Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:38:10
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Srbi i Asimilacija  (Pročitano 9423 puta)
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Turci su bili nemilisrdni prema katolicima jer je Vatikan stalno pozivao na rat protiv Turaka i davao znatna novčana sretstva za obranu napadnuti zemalja(katolički)

 Sta znaci "nemilosrdni" u ovom kontekstu? Jesu li Pravoslavci zivjeli bolje pod Turcima nego Katolici? Znase da je stavjan pritisak nad Katolicima (i nad svim drugima) da predu u Izlam, ali jeli bio stavjan pritisak nad Katolicima da predu u Pravoslavje isto? Zneci, imali danas Srba koji su ustvari Pravoslavni Hrvati kao sto ima miliona Hrvata sto su ustvari Katolicki Srbi?
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Flock 2.6.2
Pa Turci su vam obnovili pećku patrijaršiju 1557 a katoličke samostane razorili.molim komentar

da bi ostali na vlasti. sta traze hrvati na kosovu ?

 Izvini, moraces ovo raznjasniti, bar za mene.  Smile



kupovali su narodu dobru volju. nisu oni nama vladali zato što su bili jači, nego zato sto smo imali ološ koja je bila na njihovoj strani.
i danas imaš nesrećnike koji kažu : "e da mi je da vam dođu stranci, da vas nauče pameti". taj profil ljudi uvek imaš. takvi su se nekada proterivali iz plemena.
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 41879
Zastava Рума, Србија
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 14.0.1
Procito sam nesto na neku Hrvatsku internet stranicu  kako valjda u Otomanskom carstvu je bio stavjan pritisak na Katolicima da se prekrste u Izlam a i u Pravoslavlje.

овојимјаоца Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol
Poruke 2178
OS
Windows 7
Browser
Chrome 10.0.642.2
mozemo na ovu temu pisati sta god zelimo,svako iz nekog svog ugla i na svoj nacin.ali,kad podvucemo crtu i pokusamo da budemo samo ljudi,sto ni malo nije lako.shvaticemo,da smo svi mi ustvari jedno te isto.
obican jadan narod za kojeg nikad niko nije zalegao iskreno,vec veciti sitnis u potkusurivanju velikih.
npr.ja sam srbin,roditelji su mi iz krajine,pravoslavci smo,imamo slavu,stradali smo kad kod je bilo srbima da stradaju.
moja baba je pricala o zlocinima ustasa,o zlocinima partizana,o zlocinima cetnika,o hladnoci nemaca i brizi italijana.
nasem mentalitetu su npr.blizi hrvati,nego srbijanci sa juga srbije.kad pisem hrvati,mislim na licane,kordunase,dalmatince...ljudi su se na ovim prostorima na sve moguce nacine dovijali samo da bi preziveli,sacuvali dom,porodicu...govorili su vreme za nevreme,misleci,proci ce i ovo,samo da ostane ziva glava.
ako je pitanje,da li postoji tendencija,da se srpsko potre,podeli sa hrvatstvom,bosanstvom,siptarstvom,crnogorstvom,makedonstvom,iskreno mislim da postoji.
da li ima siptara koji su presli u srpstvo,ima.ali u zanemarljivom broju,primera je jako malo.zasto?
zato,sto su u ne tako davnom vremenu,srbi masovno pod osmanlijama prelazili u islam i postajali muslimani,asimilirajuci se sa lokalnim stanovnistvom.period vladavine osmanlija u kontinuitetu mnogo je duzi od vladavine srba nad svojom teritorijom u periodu duzem od pedeset godina,sto je jako malo,da bi se nesto prihvatilo,a nesto i dalo u zaborav.
prelazili su narodi u srbe u onom vremenu,kad je srpska drzava bila velika i jaka,velika srbija,dusanovo carstvo.
kako je lakse voleti,nego mrzeti.koliko malo treba da bi se drugi covek postovao i voleo,od suprotnog.
na ovim O.I. u londonu,selektor rukometne rep.hrvatske ponesen svojim hrvatstvom,zagrebao je po svezim,nezarslim srpskim ranama.doziveo je prezir i kritiku od drugih,mislecih ljudi.ali,najjaci utisak na mene je ostavila izjava jednog hrvata,bivseg selektora hrvatske rukometne reprezentacije,koji nije zeleo da komentarise ponasanje aktuelnog hrvatskog rukometnog selektora,rekavsi: "kao coveku,meni je uvek,bez obzira na veru,rasu,naciju,bitnije covekoljublje,koje mora biti nacelo svakog misleceg coveka,a potom sve ostalo."
pod turcima,mletcima,napoleonom,austrougarima svima je bilo tesko ziveti,bez obzira na veru i naciju,o cemu svedoce istorijske cinjenice,koje bastine ono vreme,kad su hrvat i srbin radili na istom zadatku,a u zelji da istaknu svoj identitet u svim tim carevinama.
*sto se tice islama,tu stvari stoje malo drugacije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Pa Turci su vam obnovili pećku patrijaršiju 1557 a katoličke samostane razorili.molim komentar

da bi ostali na vlasti. sta traze hrvati na kosovu ?

 Izvini, moraces ovo raznjasniti, bar za mene.  Smile



kupovali su narodu dobru volju. nisu oni nama vladali zato što su bili jači, nego zato sto smo imali ološ koja je bila na njihovoj strani.
i danas imaš nesrećnike koji kažu : "e da mi je da vam dođu stranci, da vas nauče pameti". taj profil ljudi uvek imaš. takvi su se nekada proterivali iz plemena.

 Oh, razumijem sad. Pa da, Turci su bili pametni. Znali su da im je pametnije da ljude umire nego da snjima non stop ratuju. Ali idalje, ovo je bilo efektivnije na Albance na primer nego nad Srbe kod kojih je vazda bilo popuna i ustanka. Ova Srpska nelojalnost Turcima i zelja za nezavisnost je razlog sto na primer je Kosovo dato Albancima
u vrijeme Otomanskog carstva. I ovo je razlog sto je puno, puno Srba Albanizovano nad rukama Turaka.

 Nego si me malo zbunio prije sa "sta traze Hrvati na kosovo". Ja koliko razumijem Hrvata danas kao i vazda na Kosovo ima veoma malo i oni ne "traze" nista tamo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Procito sam nesto na neku Hrvatsku internet stranicu  kako valjda u Otomanskom carstvu je bio stavjan pritisak na Katolicima da se prekrste u Izlam a i u Pravoslavlje.

овојимјаоца Smile Smile

  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 21826
Zastava Борча
OS
Windows XP
Browser
Chrome 21.0.1180.79
mob
Qtek 小米
Citat
Ali da dodam nesto, Crnogorci (ili barem pravoslavni Crnogorci) se nisu odrekli svojeg srpskog porijekla i identiteta kao sto su Makedonci ili Katolicki Srbi u Hrvatskoj.
Ниси баш у праву, заправо тачно је да су Црногорци остали највернији српском националном и верском идентитету (посебно у Србији), али не можеш Македонце и католичке Србе ставити у исти кош.

Ми смо изгубили борбу за српски идентитет у Македонији (бар тренутно је то тако), јер тамо заиста има мало Срба, али смо победили у Србији, што није случај са новопеченим Хрватима.
Македонска заједница у Србији броји око 250.000 до 300.000 припадника у Србији, а свега 25.600 (према попису из 2002. год) се изјаснило да су припадници нове македонске нације.
Сличан је однос и унутар црногорске заједнице само што је то много већа заједница, али и код њих свега 10ак посто се одрекло српских корена, то је 69.000 према прошлом попису.

Citat
Odnosno, kako se razvijo Crnogorski nacionalni identitet dio Crnegore se poceo identifikovat kao Crnogorci prvo pa Srbi drugo a ostatak (kao ja) kao Srbi prvo pa Crnogorci drugo.  Na primer, moj Tata je veliki Crnogorac ali on sebe smatra isto Srbinom.  Ali, uglavnom poenta tvojeg komenta je upravu. 
Ма наравно, ја то разумем пошто сам Македонац, а по мајци Црногорац, а то су наши географски идентитети који су временом прерасли у националне код појединих.
Нажалост има неких Срба, то су углавном Србијанци условно речено, који не разумеју географску припадност и да неко ко негује црногорску традицију не мора да значи да је и припадник ЦПЦ и дукљанин, већ често и већи Србин од Срба из Шумадије.

п.с. израз Србијанац понекад користим како би лакше објаснио неке појаве и не сматрам га погрдним, јер ја сам рођен у БГ и себе добрим делом сматрам Србијанцем, јер сам пореклом са екавског говорног подручја, тачније старе јужне Србије.

Citat
Ovo sve stoji, ali mora se razgraniciti kad na primer Cigan ili Vlah samoiniciativno primi Srpski identitet nego kad ogromni dio njihove populacije je pod pritiskom guran da se prekrsti i poSrbi.  Nasilna i samoiniciativna asimilacija nije ista stvar. 
Да то није исто, мада цигане је и немогуће асимиловати, због специфичне физиономије и боје коже, али и огромних културолошких разлика.
Међутим држава мора да потпомаже асимилацију, грађењем јаке државе и нације ... не мора да их нико тера бичем, али мора да постоји нека стратегија.
Прво да подстичемо асимилацију као што раде на западу, а не супротан процес као што је радио бивши режим Тадића.
« Poslednja izmena: 19. Avg 2012, 16:55:30 od Гамбино »
IP sačuvana
social share
Z
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
Citat
Ниси баш у праву, заправо тачно је да су Црногорци остали највернији српском националном и верском идентитету (посебно у Србији), али не можеш Македонце и католичке Србе ставити у исти кош.

Ми смо изгубили борбу за српски идентитет у Македонији (бар тренутно је то тако), јер тамо заиста има мало Срба, али смо победили у Србији, што није случај са новопеченим Хрватима.
Македонска заједница у Србији броји око 250.000 до 300.000 припадника у Србији, а свега 25.600 (према попису из 2002. год) се изјаснило да су припадници нове македонске нације.
Сличан је однос и унутар црногорске заједнице само што је то много већа заједница, али и код њих свега 10ак посто се одрекло српских корена, то је 69.000 према прошлом попису.

 Prvo bi trebo da kazem da nije bila moja namjera da kazem ista protiv Makedonaca  i nadam se da nije niko to tako potumacio . Ja ne mrzim ni Albance ni Hrvate ni nikoga ali iskreno imam veoma visoko misljenje o Makedoncima, identifikovali se oni kao Srbi ili ne moja misljenje tako stoji. Ipak su nam oni najslicni narod i oni u glavnom skoro nikad nisu pravili probleme ili sirili mrznju po Balkanu. Veoma dobar narod.

 Ali da raznjasnim sta sam ja mislio da kazem, moje razumljenje je da kao sto su Crnogorci Srbi tako su i Makedonci dijelom Srbi i dijelom Bugari. I dalje, danasnji Makedonci sebe ne smatraju kao Srbi ili Bugari porijeklom i samo se identifikuju sa Makedonstvom. A Crnogorci sa oba Srpstvom i Crnogorstvom se identifikuju, ovo za Crnogorce potvrdujem a to sto sam rekao sa Makedonci nemogu da potvrdim. Jeli su danasnji Makedonci svijesni svojeg Srpstva i Bugarstva ili ne u tvoje misljenje?

Citat
Ма наравно, ја то разумем пошто сам Македонац, а по мајци Црногорац, а то су наши географски идентитети који су временом прерасли у националне код појединих.
 
Нажалост има неких Срба, то су углавном Србијанци условно речено, који не разумеју географску припадност и да неко ко негује црногорску традицију не мора да значи да је и припадник ЦПЦ и дукљанин, већ често и већи Србин од Срба из Шумадије.

 Tacno. Ali ja bi reko da iako neki Crnogorac na primjer svhata Crnogorstvo kao njegov glavni nacionalni identitet (umjesto kao geografsku pripadnost) on idalje moze biti ogromni Srbin. Samo mu je jedno blize nego drugo, nije se odreko nijednog. Isto za Makedonce.  Evo poslusaj ovu pijesmu da vidis ocemu pricam.

[youtube] http://www.youtube.com/watch?v=kJK8v8Zxllw  [/youtube]

 A, to sto kazem sa Srbijance ja bi rekao da je istina i sa neke Bosanske Srbe. To je vjerovatno radi toga sto oko Bosanskih Srba (kao i Bosanskih Hrvata) nikad se nije razvio Bosanski nacionalni identitet.

Citat
п.с. израз Србијанац понекад користим како би лакше објаснио неке појаве и не сматрам га погрдним, јер ја сам рођен у БГ и себе добрим делом сматрам Србијанцем, јер сам пореклом са екавског говорног подручја, тачније старе јужне Србије
.

 Razumijem totalno, ja tu rijec isto upotrebljujem i ne smatram je uopste kao negativnom.


« Poslednja izmena: 19. Avg 2012, 20:40:29 od CrnogorskiSrbin »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


Очистимо Србију !

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 42084
Zastava †  Србија 011
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Flock 2.6.2
.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

milo.jpg
(58.66 KB, 480x320)
IP sačuvana
social share
                                     
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 30
OS
Windows 7
Browser
Chrome 21.0.1180.79
.

 Ma ko prica o toj budali? Balkanski politicari su svi isti, lazovi i oportunisti. Stipe Mesic je do juce izigravao Ustasu a danas je valjda zaljubjen u Srbe, Jevreje i sve druge ne-Hrvate u Hrvatsku. Tomislav Nikolic je do juce izagravao nacionalistu i Cetnika a danas je valjda zaljubljen u Evropu i u Zapad. Milo Dukanovic je do juce izagravao ogromnog Srbina a danas bjezi od Srpstva ko od kuge. Vjeruj mi da to sto Milo prica nije uopste indikativno o toga sto vecina ljudi u Crnugoru misli. Na primjer Milo je priznao nezavisnost Kosova i bili su protesti protiv toga kretenskog pokreta sirom Crnegore. A zasto ljudi glasaju za Mila u CG? Zato sto smatraju da je njegova stranka najbolja za brzi ulazak u EU i zato sto podrzavaju njihove pokrete u razvoju CG nacionalnog identiteta. Srbi smo mi brate moje, vjerujem mi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 14:38:10
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.147 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.