Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbija isplaćuje kosovski dug  (Pročitano 525 puta)
23. Avg 2013, 12:57:18
Jet set burekdzija


Zodijak
Pol
Poruke 5782
Browser
Chrome 28.0.1500.72
mob
Samsung Galaxy S2
Srbija isplaćuje kosovski dug
IZVOR: POLITIKA
Beograd -- Ukupan kosovski dug koji smo 2001. godine preuzeli iznosi 858 miliona evra, piše Politika.

 
Foto: Ilustracija, (sxc.hu)
Foto: Ilustracija, (sxc.hu)
Srbija od 2001. redovno otplaćuje kredite preduzeća sa Kosova i Metohije nasleđene iz vremena SFRJ, potvrđeno je za „Politiku” iz Uprave za javni dug Ministarstva finansija i privrede.

Prema podacima Narodne banke, Srbija je preuzela 858 miliona evra duga Autonomne pokrajine Kosovo i Metohija stranim poveriocima kao javni, odnosno državni dug Srbije i od te sume do sada je otplatila 488 miliona evra.

Neposredno pred raspad bivše Jugoslavije, 1988. godine, kada su ukupni dugovi države reprogramirani prema međunarodnim poveriocima, deo duga koji se odnosio na Kosovo i Metohiju iznosio je oko 1,3 milijarde dolara. Taj dug je redovno servisiran do uvođenja sankcija Saveznoj Republici Jugoslaviji. Dugovi su ponovo reprogramirani posle 2000. godine i to 2002. prema poveriocima Pariskog kluba (države poverioci) i 2005. prema Londonskom klubu (komercijalne banke poverioci). Za Srbiju je ovo pitanje u sadašnjem momentu posebno važno jer su poslednjih godina istekli rokovi mirovanja otplate glavnice duga (takozvani grejs period, u kome se ne otplaćuje glavnica već se plaćaju samo kamate) prema Pariskom i Londonskom klubu. Iz ukupnog duga 2009. godine izuzeta je samo obaveza prema Svetskoj banci, nakon učlanjenja Kosova u ovu međunarodnu finansijsku instituciju.

Direktor Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Aleksandar Vulin nedavno je izjavio da Beograd neće pristati na zahteve da jezero Gazivode i ostala imovina države Srbije pripadnu Prištini.

"Veštačko jezero Gazivode je imovina države Srbije koja može da pripadne Zajednici srpskih opština na Kosmetu i neprihvatljivo je da pređe u ruke Prištine" – rekao je Vulin.

On je istakao da vlasti u Beogradu utvrđuju šta je sve imovina države na Kosmetu, jer je u proteklom periodu došlo do transformacije vlasničkih odnosa usled nelegalne privatizacije.

" Privatizacija, koja je sprovedena na Kosovu i Metohiji, za nas je neprihvatljiva, jer se koristio isključivo kriterijum nacionalnosti, a ne aršini koji su prihvatljivi za obe strane. To znači da Srbi nisu učestvovali u ovom procesu "– rekao je Vulin.

U upravi za javni dug kažu da je kosovska obaveza nastala po osnovu zajmova uzetih od: Pariskog i Londonskog kluba, Svetske banke (IBRD), Evropske unije, Evrofime, Razvojne banke Saveta Evrope i po osnovu bilateralnih kreditnih aranžmana. Novac je ulagan u izgradnju industrije i infrastrukture.

Garant tog duga bila je SFRJ, SRJ, a potom ga je Srbija preuzela, jer je pravna naslednica SFRJ, a Kosovo i Metohija je deo Srbije, iako se od 1999. godine poreski prihodi sa Kosmeta nisu slivali u budžet Srbije.

Ovo pitanje je pre jedanaest godina u razgovorima sa predstavnicima međunarodne zajednice postavljao Miroljub Labus, tada potpredsednik Vlade SRJ.

„Imamo administrativnu upravu Unmika na Kosovu. Ta administracija je odredila poreze, carine na Kosovu, ali ne želi ni na koji način da učestvuje u isplati svog dela duga. Ja sam pokušao da u vezi s tim razgovaram sa Hakerupom (administrator UN na Kosovu), pisao sam i Kofiju Ananu. Oni ne žele da priznaju taj dug. Smatraju da je to problem Srbije. Srbija nema fiskalnih prihoda i to je problem o kojem ćemo morati da razgovaramo”, govorio je tada Labus.

Mlađan Dinkić, kao ministar privrede u vladi Vojislava Koštunice, predlagao je 2008. da Srbija, u dogovoru sa međunarodnim poveriocima, prekine plaćanje inostranog duga za Kosmet. Preovladalo je mišljenje da bi neplaćanje kosovskog duga donelo Srbiji veću štetu od koristi. Rata „kosovskog duga” te godine iznosila je 92 miliona dolara, što je bilo manje od jedan odsto ukupnih budžetskih rashoda.

„Srbija je država koja poštuje međunarodno pravo i protivi se njegovom kršenju. Otplata spoljnog duga je naša međunarodna obaveza i eventualnim prestankom plaćanja tog duga Srbija bi de fakto priznala nezavisnost južne pokrajine”, objašnjavali su u to vreme vladini zvaničnici.

Srbija se, očigledno, i danas drži tog stava, iako našem listu to juče nije eksplicitno potvrđeno. Koga god smo pitali – upućivali su nas na Upravu za javni dug.

Prema izjavi za „Politiku” profesora beogradskog Pravnog fakulteta Borisa Begovića, pitanje statusa Kosmeta ne može da se reši ako Beograd i Priština ne reše i ostala imovinska pitanja. Prema nekim procenama, imovina države Srbije na Kosmetu vredi oko 200 milijardi dolara.

Kada je reč o kosovskom dugu, Begović je nedavno u svom autorskom tekstu u našem listu potvrdio da je u pregovorima u Beču o Ahtisarijevom planu, na kojima je učestvovao kao član našeg tima, prihvaćeno naše stanovište da Srbiji, kada se o tom pitanju bude postigao konačan dogovor, treba nadoknaditi sve što je platila.

Begović još dodaje: „Posle prijema Kosova u Svetsku banku (tamo nema veta) krajem juna 2009. godine, banka je jednostavno, pismom, bez ikakve najave ili konsultacije, obavestila srpske vlasti da one više nisu dužne 510 miliona dolara – ta obaveza se briše. Nigde ni reči o onom delu (prema Ahtisarijevom planu) da Srbiji treba da se vrati onaj iznos koji je potrošila na vraćanje glavnice (ukupno 267 miliona dolara) i plaćene kamate.

Vlasti u Prištini dobro znaju za šta su potrošene devize sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka na Kosmetu. Najveće obaveze po ovim kreditima, prema podacima iz 2002. godine, imala je „Energetska korporacija Kosova”, odnosno termocentrala „Kosovo B” i površinski kopovi uglja „Belaćevac” i „Dobro Selo”, koji treba da vrate oko 321 milion dolara, ne računajući kamatu. Sledi „Trepča”, odnosno preduzeća u njenom sastavu – „Elektroliza cinka”, „Fabrika akumulatora”, „Fabrika baterija” u Gnjilanu i „Metalac” u Đakovici – 81,3 miliona dolara. Zatim, „Feronikl” – 96,3, „Balkan” iz Suve Reke – 21,3, „Industrija sintetičkih vlakana” u Prizrenu – 20,7, „Printeks” u Prizrenu – 7,8, „Fabrika šavnih cevi” u Uroševcu – 8,2, „Fabrika radijatora” u Gnjilanu i Železničko transportno preduzeće – 2,2 miliona dolara

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
I have ... a cunning plan. It's as cunning as a fox who's just been appointed Professor of Cunning at Oxford University.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Чувајте Љубав !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 46916
Zastava Босна
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 23.0
mob
Samsung Galaxy S6 edge+
Можеш у двије реченице написати шта је смисао теме?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 29.0.1547.57
Citat
Srbija od 2001. redovno otplaćuje kredite preduzeća sa Kosova i Metohije nasleđene iz vremena SFRJ, potvrđeno je za „Politiku” iz Uprave za javni dug Ministarstva finansija i privrede.

 Smile Smile
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.091 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.