Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2 3 ... 52
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbi ili Srbijanci iz Sbijanije?  (Pročitano 35899 puta)
28. Dec 2008, 19:03:40
Jet set burekdzija


Monstrum

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 8918
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Iznervirali su me vise ovi sa B 92 kao i mnogi ovde na forumu sa izrazom Srbijanci. Ako smo Srbijanci, mora da smo iz Srbijanije. A gde je odaK Srbija?


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora Anea (Vreme: 29. Dec 2008, 22:10:33)
IP sačuvana
social share
Sta da radim sutra?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.63
mob
Apple iPhone 3Gs
Србијанци
 

Србијанци, Србијанац или Србијанка су термини којим се означавају људи који живе у Србији, или су пореклом из Србије.

Етимологија и коришћење термина

Сматра се да је термин настао у језику Срба који живе ван Србије и то једино да би се могла одредити географска припадност. Овај термин, по правилу користе углавном становници Босне и Херцеговине и поједини из Хрватске, а у веома малом броју и становници осталих држава бивше СФРЈ. У Србијанце се могу укључити људи различитих етничких група, али у већини случајева овим термином се означавају Срби из Србије. Не треба мешати термин „Србијанци“ са термином „Срби“ који су етничка група која живи у више држава.

У Србијанце се могу убројати многе етничке групе које живе у Србији као што су Мађари, Бошњаци, Роми, Албанци, Словаци, Хрвати, Румуни, Бугари, Црногорци и остали, али тим термином се углавном означавају Срби из Србије, док се у већини случајева за неке од наведених националних група каже нпр. Словаци из Србије, Албанци из Србије...

Тумачење термина

Поред овог тумачења у честој употреби су још два значења израза Србијанац.

У једном, под Србијанцем се сматра искључиво Србин који живи у Србији, чиме се прави разлика између Срба у Србији и Срба који живе ван ње. Ово се највише користи на простору бивше Југославије где још живе Срби, осим у Србији.

По другом тумачењу, израз Србијанац означава искључиво Србина који живи у ужем делу Србије, односно централној Србији. Овакво тумачење је распрострањено у Војводини.

Специфичности

Треба имати у виду да добар део Срба у Србији овај назив сматрају понижавајућим и увредљивим, јер је у прошлости често коришћен управо у таквом контексту.

Термин Србијанци и Србијанка појављује се у песми „Бранково коло“ Бранка Радичевића као и у популарној народној песми из Србије „Одакле си селе“ у извођењу Снежане Ђуришић.

Izvor: Wikipedia
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Monstrum

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 8918
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Zbog geografskog pojma znaci ja sam ipak iz Srbijanije ne iz Srbije. Posto su svi ti koji zovu Srbijancima iz Srbije?  Smile
IP sačuvana
social share
Sta da radim sutra?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Lako je dati zivot za nesto, kad ga nemas

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 2430
Zastava Cehoslovacka ;p
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
HTC Topaz
Iznervirali su me vise ovi sa B 92 kao i mnogi ovde na forumu sa izrazom Srbijanci. Ako smo Srbijanci, mora da smo iz Srbijanije. A gde je odaK Srbija?
znaci ovi srbi iz bosne su zapravo bosanci? pa sto ne kazes odma  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
По другом тумачењу, израз Србијанац означава искључиво Србина који живи у ужем делу Србије, односно централној Србији. Овакво тумачење је распрострањено у Војводини.
Ја сам Сремац и за мене је Србијанац рецимо неко из Крагујевца или Ваљева или Крушевца. А термин Србин нас обухвата све заједно. И мене Сремца и неког Банаћанина, и ринаку Босанца, и неког Херцеговца, Црногорца, Кордунаша... Сви заједно смо Срби!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Monstrum

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 8918
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Iznervirali su me vise ovi sa B 92 kao i mnogi ovde na forumu sa izrazom Srbijanci. Ako smo Srbijanci, mora da smo iz Srbijanije. A gde je odaK Srbija?
znaci ovi srbi iz bosne su zapravo bosanci? pa sto ne kazes odma  Smile

Pa nego sta nego su bosanci. Sta ce drugo biti?
IP sačuvana
social share
Sta da radim sutra?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
mob
Apple iPhone SE 2020
Mislim da je mnogo bolje pitanje -  Zasto su Srbijanci alergicni na tu geografsku odrednicu? Smiley
Ili plasticno... da ponovim n-ti put... moji su Banijci, Slavonci i Metohijci... a rodjake u Srbiji smo uvek nazivali Srbijancima... i nisu se bunili... cak su se i ponosili Smiley
Ili jos bolje... ako su stanovnici Srbije - Srbi... koji djavo smo mi kojima je to nacija, ali ne i teritorijalna odrednica... Smiley)
« Poslednja izmena: 28. Dec 2008, 20:11:08 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
Ja sam Srbin a ne Srbijanac, jer mislim da je to pravilno. Mada, ako me neko nazove Srbijancem necu se uvrediti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 1272
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
srpska ili srbijanska posla
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Monstrum

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 8918
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.5
srpska ili srbijanska posla

Bolje Srbska ili titoisticki srbijanska posla.
IP sačuvana
social share
Sta da radim sutra?
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3 ... 52
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.