Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 02:11:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sram te bilo, profesore!  (Pročitano 385 puta)
29. Apr 2014, 17:12:17
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2145
Zastava
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Profesor osuđen zbog časa istorije na Kalemegdanu

Zorana Pavlovića, profesora istorije u OŠ „Despot Stefan Lazarević”, Prekršajni sud u Beogradu proglasio je krivim jer je „pružao usluge turističkog vodiča, odnosno informacije o kulturnoistorijskim karakteristikama lokaliteta grupi dece učesnika manifestacije ’Mala matura – veliko srce’, a ne ispunjava propisane uslove iz Zakona o turizmu”
Zoran Pavlović: Zbog čega sam kriv? Zato što u Zakonu o turizmu ne stoji da nastavnici mogu da vođe đake u obilazak spomenika istorije? (Foto T. Janjić)

Nastavnici koji se usude da prenošenje školskog gradiva ne svedu na tablu, kredu i udžbenik, već svoje đake vode na znamenite istorijske i kulturne lokacije – mogu da završe kod sudije za prekršaje.

Upravo u takvoj pravnoj „zoni sumraka” našao se Zoran Pavlović, profesor istorije u OŠ „Despot Stefan Lazarević”. Dok govori o onome šta ga je snašlo, u ruci drži opipljiv dokaz da sve to nije samo ružan san. Crno na belo, u presudi Prekršajnog suda u Beogradu navedeno je da je okrivljeni profesor istorije kriv zato što je „pružao usluge turističkog vodiča, odnosno informacije o kulturnoistorijskim karakteristikama lokaliteta grupi dece učesnika manifestacije ’Mala matura – veliko srce’, a ne ispunjava propisane uslove iz Zakona o turizmu”.

Proglašen je krivim zato što je osnovcima na Kalemegdanu govorio o prestonici srpske države i izgradnji bedema i kula Beogradske tvrđave u doba despota Stefana. Izrečena mu je mera opomene i naloženo da škola u kojoj radi plati sudske troškove.

Pavlović nema položen stručni ispit za turističkog vodiča, ali se i bez tog sertifikata odvažio da deci skrene pažnju na materijalne tragove prohujalih vremena, kad su se već našli na poprištu nacionalne istorije. Zato je ova priča poučna i za sve njegove kolege kojima nije teško da suvoparne lekcije đacima dočaraju na terenu.

– U obilazak Kalemegdana tog 21. maja prošle godine poveo sam dvadesetak đaka OŠ „Despot Stefan Lazarević” i njihove goste, decu sa Kosova i Metohije. Prema planu manifestacije „Mala matura – veliko srce” koju su organizovali Ministarstvo prosvete i nauke, Ministarstvo za Kosovo i Metohijui grad Beograd, a ta aktivnost je i u skladu sa programom i planom naše škole. Dok smo prolazili pored kule koju je podigao despot Stefan Lazarević, deci sam objašnjavao po čemu je taj deo tvrđave značajan. Tada nas je zaustavila turistička inspekcija. Pitali su ko sam i da li imam licencu za obavljanje posla turističkog vodiča. Objasnio sam da se ne bavim turizmom, da me je škola uputila... Insistirali su da naprave zapisnik. Nije mi bilo jasno zašto me legitimišu – prepričava Pavlović.

Lane u septembru mu je stigao poziv da se javi Prekršajnom sudu zbog optužbe da je neovlašćeno pružao usluge turističkog vodiča. Program manifestacije, izjava direktora škole da je tog dana bio na službenom zadatku na osnovu godišnjeg plana rada škole, kao ni drugi dokazi, nisu bili dovoljni za oslobađajuću presudu. Uprkos tome što nastavnik istorije ima pravo i preporuku prosvetnih vlasti da učenike vodi u obilaske kulturnoistorijskih spomenika – početkom ovog meseca, stigla je presuda: kriv je!

– Ne radim u turističkoj nego u obrazovnovaspitnoj delatnosti, po Zakonu o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja. Zbog čega sam kriv? Zato što u Zakonu o turizmu ne stoji da nastavnici mogu da vođe đake u obilazak spomenika istorije? Mnogo je bolje držati čas istorije na mestu nekog istorijskog događaja, kada za to postoje uslovi. Najmanje 70 puta sam to i uradio za 11 godina nastavničkog staža. Zar je to za osudu – negoduje Pavlović. 

Bilo bi za osudu da je predavanja na otvorenom đacima naplatio – pošto nema licencu, a „samo” je profesor istorije. Nameće se i zaključak da bi škole ubuduće za preporučenu nastavu van učionice trebalo da angažuju i plate vodiča i da se nadaju da će bolje od nastavnika biti kadar da predavanje prilagodi uzrastu učenika i nastavnom programu.

Šire posmatrano, ispada da onaj ko nema licencu turističkog vodiča ne sme ni reč da zucne o kulturnoistorijskim simbolima Srbije, niti da na njih ukaže prijatelju neznancu – da ga ne bi „ukebao” turistički inspektor. Ako je tako, pravo je čudo što turistička inspekcija nije sačinila zapisnik nedavno kada je Ivica Dačić, u svojstvu potpredsednika vlade, i to pred kamerama, francuskom ministru za migracije Eriku Besonu sa Beogradske tvrđave pokazivao spomenik koji gleda na ušće i pričao o planinama i brdu koje se na turskom kaže kale...

izvor

Jes', bolje da ih je vodio na kurve u Pestu, ili da locu negde....
IP sačuvana
social share
Bubamara, bubamara nosa nema, slonovima njonja strci!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Gom Džabar

Zodijak Cancer
Pol
Poruke 22683
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Au jebote zivot.
IP sačuvana
social share
Србочетничко комунистички фашиста.

Koљем по кућамa.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Mac OS X v: 10.9.2
Browser
Chrome 33.0.1750.154
mob
Apple iPhone SE 2020
Ne bih da budem partibrejker, ali ovo je staro 2 godine...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2145
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Moja greska....siguran sam da sam hteo nesto pametno da kazem....sta god to bilo - jbg....u stvari sam nasao clanak danasnji, link ka ovom iz Politike, komentari friski, pa se prevario....izvinjavam se....
IP sačuvana
social share
Bubamara, bubamara nosa nema, slonovima njonja strci!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2145
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 28.0
Gasi
IP sačuvana
social share
Bubamara, bubamara nosa nema, slonovima njonja strci!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 02:11:50
nazadnapred
Prebaci se na:  
Oznake: Sram profesore
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.