Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sta je bitno pogledati kod kupovine polovnjaka  (Pročitano 16556 puta)
24. Feb 2008, 03:48:41
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Apple iPhone 6s
Karoserija:

- nejednaki zazori između školjke automobila i vrata (kao i haube) govore o ozbiljnim deformacijama karoserije usled udara. Dobro obratite pažnju na njih – svi trebaju biti isti.

- često su tragovi velikih oštećanja vidljivi kada se automobil podigne dizalicom u servisu – ukoliko je bilo ispravljanja karoserije ovde je to teže sakriti.

- ako spazite varove na karoseriji ovo je znak da su delovi karoserije naknadno spajani jer se u proizvodnji limovi spajaju tačkastim zavarivanjem, pa se varovi ne vide.

- dobro je potražiti oznake proizvođača na farovima, žmigavcima i staklima – originalno ugrađeni delovi imaju znak proizvođača automobila na sebi.

- otvorite gepek i podignete tapacirung. Pored rezervnog točka, ovde se obično mogu videti i deformiteti nastali usled udarca od nazad, jer je u tom bunkeru teško bilo šta peglati a da ne ostanu vidljivi tragovi.

- nema šanse da auto star 5-6 godina nema ni jednu ogrebotinu ili oštećenje od kamenčića. Ako je takav, znači da je komplet prefarban a to najčešće znači da je bilo većih oštećenja ili je čak sastavljen od 2 automobila.

- nikad ne kupujte prljav auto, niti to radite po mraku. Izgovor da vlasnik nije stigao da ga opere jer nije mislio da ga prodaje kada ste vi slučajno naišli je najčešće varka da se ne primeti loše odrađen limarsko-farbarski posao.

Kabina:

- istrošenost obloga papučica uvek govori o intezivnoj upotrebi. Isto tako i potpuno nove obloge po pravilu ukazuju da je prodavac to hteo da sakrije.
- istrošenost tapacirunga sedišta, a posebo vrata, govore o intezivnoj upotrebi automobila.

- vozila državnih službi često se voze u 2 ili čak 3 smene, pa godište nije najbitniji pokazatelj. Ipak, ukoliko je kilometraža “nabijena” na autoputu, motor je verovatno u mnogo boljem stanju nego ako je vozilo prešlo manje, ali u gradu, na kratkim relacijama.

- povećan zazor na šarkama vozačevih vrata nedvosmisleno govori o intezivnoj upotrebi i nepovoljnim kratkim relacijama. Usled trenja “štift se pojede” i vrata malo “padnu” prema zadnjem delu vozila.

- obloga volana može biti izlizana ili zategnuta na vrhu, pre svega zbog vožnje po gradu.

Motor:

- savremeni dizel motori sa direktnim ubrizgavanjem (oznaka HDi, TDI, CRDi, CDI, JTD...) troše manje i agilni su poput benzinaca, međutim, zahtevaju gorivo visokog kvaliteta! Ovakvi motori imaju mnogo više problema sa našim gorivom nego motori klasične koncepcije – naš Euro dizel nije ravan evropskom. Dovoljan dokaz takvoj tvrdnji jeste nepriznavanje velikog broja kvarova u garantnom roku od strane proizvođača upravo iz ovog razloga.

- motori sa turbinama po pravilu imaju bolje pogonske karakteristike, ali je turbina deo koji se takođe upotrebom troši i nakon određenog vremena traži reparaciju. Turboprehranjivani motori su jače termički i mehanički opterećeni i imaju više delova, pa su generalno zahtevniji za održavanje.

Test stanja turbine: skinite crevo usisnog voda na mestu turbine. U slučaju da u crevu ima ulja ili čađi (kod motora sa recirkulacijom), remont turbine je blizu.

- boja izduvnih gasova, odnosno, izlazne cevi izduvnog lonca (auspuha), može pružiti informaciju o stanju motora. Ukoliko je dim sive boje, sagorevanje je loše, odnosno nepotpuno, pa dolazi do isparavanja nesagorelog goriva u izduvnoj cevi (sličan mehanizam se koristi u tenkovima za pravljenje dimne zavese). Ukoliko je dim crne boje, postoje problemi sa povećanom potrošnjom ulja. Motor sa dobrim sagorevanjem ne bi trebao da ima vidljiv dim na izduvu, no pri tom treba isključiti vremenske prilike niskih temperatura kada se vidi vodena para.

- u slučaju da je silikon na spojevima motora (kartera ili glave sa blokom) crvene boje, ili ne daj bože providan, motor je otvaran, a za to je postojao jak razlog – fabrički silikon je bele boje.

- jedan od najskupljih delova koji vam može upropastiti završenu kupovinu je pumpa za gorivo. Da bi ste je isprobali, pritisnite gas skoro do kraja, pa ako nema ravnomernog razvoja zvuka, nego motor ubrzava obrtaje u trzajima, pumpa nije ispravna.

- pregled motora treba obavezno da uključi merenje stepena sabijanja (kompresije) i vizuelni pregled svećica. Čak i relativno nove svećice lako odaju da li se motor pregrevao, da li prekomerno troši ulje i kakvo je sagorevanje. Posredno mogu ukazati i na probleme sa ubrizgavanjem goriva, odnosno, karburacijom. Potrošen motor zahtijeva skup opravak. Bilo kakvo kucanje ili škripanje iz prostora za motor treba definisati - od škripavog remena, što je banalno, do potrošene servo pumpe ili poderanog ležaja na kolenastom vratilu što već nisu bezazlene stvari.

- obavezan je i pregled čepa za ulje, beličasta emulzija znači prodor vode u motorno ulje. Kompenzaciona posuda za hladjenje i tečnost za hladjenje ne smeju imati tragova ulja koji ukazuju na prodor ulja u sistem za hladjenje.

Transmisija:

- menjač i kvačilo su osjetljivi sklopovi. Za klasično kvačilo je poznat jednostavan test - ubaciti u direktnu brzinu i lagano pustiti kvačilo. Ako se motor ne ugasi, kvačilo je potrošeno i traži zamenu. Svako krčanje iz menjača, lagani udarci prilikom ubrazanja ili usporenja govore o istrošenosti zupčastih snopova i/ili sinhronih prstenova.

Oslanjanje:

- istrošenost amortizera bitno utiče na “držanje” puta. Ukoliko su amortizeri loši, potrebno ih je zameniti, a to košta. Stoga, proverite amortizere pre kupovine i to tako što ćete svojom težinom potisnuti karoseriju prema jednom točku i pustiti. Karoserija bi trebala da se vrati u početni položaj i da se odmah zaustavi.

- ukoliko je automobil prešao ispod 80.000 km amortizeri bi trebali biti originalni, iz prve ugradnje.

- takodje, ležaje proverite tako što ćete uhvatiti gumu kao volan u položaju "15 do 3" ili "10 do 2" (kako vam više odgovara) i cimajte točak. Ako ima "lufta", otišli su ležajevi točka.

Pneumatici:

- ukoliko su pneumatici istrošeni više sa jedne strane, trap nije dobro centriran ili u njemu postoje zazori.

- potrošenost pneumatika je dobar indikator verodostojnosti pokazivanja brojača kilometara. Njihova kupovina je i veliki izdatak, a kupovina dobrih je još veći. Pneumatici su ključni elemenat za sigurnost vožnje i pogrešno mesto za štednju. Proverite DOT broj (trocifreni broj gdje su prve dve cifre sedmica u godini, a zadnja predstavlja godište). Odnos potrošenosti pneumatika i godište vam daje dobru ideju koliko je vozilo prelazilo godišnje. Pneumatici gube na kvalitetu starenjem, te pneumatik star 7-8 godina nije bezbedan bez obzira na broj predjenih kilometara ili stanje profila - planirajte kupovinu novih.

Ponašanje u vožnji:

- probna vožnja je kod polovnih vozila daleko važnija nego kod novih. Pored ponašanja motora, u njoj se mogu osetiti rad menjača, spojnice (kvačila), kočnica, upravljača, ležajeva... Stoga, obratite pažnju na reakcije vozila i načuljite uši.

- evo malog testa za elemente oslanjanja: na ravnom delu dobrog puta ubrzajte vozilo do nekih 50 km/h, pritisnite papučicu kvačila, pustite volan i polako kočite do zaustavljanja. Ukoliko auto ne povuče na stranu, već se zaustavi u pravcu, trap je u dobrom stanju. U suprotnom, postoje zazori ili treba da se uradi optika (centriranje) trapa.

- obratite pažnju i na paljenje signalnih lampica. Lampica vazdušnih jastuka treba da se upali pri davanju kontakta i potom da se ugasi posle nekoliko trenutaka. Ali, obratite pažnju da se lampice za AIR BAG, ABS i ostale ne gase istovremeno! Ukoliko je to slučaj, sva je prilika da je neko intervenisao ispod instrument table i spojio ih na isti vod. Svaka lampica ima svoj trenutak koji je definisan završavanjem testa koji sprovodi računar. Servisi sa dijagnostičkim jedinicama u prilici su da vam daju informaciju o jastucima koji su aktivni u njegovoj memoriji, kao i stanju ostalih sistema.

- ukoliko je vetrobran u lošem stanju vidljivost je smanjena, pogotovo noću. Proverava se tako što se kroz staklo pogleda u neki izvor svetlosti i ako se pojavi venac oko izvora, znači da će vetrobran praviti dosta problema noću kada vam u susret dolaze druga vozila. To je dobar pokazatelj i o kilometraži automobila.

Ostali saveti:

- preporuka je da uvek prvo pustite vlasnika da vas provoza da vidite kako vozi, kako se ponaša, detaljno ga ispitajte o održavanju auta. Obratite pažnju šta je njemu kao vlasniku bilo bitno, a šta nije. Onima kojima je bitnije da imaju 500 W ozvučenja u kabini nego da promene ulje u menjaču posle dve-tri godine svakako nisu za preporuku. Oni koji su loše održavali auto ili se iživljavali na njemu uvek mogu da se "uhvate" u laži.

- sve češće su priče od prodavaca kako je auto prethodno kupljen od "dede koji ga je vozio samo u aprilu kada ne pada kiša", ili "moja tetka mi ga je prodala kada je umro teča, a auto je stajao dve godine". Nemojte nasedati na takve priče.

- oni koji neće da idu kod majstora na proveru su za izbegavanje, ali i oni koji mnogo pričaju i prave se ekstra uslužni takodje mogu biti sumnjivi. Ako postanete previše ljubopitljivi umeju da počnu da vas ismevaju ("Brate, nije ovo nov auto, nemoj to da me pitaš...Šta mi izigravas Stevu Žigona...") ne bi li prestali da ih pitate - oni su takodje za izbegavanje.

- prilikom kupovine automobila koji imaju kodirani ključ i "imobilajser", obavezno tražite od vlasnika i rezervni ključ (obično je crvene boje) koji sadrži kod. To će vam pomoći da kasnije po potrebi izradite rezervni ključ i kodirate ga. Ukoliko se ključ ne kodira, sa njime je moguće otključati vrata ali ne i startovati motor, što baš i nije od velike koristi.

- leti je lako proveriti funksionisanje klimatizacionog sistema, ali kada su temerature niže od 15 C, teško je reći odakle potiče hladan vazduh u kabini. Postoje dva testa za proveru rada klime. Ako je dovoljno vlažan vazduh toga dana, pustite da vam se tokom vožnje zamagle stakla, a zatim uključite klimu na najhladniji stepen. Ako klima pravilno funkcioniše, trebalo bi da odmagli stakla, zato što je vazduh klime suv. Ukoliko vremenski uslovi za ovakav test nisu odgovarajući, uvek ostaje drugi način, kojim doduše ne možete proveriti stanje rashladnog gasa u sistemu (čija dopuna nije toliko skupa), ali možete proveriti funkcionisanje kompresora. Upalite auto, i pustite malo da radi, obratite pažnju na zvuk motora (tj. na ler gas) i na broj obrtaja. Kada uključite klimu, posle nekoliko trenutaka bi trebalo da se promeni broj obrtaja (zbog konzumacije energije od strane pokrenutog kompresora klime). Takođe, ispod otvorene haube trebalo bi da se čuje zvuk "da cakne". Tada ste sigurni da bar kompresor radi, što je i najskuplji deo sistema klimatizacije.

- u najvećem broju slučajeva, kada automobil ima kuku znači da je vukao prikolicu, a to opet znači da je motor bio dodatno opterećen. Taj podatak je naročito bitan za motore manje snage i turbodizele zbog dodatnog opterećenja koje trpi turbina.
« Poslednja izmena: 24. Feb 2008, 03:49:33 od SerbianFighter »
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 2600
Zastava Pandemonium
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Samsung Galaxy S+
Svaka cast za tekst.  Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


I Express My Uniqueness

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 11691
Zastava Lost Heaven
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
Nokia N70
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share




Euphoric Vibes Episodes
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1780
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.50
mob
Nokia 1650
 Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Burn the tire, not your soul...

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 4377
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.11;
mob
Nokia N73 Music
 Smile Smile Smile
jel zna neko nesto o onoj proveri u Auto moto savezu?
kao testiraju debljinu farbe, zazore, i jos milion gluposti
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Rajd of Kurta tu rajd on Murta

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 851
Zastava Jagodina/Beograd
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.25
mob
SonyEricsson k700i
Ta provera u auto moto savezu je prava stvar...doduse, samo sam citao o tome,valjda se i u praksi primenjuje...Imaju instrumente za razne stvari:

Otkrivanje peglanih mesta pomocu instrumenta koji registruje unutrasnju strukturu i u stanju je da otkrije mesta na kojima je lim bio zguzvan pa ispeglan, posto se pri krivljenju lima njegova struktura menja...

Koriscenjem posebnog ultrazvucnog uredjaja precizno se utvrdjuje debljina laka ili gita, pa se lako utvrdi da li je neki deo na autu bio udaran i prepravljan, jer debljina laka nije svuda ista...

Ni skrivena mesta ne ostaju nepregledna jer mikrokamera postavljena na savitljivu sipku omogucava da se zaviri na nepristupacna mesta, uglovi blatobrana itd...

Vintest- Ovaj uredjaj je namenjen specijalno za proveru broja sasije, odnosno VIN oznake...Radi na principu magnetne rezonance i meri unutrasnje deformacije u metalu, tako da je u stanju da u limu otkrije zaostale deformacije nastale pri utiskivanju broja sasije, cak iako je sam broj izbrusen i nevidljiv. Uredjaj ima sondu koja se naslanja na same oznake, a rezultati merenja se obradjuju na kompjuteru i prikazuju na dijagramu koji prikazuje podatke za svaki simbol koji cini broj sasije. Ako se izmerene vrednosti od simbola do simbola bitno razlikuju, to znaci da je na nekom mestu dva puta utiskivan simbol, ili da su neujednaceno utisnuti, sto ukazuje na falsifikat, Jer se u fabrici svi brojevi utiskuju masinski jednakom silom...

Za ispitivanje saobracajne dozvole koristi se skener sa ultraljubicastom lampom i drugim dodacima. Saobracajne dozvole, kao i novcanice, imaju razlicite skrivene detalje kojima se utvrdjuje njihova autenticnost. Tu spadaju razlicite vrste zigova. Dozvole pojedinih proizvodjaca su prava remek dela. Naravno treba znati kako izgleda original, i biti upucen u neke fore da bi provera bila moguca...

Tu naravno spada i provera onih, lakse uocljivih stvari...Ko se razume, zna sta svaki simbol u broju sasije predstavlja. Na pojedinim delovima, na pr staklima, cesto pise godina proizvodnje...Moguce je takodje otkriti vracanje kilometraze. Ako na vozilu pise da je preslo 100.000 km, a u bazi podataka stoji da je na poslednji servis islo sa 130.000km, jasno je da je rec o prevari...

Cene pregleda autenticnosti brojeva sasije i motora i saobracajne dozvole se krecu od 3000 do 6000 dinara, zavisno od kubikaze i godine proizvodnje. Od 1500 do 2000ccm, auto mladji od 2001.god, kosta 4500 dinara, itd...

Cena provere da li je vozilo bilo havarisano je od 2000 dinara, za auto do 1300ccm stariji od 2000.godista pa do 4000 dinara za auto preko 1300ccm mladji od 2001.godista...
Detaljna procena vrednosti vozila kosta 4500din...
Cena elektronske dijagnostike 1500 dinara...
Testiranje je moguce izvrsiti u Beogradu, Nisu, Cacku, Subotici i Somboru.

Izvor ovih podataka je Sat Plus, malo prepricano mojim recima  Smile  Nisam imao nameru da reklamiram Auto moto savez, vec da o ovome procitaju oni koji do sad nisu...
Srecno sa kupovinom polovnjaka...  Smile
« Poslednja izmena: 25. Feb 2008, 10:22:54 od djiuliju »
IP sačuvana
social share

Sopen bi mi svirao, Mocart bi mi pevao, ako niste znali al sam bio mali. Glava mi je velika mozak mi je mali, nadimak mi dali i Palma me zvali. Jasno kao dan, ja sam tutuban...
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 68
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Nokia 
 "...ukoliko je vetrobran u lošem stanju vidljivost je smanjena, pogotovo noću. Proverava se tako što se kroz staklo pogleda u neki izvor svetlosti i ako se pojavi venac oko izvora, znači da će vetrobran praviti dosta problema noću kada vam u susret dolaze druga vozila. To je dobar pokazatelj i o kilometraži automobila...:


Na ovo moram da dodam da je ideja dobra samo nije uvek merodavna. U slucaju da je auto bio lupan moglo je doci do loma sofersajbne, pogotovu ako ima airbag koji se oslanja na staklo u slucaju aktiviranja. Tada je promenjeno staklo i moze biti da je stavljeno novo. Mnogi neposteni preprodavci automobila traze da stave polovno staklo (pod izgovorom da je original) pokusavaju da prikriju stanje. U dosta slucajeva to polovno staklo nije original nego je skinuto sa automobila koji je vec promenio staklo  Smile Moguca su ostecenja od kamenja, brisaca a i ona koja su nastala nestrucnim skidanjem vetrobrana (iskrzane ivice i ostecene lajsne).

Nije lose pogledati i poslusati savet koji je gore citiran samo ne uzimati zdravo za gotovo ako je vetrobran izgreban.... sve je moguce...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Flock 2.6.2
Kakve probleme može da stvori vraćena kilometraža?


Nenamerno propuštanje velikog servisa ili pucanja zupčastog remena mogu dosta da koštaju vlasnika vozila • Loše oslanjanje i sistem za upravljanje znak da je automobil prešao više nego što mislimo





Nepoznavanje realne kilometraže kupljenog polovnog automobila može da stvori komplikacije zbog kojih nećete uživati u vožnji. Nabrojaćemo neke stvari koje je potrebno proveriti kada sumnjate da je na automobilu vraćena kilometraža.

Havarija motora zbog zupčastog remena

Prva i veoma ozbiljna opasnost vreba u motoru. Naime, ako kupite polovni automobil kojem je vraćana kilometraža, može da se desi da nenamerno propustite veliki servis tokom koga se menja zupčasti remen.

Lančani pogon bregastog vratila je dobar i pouzdan, ali skup i komplikovan pri izradi i proizvodi veliku buku pri radu. Zato se kod mnogih motora koji imaju bregasto vratilo u glavi za njen pogon koristi zupčasti remen. On ima svoju prednosti u odnosu na lanac, stvara manje otpore i manje mehaničke gubitke od lanca, a zbog svoje elastičnosti je znatno tiši od njega, gotovo je bešuman. Krupna mana zupčastog remena je dugo vremena bila njegov ograničen vek trajanja, iako je danas zupčasti remen postao mnogo trajniji nego nekada.

Veliki problem leži u tome što je zupčasti remen nepredvidiv. Ako se ne promeni na vreme može da pukne bez ikakve prethodne najave. Do toga često dolazi prilikom startovanja motora. Pucanjem zupčastog remena ili zubaca zupčastog remena dolazi do desinhronizacije kolenastog i bregastog vratila i do zaustavljanja bregastog vratila koje otvara i zatvara ventile. To može dovesti do otvaranja ventila u pogrešnom trenutku. Uz puno sreće, motor će se samo zaustaviti. Međutim glasan, metalni zvuk nije dobar znak. To znači da je došlo do sudara klipova i ventila.

Zato bi preventivna zamena zupčastog remena bila najbolje rešenje u slučaju da sumnjate u radni staž koji je vaš polovnjak imao pre vas.

Neispravnosti sistema oslanjanja i upravljanja

Ako je automobil prešao mnogo veći broj kilometara nego što vam je to poznato, sva je prilika da je održavanje sistema oslanjanja zanemareno, što umnogome može da kompromituje potrebnu stabilnost vozil. Neispravnosti možete da prepoznate po neobičnim zvucima, šumovima, škripi, lupanju, izmenjenim voznim karakteristikama. Nije neobično da posle velikog broja pređenih kilometara dođe do istrošenosti gumenih čaura, habanja zglobova, povećanog zazora u ležajevima točkova, popuštanje veze elemenata oslanjanja, promene elastičnih karakteristika. Moguće neispravnosti su brojne, a trošak reparature po pravilu velik.

Velika opasnost preti i od kvarova na sistemu za upravljanje, koji se mogu prepoznati po povećanom praznom hodu upravljača, njegovom otežanom hodu, raznim šumovima, vibriranju prednjih točkova, skretanju automobila sa pravca pri pravolinijskom kretanju itd.

Zbog svega navedenog, kupovina polovnog automobila bi morala da uključi i servisni pregled. Tek nakon toga se može zaključiti da li se vozilo može dalje koristiti, da li je potrebna opravka ili se popravka više uopšte ne isplati.




IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Flock 2.6.2
Kako otkriti da li je kilometraža na automobilu vraćena?


Za sada još uvek nije razvijena pouzdana metoda pomoću koje se može razotkriti „korekcija“ kilometraže na automobilu. Ni ekspertima nije lako da prepoznaju i otkriju manipulacije. Pa ipak oni koji su zainteresovani za kupovinu polovnog automobila trebalo bi da obrate pažnju na sledeće:

Da li se stanje vozila i njegovih sklopova poklapa sa očitanom kilometražom?

Na okolnost da prikazana kilometraža odstupa od stvarne upozorava „hardver“ automobila.

Najvažnije je utvrditi da li se podudaraju kilometraža i opšte stanje u kojem se vozilo nalazi, odnosno da li upadljivo odstupaju jedno od drugog. Indicije koje mogu da ukažu na mnogo veću stvarnu kilometražu su brojne, pa bi i za prodavca bilo veoma skupo da ih u potpunosti ukloni.

Kada pravite takvu procenu, da bi bili objektivni, raspitajte se kod prethodnog vlasnika i o uslovima korišćenja vozila. Automobil može biti u lošem stanju i ako je zaista prešao relativno malu kilometražu, ako su uslovi korišćenja vozila bili otežani. Veća amortizacija se ne odnosi samo na vozila koja su radni vek provela u javnim službama kao što je taksi, rent-a-kar, auto škola, već u to ulaze i automobili koji su prevashodno korišćeni u uslovima gradske vožnje. Takav auto se često zaustavlja, potom ubrzava, motor ne radi pod optimalnom temperaturom, opterećenje motora i menjača je neravnomerno, pa se delovi, uključujući i gumene obloge nožnih komandi, mnogo brže troše, a vozilo ima kraći vek trajanja.

Što se karoserije automobila tiče, presudan je ukupan utisak koji vozilo ostavlja. Po stanju u kojem se nalazi autolak lako može se prepoznati, da li je automobil morao da pretrpi 100 ili 1.000 pranja u mašinskoj auto-perionici. Brojni tragovi udaraca od kamenčića, brazgotine i ogrebotine na felnama ili izgebana stakla – sve su to nedvosmisleni tragovi visoke kilometraže.

Kako pneumatici mogu da ukažu na umanjenu kilometražu?

Na prvi pogled se čini da pohabani profil pneumatika ne može da kaže ništa o realnosti očitane kilometraže. Međutim, ako je pneumatik nov, a njegov profil već jako pohaban, to ukazuje na automobil koji je za kratko vreme jako puno prešao. Starost može da se utvrdi na boku pneumatika, pomoću tzv. DOT (američko ministarstvo saobraćaja – Department of Transportation), brojčane oznake. Prve dve cifre pokazuju nedelju, a sledeće dve godinu proizvodnje. Tako na primer broj 3011 označava pneumatik proizveden 30. nedelje 2011. godine.

Kabina takođe može da oda vraćene kilometre

I iz stanja u kojem se nalazi kabina automobila se može izvući zaključak o tome da li prikazana kilometraža odgovara stvarnoj. Izlizan volan i otrcan menjač, propala sedišta, istrošene unutrašnje obloge i tapacirani delovi su jednostavno nepomirljivi sa niskom kilometražom – to nikako ne može biti posledica uobičajene upotrebe vozila. Isplati se zaviriti i ispod volana, u vozačev prostor za noge, pa pogledati stanje u kojem se nalaze nožne komande. Ako su gumene obloge papučice gasa, kočnice i kvačila jako istrošene, moglo bi se zaključiti ili da su prečesto pritiskane u odnosu na ono što kaže podatak o kilometraži ili da taj podatak nije istinit. Na primer, ako kupujete automobil sa pređenih 20.000 kilometara, dozvoljeni su tragovi upotrebe, kao što su na primer blago pohabane gumene obloge pedala, ali ne i nešto više od toga.

„Sve piše u papirima“

Jedan od izuzetno važnih saveta, koji možemo da vam damo jeste da veliku pažnju posvetite papirima. Prateća dokumentacija vozila mora biti kompletna. Tu spadaju servisna knjižica, ali i računi izdati u servisima nakon izvršenih popravki sa pribeleženim stanjem kilometara.

Proverite i potvrdu o tehničkoj ispravnosti vozila (za tehnički ispravno vozilo), odnosno izveštaj o utvrđenom stanju vozila (za tehnički neispravno vozilo) sa tehničkih pregleda.

U motorskom prostoru proverite nalepnice kojima se dokumentuje zamena motornog ulja. Ako tamo, na primer, stoji da je sledeći termin za zamenu filtera za ulje, motornog ulja, filtera za vazduh i ostale provere obuhvaćene servisom na 180.000 kilometara, a na instrument tabli piše da je automobil prešao tek 110.000 kilometara, onda nešto tu definitivno nije u redu, jer je uobičajeno da se zamena motornog ulja radi najkasnije na svakih 30.000 kilometara.

Treba postati nepoverljiv i sumnjičav, ako se iz papira može zaključiti da je automobil u prvo vreme prelazio mnogo kilometara, a da je zatim dugo mirovao. Ko je za dve godine prešao

60.000 kilometara, teško da je u sledeće dve godine prešao samo 5.000 kilometara. Ni to nije nemoguće, ali takvu okolnost treba razjasniti.

Zašto je važna servisna knjižica?

Postojanje uredno vođene servisne knjižice je jedan od najvažnijih kriterijuma prilikom kupovine polovnog automobila. U njoj je opisan program redovnog održavanja vozila i ona sadrži pečate prodavca i servisa kao potvrdu obavljenog servisa. Redovno propisano servisiranje overeno u servisnoj knjižici jeste preduslov za ostvarenje garantnih prava, ali i dokaz da je prethodni vlasnik domaćinski vodio brigu o održavanju.

Međutim, podaci u servisnoj knjižici važni su za kupca polovnog automobila iz još jednog razloga. Naime, posle obavljenog servisa ovlašćeni serviser upisuje datum kada je izvršen pregled, ali i kilometražu i overava ih potpisom i pečatom servisa. Tako pregledom servisne knjižice možete proveriti istoriju sprovedenih servisnih radova. Zato je veoma važno da se uverite da li je servisna knjižica pravilno popunjena. To će vam poslužiti ne samo kao dokaz o neprekidnom servisiranju, već vam podatak o terminu prethodnog i dospevanju termina sledećeg servisa može razotkriti i da li postoji odstupanje između stvarne i očitane kilometraže.

Naravno da to znaju i oni koji manipulišu kilometražom pa tako ako je ona „naštelovana“ neposredno pre poslednje posete servisu, može čak da se desi da frizirani podatak postane zvanični, da uđe u fabričku dokumentaciju i u servisnu knjižicu. Takođe ne preza se ni od falsifikovanja servisne knjižice i krivotvorenja pečata.

Zato prilikom pregleda servisne knjižice treba biti oprezan. Važno je što detaljnije je pregledati, proveriti i ispitati u potrazi za sumnjivim tragovima, jer se i falsifikatorima potkradu greške. Na primer, sumnjivo je ako je prilikom svih upisa korišćena ista hemijska olovka ili ako se uz sve servisne radove upisane u servisnoj knjižici pojavljuju isti potpisi ili različiti potpisi uz isti rukopis. Ako sumnjate u prevaru, nemojte se libiti ni da telefonom pozovete majstora za koga u servisnoj knjižici stoji da je izvršio radove.

Ako automobil uopšte nema pripadajuću servisnu knjižicu, to automatski budi sumnju u poreklo i istoriju vozila i to sa razlogom. To je, nažalost, karakteristično za prilike u našoj zemlji. Kada kupac kupi nov automobil, dokle god je vozilo u garantnom roku i dok se popravke vrše u mreži ovlašćenih servisa svi servisni radovi se izvode po dinamici datoj u servisnom planu, pa se i pregledi obavezno overavaju u servisnoj knjižici. Čim automobil izađe iz garantnog roka, a nekada i pre, vlasnici zbog visokih cena beže iz zvaničnih servisa i servisiranje prepuštaju privatnim radionicama. Tada prestaje i uredno vođenje evidencije o izvršenim radovima održavanja i o kilometraži pri kojoj su ti radovi izvršeni.

Proverite da li se slažu datum proizvodnje brojača kilometara i samog automobila

U servisu vam mogu proveriti i datum proizvodnje brojača kilometara i upravljačkih uređaja. Prilikom manipulacije sa kilometražom može da se dogodi oštećenje ovih uređaja, pa da nakon toga bude neophodna njihova zamena. Jasno je da kilometar-sat ili upravljački uređaj proizveden 2009. ne odgovara automobilu iz 2006, sem ako prodavac ne može da dokaže da ga je on ili prethodni vlasnik zamenio posle defekta.

Kako ući u trag istoriji vozila?

Da bi se došlo do prave kilometraže najbolje bi bilo proveriti istoriju vozila. Kod nas je potraga za prethodnim vlasnicima dosta otežana, jer je u saobraćajnoj dozvoli upisan samo aktuelni vlasnik.

Ako je polovan automobil dovezen iz Nemačke ili ga tamo kupujete, u drugom delu saobraćajne dozvole vozila možete pronaći podatke o prethodnom vlasniku. Štaviše, ranije su u ovaj deo saobraćajne dozvole hronološki upisivani podaci o svim prethodnim vlasnicima.

Ovo i danas imaju vozila koje su prvi put registrovana pre 1. oktobra 2005. ili su pre tog datuma poslednji put promenila vlasnika. Kad stupite u kontakt sa vlasnikom, zamolite ga da vam kaže kolika je kilometraža bila na automobilu kada je prodat.

Primer kako pretraga istorije vozila može biti i brza i laka pruža firma CARFAX, koja u SAD već 20 godina sakuplja podatke o registraciji, nezgodama, opravkama i kilometraži svih polovnih automobila. Potencijalni kupci mogu da daunlouduju izveštaj o istoriji vozila, nakon što na internet sajtu ove kompanije ukucaju VIN (vehicle identification number) broj vozila, poznat i kao broj šasije.

Slična baza podataka postoji i u Holandiji, a do podataka dolazi tako što svi veći dileri, serviseri i preprodavci beleže i prosleđuju kilometre zatečene prilikom servisa. Kada bi čitava Evropa bila pokrivena centralnom bazom podataka polovnih vozila u koju bi se ulivale informacije iz prodajne mreže proizvođača, servisa, prodavaca polovnih vozila i lizing kompanija, položaj kupca polovnog automobila bi svakako bio olakšan. Tako bi se otklonila velika nesigurnost koja i dalje vlada u ovoj oblasti, ali je to i dalje stvar budućnosti.







polovniautomobili
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


There is no finish line

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 72
Zastava Nykvarn,Stockholm
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
mob
Apple 7
Bravo za svaku rec, puno korisnih informacija sam saznao.

Imam i jedno pitanje, da li neko ima iskustva sa Audijevim S-line vozilima ? Vlasnik sam Audi S-line 2009. god. nikad pre ovog auta nisam vozio S-line, pa me zanima da li je normalno da mu je volan i prijanjanje na putu toliko osetljivo. Centrirao sam trap, otklonjena je greska u desnom tocku. Ali auto i dalje skrece u desno, mada ne znam kada bi ga testirao u kontra smeru, da vozim u levoj traci da vidim da li ce skretati onda u levo istim intezitetom. Ne znam sta moze da bude problem. Ali auto ima toliko nejasnoca, da sam se pokajao sto sam ga kupio. Uskoro cu uraditi servis i prodacu ga, jer sumnjam i na promenu kilometraze ali auto je rekao bih u dobrom stanju. Kupljen u Nemackoj, Audi 2.7 tdi- panorama, full S-line.

Svaka informacija je dobro dosla
Nadam se da nisam promasio temu.

Pozz
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.