Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 01:26:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbovanje  (Pročitano 13504 puta)

Zodijak
Pol
Poruke 3
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
Problem kod bosanaca(muslimana) je nakaradna asimilacija koja je u toku.Meni je njih zao.Isti su kurac i oni i amerikanci.Vestacko je vestacko!javascript:void(0);
Smile
IP sačuvana
social share
[b][/b]
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Nokia E50
...nema nam sava sa dunava... Smile :cry:savo,javi se covece,opet postadoh cetnik....taman sam poceo da spoznajem istinu...surovu,ali pravednu...da sam Bosnjanin...a,tebe nema,a,tebe nema...tralalalala... Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
@ SavoNaSavi

pa gde si ti, nema te dugo na ovom forumu, ja sam već bio zaboravio na ovu temu. Ali, lepo da se vratimo na ovu zanimljivu temu.

Prvo, nisam očekivao od tebe ovakvu zamenu teza i jeftino izvrtanje mojih reči. Dakle, kad sam rekao "na srpskom etničkom prostoru" mislio sam na odnos poznatih slovenskih plemena iz tog vremena , Srba i Hrvata. Uopšte nisam mislio na starosedeoce, koji su živeli na tim prostorima pre VII veka. Poznato je da su se ilirska i vlaška plemena vremenom asimilovala u novopridošle narode, tako su stvorene sve današnje nacije. Šta misliš zašto današnji južni Sloveni nemaju fizičkih sličnosti sa pravim Slovenima, Poljacima ili Rusima. Kod nas su ljudi uglavnom smeđi i crni, a stari Sloveni su uglavnom riđi i plavi. To ti je direktna posledica asimilacije Vlaha i Ilira u sve današnje nacije na ovim prostorima. Dalje, govoriš o nekakvim Slovenima koji su na ove prostore došli sa Avarima, pre Srba i Hrvata. Tačno, to su Karantanci, preci današnjih Slovenaca, ali oni se nisu nastanili u Bosni, već u današnjoj Austriji (oko grada Klagenfurta, planinski masiv Karavanke). Potpuno je netačno da su Srbi naselili samo Rašku, čak naprotiv Raška i Bosansko podrinje su naseljeni tek u drugom ili trećem talasu doseljavanja, a prva srpska plemena na ovim prostorima su naselila baš Jadransko primorje (Pagania, Zahumlia, Travunia, Doclea). Isto tako i Hrvati, prva plemena su naselila severno primorje i današnji Gorski Kotar, a tek u sledećim fazama doseljavanja naselili su plodne ravnice u Slavoniji, tzv. Panonsku Hrvatsku. Zato i postoje, na starim mapama iz tog vremena dve hrvatske države, Primorska i Panonska Hrvatska. Tako kaže "De Administrando Imperio", istorijski izvor iz tog perioda.

Dakle, koliko god se ti trudio da "pomešaš" pretke današnjih Slovenaca sa ilirsko-vlaškim starosedeocima u Bosni, i da ih nazoveš Bošnjanima, ne postoje valjani istorijski izvori koji mogu da potvrde te navode. Prvobitna "zemljica" Bosna je nastala na teritoriji koju su nastanjivala srpska plemena, u međuvremenu asimilovana sa starosedeocima. Prvi pomen samostalnosti Bosne ( i Bošnjana) je tek u XII veku. Ako prihvatimo tvoju tezu da su Bošnjani nastali u V i VI veku ( pre nastanjivanja Srba) postavlja se logično pitanje, gde su bili ti Bošnjani od V do XII veka (600-700 godina), kada ih ne pominje ni jedan istorijski izvor. Da nisu ti Bošnjani bili pripadnici "stealth technology" naroda tj. narod nevidljiv za istoričare ?

Razmisli logično, u tvojim tezama postoji vremenska praznina od 600, 700 godina.
Šta se dešavalo u tom periodu? Koji su bili bosanski vladari u tom periodu? Mogu da ti postavim desetine logičnih pitanja, vezanih za tvoju teoriju o poreklu Bošnjana, na koje nećeš imati argumentovan odgovor.

Pozz Smile



Ovo je na tragu poznatih ustaških tumačenja istorije. Pazi najveću glupost. Turci naseljavali pravoslavne Vlahe, koji su imali povlastice u odnosu na jadne katolike i bošnjake muslimane.
Pa onda, Vlasi se asimilovali samo u srpski nacionalni korpus, a ne u bošnjački i hrvatski.
Citat
Vrijedno je napomenuti da su danasnji Bosanski Srbi - usljed asimilacije dijela Vlaha - dobrim dijelom jedina komponenta Bosansko-Hercegovackog stanovnistva koja je neslavenskog porijekla.
A Hrvati i bošnjaci čisti sloveni (po ustašama arijevci) svi plavi, da te zaboli glava od plavetnila kad zađeš u neku bosansku kasabu.

Citat
Bosanski mitropolita (pravoslavni biskup) spominje se prvi put tek 1532. godine, a prva pravoslavna crkva u Sarajevu sagradena je tek sredinom 16. stoljeca.

Srebrenička Mitropolija osnavana sredinom XIII veka, kao deo Srpske Arhiepiskopije.
Nisu napisali da je grad Sarajevo ("Bosna Saraj") osnovao Isa-beg Isaković 1461. godine,
dakle stotinak godina pre gradnje prve pravoslavne crkve u Sarajevu. Nije ni mogla da postoji starija pravoslavna crkva u Srajevu, kad taj grad nije postojao pre XV veka.

Sve u svemu, kad pogledam da se u ovom radu citira Muhamed Filipović Tunjo, sve je jasno.
Čista novobosanska historija ( histerija ) koja pojedine tačne istorijske fakte jednostavno tumači potpuno suprotno od onog što zapravo govore. To je isto kao što mi ovde citiramo povelje bosanskih banova, gde oni stanovnike Bosne zovu srbljem, crno na belo, a onda nas pojedinci ubeđuju da mi, u stvari, ne znamo da čitamo, i da ne piše srblji nego bošnjani. Jadno, ali sto puta ponovljena laž postaće istina.


Ej ba. Evo me . Malo me je bio posao preokupiro pa onda praznici, nikako vremena da nadjem da ti odgovorim. Mora se radit, ko radi....zna se vec sta  Smile
Nego da predjemo malo na temu. Eh ovako. Nisam imao u mislu karantance, jako dobro znam koja su oni podrucija naselili. Naseljavanje balkana, a pogotovu bosne, je bezkrajna prica. mislim da ni ja a ni ti nemozemo zakljucit koje naselio podrucije bosne, u kojem broju, dali je bilo vise ovih ili manje onih. To jos nijednom provjerenom historicaru nije poslo od ruke. Kao sto je bezveze pricati o nekom nastajanju bosnjaka i njihove kulture u roku 2 – 3 godine. Jasam ti dokazao da su stari bosnjani imali svoj jezik, svoju kraljevsku krunu, svoje kraljeve i banove, svoju valutu, razvoj koji nije bio ovisan od susjeda, svoje granice itd. Kratko receno imali su sve sto oznacava jedan narod, jednu naciju. Naivno je misliti da se to sve formiralo u roku kratkog vremena, znaci morao je postojati neki dugi proces formiranja bosanskog etnosa. Pa ako su stanovnici bosne bili Srbi - sto to nisu ostali? Mislim Bosnjaci. Sto svi Srbi napravise dvije drzave sa zasebnim nacinom upravljanja, zasebnom titulaciom ,zasebnim pismom, zesebnom religijom, zasebnim kulturoloskim crtama,......
I to jedni pored drugih - jedni ostase Srbi a drugi to eto zaboravise ili sta? Nema logike nikakve.
 

Sto se tice povelja, samo u toj jednoj pvelji bana ninoslava se spominju srbi kao stanovnici bosne. Sto se tice te povelje mislim da sam dosta dokazo da u njoj nema nikakve logike jos se mora spmenuti da ta povelja nije pisana od samog bana ninoslava vec je prepis. Nego evo da pogledamo na ostale bosanske povelje da vidimo gdje se to spominje ”srblje”.

Spomeni starih Bosnjana


A zovom Stepan, sin gosodina bana Stepana, po milosti boziei gospodin vsem zemlam bosinskim, i Soli, i Usore, i Dolnim kraem i Humske zemle.
-darovnica knezu Vukosavu, sinu kljuckog kneza Hrvatina, zupu Kljuc, i svjedoci su naravno dobri Bosnjane.
Pisano 1322 god. u Miostri, "u gosti velikoga hizi u Radosavi"

-izmedju ostalog spominje se :" a sie pisanie svrsi se u gosti velikoga hizi u Radoslavi.
Az sveti Grgur, a zovom ban Stjepan, gospodin bosnsk i brat moi knez Vladislav, veru i dusu otca nam gospodina bana i vseh roditel nasih i svoio knezu Vukoslavu sinu, kljuckog kneza Hrvatina i to pred DIDOM VELIKIM RADOSAVOM i pred starcem Radimirom i Zunboromn i Vlckom i pred vsom crkvom i pred Bosnom da ne u naju Vukoslav suzn ni pogublenik.
*******************************************

Stjepan Kotromanic
BI MILIOST NASA GOSPODINU JERE OSTAVI HRVATSKOGA GOSPODINA

Az sveti Grgur, a zovom ban Stjepan, sin gospodina bana Stjepana, po milosti Bozijej gospodin vsim zemljam bosanskm, i Soli i Usori i Dolnjim krajem, i Humske zemlje gospodin, i brat moj knez Vladislav:
Bi milost naju knezu Vlkoslav, sinu kneza Hrvatina Kljuckog, jere ostavi hrvatskog gospodina i Bapsice, - naju milost djela.
I dasva knezu Vlkoslavu za jegovu vjernu sluzbu dvije zupe: Banice i Vrabnju, od meje do meje, i u niju dva grada: Kljuc i Kotor.
....................
I zato, dasva knezu Vlkoslavu one zupe za jegovu vjeru - a one zupe bista nevjerne i stasta naprotivu nam polog Hrvata.

A tomu daru bise svjedoci dobri Bosnjane .....

*******************************************


Isprava Rajkovicima najvjerovatnije pisana 1366 god.
Va ime oca i sina i Svetoga duha, amin. Az rab bozji i svetoga Grgure, a zovom gospodin ban Tvrtko, po milosti bozjoj gospodin mnogim ZEMLJAM BOSANSKIM, GOSPODIN BOSANSKI, I SRBSKI, I SOLSKI I PODRINSKI, I MNOGIM STRANAM BOSANSKIM.

Pravi gospodon bzan Tvrtko: kada se behmo svadili, tada nas Stipan Rajkovic umiri i da nam nas grad Bobovac, a neda ga dati Ugrom. I za tu sluzbu dasmo mu Cuklje u Lasve, i dasmo mu Klopc u Brode i dasmo mu Brlosnik na Uzore Vlsi. I hvala njinju, stavlajemo u veki amen. I s timi vasemi predasmo ga u VERU DEDINJU I VSE CRKVE BOSANSKE . I vse krstjane da mu je ruka. I da mu se ne more svrci vera krstjanska ni za jedin uzrok...........
I da mu se tam njegov dlg nepohudobi nikadar. I sto ga ne SUDI DID I DVA STROJNIKA s njim. .....
I da ne suzanj nikadar dokle je korien u Bosne crkve bozje. Da o tom ima crkva stati.
A tomu svidoci dobri Bosnjane :vojvoda Vlkac, zupan Crnul, knez Bogad, tepcic Belhan, knez Branko Prinic, knez Sladoje,....

*********************************************
Stjepan Kotromanic
(15. avgust 1332)
AKO BOSHNJANIN BUDE DUZAN I POBJEGNE - DA MU NIJE VJERE NI RUKE OD GOSPODINA BANA

Utvrdi zakon ko je prvi bio medju Bosnom i Dubrovnikom, da zna vsaki chlovjek, koji je zakon bil:
Ako ima Dubrovchanin koju pravdu na Boshnjaninu - da ga pozove pred gospodina bana ili pred njegova vladaoca - roka da mu ne bude odgovoriti.
Ako Boshnjanin zapshi da nije duzhan - da mu nareche prisechi samoshestu, koje ljubo postavi banj rod.
Ako bude podoban od banova roda tko - da mu su porotnici od njegova plemena, koga mu hotenje.
A toj da se zna - da ne mozhe tehej pobjegnuti, a veche ne mozhe pred nikoga mu narechi.
A kto Dubrovchanin ubije ali posjeche u Bosni ili Boshnjanin Dubrovchana - taj pravda da je pred gospodinom banom, a osud da grede banu na njih.
Ako bude svada Boshnjanina z Dubrovchaninom u Dubrovnici - da sudi knez dubrovachki i sudje, a globa opchini.

Ako Boshnjanin uhiti Dubrovchanina za konja, a on bude ukraden ili uhushen, a pravi Dubrovchanin: "Moj je konj vlashti" volja: "Ja sam ga kupio, ne znam od koga", volja povije od koga je kupljen, volja prisezhe samoshest - chist duga da bude.
I ako Boshnjanin bude duzhan, a pobjegne iz Bosne z dugom - da mu nije vjere ni ruke od gospodina bana
I ako Boshnjanin izme dobitak dubrovachki na vjeru, i knjiga bude u Dubrovnici, ako knez i sudje poshlju da je knjiga prava - da je vjerovana, da plati Dubrovchaninu i bez prestavshtine.
Ako li tat ili husar uzme Dubrovchaninu u banovu vladanju, tko se uvje - da plati Dubrovchaninu i bez prostavshtine, a gospodinu banu vsaki shest volova na svoju glavu - i da se ne vrate
Ako rat bude, chesa Bog ulishi, medju Bosnom i Dubrovnikom, da gospodin ban da rok Dubrovchanom shest mjeseca, da si podju u Dubrovnik slobodno - na to im je vjera gospodina bana Stjepana
A Dubrovchane da zhivu Humskom zemljom u njih" zakonu - u prvom
A ovomuj pisanju svjedok:
zhupan Krksha i veliki vojevoda Vladisav Galeshich i Vukosav Tepchich, Radosav Hlapenovich, Stjepko Radosalich, Milosh Vukasich, Stjepan Druzhchich, Budisav Gojsalich, Vladisav Vukasich, Mioten Drazhivojevich, Pribisav Milibratich
A od Zavrshja:
zhupan Ivahan Pribilovich, Vlatko Dobrovojevich, cheonih Hlap, Ivan Budisalich, Divosh Tihoradovich, Gojsav Vojsilovich, Branosh Cheprnjich, knez Pavao Hrvatinich, Stanac Vojsalich
A siju knjigu pisa Priboje, dijak veliki slavnoga gospodina bana Stjepana, gospodina svem zemljam bosancem i humscem" i Donjem" krajem" gospodin
********************************************


Vladislav Stjepanovic
(Oko 1353. godine)

Az rab Bozji i svetoga Grgura, a zovom gospodin knez Vladislav, i gospoja kneginja Jelena, i niju gospodin ban Tvrtko, i njegov brat knez Vlk - dali su vjeru svoju gospodsku i prisegli su dumanadesete dobrijeh Bosnjana knezu Vlatku Vlkosalicu i njegovu djetetovi, da nije u njih svezanik ni taljenik ni porucenik, ni njegovo dijete. I da mu se ne moze svrci vjera, cesa ne ogledala ona dvanadesete, koja sta s njimi prisegla.
...........................
I da ne moze prijeti nitkore u nasem gospodstvije Vlatkova cloveka - ni sam ban Tvrtko, ni njegov brat knez Vlk, - bez volje kneza Vlatka. Na to su mu vjeru dali i prisegli! A tojzi vjeri i prisesi svjedoci - dobri Bosnjani ...........

*******************************************

Jelena Kotromanic
(Godine 1354)

V" ono vrijeme, kada pride gospoja bana mati s Ugra i s svojim sinom, s knezom s Vlkom, i kada bi stanak na Milah vse zemlje Bosne i Dolnjih kraji i Zagorja i Hlmske zemlje - prisegla je gospoja, bana mati, i njen sin, gospodin ban Tvrtko dumanadesete dobrih Bosnjane knezu Vlatku Vlkoslavicu, a sizi su prisegli: ..............................

I volja koja bi kleveta, a ili obada ulizla na kneza na Vlatka, a ili u koju zavjeru zasal knez Vlatko - d amu nisu voljni uciniti nijednoga hudoga, dokole ga nije ogledala Bosna.....

*******************************************

Stjepan Dabisa
(17. jula 1392. godine)

Takozde ze, i az Stefan Dabisa, po milosti jego Bozanstva, kralj Srbljem, Bosni i Primorju, spodobljen bih carstvovati va zemljah roditelj i praroditelj nasih, tvore pravdu i ispravljaje pravila, cine milosti i zapisanija, viru ze daje gradovom i vladanjem, malim ze velicim,..

......satvori milost kraljevstvo mi recenomu gradu Dubrovniku i vlastelem i opcini dubrovackoj po sih nasih listih i poveljah, za njih srdcanstvo potvrdismo im vse povelje recene gospode srbske, raske i bosanske i povelju gospodina kralja Stefana Tvrtka, koju je ucinil recenomu gradu Dubrovniku pod liti rozstva Hristova 1378 miseca aprila 10. dan, i ime vse povelje i svobodstine, zakone i uvite, pridnje i poslidnje, koje je njim ucinil i zapisal receni gospodin kralja Stefan Tvrtko, da je do vika recenomu gradu i jego opcini tvrdo i neporocno nami i nasimi poslednjimi, pace da su vsegda stanoviti u vsih recenih povelah i u zakonih, uvitih u svobodsetinah recene gospode raske, srpske i bosanske.

I recenivlastele i poklisarje grada Dubrovnika primise i zavezase se kraljevstvu mi davati od recenoga grad i opcine srbski dohodak dvi tisuci perper dinari dubrovackih, vsako godiste na Dmitrov dan, po zakonu i uvitu, kako su davali nasemu brau, svotopcivsemu gospodinu kralju Stefanu Tvrtku..

*******************************************

Tvrtko Tvrtkovic
(24. juna 1405)
U OVU NEPRAVEDNU RAT

Uchinih s gospodinom hercegom i po svitu s vlasteli bosanscimi i vishe togaj, da je vidomo vsakome:
Tko godi je Boshnjanin ali Kraljstva bosanskoga prije rata bil dlzhan komu godi Dubrovchaninu, volja na viri mu uzeto na gospockoj, a mozhe Dubrovhcanin tozi istinom pokazati - da se ima Dubrovchaninu vratiti i platiti.
I vsakoje ubistvo chlovichje, krviprolitje, koji su u ovuj i nepravednu rat uchinjena, i vsakoje rane i ubijenja i zle richi i hotinja zla, koja su bila meju bosanscimi ljudmi i dubrovchcimi, oboji obljubismo... i jednosrdno prostismo i blagoslovismo
I takozi pravimo i povelivamo:
Da nitko ne uzmozhe, niti smiti bude uspomenuti ni iskati krvi, ni ine osvete, ni vrazhde, ni u jedno vrime - dokoli stoji svit
Tko li se obrite, potvoriv se - da je gospodstvu mi neviran, i da se raspe.
***********************************************""

SHTO SUDIJE ODLUCHE NITKO NE MOZHE POTVORITI

A shto je uzel vojevoda Sandalj i knez Paval Radinovich, volja ini Boshnjanin , ljubo Kraljstva bosanskoga, komu godi Dubrovchaninu dobitak, volja ine richi u siju rat, tomuj uzetju da je sudja knez Vukac Hranich i sh njim vlastelin drugi bosanski, koga sh njim kraljevstvu mi poshlje.
***********************************************

Stjepan Tomashevich
I MOJA CE PROPAST POVUCI ZA SOBOM I MNOGE DRUGE
(1461. godine)
Dojde glas kraljevstvu mi kako car turski Muhamed namjerava dojduceg ljeta udariti s vojskom na mene i da je zato sve potrebito prigotovio. Tolkoj sili turackoj ja sam ne mogu odoljeti. Umiljeno sam molio ugarsku i bnetachku gospodu i Jurija Kastriota jeda bi mi u ovoj nevolji pohitali u pomoch, shto molim i tebe, svepochtenog, uzmozhnog i presvijetlog gospodina i oca. Ja ne ishtem zlatnih brda, ali bih bio rad da moji neprijatelji kao i ljudi u mojoj zemlji uznaju kako mi tvoja pomoch neche uzmanjkati. Jere, ako Boshnjani budu vidjeli da u ovoj rati neche biti sami i da che im mnogi ini pomiochi - hrabrije che u rat iti i vojevati, a tagdi i turachka vojska neche bez straha u moje vladanje naprasno ulisti. Prilazi u moju zemlju su veoma teshki, a tvrde na mnogim mjestima nedobitne, tere ne dopushtaju da se prodre u moje kraljevstvo.

**********************************************************

ZA MILOST NJEGOVE STARE GOSPODE I ZA SPOMEN I SLAVU BOSANSKU

Petar, istije Ohmuchevicha, po starini Boshnjanin , a radi nepovoljnog razumirja i pogube bosanske, prishashchah njegovijeh starijeh - sad je Dubrovchanin, koji za milost njegove stare gospode slozhi i postavi ovo rodoslovlje, za slavu bosansku i svakoga vridnoga Boshnjanina , dokole Bog dopusti i njegova sveta volja izvrshi
Pisano lita Hristova na 1482.

**************************************************"

 
**********************************************

Stjepan Ostoja
(6. januara 1404)
DASMO MU SVE ONO STO JE NJEGOVO BILO
Dajemo viditi vsakomu cloviku komu se dostoji - da mi prizvasmo k sebi vojevodu Pavla Klesica.
..............
I s timi ga s vsim pridasmo gospodinu didu i njegovim strojnikom i vsoj Crkvi bosanskoj , u njih obarovanije.
I da mu se ne ucini nikdare nijedno hudo - sto ga ne bi ogledala Crkve bosanske i vlastele bosansci.
**********************************************


Radosav Pavlovich
(25 oktobra 1432)

I zato... dajemo na vidjenje vsakomu chlovjeku komu se podoba i pred koga lice ov list nash otvoren dojde, a ili bi pred gopsodina cara turskoga, a ili pred gospodina kralja ugarskoga, a ili pred gospodina krlaj Tvrtka bosanskoga, ILI INOGA BOSNJANINA, A ILI GOSPODINA SRBSKOGA A ILI LATININA, a ili ine vrste chlovjeka:
Uchinih dobri i pochteni mir i pravo, milostivo i ljubovno bractvo i srdchane prijateljstvo s knezom i vlasteli i sa vsom opchinom grada Dubrovnika, onakoj na vse - kakoto je bilo medju nami i prvo rati... takoj da je i sada, i bolje, u vijeki vjekoma, amin

*************************************"

Vladislav Hercegovich
(15 avgusta 1451)
I joshte... zapisuju, hochu i tvrdju, da - dopustiv mani Gospod Bog gospoctva - da nisam voljan, ni da mogu, nikadare zabraniti ni zaustaviti ni jedne moje ljudi, ni Vlahe ni Srblje, slobodno hoditi u Dubrovnik, trgovati tako soli kako ine trge i vse ine svoje posle slobodno opraljati; pache, ni ine gospode ljudi da nisam voljan priko nashega kotara ustaviti, ni braniti hoditi slobodno svojimi trzi i s inimi svojim opravami u Dubrovnik
Obituju i zapisuju... da nisam voljan, ni da mogu uchiiniti gabelu od prodaje soli nigdir u vsem nashemu kotaru, razma od onih gde su naredila gospoda stara prva, bosanska i srpska , a toj jest: jedno u Drivih, a drugo u Dubrovniku, tretje u Kotoru, chetvrto u Zeti, u svetoga Srdja na Bojani
*****************************************""

Sandalj Hranich
(4. marta 1410. godine)
Ni nje kuche, ni nje opchine, ni nje udrzhanije, doma nje i nashega, kako pristoji sinu u matere svoje, do lahka i do teshka vremena i do vsega stho prihodi...
...dokoli bi ne bilo matere mi, rechene gospoje banice Anke, suprochu meni takovo uchinjenije kako bi mogli rechi dobri ljudije ki se imenuju od Bosne i od Hrvat" i od Bnetka i opchine dubrovachke - da je za to podobno ostaviti sinu mater svoju
...
******************************************


Takozhde zhe i meni svojemu rabu za milost’ svojego bozhastva darovi procisti mi odrasli bogosadni va rodi mojem’ i spodobi me sugubim viencem jako oboja vladichastva ispravljati mi pr’vi od isprva bgodarovani nam zemli’ Bosne, potom zhe gospodu mojemu bgu spodobl’shu me nasledovati pr’stol’ mojeh praroditel’ gospode sr’pske zanje bo ti behu moi praroditelje va zemalnem car’stvi car’stvovashe na nebesno car’stvo pr’selishe mene zhe videshtu zemlju praroditel’ mojeh’ po nih ostavshe i nemushtu svojego pastjera i odoh v srpsku zemlju zhelaje i hote ukr’pit prestol’ roditel’ mojeh i tamo poshad (poshavhsi) venchan’ bih bgodarovanemi vincem na kralevstvo praroditel mojeh jako bit mi, o H’ste Ususe, blagover’nomu i bgom postavlenomu Stefanu kralju Sr’blem i Bosne i Pomorju i Zapadnem stranam.

U prijevodu - pranana mi je bila Srpkinja, te polazem pravo na srpsku krunu u ovom momentu kada nemaju nasljednika i zato odoh u srpsku zemlju(preko Drine), da preuzmem krunu.

Pisao Tvrtko
******************************************

Druga povelja je povelja bosanskog bana Stjepana Kotromanica (1322-1324)
V" ime otca i s(i)na i svetoga d(u)ha. Az" (jaz) sveti Gr"gur" a zovom" ban" Stjepan", sin" g(ospo)d(i)na bana Stjepana, po milosti b(o)zhiei gospodin", i brat" moi knez Vladislav". Bi milost naju knezu knezu Vl"koslavu, sinu kneza Hr"vatina kluchkoga, ere (jer) ostavi hr"vat"skoga gospodina i Bapshice naju milosti dijela i dasva (dvojina od dati) knezu Vl"koslavu za egovu vjernu sluzh"bu d"vi zhupe: Banice i Vr"banu, ot mee (meje=medje) do mee i u niju dva grada: Kluch" i Kotor", dasva mu u djedinu i u isklad" u vjeki emu i egovu posljednjemu (nasljedniku) dokole e nashe sjeme u Bosni i dokole e vjer"n" nam" Vl"koslav". I jako (ako) bi bzhi osuenik" u djet"ci Vl"koslav", komu hoshte dati, vol"n e. Da ot" onoga sluzhi gdnu banu i da on"dje nije ni ed"noga dohot"ka k" nam" ni sada raz"ve (osim) k"da hoshte Vl"koslav": I da nije inoga vldca on"dje raz"ve da su vladav"ci kneza Vl"koslava: I da od onoga sluzhi gdnu oruzhiem", kako mozhe najbole. I zato dasva knezu Vl"koslavu one zhupe za egovu vjeru ,a one zhupe bista nevjerne stasta naprotivu nam" polog" (pored) Hr"vat" (Hrvata)
A tomu bishe svjedoci dobri Boshnane : i (nabraja svjedoke)
A siju knigu pisa Priboe, dijak" velikoslav"noga gdna bana Stjepana na Milih"

*******************************************

Stjepan Tomas
(22. avgusta 1446)
PRIDASMO IH DIDU MILOJU I DIDU KON DIDA

........da im se toj ne ima poreci ni potvoriti ni na manje donesti, ni za jednu neviru ni zgrihu kraljevstvu nasemu, sto ne bi ogledano gospodinom didom i Crkvom bosanskom i dobrimi Bosnjani . :



Evo kopirao sam par povelja pa da se vidi ko se spominje gdje i kad.  Sto se tice pravoslavne crkve u bosni neka mi neko navede neki manastir koji datira prije turaka.:


Veliki pozdrav i tebi  Smile

« Poslednja izmena: 18. Jan 2007, 16:42:12 od SavoNaSavi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1490
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
mob
Apple iPhone 4S 16GB
kill najbolji sajt!  Smile



......................................
posetite ovu temu dole...








[Edit by vlado85: Zabranjeno reklamiranje drugih sajtova!]
« Poslednja izmena: 20. Jan 2007, 15:37:19 od vlado85 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 1804
Zastava Zemun
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.1
@ SavoNaSavi

Vidim da se vrtimo u krug. Opet o poveljama.

Citat
A zovom Stepan, sin gosodina bana Stepana, po milosti boziei gospodin vsem zemlam bosinskim, i Soli, i Usore, i Dolnim kraem i Humske zemle.
Citat
Az sveti Grgur, a zovom ban Stjepan, sin gospodina bana Stjepana, po milosti Bozijej gospodin vsim zemljam bosanskm, i Soli i Usori i Dolnjim krajem, i Humske zemlje gospodin

Logičnim zaključivanjem vidi se da se ovde nabrajaju geografski sve zemlje, a ne narodi, kojima vlada ban Stjepan. Ovde se pominje zemlja bosanska, humska, zemlja Soli i Donji Kraji. Pročitaj pažljivo čitavu titulu.Nijedan bosanski vladar se nigde ne tituliše kao "Ban Bošnjana...." ili "Kralj Bošnjaninu..." itd. Čisto geografska odrednica o zemlji Bosni,
Logično su stanovnici Bosne nazivani Bošnjani, isto kao stanovnici Duklje Dukljani, isto kao građani Dubrovnika Dubrovčani. Da li su Dubrovčani samostalan narod,nezavistan po poreklu i veri od svojih suseda? Nisu. Isto važi i za Dukljane, ali i za Bošnjane( Bosance, Bošnjake).
To što je neko Bošnjanin, jer živi u zemlji koja se zove Bosna, ne čini ga različitim od svojih suseda kako ti ovde pokušavaš da dokažeš. Zašto samo Bošnjaci osporavaju svoje poreklo, a to ne čine Rašani, Dukljani ili Travunjani (Hercegovci)? Po tvojoj logici Rašani (stanovnici Raške) nisu Srbi, jer su imali svoje vladare, svoju veru, svoj novac itd... To ti je naopaka logika. Na primer Dukljani su bili katolici (najstarija crkva u Srba je Barska Nadbiskupija, u kojoj stoluje nadbiskup sa zvaničnom titulom Primas Srpski), to znači da su stanovnici Duklje bili Srbi katolici. Ali Srbi, a ne Dukljani po nacionalnosti. Potpuno identična situacija je i sa Dubrovčanima. Termin "Hrvat" ili "hrvatstvo" se u Dubrovniku pojavio sa Austro-Ugarskom okupacijom, početkom XIX veka. U svojoj dugoj istoriji, Dubrovčani sebe nisu nikada smatrali Hrvatima, osim u poslednjih dvesta godina. Po ovoj logici se može pretpostaviti da su i Bošnjani, sa svojom jeretičkom Crkvom Bosanskom, takođe srpskog porekla, jer ne postoji ni jedan istorijski dokaz koji bi govorio suprotno od ove teze. Svi istorijski podaci govore o doseljavanju tri slovenska plemena na prostore Balkana u VII veku. Srbi, Hrvati i Bugari (turomansko pleme, slovenizirano pri dolasku na Balkan). Znači, na vama je da se opredelite da li potičete od Srba, Hrvata ili Bugara. Po želji vam. Bošnjani sigurno nisu zasebno slovensko pleme, nezavisno po poreklu od ovih nabrojanih. Ovo je zvanična istorija, sve dok vaši historičari ne iznesu krunski dokaz koji bi pobio tvrdnje iz "De Administrando Imperio", koji je u svetskoj istoriografiji prihvaćen kao valjani istorijski izvor.

Još samo da napomenem da je Vladislav Hercegović, sin Stefana Vukčića Kosače, nosio zvaničnu titulu "Herceg od Svetog Save", koju je nasledio od svoga oca, kao i teritoriju koja se danas zove Hercegovina, a sačinjavale su je tadašnje etnički srpske teritorije Zahumlia  (današnja Zapadna Hercegovina, naseljena "hrvatima") i Travunija (Trebinje, današnja Istočna Hercegovina).
Citat
Vladislav Hercegovich
(15 avgusta 1451)
I joshte... zapisuju, hochu i tvrdju, da - dopustiv mani Gospod Bog gospoctva - da nisam voljan, ni da mogu, nikadare zabraniti ni zaustaviti ni jedne moje ljudi, ni Vlahe ni Srblje, slobodno hoditi u Dubrovnik, trgovati tako soli kako ine trge i vse ine svoje posle slobodno opraljati; pache, ni ine gospode ljudi da nisam voljan priko nashega kotara ustaviti, ni braniti hoditi slobodno svojimi trzi i s inimi svojim opravami u Dubrovnik
Obituju i zapisuju... da nisam voljan, ni da mogu uchiiniti gabelu od prodaje soli nigdir u vsem nashemu kotaru, razma od onih gde su naredila gospoda stara prva, bosanska i srpska , a toj jest: jedno u Drivih, a drugo u Dubrovniku, tretje u Kotoru, chetvrto u Zeti, u svetoga Srdja na Bojani
IP sačuvana
social share


Dok je budala, biće i radikala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 6 7
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 01:26:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.