Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski proizvodi koji osvajaju svet  (Pročitano 8471 puta)
13. Dec 2006, 10:55:57
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 Jedan od najtraženijih brendova u svetu su mamci iz Rume

Srpski proizvodi koji osvajaju svet


Izvoz iz Srbije u prvih deset meseci ove godine bio je za trećinu veći od prošlogodišnjeg. Osim velikih izvoznika i brendova poznatih široj javnosti, put prema svetu uspešno krče i mnoge manje firme. Na primer, jedan od najtraženijih proizvoda sa oznakom „made in Serbia“ su veštački mamci koji se prave u Rumi. Međutim, ne zaostaju ni firme koje se bave proizvodnjom mašina, zdrave hrane ili pića.

Silikonske varalice koje proizvodi Jovica Krstić iz Rume predstavljaju pravi hit u svetu. Od 2000. godine, njegova firma „Orka“ slovi za vodeću u Evropi.

- S obzirom na to da ribolov volim od malih nogu, sasvim slučajno sam nakon eksperimentisanja spoznao da mogu zajedno sa suprugom Brankom da počnem da proizvodim silikonske varalice. Sam smišljam modele proizvoda, radim alate za njihovu proizvodnju, pravim mašine za repromaterijal i još mnogo toga. U situaciji sam da preko 90 odsto svoje proizvodnje plasiram na inostrano tržište. Ne mogu da proizvedem onoliko koliko se traži - kaže Krstić.

Njegovi silikonski mamci pronašli su kupce u Nemačkoj, Rusiji, Švajcarskoj, Francuskoj, Švedskoj, Danskoj, Austriji, ali i u Hrvatskoj i Sloveniji. U pregovorima je i sa Italijanima, a o tome koliko je uspešan u proizvodnji silikonskih varalica kaže:

„Nedavno sam teška srca morao da odbijem više nego sjajnu ponudu Amerikanaca koji od mene traže isporuku 200.000 komada silikonskih varalica. Nisam u mogućnosti da dobijem pravu kreditnu liniju na duži vremenski period. To mi je glavna kočnica za dalje proširenje proizvodnih pogona, upošljavanje na desetine novih radnika i širenje posla - objašnjava Krstić.

Mamci i varalice iz Rume, međutim, nisu jedini srpski proizvod koji ima kupce širom sveta.

„Nigos elektronika“ iz Niša sa svojom mernom regulacionom opremom i sušarama za drvo ove godine je ostvarila izvoz vredan 400.000 evra, što je za 20 odsto više nego lani.

Danijela Nikolić iz sektora za nabavku i prodaju za „Blic“ kaže da da sušare za drvo najviše izvoze u BiH, Rumuniju, Makedoniju, Crnu Goru i Rusiju, dok niška merna oprema završava u Gani, Peruu, Čileu, Letoniji. Na pitanje kako su dospeli na tako daleka tržišta, ona kaže da im je u tome najviše pomogla prezentacija na internetu.

-To je, za početak, najbolji način da za vas saznaju oni kojima su potrebni vaši proizvodi. Međutim, da biste opstali na tom tržištu i osvojili nova, presudan je kvalitet, a mi se trudimo da naši proizvodi budu vrhunski - kaže Nikolićeva.

Strpljenjem do uspeha

Kako objašnjava, ova godina im je od nekoliko poslednjih bila najteža i to prvenstveno zbog velikog variranja kursa evra.

- Uvozne komponente uvozili smo kada je kurs evra bio 89 dinara, a sada kada prodajemo, kurs je 79 dinara za jedan evro - rekla je ona.

Onima koji nameravaju da se otisnu u vode sopstvenog biznisa u „Nigosu“ savetuju da budu strpljivi jer, kako kažu, ne može se uspeti preko noći.

-Nama je trebalo 15 godina da postanemo ozbiljna firma - kažu u „Nigos elektroniku“.

Firma „9. septembar“ iz Gornjeg Milanovca jedan je od dobitnika SIEP-ine nagrade za najboljeg ovogodišnjeg izvoznika. Oni proizvode medicinska sredstva za jednokratnu upotrebu i mašine za proizvodnju i pakovanje papirnih maramica i salveta. Ove godine, kako za „Blic“ navodi direktor firme Vesna Polomac-Lazić, izvezli su robe u vrednosti od milion i po evra.

- Izvozimo u više od 30 zemalja sveta. Mašine pretežno u EU (Španiju, Italiju, Slovačku, Mađarsku, Poljsku) zatim Hrvatsku, Sloveniju i Makedoniju. Medicinska sredstva pretežno u Poljsku, Nemačku, Švajcarsku, Španiju, zatim Kanadu, Afriku i Aziju - kaže direktorka firme u kojoj su zaposlene 83 osobe. Prema njenim rečima, već su ugovorili prodaju za sve proizvode do juna sledeće godine.

Onima koji bi da krenu u svoj biznis, Vesna Polomac-Lazić savetuje da se pouzdaju samo u svoje snage, da ne očekuju pomoć ni od banaka ni od političara ili bilo od koga drugoga jer svi, kako kaže, gledaju svoj interes i žele da zarade na uspešnima.

Domaća hrana u prodavnicama eu


Puter od bundeve i suncokretovog semena firme „Suncokret“ iz Hajdukova, osim u zemljama bivše SFRJ, našao je kupce u Velikoj Britaniji, Nemačkoj, Mađarskoj i Švedskoj.

Ivan Perčić, osnivač i direktor firme, kaže da je hrana naša velika izvozna šansa, prvenstveno zato što imamo relativno nezagađeno tržište.

- Mi smo mala firma, imamo samo 13 zaposlenih i naš izvoz od 50.000 evra u poređenju sa drugima možda i nije veliki. Uspevamo zato što nam je kvalitet na prvom mestu i sve što proizvodimo, proizvodimo kao za sebe. Oni koji žele da se bave sopstvenim biznisom treba da zaborave na muljanje, okrenu se kvalitetu jer se samo ekstrakvalitetni proizvodi mogu izvesti - kaže Perčić.

Šljivovica proizvedena u selu Kostojevići kod Bajine Bašte je na festivalu u Minesoti, u konkurenciji 27 rakija iz deset zemalja, osvojila prvo mesto. Vlasnik firme Rade Bogdanović kaže da se dve trećine proizvodnje izvozi i to od Australije, preko EU, do Kanade i Amerike.

- Mi ne proizvodimo mnogo, trudimo se da ono što možemo da napravimo bude najkvalitetnije. Na starom porodičnom imanju u Kostojevićima imamo ogledni voćnjak gde eksperimentišemo sa sortama, stalno učimo. Stare tehnologije važile su za ranije vreme, ovo sadašnje traži neke nove pristupe - kaže Bogdanović.

S. Lalić - R. Marković

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1370
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
najbolji srpski proizvod su srbi!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Seti se krstaških ratova...

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 550
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Siemens A65
Slazem se sa prethodnim postom, jako je zanimljiv  Smile Vrlo kratak, a zanimljiv odgovor...

Mada, ima jedna dilema. Veliko je pitanje da li je izvoz zaista veci u odnosu na proslu godinu. Radeci na jednom istrazivanju uvidela sam se da Rebuplicki Zavod Za Statistiku i ne pruza bas puno relevantne podatke.
Opste je poznato da je u 2006. godini postojao budzetski deficit koji je dosta veci nego godinama unazad...
IP sačuvana
social share
Šta sanjam, a šta mi se dešava ? - Ivo Andrić
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


covek je rodjen da gresi

Zodijak Gemini
Pol Žena
Poruke 601
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson w710i
stomaklija osvojila engleze
IP sačuvana
social share
....ludak na netu....
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 284
Zastava SRBIJA
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Žuta osa i Bela osa su jedan od vodećih i autentičnih proizvoda iz Srbije
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


trte mrte ovo ono

Zodijak
Pol Žena
Poruke 1377
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
mob
SonyEricsson k750i
ja sam u Austriji videla ajvar nas u prodavnici.

IP sačuvana
social share
"All the good in the world you can put inside a thimble and still have room for you and me" Tom Waits
"If you can't be a good example, then you'll just have to be a horrible warning." Catherine Aird
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1255
Zastava Iza...
OS
Windows XP
Browser
Mozilla ImageShackToolbar
mob
Nokia x6
Kazu da je hag najveci uvoznik srpski proizvoda  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


il si king il si kong

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 332
Zastava sr.mitrovica
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 
Citat
Kazu da je hag najveci uvoznik srpski proizvoda   
tolika je potraznja da nemozemo da proizvedemo. dobijaju robu na kasikicu. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1079
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
Žuta osa i Bela osa su jedan od vodećih i autentičnih proizvoda iz Srbije

apsolutno
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 779
Zastava Sovjetski savez
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Motorola E 550
Ja sam se odusevio kada sam u Madjarskoj video nasu jafu !!!   Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.1 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.