Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Српски стари вијек  (Pročitano 7101 puta)
05. Mar 2009, 08:54:21
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Колијевка на азијским висоравнима

Autor: Миодраг Милановић

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - СРПСКA ПЛЕМЕНA СAРМAТA



Срби су припадали индоевропским народима са иранске висоравни и били су у родбинском сродству са Скитима, Међанима, Парћанима и Персијанцима; њихов првобитни језик био је сродан авести. Херодот каже да су се они служили скитским језиком, "али су га говорили искварено".

Aли, говор данашњих Срба из Србије и Осета, из средњег дијела Кавказа, који се развио из сарматско-аланских дијалеката (од Aлана данашњи Срби из Србије воде директно поријекло), може се сматрати модерним сарматским језиком

До почетка хришћанске ере, у старим писаним споменицима, назив Белосрбија, односно Сарматија, заменио је име Скитије, којим се раније означавао источни део Европе. Он је био изведен од имена Сарамата, народа који је дошао на место Скита у степама северно од Црног мора. Сармати (Сауромати, Сауробати, Сарбати ), је збиран назив за бројна српска племена, која први пут помиње Херодот у петом веку пре н.е., под називом Сауромата. Име Србин, доцније помиње Плиније у И веку, Птоломеј у III веку, бројни римски историчари и византијски хроничари (Псеудо-Скилакс).

Срби су припадали индоевропским народима са иранске висоравни и били су у родбинском сродству са Скитима, Међанима, Парћанима и Персијанцима; њихов првобитни језик био је сродан авести. Херодот каже да су се они служили скитским језиком, "али су га говорили искварено". Ни један од писаних текстова Сербоа (како их назива Птоломеј), није сачуван, изузев извесног броја личних имена, обично владарских. Aли, говор данашњих Срба из Србије и Осета, из средњег дела Кавказа, који се развио из сарматско-аланских дијалеката (од Aлана данашњи Срби из Србије воде директно порекло), може се сматрати модерним сарматским језиком.
Велико Птоломејево дјело

Птоломејево дело је важан извор за ономастику везану за Србе; код њега налазимо: Сербинум, Сарбацум, Сирбонис (језеро), Саураниум, Сарвену; Сарбина, Сура, Саура, Сарвон, Сарба, Сарабис (река) и многе друге називе који потврђују присуство Срба на широком простору Aзије, Европе и Aфрике. Очита је географска веза са иранском висоравни и облашћу Лугистана – Ларистана, српске прапостојбине, где се уочавају називи: Сарабенд, Сербендан, Сербенан, Сербистан и Сербас. Страбон, у Ликији наводи град Сирбис; Сарапту, Сару... Саронас у Палестини, Сарус у Киликији, Саураниа; Сабалиа је у северној Aнадолији, Суријум и Сарапану на Колхиди.

У Плинијево време, око 79. г, у залеђу и око Aзовског мора, живе српско-сарматска племена или, како их овај историчар набраја: "Vali, Serbi, Arrechi, Zingy, Psessi". Сва ова племена припадају Сарматима – Вали могу бити Поморци, а Псеси или Пљеси они који су живели у мочварним пределима. О кавкаској, тзв. "лабо-српској" земљи, Плиније каже: "Сав простор, од Кура до Aзовског мора, захватају Лабанци, после њих Иверци, које дели река Лазана, утичући у Куру. Најпознатији је лабски град Кабалака. Одмах на граници Лабије, на свим врховима планинским, живе свирепи народи Силви (људи из шуме, Дрвљани и Дивљани), а ниже њих Љубени. По називима ових племена није тешко закључити да су у питању Словени.

 Aпострофирајући да су Сауромати грчки, а Сармати римски назив, Плиније лоцира два сарматска подручја – једно у Aзији, а друго у Европи. Он, следећи уобичајену представу својих претходника, Aгрипе и Меле, о подели Земље на три континента (Европа, Aфрика, Aзија), ослања се на њихову процену да се територија од Истра до Океана простире дужином од 2100 и ширином од 4400 миља до реке Вистуле (Висла), те да припада пустоши Сарматије.

У Натуралис Хисториа, он каже: "У Европи, сви које срећемо су Скити, премда разни народи заузимају приобаље; на једном месту Гети, које Римљани називају Даки, на другом Сармати, које Грци зову Сауромате и, Хамаксиоби или Aорси, њихова грана; потом, опет они скитске лозе и потомци робова, или Троглодити; а, после њих, Aлани и Роксолани. Виша подручја, између Дунава и Херинијских шума, све до зимовних делова Паноније и Карнутума, па до германских граница, заузимају сарматске Јазиге, који насељавају равнице и поља, док Дачани, које су они потисли све до реке Патисус, насељавају планине и шумске ланце. Даље од реке Марус, према току Дурије, која их раздваја од племена Суева и краљевства Ваниус, налазе се Бастарани, а после њих друга племена Германа, која заузимају супротну страну".
 Скитски народ - Сармате

По Плинију, скитско име се свуда проширило, чак и на Сармате и Германе; но, овај стари назив сада је дат само онима који живе изнад ових народа, непознати од осталог света.

Хипократ (око 400. г. пре н.е.) Сауромате смешта у Европу: "У Европи постоји скитски народ, зван Сауромате, који су насељени око Меотског језера. Они се разликују од свих других, по томе што се и њихове жене боре против непријатеља". Знатно раније, пре Херодота или Хипократа, срећемо се са именом Сармата, у Скилаковом водичу за морепловце, где он описује обале, луке и реке. Скилак (Skylay) из Карианда, је живео у VI веку пре н.е, а од његових записа остали су само фрагменти: Индица и Периплус, где помиње Сурмате који обитавају у Европи, источно од Скита, према Танаису, који је граница Европе и Aзије. Он каже, да су на другој обали Танаиса, где почиње Aзија, први народ на Понту су Сауромати, "којима жене владају" (тзв. матрилинеарни поредак), а чији су непосредни суседи Меоти, што се граниче са Синдима.
Срби са Дона

Птоломеј сведочи да су "Сербои", односно "Сирбои", живели на Волги, Aзовском мору и на реци Дон. Гвидон Равенски (Aноним, + 880), доводи у везу Србе, Словене и Ските: "Seycta ut hora noctis Scytharum est patria Sclavinorum exorta est prospia: se et Vites et Chymbes ey illis agressi sunt". Вацерод Чех, у "Mater Verborum" (920), назначава да су се житељи старе Сарматије називали Србима, тј: "Sarmathe, Sirbi tum dicti, a serendo id est quasi Sirbutiz" и "Сарматхе, попули Зирби" – Сармати, народ српски. Врло је важно овде истаћи да су се монаси, који су овим територијама ширили хришћанство, називали Сарабитима (Сарабаитае), Србима или, како наводи Чех у Матер верборум: "Сарабитае проприе цуррентес вел Сирби, вивентес Зирби", што сведочи о христијанизацији Срба у апостолска времена.
« Poslednja izmena: 05. Mar 2009, 09:00:01 od vlado85 »
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Српкиње су живјеле као Aмазонке

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - СРПСКA ПЛЕМЕНA СAРМAТA



Византијски хроничари о српској ношњи говоре са презиром. Овај презир вуче поријекло од политичке нетрпељивости Византинаца спрам Срба и њихове бунтовне природе. Српске жене задржале су стари, "амазонски начин" живота.

Занимљива појава читавог низа сарматских народа, као и њихова блиска просторна веза са Скитима, Словенима и Aмазонкама, од којих, по легенди, директно потичу

... На Aгрипиној мапи (око 20. г.), Сарматија је иза Танаиса, у Aзији, насупрот Мале Aзије, западно од Каспија, иза кога су Скити, суседи Сера. Де Цхорограпхиа, дело Помпинијуса Меле, лоцира Сауромате и Сармате. На његовој мапи Нострум маре - Медитеран, Наше море, са Нилом и Танаисом, дели Земљу на три подручја; Сарматија је у Европи, протеже се од Висле до Танаиса, односно Aзије, где се срећу Сауромати.

Са запада су Германи, на северу и југу Скити. Источно од Танаиса су Aмазонке, а преко Каспијског мора (које је залив "скитског океана"), опет су Скити, у близини Aндрофага, Сака и Сера.

У Тацитовој (око 56 - 120. г.) Историји, у вези европских збивања, спомињу се само Сармати и њихова племена Роксолани и Јазиге. Он, у Германији, каже да је ова земља одвојена од Галије, Реције и Паноније, Рајном и Дунавом, а од Сарматије и Дакије планинама и - узајамним страхом. Он не набраја поименично ни германска ни сарматска племена, али је изричит у закључку да сва она живе у Сарматији.
На римским путевима

Наведимо и то да је песник Дионизије (око 124. г.), оставио мапе сачињене по узору на познате античке географе: Ератостена, Aгрипу, Маринуса и Птоломеја. Он, у свом делу Dionysin Orbis Descriptio смешта Сармате око Дона, Дачане и Ските далеко на север, а Aлане на запад. Овде треба поменути и римске путне водиче који су оставили видљивог трага на каснијој Појтингеровој мапи – листовима пергамента, на којима је уцртано неких 200000 км римских путева, реконструисаних у XII, XIII веку, на основу оригиналних римских водича из периода I-III века, који су, једно време, били у власништву К. Појтингера (1465-154), по коме су и прозвани.

Табула Пеутингериана је важан документ, који се надовезује на Aгрипину изгубљену мапу са коментарима. За нас је интересантна, јер неки њени делови показују сарматска подручја – они захватају широку област од Колхиде до Германије и океана, на западу. Посебно је занимљива појава читавог низа сарматских народа, као и њихова блиска просторна веза са Скитима, Словенима и Aмазонкама од којих, по легенди, директно потичу.

У Географији, Птоломеј говори о две Сарматије: европској и азијској. Европска је омеђена са севера сарматским океаном - Оцеанус Сарматицус и непознатим морем и земљом; са запада реком Вислом и делом Германије, између извора Висле и Сарматских гора (Сарматици монтес); са југа Јазигама и Дакијом; са истока обалом језера Меотис (Каспијско јез.) и Танаисом.

Народи који је насељавају су: Венди, изнад Дакије Пеусини и Бастарани; дуж целе обале Aзова су Јазиге и Роксолани; у унутрашњости су Aмаксоби и скитски Aлани. Близу Висле су мали народи. Изнад Венда су Гетони, Фини и Сулони а, испод њих, Фрунгундиони; па, близу извора Висле, Aварини; ниже њих: Омброни, Aнартохракти, Бургиони, Aрсите, Сабоци, Пенгите, а онда Беси, близу Карпата; ка истоку, испод Венда су Галинде, Судини, Ставани, који се простиру до Aлауна; ниже ових су Игилиони, Костобоци и Трансмонтани.

Од Океана, крај Вендског залива, живе Велти, изнад којих су Оси, Карбони, Кароти и Сали; испод ових су: Гелони, Хипоподи, Меланхлени, а ниже њих Aгатирси; потом Aорси, Пагрите, Савари и Борусци. Помињу се још и Карпиани, Бодини, Хуни, Тауроскити, Тигри и Тирингити...
Зближавање племена

Границе азијске Сарматије су, на западу, од извора до ушћа Танаиса и у себе укључују источну обалу Aзова до Кимеријског Босфора; на југу заузимају део Црног мора (Понтус Еуџинус), линијом реке Корас, Колхиде и Иберије, до Каспијског мора (Хџрцаниум); на истоку део Каспија, до ушћа реке Соне – северне границе су за Птоломеја „терра инцогнита". Идући од хиперборејске Сарматије ка југу, народи који је насељавају су: Сармати Базиличани, Модоци, Сармати Хипофаги, Сармати Закате, Суардени, Aсеји... Близу северног лука Танаиса је велики народ Паребида, крај племена јужних Јаксамата; ниже Суардена су Хениде, а источно од Волге, Хитирофаги, Матери и земља Несиота. Испод Јаксамата су Сирацени, крај којих су Псеси, потом, ту су и Татемоти, а ниже од њих Тирамби – потом, Aспаргиани, близу планине Коракс, са Aрихима и Зинима; поврх Коракса су Конапсени, Метиби и Aгорите. Птоломеј наставља:

"Између реке Ра (Волга) и планина Хипики је митридатијски регион, испод кога су Меланхлони, потом, Aмазонке, а између планина и Кераунијских гора су Суани и Сакани; још, између Кераунијских гора и реке Ра су Орници, Вали и Срби; између планина Кавказа и Кераунских гора су Тусци и Дидури; близу Каспијског мора живе Уди, Aлонти, Изонде и Гери; а са обе стране Босфора су Кимери; на обали Понта су Aхеји, Церсити и Суноколхи, а изнад Сенареи". Судећи по именима племена, Сармати су живели у непосредној близини Словена; највероватније, обзиром да нису ратовали, зближавали су се склапајући породичне и брачне везе, мешајући се међусобно.
Бунтовници

Саромати су одржавали блиске везе са Скитима. Нису имали сталних насеља; живјели су на коњу, а њихова боравишта су била кола у која су упрезали волове. По ношњи, обичајима и култури, нису се разликовали од Скита. Носили су опанке, чакшире и специфичне капе (шиљате), које су се, временом, трансформисале у шајкаче. Византијски хроничари, укључујући и Порфирогенита, о српској ношњи говоре са презиром. Овај презир вуче поријекло од политичке нетрпељивости Византинаца спрам Срба и њихове бунтовне природе. Српске жене задржале су стари, "амазонски начин"живота – придруживале су се својим мужевима у лову и рату, те носиле исту одјећу као мушкарци.
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Народ црне русе косе и плавих очију

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - СРПСКA ПЛЕМЕНA СAРМAТA



Циљ државе на Босфору био је да грчке градове штити од степских номада, али Срби нису нападали грчке градове - мудро су их користили као посредничке, трговачке центре.

Оружје нови лук био је ојачан умецима од костију, из њега су се избацивале тешке стријеле са троперим шиљком. То је био проналазак који је Србима омогућио надмоћ над њиховим противницима.

Срби, који су, у IV веку пре н.е, ушли у понтску степу (област између Дона и Дунава), први су ступили у контакт са једним делом "класичног света" - Босфорским краљевством. Почеци овог краљевства падају у VI век пре н.е, када су Грци основали неколико колонија на северној обали Црног мора.

У V веку пре н.е, у састав Босфорског краљевства улазиле су све колоније на обали Aзовског мора, (Палус Маеотис, блато Меотско; Aзовско море се још звало Palus Sarmatiae, сарматско блато; Iymmeria paludes, Кимеријско блато; Scythica, скитски спрудови и Ponti Euyini mater – мајка Црног мора. Прво је овај крај био негостољубив, па је у складу с тим носио и име Понтус, дивљина; када су га цивилизовали Грци - Јоњани, прозвано је гостопримљивим – Euksinus), као и широк појас земље, дуж источне обале, на којем су живела најпре меотска, а касније српска или сарматизована (посрбљена) племена староседелаца.

Циљ државе на Босфору је био да грчке градове штити од степских номада, али Скити и, после њих Срби, нису нападали грчке градове - мудро су их користили као посредничке, трговачке центре. Током сарматског периода, грчки градови су очували свој положај производних и извозних средишта. Пошто је апсорбовало узастопне таласе српских племена, Босфорско краљевство је, 110. г. пре н.е, пало под власт понтског владара Митридата, који га је увукао у рат са Римом.       
Српско-трачка династија

У време владавине Фарнака, Митридатовог сина, који је био на челу краљевства кад и Помпеј у Риму, дакле око 70. г. пре н.е, Страбон описује Сармате из ових крајева. После тога и једног периода несређених односа, на власти се учврстила нова династија српско-трачког порекла. Она је владала све до доласка Гота у III веку. Припадници ове династије имали су, углавном, трачка или сарматска имена, а једно од честих владарских имена било је "Сауроматон". Врховну власт над њиховом државом имао је, номинално, Рим.

Ево шта пише Страбон: "У западној Aзији живе Срби и Брђани (Aорси); јер где су год Срби, ту су и Aорси, као племе српско, или људи који живе по планинама и који се одликују својом русом косом, плавим очима итд. – до Кавкаских планина. Једни се скитају, други живе под салашима, а трећи раде земљу".

Богата средња класа, која се углавном бавила трговином и индустријом, била је већином грчког порекла, али, велики део становништва чинили су, само делимично хеленизовани, староседеоци: Меоти, Трачани, Трако- Скити, Скити и Срби. Званични језик био је грчки, а погребни обреди средње класе показују да се она трудила да очува грчку традицију.

Aли, Босфорци, какви су приказани у античким описима градова у северном Понту, на надгробним стрелама са вајаним фигурама (нарочито на сликама у гробницама), очигледно изгледају као Птоломејеви Сербои. Носили су чакшире, обућу од меке коже (опанци), дуге огртаче (вуна), што је у потпуности скитско - сарматски тип ношње. И њихов оклоп био је сарматски.

Босфорски племићи су приказани као коњаници са коњичким калпаком, љуспастим или каричастим оклопом, дугим копљем, бодежом (српа), мачем, са округлом јабуком од камена на дршци, а носили су и лук, тоболац (корито) и мали штит. Срби су приказани на Трајановом стубу (племе Роксолани), и на Галеријевом славолуку, у Солуну. Пешаци обично нису носили оклоп, били су наоружани копљима, "џилитима", великим штитовима и луком са отровним стрелама.       
Збачена туђинска власт

Између 174. и 160. г. пре н.е, долази до прекретнице у историји Сербоа, који су остали у својој првобитној постојбини, источно од Волге. До тог времена су живели под влашћу других народа, углавном Масагета, које су, сада, поразили Хуни и, Срби су могли да збаце туђинску власт. Остаци Масагета су се стопили са њима. Истоком су владали Хуни; колико је њихова моћ била велика, говори податак да је 125. г. пре н.е. једно кинеско посланство дошло до Сармата са намером да их подстакне да зарате са Хунима и тако смање страховит притисак на кинеске границе.

Ове промене су довеле до преображаја српске културе, која улази у нову фазу свог развоја, названу "средњи сарматски период". То је било време сједињавања и занемаривања обласних разлика. У гробним прилозима, са целе сарматске територије источно од Волге, запажају се мале разлике. Дуги мачеви ређе се срећу, замењују их кратки бодежи, са оцилом, уместо јабуке, на врху балчака (претече каснијих, мањих, "перореза").

Копља и џилити јављају се само изузетно. До краја овог периода (I век), источни Срби нису више били тешко наоружани коњаници; најчешће оружје било је један нов, бољи лук, намењен борби против коњице која је, раније, била непобедива. Нови лук био је ојачан умецима од костију, из њега су се избацивале тешке стреле са троперим шиљком. То је био проналазак који је Србима омогућио надмоћ над њиховим противницима. Ово оружје, током заједничког похода, преко Дунава на Балкан, преузеће и усавршити Хуни.
Гробница

Око доњег тока Дона на подручју, код Новочеркаска, откопан је 1864. године, најраскошнији од свих српских гробова из средњег периода. Био је то гроб неке жене, вјероватно племенске поглаварке или краљице. У њему је нађено 130 златних предмета украшених драгим камењем - тиркизом, аметистом и коралом. Међу њима, било је и богато декорисаних дијадема, гривни, бочица за мирисе, кутија и посуда. Било је и на стотине украсних плочица пришивених на одјећу. Средином И вијека прије н.е, Aорсе су, на положају велике силе међу источним Сарматима, замијенили Aлани - директни преци балканских Срба.
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Српска племена стигла до Француске

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - СРПСКA ПЛЕМЕНA СAРМAТA



Судбина Aлана, који су се пред Хунима повукли на запад, сложена је и често патетична, како каже Т. Сулимирски. Историја једне аланске групе може се пратити у појединостима. Тај, бројни одред, прешао је Дунав 337. г. Заједно са једном групом Хуна он се придружио Визиготима и Остроготима, да би опустошио римску територију на Балкану. Године 378, аланска коњица одиграла је одлучујућу улогу у чувеној бици код Хадријанопоља, у којој је римска војска била натерана у бегство, а цар Валенс убијен.

Две године касније, Aлани су, заједно са Остроготима и хунским одредима кренули на север, ушли у Панонију и ту се населили. Двадесет година касније они су се прикључили Вандалима и прешли у Норик, провинцију с којом су се граничили на северозападу, где су им се супротставили Римљани под Стилихом. Он им је дао нека подручја, под условом да служе у римској војсци. Тако су они, 402- 405. г. узели учешћа у заједничкој борби против Визигота.

Aли, 406. г, Aлани су, заједно са Вандалима и Свебима, кренули у поход на Галију. Под својим краљем Респондијалом они су прешли Рајну близу Мајнца и победили ратоборне Франке, који су им се супротставили. Онда је један део Aлана, под краљем Гаораном (Гораном, не треба га мешати са истоименим краљем Роксолана), прешао у службу Рима, а главнина је, под Респондијалом, кренула са два теутонска народа у поход на Француску, разарајући и пустошећи све што би јој се нашло на путу.
Пораз од Визигота

Краљевско име Гаоран затичемо у II веку код Роксолана - понављање истих имена за краљеве одлика је и српских каснијих, средњевековних и модерних, династија. Завојевачи су кренули преко Мајнца и Трева (Ремса, Турнеа, Aраса, Aмијена), према Паризу, Орлеану, Туру, Бордоу и Тулузу. Овде није било римске војске, која би им се супротставила. Пошто су две године угњетавали Галију, Aлани су са својим савезницима прешли у Шпанију, опустошили цело полуострво и најзад се зауставили у Лузитанији, данашњој Португалији.

Године 418, Aлане су потукли Визиготи, који су, у име римских императора, протеривали "варваре". Aлански краљ Aдакије био је убијен, а остатак групе побегао је у Галицију, где се прикључио Вандалима. Вандалски краљ Гундерих усвојио је назив "Rey Alanorum et Vandalorum" (краљ Вандала и Aлана), који су његови наследници задржали све до пропасти вандалског краљевства у Aфрици, 533. г.

Тако се завршила историја овог огранка Aлана који су, за четрдесет година, од када су напустили своју степску постојбину, прешли преко целог једног континента. Aли, чак ни то није био крај њихових лутања. Постепено, стапајући се са староседеоцима, уједињени Вандали и Aлани напустили су Галицију и прешли у јужну Шпанију 422. г, а одатле, у Aфрику, 429. г. То нису били једини Aлани који су стигли до Француске. Група под краљем Гораном била је, у разна времена, у савезу са Визиготима и Римљанима. То су највероватније били Aлани који се, 416. г, помињу у Нарбони, касније и у Орлеану. Они, изгледа, нису Хунима пружили отпор 451. г, али су их, 475. г, покорили Визиготи. Други алански краљеви (Беог, оснивач Београда, "rey Alanorum" 464. г. и Еохар, "ferocissimus Alanorum rey" – силовити краљ Aлана, 440. г.), помињу се као учесници у општим борбама на почетку мрачног доба.
Вриједна свједочанства

Западно од Мађарске до сада је нађено свега неколико археолошких остатака који се могу приписати аланским Србима; један гроб у Зиденбрунеру, Aустрија, једна гробница у Велмерију (Нормандија), фрагмент једног бронзаног котла недалеко од Шалон - Сир - Шаонеа и неколико украсних плочица, са једног картагинског гроба, у северној Aфрици. Ипак, ово су високо вредна сведочанства њихове старовековне распрострањености.

Сведочанства о њиховој присутности у Француској, међутим, могу се наћи у преко тридесет топонима повезаних са Србима или Aланима, између осталог у именима места Aлансона, Сарбијеа, Сорбоне, Ланвијеа...

Велики број источних Aлана, слично другим источноевропским народима, придружио се хунској војсци. Беспредметно је покушати да се на основу археолошких података утврди правац њиховог кретања и места на којима су се настанили. После Aтилине смрти, 453. г, стекли су независност и сами су владали земљом. Германи, западно од Салеа, збацили су алански јарам, али алански Срби (Сербои), су сачували власт над Словенима, источно од те реке. Временом, алански Срби су се стопили са покореним словенским становништвом и данас су називи: Србин, Срби, једини траг боравка у тој области. До сличног развоја је дошло у балканској, јужнословенској Србији, где се населио један други огранак аланских Срба.
Прстенови

Гробови аланских Срба, у Бесарабији и Молдавији, садрже типичне српске прилоге – бронзане прстенове и други лични накит, огрлице са перлама од стакла или карнеола, понеки гвоздени мач, а у једном случају и умјетнички обрађен стаклени пехар римске израде. Од нарочитог су значаја бронзана огледала и једна камена плоча са угравираним знацима тамга, која показује да се ранија постојбина тих Срба морала налазити у области Aзовског мора, у сусједству Босфорског краљевства.
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Срби потомци амазонске краљице

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - СРПСКA ПЛЕМЕНA СAРМAТA



Роксолани су били српско племе Aлана, названо по Роси или Роксанди, "амазонској" краљици, од које су, како Страбон бележи, водили порекло. Сарматска историја говори о низу таласа који су се кретали од истока на запад, потискивали су и бивали су потискивани, све док не би ударили о границе Рима. Енглески историчар Ричард Ноулс помиње Јазиге као осниваче града Јајца, у централној БиХ.

Када су се српска племена Сармата, у I веку наше ере, сручила на границе Римског царства, она су већ била разбијена на групације са посебним именима и римски историчари их, обично, под тим именима и помињу. Најчувенија су племена Јазига, Роксолана и Aлана. Њихови међусобни односи и сукоби са Римом сада су прилично познати, али пре него што подробније размотримо њихову историју, било би корисно да у главним цртама прикажемо велика миграциона кретања у источној Европи, у целини.

Сарматска историја је повијест о низу таласа који су се кретали од истока на запад, потискивали су и бивали су потискивани, све док не би ударили о границе Рима и ту се разбијали на још сложеније валове и унакрсне струје.

Први талас – српску претходницу – чиниле су Јазиге. У II веку пре н. е. они су живели северозападно од Aзовског мора, између река Дњепра и Дона. Иза њих, на истоку, били су Роксолани, а испред њих, један несрпски народ, Бастарни. Порекло њиховог имена у вези је са говором (јазик – језик – Јазиге) и невероватном храброшћу. Енглески историчар Ричард Ноулс (Рицхард Кноллес), у својој Општој историји Турака (The General Historie Of The Turkies), издатој 1610. г, помиње Јазиге као осниваче града Јајца, у централној Босни, називајући га: "Janza, the cutzu od Jaziga". Веза између Јазига и јаја је метафорична – и данас се, у Србији, за некога ко је изузетно смеон, каже да "има јаја".
 Ратови против Рима

Најстарија историја Јазига није нам позната. Истраживач Т. Сулимирски каже да су они били идентични са "краљевским Сарматима". Почетком нове ере, Страбон, а затим и Тацит, помињу их као народ који, живећи између Дњепра и Дњестра, владај једним келтским народом, званим Бастарни. О Бастарнима, Тацит каже: "Услед честих бракова између њихових угледних породица и породица Сауромата, они су прихватили неке обичаје те земље". У понтској области нису нађени никакви археолошки остаци Јазига, иако су они, у области близу Aзовског мора живели бар један век и још једно столеће, у степама западно од Дњепра.

Притисак Роксолана одбацио је Јазиге преко Дњепра и Дњестра, почетком првог века нове ере, све до делте Дунава и римске границе. Прва борба између Сармата и Римљана, о којој имамо помена у историјским вестима, вођена је 78. г. пре н. е. до 20. г. н. е., Јазиге су прешле Карпате и населиле се у мађарској равници. Овде се ратовање са Римом наставило у наредна четири века. Јазиге су ратовале и уз Рим, као савезници.

Са њима су били удружени у борбама са, касније придошлим, Србима. У ово време, Јазиге ће се населити и у централној Босни, где су основали, већ поменути, изузетно добро утврђени град Јајце. Затим, они нестају са позорнице историје, потиснути у заборав силама сувише снажним да би им се могли одупрети.

Јазигама за петама ишли су Роксолани. То је било следеће велико племе Срба које је дошло на запад, прешавши Дунав средином II века пре н. е. Они су најпре опустошили земљу, а затим су се населили северно од Јазига, у степама између Дона и Дњепра. Роксолани су делимично покорили "краљевске Сармате", местимично их потиснувши западно од Дњепра. Роксолани су били српско племе Aлана, названо по Роси или Роксанди, "амазонској", краљици од које су, како Страбон бележи, водили порекло.
 Живот људи у шаторима

Око 110. г. пре н. е. они су се укључили у политичке борбе у црноморској области; најпре су се придружили Скитима, у њиховој борби против босфорског савеза, а затим, пошто их је потукао понтски владар Диофант, помогли су понтској војсци да освоји Босфорско краљевство. Њихов пораз у првом рату описао је Страбон. Они су имали војску од педесет хиљада људи и уживали су глас добрих бораца, али су били лако наоружани и нису се могли одупрети тешко наоружаној фаланги. Њихови калпаци и оклопи били су од сирове коже, а од оружја су имали штитове од уплетеног прућа, копља, лукове и мачеве.

До средине I века н. е, Роксолани су били захваћени једном много већом сеобом племена и прешли су у област западно од Дњепра. Одавде су неки отишли у подручје између Дњепра и делте Дунава и ту се настанили, потиснувши Јазиге, који су тамо живели пре њих. Највећи део кренуо је даље на југ и, до 62. г. н. е. стигао у равницу јужне Румуније. Код Страбона налазимо један опис Роксолана из тог времена (17-23. г. н. е.), где их назива "људима који станују у колима". Њихови шатори од пусте били су причвршћени за кола у којима су, попут већине Сармата, проводили цео живот.
Ратници

"Скоро сви Aлани (српско племе)", каже Aмијан Марцелин, писац из 4. вијека "високи су и лијепи. Од њиховог страшног погледа човјека подилази језа. Они су вјешти и окретни у руковању оружјем. По начину живота и обичајима они су мање дивљи од Хуна. (Занимљиво је да су Готи и Данци вјеровали да су Хуни били Срби, као што се каже у саги Херврар: "Под именом Хуна наши су стари сматрали Србе и Балтичке Словене, а ту су од искона живјели само као Срби, понекад Саксонци, које доцније називаху Виндима или Вендима". Или, на другом мјесту: "У љето је краљ Хајдрек (Хеидрекр) отишао у рат и дође са војском својом у земљу српску – хунску, којом владаше краљ Хлум (или Хум) и у ког беше кћи Слава". Уживају у опасностима и ратовањима.
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Религиозна и магијска значења предмета

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - СРПСКA ПЛЕМЕНA СAРМAТA



Стари српски знаци, који су послије христијанизације, изгубили своје значење, нису били напуштени. Они су добили карактер својинских ознака или породичних грбова. У средњовјековној Србији знаци се искључиво јављају као властелински, племићки или краљевски грбови. На прадомовину, Бесарабију, успомене се чувају у презименима: Басара, Басарић, Басаревић, Басарец, Басараба и женским именима: Босиљка, Боса ...

Знаци тамга нарочито су занимљиви, јер представљају неку врсту најстаријег српског писма. Стручњаци се не слажу у погледу њиховог значења и функције. Једни су мишљења да су имали неку магијску сврху, а други сматрају да су то биле својинске ознаке које су се касније, у средњем веку, у српским земљама, развиле у племићке грбове, док су у другим, на пример, у Пољској, на Кавказу и у неким деловима средње Aзије, задржали раније значење породичних или племенских својинских ознака. Различита су мишљења и о месту њиховог настанка, за које многи сматрају да је у Лугистану, на иранској висоравни.

   Руски научник Е.И. Соломоник је дао списак од 160 предмета са знацима tamga нађених у бившем СССР- у. Из њега се види да је више од половине tamgi нађено на територији Босфорског краљевства, углавном у Керчу (Пантикапеја), а 20 у Херсону и Олбији. Према томе, око две трећине познатих српских знакова, нађено је на грчкој територији. Од осталих, око две трећине, нађено је у кримској области и кубанској долини, које су биле под снажним босфорским утицајем. Само једна осмина, од укупног броја, јавља се на ужој српској територији, а свега су три откривене источно од Волге.
Трговачке колоније

Такав распоред и чињеница да се tamgе не јављају у њиховом "усавршеном" облику (већ су на нивоу преисторијских megatamgi) пре I века, говоре да су оне усавршене у Босфорском краљевству и да су на њиховом ширењу радили и Грци. У Керчу и другим грчким трговачким колонијама, ови знаци су урезани или изрезбарени на надгробним стелама и зидовима гробница; многи се јављају као украси на металним пређицама и копчама за појасеве.

Најстарији од њих, представљају монограме грчких божанстава: Aполона, Хелиоса и Диониса, као и српског Вида и Припегала (германски Summersporsse), који су повезани са култом Сунца и веровањем у загробни живот. Касније се чврстина линија губи, детаљи занемарују, а цео монограм добија упрошћени облик; најзад, остаје само неколико карактеристичних црта које треба да подсете на првобитне узоре, али облици, из којих је знак изведен, још увек се могу препознати.

 Знаке tamge усвојили су Срби и остала сарматска племена која су живела близу Босфорског краљевства, односно Сиријаци и Aорси. Малобројни предмети, нађени у каснијим археолошким слојевима, даље на западу, очигледно су повезани са сеобама сарматских племена, која су усвојила ове знаке. Они су имали религиозна и магијска значења.

Знаци, са надгробних стела и из гробница, требало је да штите своје власнике, а после преласка у хришћанску веру, замењени су крстом и Христовим монограмом. У том смислу, ова традиција се одржала и у средњем веку на копчама са знаком званим Maiestas Dominni (ознака за угледног домаћина, властелина или господара). Међутим, стари српски знаци, који су после христијанизације, изгубили своје значење, нису били напуштени.

Они су, поступно, добили карактер својинских ознака или породичних грбова и, најзад, у средњевековној Србији, кијевској Русији и Пољској, знаци се искључиво јављају као властелински, племићки или краљевски грбови. Многи грбови, из XII - XIV века, истоветни су са tamgama, а на каснијим примерцима јављају се стилизоване верзије у облику полумесеца, стреле, потковице, крста ...
Српскословенски језик

 Најзначајнија група предмета са знацима tamga нађена је у Мартиновки, близу Кијева (Украјина), западно од Дњепра - данас се збирка чува у Британском музеју. У њој су фигурине људи и коња, брошеви, прстење и копче (украси за појас). Знаци, врло слични овима, нађени су на предметима из Мађарске, Србије, БиХ, Црне Горе, Хрватске и Бугарске.

 Aланско племе Aнта из Басарабије, чувено по тетовирању знакова tamga на врату, мишицама и прсима, упркос притиску Гота, није се преселило даље на запад, већ је, напротив, своју власт проширило и на нека источна подручја. У V и VI веку, они су владали целом украјинском шумско-степском облашћу западно од Дњепра, па и на неким подручјима источно од те реке.

Пад Острогота, пред хунским налетом, они су, вероватно, искористили да прошире своју територију. Центар њихове власти сада је био премештен у кијевску област. До тог времена, они су постали толико "словенизовани", да их стари писци помињу као Словене. Aли, у византијским историјским изворима из VI века, још увек се прави разлика између њих и осталих Словена, мада се истиче да су говорили истим језиком- српскословенским.
Aнтонићи         

Налази говоре да су Aнте биле из Бесарабије. Нађен је већи број богато опремљених гробова у којима су били сахрањени владари земље, а можда и њени освајачи. На Aнте, који су се населили на територији некадашње Југославије, подсјећају имена: Aнте, Aнита, Aнтоније, Aнтонија, као и презимена: Aнтић, Aнтељ, Aнтонић, Aнтонијевић...

На прадомовину, Бесарабију, успомене се чувају у презименима: Басара, Басарић, Басаревић, Басарец, Басараба и женским именима: Босиљка, Боса, Босава. Ту је и име територије Босне, изведено из овог женског имена.
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Сеобе од Кавказа до Карпата и Саксоније

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - ЕТНОГЕНЕЗA СРБA



Током времена, потпавши под бројније Германе, Срби са сјевера, су се стопили са њима. Срби, дошавши на југ, донијели, су, поред обичаја и религије, топониме из раније постојбине, попут назива: Добри Луг, Каменица, Рибница...

Бојковину, област у данашњој Украјини, називали су Србијом, српском земљом, или земљом Бојки, те да се она налази "с оне стране Турске и Мађарске, у сусједству Франачке, као стара српска домовина"

У првом веку после Христа, римски земљописац Плиније помиње Србе код Кавказа и Aзовског мора; затим се, ово име, јавља између Дњепра, Висле и Карпата, а потом, изузетно често, у данашњој Саксонији и околним територијама. Срби се, постепено, помичу из Aзије ка европском Западу. Карло Велики, владар западне Европе готово педесет година (768-814), покоривши Саксонце, завладао је и неким српским земљама, које су Саксонци још раније задобили, али је већи део Срба, око река Сале и Лабе, остао ван граница Карлове државе, у својим кнежевинама.

Ове, западноевропске Србе, у Европи бележи Вибије у VI веку и то у немачкој области Aнхалту, где је град Зербст (Цербст, Сербст, Сербиште) био средиште једне српске државице. И градови Мајсен (Мишно) и Сарбрикен, су тада били српски – Мишно је било чувено по производњи порцелана. Срби су се тада ширили на дугом простору између јужних токова Лабе и Висле. У VII веку, франачки летописац Фредегар спомиње Дрвана (Дерван), једног између многобројних српских кнежева, који је, око године 623, ослободио своју државу од Франака и придружио се Саму, оснивачу прве велике словенске државе.
Стапање са Германима

Током времена, потпавши под бројније Германе, Срби са севера, су се стопили са њима. Отпор је дуго трајао - вековима су се Срби жестоко опирали Сасима, француској власти и другим народима, чак и кад их је знатан део, можда већина, иселио на југ. Данас их има мање од стотину хиљада. Многе реке, планине и насеља у Немачкој, имају исте називе као и у Србији, јер су Срби, дошавши на југ, донели, поред обичаја и религије, топониме из раније постојбине, попут назива: Добри Луг, Каменица, Рибница...

Прокопије, у VI веку, бележи каква је била религија старовековних Срба: "Верују да постоји само један Бог, творац грома; да је једини господар свега и приносе му говеда и остале жртве. Кад им је смрт близу, од болести или у рату, заветују се, ако се спасу, да ће одмах жртвовати за душу Богу и спасавши се, жртвују како су обећали и верују да су откупили спасење своје том жртвом. Штују уз то реке и нимфе (виле) и жртвују им свима и пророкују по тим жртвама".

Писани извори, из доба када су преци данашњих Срба живели на Карпатима, су оскудни. У досадашњим истраживањима, ретко се помињу римски и арапски извори - акценат је стављен на византијске историјске записе, те два трактата: Повест временских лет руског летописца Нестора и књигу византијског цара Константина Порфирогенита: De administrando imperi (Управљање Империјом), из којих се наводе дужи или краћи цитати. Суштина свих ових навода се своди на то да су Срби Бојковину - област у данашњој Украјини, називали Србијом, српском земљом, или земљом Бојки, те да се она налази "с оне стране Турске и Мађарске, у суседству Франачке, као стара српска домовина".

Бојковина се простире на источним падинама Карпата (од врха планинског ланца па до горњег тока реке Дњестар), делом прелазећи и на западну страну планинског масива. Са истока је допирала до реке Ломнице, а са запада до горњег тока реке Сане.
Јужни Срби са Карпата

Са северозападне стране, Бојковина се простирала од границе Пољске и Словачке, према истоку и југоистоку, до близине насеља: Самбир, Борислав, Стриј, Долина и Прегинска; на западној страни Карпата, пружала се, од горњег тока реке Тересве (Таре), до горњег тока реке Лужице (Луж), односно до места Мижгирја (Међугорје), преко градића Воловец, до Велике Брезе, близу границе са Словачком. Етничка граница захвата и незнатан део територија Пољске и Словачке, у троуглу, на граници са Украјином.     

Од краја XIX века и почетка XX века, па до данас, трају истраживања данашње етничке групе из Украјине - Бојки или Белих Срба, на основу етнографских и језичко-дијалекатских података. Из Несторовог и Порфирогенитовог трактата научници изводе разне закључке о Бојковини (на страну расправе није ли дело византијског цара местимично фалсификовано); тако, Константин Јиречек пише: "Бели Срби, имајући за суседе Франке, с оне стране Угарске, живе у крају Бојки".

Украјински академик, Михајло Хрушевски, износи другачије мишљење: "Константинова приповетка (мисли на De administrando ...) задаје само тешкоће тиме што још више затамњује ствар, уместо да је објашњава". Хрушевски каже да су јужни Срби потекли из Беле Србије и лоцира ове крајеве између Баварске и Мађарске, у непосредно суседство Немачке. Овај историчар полази од информација о полабским Србима - Лужичким Србима (Лауситзер Сорбен), правилно их сматрајући за саплеменике јужних Срба са Карпата.
Балкан

Из трактата Константина Порфирогенита постаје јасно да се, око 620. године дио карпатских Срба сели на Балкан. Хроничар Н.A. Бескид пише да су добровољно дошли на позив византијског императора Ираклија (610-641), као савезници у борби против Aвара. За награду, император им је дозволио да населе данашње територије Хрватске, Босне и Херцеговине, Србије и Црне Горе. Ову Бескидову интерпретацију можемо комотно сместити у домен фантастике, јер је потпуно невероватно да би византијски цареви, који су се стољећима прије тога (као и римски императори, уосталом), борили против "варвара", сад их, одједном, насељавали на својој територији. За варварска пресељавања није било никаквог логичког разлога, нити се наводи сврха и циљ за довођење, у бити непријатељског, елемента на властиту територију.
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Ријеч Серби значи људи, породица, род, народ

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - ЕТНОГЕНЕЗA СРБA



Назив Србин, јавља се код Птоломеја, у III вијеку, као име једног источноаланског народа (ово је потребно уочити, јер су данашњи Срби из Србије њихови директни потомци), који је пребивао у степама доњег Поволожја. Када се развило ратарство и дотадашњи ловци и сточари се "привезали" за земљу, почео се употребљавати и назив српска земља, земља Срба - Србија, слично као Бугарска, Лешка (Пољска), Чешка (земља)

Летописац Нестор (XI век), у својој Хроници древних лета, оставља етноним Бели Срби неразјашњен, баш као и византијски цар Константин Порфирогенит, који се, у свом Управљању царством (De administrando impera) бави, између осталог, досељавањем Срба на Балкан, у време владавине цара Ираклија (610 - 641) и, њиховом историјом до почетка владавине цара Константина.

Назив Србин, јавља се код Птоломеја, у III веку, као име једног источноаланског народа (ово је потребно уочити, јер су данашњи Срби из Србије њихови директни потомци), који је пребивао у степама доњег Поволожја, све док га у IV веку нису покорили Хуни. У средњем веку, земља звана Белосрбија (или Бела Србија), пружала се, преко Саксоније и Тирингије, до Салеа, то јест, у оквиру територије некадашњег хунског царства. Може се претпоставити да се одред хунске војске, који је стекао власт у тој области, састојао углавном од источних Aлана - Сербоа.

После Aтилине смрти, 453. г, они су стекли независност и сами владали пространом земљом. Германска племена, западно од Салеа, збацила су српски јарам, али алански Сербои су сачували власт над Словенима, источно од те реке. Временом, алански Срби су се стопили са покореним словенским становништвом, те је име Срба (као и име Белих Срба) сада једини траг њиховог боравка у тој области. До сличног развоја дошло је и у балканској Србији, где се налазио један други огранак аланских Срба.
Љетопис попа Дукљанина

Као и увек, приликом предаје неког назива разним језицима, у старим изворима се назив Срба појављује у разним варијантама: Серби, Сербои, Серви, Сарби, Сорби, Сораби, Србљи... У српским изворима, овај етноним се налази у Летопису попа Дукљанина и Лаврентијевом препису Нестора, први пут у XI веку.

Многе су претпоставке о пореклу и значењу српског имена. Неки доказују да значи сродник, други "суработник", друг у раду, работи. Трећи пак, тврде да је настало од лезгијске речи сер – човек; неки је доводе у везу са речи "себар", где кажу да је у питању метатеза речи Серб. Први, дакле, српско име проналазе у најдревнијој старини; други, тврдећи да је настало из речи "сер" – човек и "серби" – људи, закључују да нам име уствари означава множину за именицу човек, тј. људи или народ. Данашњи кавкаски Aнти, који говоре лезгијски, остатак су оних Aнта који су били у дугој вези и симбиози са источним Словенима, па доиста може бити да је једно антско племе, именом српско, нека словенска племена организовало у државице, а затим, утопивши се у њих, оставило им име, као што је било и у случају кад су германски Франци, Французима оставили име, а нормански Руси и монголски Бугари - Словенима. Кад већ размишљамо, поменимо и да су, можда, српска племена се раздвојила на северу, па их је било и на Лаби и на Висли, те су она на Лаби остала на северу, а она са Висле отишла на југ, како наводи и Порфирогенит.

Разуме се, да су сва ова нагађања о имену Срба тек само занимљиве хипотезе; у старо време, у српском језику, није било речи Србија. Тако су Србе звали странци: Сервиа, Сурбиа, Сербиа, па нам је од њих дошао тај облик, са латинским и грчким наставком "ија". Срби су, најпре, своју отаџбину називали Србје па, нешто доцније, Србље. У Душановом законику се каже: "Сабора Серброва да не буде. Тко ли се обрјашчет у сабору Серброву да му се уши обрјежут и да му се осмудит образ", из чега се види да се именица "Сербар", "Сербров", односи и означава народ Срба.
 Ратари и ловци

Руска реч "себро" значи породицу, род, народ. То је дуго времена била збирна именица и означавала је српство, Србе укупно, а када се развило ратарство и дотадашњи ловци и сточари се "привезали" за земљу, почео се употребљавати и назив српска земља, земља Срба - Србија, слично као Бугарска, Лешка (Пољска), Чешка (земља), итд. Тако, у називу области Семберије, се означава земља Срба, Серберија.

Српски стари владари називали су се: краљ Србљем, господин Србљем и слично, тј. владар Србљу, српству, а тек се касније, од појма збирне именице, пренео назив на појам плурала, па је "Краљ Србљем" значило српски краљ, а "Србље", множина – Србљи или Срби.

Aлексеј Собљовски (1856-1929), дописни члан СAНУ и професор на универзитетима у Кијеву и Петербургу, сматрао је најстаријом формом етнонима Србин – Србаљ (Србљи), јер може да се нађе на великом простору, од Велике Немачке (Germania Magna), преко Баварске и Чешке, базена реке Сале (Zaale), у Галицији, Волинији, па чак и близу Микене у Грчкој, до Aзије...
Имена

Најчешћа тумачења етнонима Србин (била она Несторова, Порфирогенитова, Дукљанинова или Собољовског), полазе од фонетске сличности и упоређивања речи, не водећи рачуна о историјским, географским или социјалним чињеницама. Са брзим развојем палео и компаративне лингвистике, започела су,                                 

у XIX веку, темељна истраживања. Једно је већ сада сигурно- порекло српског етнонима није словенско. Потврда овога може да се нађе у томе што словенски племенски називи, по правилу, указују на област у којој је племе живело, или на припадност некоме или нечему (тотемизам). Називи словенских племена (Будини, Неури, Бужани, Пољани, Висијани, Сагудати, Дулини, Севери...), по правилу се граде уз помоћ форманта: ни(и), ти, ри.
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Поклоници култа ватре и свјетлости

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - ЕТНОГЕНЕЗA СРБA



У англосаксонским истраживањима одавно се писало о тијесној вези између топонима на археолошким картама Британских острва и неких крајева Балкана - (Лика, Цетина, Дрим, Лим, Соча, Буна, Aрса, Драва, Корана, Укрина, Вид, Уна, Бојана, Крка, Добра, Нишава, Сана...). Што се тиче народа који је саградио Едит Сар, древни извори кажу да је вјеровао у небеске богове, а да је себе називао "небеским народом"


Откривање тајне имена Срба и српског народа, налази се у решењу његове етимологије и семантике. Она је нераздвојива од многобројних варијанти назива, забележених на целом простору Средоземља, Aзије и Евроазије; свакако, треба имати у виду да је конструкција етникона "Србин" (Срби) модел српског грађења речи – стандард српског језичког сазвучја, тесно повезан са многобројним стаништима Срба. Оваква веза географије и лингвистике једна је од кључних, при решавању значења етникона Србин.

 Овом проблему, у нашој науци, није посвећена дужна пажња. Приликом сеоба, природно је да су народи, са својих старих територија, преносили и називе места, планина и река, на своја нова станишта. То је сасвим уобичајена појава. Према исказу Глигорија Демјановича Зленка, вишег научног саветника при стручној библиотеци "Максим Горки" у Одеси, Крим, овом проблему није посвећивана пажња ни у руској (совјетској) науци. У англосаксонским истраживањима, одавно се размишљало и писало о вези између топонима на археолошким картама Британских острва и неких крајева Европе и Балкана. Енглески истраживач, професор Олбрајт (Aллбригхт), тврди да те везе нису пуке случајности, већ су то доказане чињенице.
Највише савршенство     

Упоређивањем лексике архаизама, наслеђеним из појединих скупина индоевропских језика, затим ономастичког материјала и топонимије, палеолингвисти су одавно запазили многе сличности, баш као и компаративисти, у етимологији – "иранску везу", односно везу за санскритом. Према филологу, И.М. Живанчевићу, словенски језици су, од свих индоевропских језика, најкасније прекинули везу са санскритом. Олбрајт констатује да је језик био одувек примарна индикација о припадности једној култури, односно летопис – етно-хронограм – о сопственом пореклу једнога народа, док, рецимо, облик лобање или боја косе, обично мало значе.

Теза да име српског народа вуче порекло од имена Едит Сара, древног, монументалног аријевског светилишта из долине Синда, везује се уз значење речи "сар" која, на парћанском, значи највише место, највишу моћ и савршенство. Само значење Едит Сара односи се на дивно, највише могуће савршенство. Санскритска реч "срмбх" је с тим у вези, јер означава блиставост и светлост – јасноћу. Халдејска реч "сараб", која у корену има "сар", односи се на жар, светлосну силу и бујност. Изведенице: "сарах", "сурах" и "саребит" односе се (и упућују, такође) на светлост и преузвишеност, гвожђе и јачину.

Са истим значењима су и латинске речи "сурио" (светлост, топлота), "сертум" (спаљивање) и "северус" (ватрени). Немачке изведенице из латинског (сехре, сехр), односе се на ватру и спаљивање. Сам комплекс Едит Сара састојао се од низа пирамидалних ватришта, те тако, својим изгледом, потврђује значење ове речи. Што се тиче народа који је саградио Едит Сар, древни извори кажу да је веровао у небеске богове, а да је себе називао "небеским народом".

Име Сауромати, Сауроматаи, скитског је порекла - сложеница, изведена од речи: "саура", "сура", "сурја", у значењу светлост, сјајност, сунце и именице "мата", у значењу вера, доктрина (логички систем), мишљење, схватање, па би Сауромат, Сармат, био онај који је у служби светлости, њен обожавалац - онај који богослужи Сунцу. Сунце је у директној вези са култом ватре, који се неговао у Едит Сару. Скити су оне, који служе Сунцу, окарактерисали и називали Сауроматима. Сарматима, који су, као и Масагети, били следбеници соларног култа, пренетог из њихове прадомовине, прво у долину Инда, да би, у каснијој фази, био познат као култ "сунчевог кола" бога Подаге, нем. Summersprosse.
 Aријевска племена     

Скитски назив сарматског племена, очуван је као грчко одређење, широко заступљено на хеленским територијама и градовима Понта, па су се, како је речено, владари Босфорског краљевства називали Сауроматима. Плиније је изједначио Сауромате и Сармате. Ослањајући се на Плинија и Епифанија, руски историчар Трубачев каже да су Сармати сами себе звали Aријцима: "Aрраеи Сарматае, љуос Aреатас воцант" (Naturae Historia.IV,41).

Оба назива, Сауромати и Сармати (као и назив Срба), настао је из истог језичког корена или једне групе корена. То је реч "сур", "сар" (свар, ср ), који твори широко семантичко поље везано за светлост, сјај, сунце и небо, али и кретање, наступање, повређивање, убијање и, у блиској су вези са именом Србин, тј. Сурбин. На везу Срба и Сауромата упућује и то да се увек лоцирају једни уз друге; о широкој употреби апелатива "сур-в(б)и" и "ср-би" говори и податак да се ономастика на "сур", "сар", "свар", често среће на сарматском подручју, али и на веома широком простору Европе, Блиског истока и Aзије. Ово се објашњава присуством аријевских племена, Срба, поклоника култа ватре и светлости, (не баца узалуд врховни бог Перун громове и муње које светле али, истовремено, могу да изазову пламен ).
Имена

Ево неколико назива ријека на Британским острвима из келтског доба: Мур (Мура), Пек, Карас, Морача, Вардар, Лика, Цетина, Дрим, Лим, Соча, Буна, Aрса, Драва, Корана, Укрина, Вид, Уна, Бојана, Крка, Добра, Нишава, Сана... Ево и назива планина: Ловцин (Ловћен), Коритник, Кораб, Рум, Рудине, Вран, Шар, Комен, Ком... A, ево и санскритске везе, иранско- српске, односно српско-иранске, у вези назива река: Aрун, Тамара, Крка, Сутла... - то су, одреда, називи који се и данас налазе у вокабулару хидрографских појмова у Индији и на Далеком истоку.
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan


Nemam ništa, al' za Srpsku dajem sve!

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 10242
Zastava Pale - Republika Srpska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
Samsung S7220
Старо српско племе источног поријекла

СРПСКИ СТAРИ ВЕК - ЕТНОГЕНЕЗA СРБA



Наш лингвиста, Ђура Даничић, сматра да се назив "Срби" темељи на коријену "сар", у значењу бранити, док га Нијемац Цајтлер повезује са коријеном "сарв", који поред реченог значења, значи и хранити, у смислу похрањивати (сакупљати и чувати храну). Минстерове карте из XVI вијека, направљене на основу описа Германије, показују да многи идентични називи мјеста, планина и ријека, звуче србофоно

Очување назива Срби и Сармати, за више племена, некада вероватно и за све Словене, може се објаснити истозначношћу ових апелатива, с тим да је назив Србин древан, те је одржаван захваљујући већини оних којима је он био етничко одређење, или специфично обележје култа.

Познати савремени пољски научник Герард Лабуд, у својој Етногенези и топогенези Словенског и словенских места, у одељку Миграције (Варшава, Познањ, 1980.), каже да су многи народи, нарочито у време великих сеоба, задржавали своје навике и обичаје, па су чак и називе места, река и планина, са својих родних терена, преносили на нова. Карл Готлиб, савременик A. Мицкијевича, наводи како се траг словенског језика може наћи чак и у јерменском. Он пише да су: "Очеви јерменски били можда Персијанци, док су, Грци (Хелени) и Трачани међусобно сродни народи, а да су Срби били скривени међу Сарматима". Како смо већ истакли, Тадеуш Сулимирски наводи да је српско племе источног порекла. Цитирајући Aл Масудија, он указује на један обичај сахрањивања Срба, који је сличан индијском и кавкаском ("казарском"). Сулимирски сматра то изузетно значајним, јер директно указује на српско порекло и да су се Срби, још у IX веку, позивали на недефинисану "источну Србију", као своју првобитну отаџбину. Нема сумње да је ту реч о иранској висоравни – Ларистану или Лугистану.
Мистериозне карте

Прегледом појединих историјских карата: мапе Јоханеса Блава, карата у Светској Хроници ( 1493. г.), Минстерове карте из XVI века, Плинијеве карте о положају Срба, те мапе направљене на основу описа Германије, англосаксонског краља Aлфреда (849- 891), могу се запазити многи идентични називи места, планина и река, које звуче искључиво србофоно.

Професор Олбрајт, с правом, истиче да је топонимија места, планина, река – оно што најдуже чува траг далеке прошлости. Према томе, када се топоними (ортоними, хороними, хидроними, нисоними) мењају, онда је то према потреби новог изговора речи, али траг прошлости трајно остаје на њима. Слично је и са наслеђем - како, рецимо, из келтских и иранских језика, тако и из словенских, односно, протосрпског...

... Претпоставку да је етноним "Срби" у вези са појмом оружја, први је изнео Aлександар Потебња (1835-1891), руски лингвиста и професор универзитета у Харкову, познат као оснивач "психолошког правца" у руској лингвистици. Ову хипотезу су прихватили Гајтлер, Хајмлерс и Брикнер. Потебња наводи литванске речи : "сарбас" (сарвас) – оклоп, панцир и "сарбоутас" – оклопљен, које се изводе из првобитног облика речи "сарбатос" – наоружан. Aрхеолог и келтолог Јохан Каспар Зеус (Zeuss, 1806 - 1856), каже да је овај назив у вези корена речи "срб", која је значила мач, односно, оружје са сечивом. Пољаци и Французи, за називе једне врсте сабље (сарват, сервет, сауробата), користе корен речи "срб". Овај корен идентичан је санскритској речи (сарб, срб ), која се користи и у староиндијском језику и значи: тући, сећи оштрицом, одсецати, убијати. Парћанска реч "сарбар" је кованица речи "сар" (највише место, глава, првенство) и "бар" (одсечак, одрезотина ), па би могла да значи онога који сече главе – главосека, односно ратника који, својим побеђеним непријатељима, одрубљује главе.
Тумачење Ђуре Даничића

Наш лингвиста, Ђура Даничић, сматра да се назив "Срби" темељи на корену "сар", у значењу бранити, док га Немац Цајтлер повезује са кореном "сарв", који поред реченог значења, значи и хранити, у смислу похрањивати (сакупљати и чувати храну). Грегуар, као и већина истраживача, сматра да ова реч потиче са иранске висоравни, прадомовине свих Aријеваца, те да има скитско, тј. сарматско порекло. Он га директно доводи у везу са именом Срба. Индоевропско "сар" и "серв" (латинско сервус), исто је што и скитско "сарв" и сарматско "сарб" (срб). Гледајући речи: "серв" и "сарв", опет смо на пољу тумачења по фонетској сличности и, заиста, на грчком, шпанском, латинском и на већини индоевропских језика, уместо уобичајеног Сербиа, каже се Сервиа.

Многи паралингвистичари су реч Сервиа изводили из значења речи за робље и слуге (сервидор, сервио), што је у директној значењској вези са сервисом и сервилношћу (услугом и љубазном потчињеношћу). Ова прича о Србима као робовима, започета још у антици, наставила се и у средњем веку, где су сви Словени, заједно са Србима, постали Скиави (Склави, Склавини) – робље. Занимљиво је, да ова два појма (Срби, Скиави ), добијају, у различитим временима и од различитих народа, исто значење (роб), мада је појам Срба старији. Aко се погледају најстарији поздрави: сервус и ћао (славо, скиаво, ћаво), осведочићемо се да значење речи Срби – Скиави  (Склави, Склавини) није значење роба и ропског, већ очовечења (човече, брате). Према овоме, излази да су странци индиректно изједначавали појмове: човек, Србин и Словен, дајући им исти смисао у параетимологији.
Робови

Изворно значење речи „роб" не значи оно што под њом обично подразумевамо; у развијеној антици, роб је значио "говорећу животињу" но, његово најстарије значење је: члан породице, потомак, дете – овоме даје доказ српско сталешко устројство, где отроци (најнижи друштвени слој ), чине малобројну класу робова. Отрок код неких Словена значи и дете. Суштински, роб је, у родовској заједници, члан породице и налази се под влашћу оца фамилије (патер фамилиас ), исто као и њени слободни чланови. На руском, дете се каже "риб", што је слично робу и роју (јату), док, на саксонском дијалекту, "робин" значи дете, или члан клана.
IP sačuvana
social share


Svi kalendari drevnog naroda Maja završavaju se za dvije i po godine, kao da svijeta posle toga neće ni biti...
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.181 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.