Пензионери страхују због ММФ-а 14. фебруар 2009. | 03:15 | Извор: Политика Београд -- Пензионери страхују да би смањењем јавне потрошње, које захтева ММФ, могло да дође до снижавања њихових примања, пише “Политика“.
Наиме, да би држава смањила пензије потребно је да измени један члан закона, али за скидање плата у здравству биле би неопходне системске промене, упозоравају стручњаци.
Саветница председника Србије Гордана Матковић ипак сматра да су пензионери тиме што су им примања замрзнута на годину и по дана, довољно платили. Стога новог смањења пензија не би требало да буде, каже Матковићева.
ММФ никада јавно није ни рекао да смањењем пензија треба кресати јавну потрошњу у Србији, али Матковићева се слаже са оценом да је, из процедуралних разлога, влади то најлакше да уради.
Марија Тодоровић, бивши чланица Управног одбора Фонда ПИО, каже да је недопустиво да се уопште размишља о смањивању јавне потрошње снижавањем пензија јер, према њеним речима, само 1,5 одсто од 1,6 милиона пензионера прима пензију већу од просечне зараде која је за 2008. годину износила око 32.000 динара.
Процене ММФ-а говоре да је повећање пензија од 10 одсто увећало расходе у буџету за око 50 милијарди динара, а да ће уместо 351 милијарде, колико се за пензије издвајало ове године, та цифра отићи на 411 милијарди динара.
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.