Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:14:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srpski piloti probali "F-16"  (Pročitano 22131 puta)
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 196
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
mob
Samsung SGH E250
Hm Colossus kako bih volio da te upoznam pa da uz kaficu popricamo o ovome.
Moram priznati da me jedno takvo razmisljanje kao sto je tvoje zadivljuje.
Zao mi je sto nemam vremena niti mogucnosti da cesto ucestvujem na ovakvim diskusijama jer je ovo sve sto si pokrenuo jako zanimljiva tema za razgovor.
Elem, samo zelim da kazem da je politika kurva i to podvlacim, i da ne zelim da se jedan narod identifikuje sa politikom ili programom partije na vlasti. Poenta ili ako hoces istina je uvijek negdje na sredini. Prosto receno ako si ovih dana gledao sahranu Pinocea vidio si kakve je to oprecne reakcije izazvalo u javnosti te zemlje. Jedni su plakali, drugi su se smijali, treci slavili sve u zavisnosti od toga sta im je taj isti lik uradio ili nije uradio. I nama se slicno skoro desilo sa Slobom, a prije njega sa Djindjicem.
Ono sto ja zelim da kazem je ja barem mislim bas prosto.
Postoje interesi a ne prijateljstvo jaranstvo ili nesto drugo na nivou drzava i u danasnjem svijetu. Dok je za jedne ljude neko heroj jer je pobio milione njihovih neprijatelja dotle je sa druge strane za njihove neprijatelje taj isti llik najgnusniji zlocinac.
Pa jel ti mislish da je meni drago sto su ameri na Kosovu, ali da ti budem iskren ne bih volio da je iko drugi na kosovu, pa ni braca rusi, sem nashe vojske jer je to nasa zemlja. Ali realnost je sasvim drugachija zar ne? Teshko mi je da priznam ali je tako. I ja ne podrzavam takvo stanje budi u to uvjeren niti ga priznajem kao rijesenje.Eto i sam si pomenuo da ko nam je sve nudio pomoc dok je trajalo ili neposredno prije bombardovanja pa nije prihvaceno. O tome ti ja bracika pricam, politika i interesi su cudo. Slobo je bio americka uzdanica kao i mnogi prije njega pa ga ubise u Hagu, Sadama ce da objese a i Osama ce da dolija nemoj da se sikiras. Tako ti to fercera. Ljudi su ti pokvareni kada su na vlasti i malo ih toga interesuje osim njih samih i love i moci koji su im na raspolaganju.
Ameri su nam bili prijatelji u 2. svj. ratu (barem nas tako uci istorija), odlikovali su Cica Drazu, slali su pomoc i sto sta jos ali su nas nakon 50 godina bombardovali. Emocije je jako teshko suspregnuti ali one vode samo crno bijeloj slici, tj dobrim i losim momcima a to nije bas tako.
A sto se cecena tice njih sam pomenuo uzgrerd ali i sam si rekao da je u pitanju narod ko narod koji uglavnom hoce bolan mirno da zivi a ne da se kolje i ratuje s kim stigne. Ali sta ces rat ti je druze najveci profit tu nema zarade ispod 1500% zagarantovano, a mi mali ljudi se lozimo i primamo na ruse ili amere, i na stosta jos, a od toga nema fajde
Sto se tiche uredjaja svoj tudji koji se pokvario na iranskom tomcat-u mislim da si tako trebao da napishesh odmah i ne bi doslo do zabune u vidu virusa trojanca Smile tj. da se mi ovdje razmisljamo koji se djavo desio pomenutom avionu.
Radar sa tog aviona sam vidio uzivo jer je prilicno tipski i koristio se u nekim starijim radarskim sistemima koje je JNA kupovala od SAD i zapada, razlika je u talasovodu i anteni (kod aviona je naravno manja i resetkasta je) ali je magnetron isti. Uglavnom radi se o starijoj i katodnoj (analognoj tehnologiji) obrade signala da se ne ulazi u detalje.
E da!
Zelim da kazem kad vec moraju da se kupuju avioni neka tu ipak budu ruski migovi ne toliko zbog tehnike koliko zbog ljudstva koje je nauceno da rukuje takvim aparatima a sto je jos vaznije znamo kako da popravimo i odrzavamo takve avione, pa necemo morati voziti gripene ili 16-ke negdje drugo na preglede da nam deru kozu s ledja. Ali Srbija je primljena u NATO-Partnerstvo za mir a vi ljudi vidite sta to znaci - tj ko je ekskluzivni dobavljach za nashe trzishte.
Pozdrav.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Qui desiderat pacem praeparet bellum

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 921
Zastava Olduvay-naucna kolonija na Marsu :)
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
HTC Touch Pro
@colossus1167

Citat
nisam uzivo video radar sa F-14, ti jesi?
kad sam rekao virus, mislio sam na ugradjene protokole u sistemu svoj-tudj i radarima, koji su aktivirani sa avaksa u datom trenutku. to sto si me ti, i bf 109 g 6 pogresno razumeli- e sad.

Jedini ugradjeni protokoli koji su bili na F-14 je otkazivanje MFD-ja.To nije tajna.Medjutim radar kao radar ,i da hoces ne mozes nista da mu radis sem ometanja.....ko god da ga je pravio i proizvodio.To aktiviranje na daljinski i slicno ostavite za tehnologiju posle 90-ih godina.Protokoli?Covece sta su po tebi protokoli?Znam da je bio problem jer USA radari imaju mogucnost prepoznavanja aviona sa "NATO" zracenjem kao i ostalih,pa se na primer desio problem sto nosac aviona nije hteo da gadja Nemackog miga29 iz tih razloga...prepoznavanja ili sta ti ja znam.A to bacanja cini na suparnicki avion ......daj mi jedan primer koriscenja i sve povlacim.


kako ne znas- Jamajcanska Armija ima u svom sastavu PVO - Portabl Vudu Odbranu, naime vudu svestenik napravi maketicu protivnickih aviona, baci cini, i onda ih nabada sa ciodama Smile

pa ko je govorio o cinima? ja sigurno nisam. objasnio sam onaj deo oko "virusa" i slozili smo se da je u pitanju ometanje od strane avaksa na vec definisanim slabim tackama.

a sto se tice reci "protokol" pa ako si mislio da se odnosi na pisani dokument sa neke sednice ili slicno. sta u elektronici ili informatici znaci protokol?
u slucaju radara predefinisani parametri- sa kojima ako znas frekvenciju mozes manipulisati. jednostavna interakcija putem radio talasa.
nisam studirao elektroniku, ali znam elementarne stvari kako je to moguce.
btw- dao sam ti primer za bacanje cini- povlaci, povlaci Smile Smile



Hm Colossus kako bih volio da te upoznam pa da uz kaficu popricamo o ovome.


ne pijem kafu, ali moze caj- Earl Gray sa malo mleka Smile

ne slazem se da je politika i politicari kurva, to je uvreda za nase i inostrane sex radnice koje vredno i po kisi i po snegu rade ne bili se prehranile. njima se za sex placa. politicar hoce da te zguzi, i jos da ti uzme pare, a nista kao kontra uslugu ,vidis Smile
slazem se da bi bilo prakticnije da se drzimo tehnologije na koju smo navikli. mada, mozda cemo uskoro svi leteti na kineskim avionima Smile
pozz Smile
« Poslednja izmena: 14. Dec 2006, 20:35:54 od colossus1167 »
IP sačuvana
social share
 
Don't take this personal...            Не берите этот персонал...
i'm just doing my job...                я только делаю мою работу...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 21103
Zastava Ту негде...
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
Citat
mada, mozda cemo uskoro svi leteti na kineskim avionima

Какви су Кинези?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.54
problem sa f-14 nije bio sam radar vec vishe IFF sistem. kako to radi - uglavnom na 2 nachina:
1. iff squak. avion zahvati cilj radarom ,pa onda shalje signal ka meti ,na koji ona treba da odgovori .ukoliko ne odgovori/ne odgovori tachno ,cilj se smatra neprijateljskim -lansiranje moguce.
2. avion sam emituje iff signal ,da bi drugi avioni mogli (pasivno) da ga prepoznaju ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Naši vazduhoplovci u vojnoj bazi SAD
Pozdravni stroj za naše letače

U komandnoj zgradi NATO baze u Avijanu četvorica pilota Vojske Srbije zastala su pred fotografijom oborenog F16. Dok su je posmatrali, američki pilot im je sa osmehom rekao: „Ovo je onaj vaš“. „Ahaa“, samo su klimnuli glavom. „Šta je od njega ostalo?“, zapitao je Amerikanac... Kasnije, kada su srpski piloti napuštali NATO bazu, američki piloti su se postrojili. Salutirali su im dok se avion nije podigao sa piste.

- Naježio sam se - kaže Vladimir Ivković, pilot Vojske Srbije, kapetan prve klase.

Sa još trojicom svojih kolega Nenadom Milojevićem, Nenadom Maksimovićem i Nikolom Mihailovićem, takođe kapetanima prve klase, on je proveo tri dana u ovoj vojnoj bazi iz koje su poletale NATO snage tokom bombardovanja Srbije.

- To vreme je iza nas. Tamo nije bilo političke priče. Jedni druge nismo posmatrali sa skepsom. Oni su bili izuzetni domaćini. Piloti sa kojima smo leteli su mahom mlađi ljudi. Imaju oko dvadeset godina i bili su deca kada je NATO bombardovao Srbiju, tako da o tome i ne znaju mnogo. Mi smo braća po oružju. A ovo je sa naše i njihove strane bio simbolički gest prijateljstva - kaže Milojević.

U NATO bazi za njih nije bilo zabranjenih zona.


- Bazali smo po čitavoj bazi od osam ujutru do šest uveče. Svuda smo se zavukli - kaže Mihailović.

Upravljanje avionom F16 tokom vojne vežbe u Avijanu za njih je bilo novo iskustvo. Vrlo brzo su se privikli na vožnju ovim avionom koji istovremeno može da služi kao bombarder i lovac. Za naše pilote ovo je ipak bilo lako gradivo, mada godišnje imaju svega 15 do 20 sati letenja, dok američki piloti imaju 150 sati leta.

- F16 je moćan, ali lak za upravljanje. Računar ne dozvoljava grešku čak i pri ekstremno maloj brzini, koja inače uslovljava pad letelice. Lakše je nego upravljanje migom - kaže Maksimović.

Briga o ljudima je ono što im je ostalo upečatljivo nakon povratka iz ove, kako su je nazvali, Amerike u malom sa sve šoping centrom, golf i bejzbol terenima, fitnes salom za 150 ljudi.

- To je grad u gradu sa hotelom i potpuno savremeno opremljenim trosobnim apartmanima za porodice vojnika. Koliko se brinu o njima, govori sledeći detalj. Na večeri koju su organizovali u našu čast nije se pojavila supruga jednog američkog pilota. Domaćin večeri mu je prišao i pitao ga da li želi da za spakuju večeru i pošalju joj u stan - navodi Maksimović.

T. Nikolić-Đaković

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Qui desiderat pacem praeparet bellum

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 921
Zastava Olduvay-naucna kolonija na Marsu :)
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
HTC Touch Pro
Citat
mada, mozda cemo uskoro svi leteti na kineskim avionima

Какви су Кинези?

prave avione po ruskim licencama. e sad kvalitet mi je nepoznat. znam da su pravili starije modele. suhojeve i nove migove kupuju direktno od rusa.
IP sačuvana
social share
 
Don't take this personal...            Не берите этот персонал...
i'm just doing my job...                я только делаю мою работу...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 684
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC 
evo slike j-10,novi kineski avion.Ne znam puno detalja,ali evo par slicica...

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

j10a.jpg
(35.4 KB, 600x400)
j101a.jpg
(53.74 KB, 600x372)
j-10.jpg
(54.26 KB, 700x436)
PLANJ10.jpg
(25.15 KB, 500x265)
IP sačuvana
social share
My dream is to fly over the rainbow so high...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Zodijak
Pol
Poruke 3930
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
Sto se tice radara na Iransjim F-14, iranci su ih pre par godina modernizovali sami (tako kazu), zamenili su elektronske komponente bazirane na vakuumskim cevima i ubacili silikonske cipove, ne zna se koliko je takav modernizovan radar efikasniji/manje efikasan, od starog. Nisam cuo za tu pricu o gasenju njihovih radara kada su usli u sukob sa amerima, pa bih molio da neko napise malo vise o tome, ako je off moze i na pp, zanima me taj slucaj.
J-10 je novi koneski lovac bombarder koji ubrzano ulazi u upotrebu. Prica je da su im pomogli izraelci, sto se moze i videti po dizajnu. Mnogo podseca na obustavljeni izraelski projekat "Lavi". Motor koji se trenutno ugradjuje u avion je ruski AL-31f, koji koristi i Su-30mkk, ali uskoro se ocekuje da ce ga zameniti novi motor kineske proizvodnje WS-10A. Oba motora imaju mogucnost ugradnje vektorisanja potiska, ali prva serija J-10A/B to nema.
Od naoruzanja ima top 23mm, i moze da nosi siroku lepezu naoruzanja, kako za napade na ciljeve na povrsini, tako i za borbu u vazduhu. Za borbu u vazduhu nosi raketze srednjeg dometa PL-12 sa aktivnom glavom za samonavodjenje, pandan AMRAAM i R-77(RVV-AE) raketama, nastala po nekima kopiranjem italijanske verzije AIM-7 Sparrow, na koju dosta i lici. Ipak, glava za samonavodjenje je najverovatnije nastala u saradnji sa rusima, a kinezi tvrde da je raketa bolja od konkurencije i da ima veci domet. To je ipak nemoguce potvrditi. Takodje moze da nosi i rakete kratkog dometa sa IC navodjenjem tipa PL-8, uz koje najverovatnije imaju i nisane montirane na slemu.
Za napade na ciljeve na zemlji moze da nosi laserski navodjene bombe, kao i sve drugo nevodjeno naoruzanje.
Avion ima 11 tacaka za kacenje naoruzanja, od kojih su 3 "mokre" tacke.
Jos nisu dostupni svi podaci o nosivosti aviona i drugi detalji, ali evo ono sto sam pronasao na sajtu koji se bavi kineskom vojskom (preporucujem sinodefence.com a imaju i dobar i posecen forum):
Citat
J-10 Specifications
HISTORY
First flight    24 March 1998
Initial operational capability    2003
Operator    PLA Air Force
Variants    J-10 (prototype)
J-10A (single-seat fighter)
J-10B (two-seat fighter-trainer)
CREW
J-10A    One
J-10B    Two
DESIGN
Role    Air-superiority, ground attack
Designer    611 Aircraft Design Institute, Chengdu
Manufacturer    Chengdu Aircraft Company
Estimated cost    N/A
DIMENSIONS
Length    N/A
Wingspan    N/A
Height    N/A
Wing area    N/A
Canard area    N/A
WEIGHTS
Empty    N/A
Typical load    N/A
Max take-off    N/A
Fuel capacity    N/A
Max payload    N/A
PROPULSION
Powerplant    1X Russian Lyulka-Saturn AL-31F turbofan
Thrust (dry)    79.43kN (17,857lb)
Thrust (afterburning)    122.58kN (27,557lb)
PERFORMANCE
Max level speed    Mach 1.2 (sea-level) or Mach 2.0 (high altitude)
Max climb rate    N/A
Service ceiling    N/A
Range (without refuelling)    >1,300km
In-flight refuelling    Yes
G limit    +9
ARMAMENTS
Fixed weapon    Single-barrel 23mm internal cannon
External hardpoints    11
Air-to-air missiles    PL-8, PL-12
Air-to-surface missiles    N/A
Bomb    500kg laser-guided bomb
Other    90mm unguided rocket launcher
AVIONICS
Fire-control radar    Unknown model, 100km+ detecting range, multi-target tracking
Other    ‘glass cockpit’ with three multifunctional displays (MFD) (one colour and two monochrome), wide-angle head-up display (HUD), GPS/INS navigations, air data computer, ARW9101 radar warning receiver (RWR), Type 634 digital quadruplex “fly-by-wire” (FBW) system, and digital fuel management system

Sve u svemu, solidan avion koji moze da konkurise avionima tipa F-16 i drugima te generacije, ali ipak zaostaje za onim sto ulazi uskoro u naoruzanje vodecih sila (pre svega amerike koja je i glavni konkurent). Zbog toga kinezi ubrzano rade na razvoju aviona nove generacije koji ce imati stealth karakteristike. o tome se dosta spekulise, ali povremeno nesto i procuri.
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
leteli na avionima koji su nas ubijali a njih gadjali kakava ironija!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Just be what you are.....

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 6424
Zastava Belgrade
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Samsung S7
leteli na avionima koji su nas ubijali a njih gadjali kakava ironija!

Onda je cela drzava ironicna posto im lizemo dupeta na svim nivoima.

IP sačuvana
social share


This is where we hold them!This is where we fight!! This is where they die !! King Leonidas
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 10
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 14:14:26
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.198 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.