fale u mejhani Turci.
Neki kaze, cetu podizao,
Neki kaze, u cetu hodijo,
Neki kaze, vojsku podizao,
Neki kaze, u vojsku hodio,
Neki kaze, hudut rasirijo,
Neki kaze, mejdan zadobio,
Neki kaze, roba zarobijo,
A ja, adzo, Cifric Hasan-aga,
Sve u zdravlje Hasan-age babe,
I amidze Cifric Hasan-age,
Ja ne znado' sto je cetovanje,
Pa ne znado' sto je vojevanje,
Pa za mejdan ni pomena nema,
Hudut sirit-ja ga ne poznajem,
Niti znadem kuda je granica,
Ni kuda je mejdaniste staro,
A kamoli sisti pro hudata,
Robit roblje, te ozenit druga.
Da sam musko, tu junastva nema;
Nece se rec' da sam muska strana.
Vise nista ja pofalit nemam,
Bez da svucem musku djeisiju,
Da obucem ka na se djevojke,
Brade nemam, a nemam ni brka,
Percin mi je ka i zenska kosa,
Vezak vesti, a preslicu presti.
Nek' svak rece dam zenska glava!

Osim toga što bi se za vođu čete govorilo da je četobaša, ako je četa slovenska reč.

Dalje na ruskom se četa kaže rota.

Četvrto, mnoge reči koje počinju na č su turske: čaša, česma, čarapa, čaršav, čivija, čamac, čutura...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4 ... 6
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 25. Apr 2024, 16:14:41
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.126 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.