Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:06:38
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Šoti odzvonilo...  (Pročitano 27068 puta)
Svakodnevni prolaznik


Kad Ima Volje Ima i Načina

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 411
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung d900i
I treba da se zabrani ta pesma...

Istrazujte malo pa cete saznati kako je i nastala...




Ај, просветли ме. Smile

Po clanku koji sam ja citao u opstini, kaze se da je zena velikog srbomrsca zvana Šota Galica je zajedno sa još nekoliko siptara otela neoliko srpskih cobancica i ubila ih bacivsi ih u vatru, dok su to radili oko vatre su igrali i pevali Šote mori Šote... Naravno ovo je ukratko da ne pomislite samo da je neka legenda ima u tom clanku i nekih dokaza ali ne mogu tacno da se setim niti na netu da nadjem ceo clanak, ako nadjem dacu vam celu pricu...
IP sačuvana
social share
Znam ko sam i ne tražim da budem shvaćen
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Žena
Poruke 199
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Чак и да је та прича тачна то опет нема везе са српском игром и песмом шотом која је по мелосу слична свим српским косовскометохијским песмама и играма. Игра је настала много пре те Шоте Галице, а још једна занимљивост је да је текст песме на српском језику и да ју је Шота Галица наводно певала на српском. Ма, нема шта, све доказ до доказа да је шота шиптарског порекла.

И да те сада ја питам, ако би неко клао српску децу свирајућу гусле, то би значило да гусле и те песме уз које би Срби били  убијани одједном више нису српске, па макар то биле и епске песме косовског циклуса??
« Poslednja izmena: 05. Avg 2007, 13:46:37 od Arbus_Di »
IP sačuvana
social share
"Кад орао изгуби крила, онда га и пилад кљују."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Kad Ima Volje Ima i Načina

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 411
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
Samsung d900i
Slušaj ja neću da se svađam, ja sam pročitao ono što sam pročitao, čuo šta sam čuo, i ja verujem u to, dokazi su izgledali uverljivo... Zato ako nemaš nešto konkretno da kažeš onda zadrži to za sebe... Možda je i bilo na drugom jeziku pa prepevano, ili su je srbi stvorili iznova slučajno ali ne sumnjam da je nastalo varvarstvom, mučenjem srpske čeljadi...
IP sačuvana
social share
Znam ko sam i ne tražim da budem shvaćen
Edit by SerbianFighter: Maksimalna dozvoljena velicina slika u potpisu je visina: 60pix, sirina: 468pix i velicina 20KB
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak
Pol Žena
Poruke 199
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
Ја имам шта конкретно да кажем и то се видело из мог претходног поста, за разлику од тебе који само понављаш да си "уверен"... Ко ли те је уверио, да ми је знати. Препун си "информација" и "сазнања", тако да сам збуњена, заиста.

Текст песме је настао у 70-им годинама, распитај се мало и не бламирај се више, живота ти. Smile
IP sačuvana
social share
"Кад орао изгуби крила, онда га и пилад кљују."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Say hello to my "little" friend!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5337
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
To sa Sotom je takva glupa podmetacina da prosto ne mogu da verujem da su ljudi naseli na tako nesto!!!  Smile
Neko pustio buvu i sada svi mrze sotu, a prvi je glupi Velja. Pa bre sta taj zna o bilo cemu???

Sota je srpska pesma iz Metohije. Rec Sota nema nikakvo znacenje u albanskom jeziku, a kod kosovskih srba se koristila da oznaci zenu u poodmakloj trudnoci zato sto se gega kada hoda kao ptica- sotka.

A ta nebuloza kako je neka tamo albanka uhvatila srpske cobancice i bacila ih u vatru pevajuci Sotu 
Pa vec na prvi pogled to lici na potpunu nebulozu. Mislim sta god neko mislio o siptarima ovo stvarno zvuci glupo!

IP sačuvana
social share
I danas kad dođe do poslednjeg boja,.
neozaren starog oreola sjajem,.
ja ću dati život, otadžbino moja,                                                                 
znajući šta dajem i zašto ga dajem!
   

 
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.6
mob
LG Nexus 5
To sa Sotom je takva glupa podmetacina da prosto ne mogu da verujem da su ljudi naseli na tako nesto!!!  Smile
Neko pustio buvu i sada svi mrze sotu, a prvi je glupi Velja. Pa bre sta taj zna o bilo cemu???

Sota je srpska pesma iz Metohije. Rec Sota nema nikakvo znacenje u albanskom jeziku, a kod kosovskih srba se koristila da oznaci zenu u poodmakloj trudnoci zato sto se gega kada hoda kao ptica- sotka.

A ta nebuloza kako je neka tamo albanka uhvatila srpske cobancice i bacila ih u vatru pevajuci Sotu 
Pa vec na prvi pogled to lici na potpunu nebulozu. Mislim sta god neko mislio o siptarima ovo stvarno zvuci glupo!


Nisi u pravu.

Prvo, sota nije srpska pesma. Ako jeste, ko je tvorac te pesme? Nemoguce je da je nastala sama, mora da ju je neko napisao. Ko je tvorac Sote?

Drugo, rec sota nema veze sa trudnom zenom jer onda pesma nema ama bas nikakvog smisla...Sote, more sote, sote masala, da igramo igru sotu samo ti i ja....(tako nekako valjda ide, nisam 100% siguran)?!?!?! Kakve ovo veze ima sa trudnicama?

Trece: Nijedna narodna srpska koreografija sa Kosova se ne izvodi ni slicno kao sota. Igra sota pocinje tako sto se savijaju ruke i ritmicno se pomeraju (slicno kao rad brisaca kod automobila ali u horizontali) i poskakuje se(cupka) sa strane u stranu. To se dovodi u pitanje poreklo sote jer su neki narodi imali slicne folklorne igre koje se igraju iskljucivo oko vatre u sredini polja.

Cetvrto, igra sota uopste nije zastupljena ravnomerno po Srbiji. Recimo, sumadijsko kolo se svira i izvodi (igra) ama bas svuda po Srbiji, dok je sota najzastupljenija bas na Kosovu i Metohiji i jugu Srbije.

E sad, ne znam da li to ima veze sa Sotom Galicom. Ne mogu da negiram, niti da potvrdim to. Nije mi samo jasno kako je moguce da jedni veruju u jednu, drugi u drugu pricu, a niko nikakav dokaz nije naveo. Ok, nisam ni ja ali sam imao priliku da cujem neke ljude koji se jako dugo bave etno obicajima sa Kosova.





IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Say hello to my "little" friend!

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 5337
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
Ovo sto sam ja naveo su reci nekog etnomuzikologa sa KiM, zaboravih mu ime. On jos kaze da melodija ima neki vizantijski koren itd.

Ali cak i da nije tacno to sto covek tvrdi, meni je nebulozna ta iznenadna neutemeljena mrznja nekih ljudi prema jednoj pesmi i to samo zbog neke "novootkrivene" price koja mi je odmah kada sam je procitao zvucala vrlo sumnjivo i nerealno. Cak je i nacin njenog proturanja cudan. Ide u vidu "lanac" emailova.  Smile Smile Smile

Mislim da treba biti oprezan sa tim.

« Poslednja izmena: 25. Avg 2007, 22:56:24 od pishax »
IP sačuvana
social share
I danas kad dođe do poslednjeg boja,.
neozaren starog oreola sjajem,.
ja ću dati život, otadžbino moja,                                                                 
znajući šta dajem i zašto ga dajem!
   

 
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 11457
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
...samo zbog neke "novootkrivene" price koja mi je odmah kada sam je procitao zvucala vrlo sumnjivo i nerealno. Cak je i nacin njenog proturanja cudan. Ide u vidu "lanac" emailova. Smile Smile Smile

Mislim da treba biti oprezan sa tim.
За ту причу о шоти знам једно десет - дванаест година.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Zodijak Capricorn
Pol Muškarac
Poruke 2142
Zastava Novi Sad
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.60
pre nekog vremena na jednoj od naših televizija se prikazivala emisija u produkciji bbc činimi se o jednoj drugoj pesmi za koju se svi mi balkanski narodi otimamo, zaboravih kako se zove.
Ova priča o šoti me strašno podseća na tu priču jedino što se ovde mi i šiptari utrkujemo čija nije.
Generalno pesma zaista pripada metohiskoj regiji , nema čvrstih dokaza da je pesmu sastavio ni srbin ni šiptar.
Iz naziva pesme se ipak nazire da je ona šiptarska jer je shota naziv za albansku igru kolo ali to ne mora ništa da znači.
Veruje se da je shota nastala mnogo pre gore pomenute šiptarke pa je moguće da je ona tu igru i izvodila nakon svog krvavog pira ali definitivno nije napravljena isključivo tim povodom i za tu priliku.
Još samo bih podsetio da je na vrhuncu svoje moći car Dušan bio car Srba,Bugara,Grka i Arbanosa ili ti šiptara koji su i tada živeli na teritoriji današnje albanije i sa kojima su Srbi imali tradicionalno dobre odnose.
Sukob i neprijateljstvo Srba i Šiptara datira od relativno skorog vremena tako da je gotovo nemoguće , a naročito što se tiče etno nasleđa iz pograničnih oblasti, odrediti šta je čije.
Tako je i sa Šotom mi tvrdimo da je njihova a svaki šiptar će reći da je naša , a opet je i mi i oni slušamo na svojim svadbama ...
« Poslednja izmena: 04. Mar 2009, 22:39:40 od zlili »
IP sačuvana
social share
mislim znači postojim ili ja to samo tako mislim!?
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma


i sirom otvorenih ociju ne vidim nista...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 35384
Zastava Tamo negde
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.7
mob
Nokia N95 8gb
Off obrisan
IP sačuvana
social share
"Vlast i vlasnistvo se mogu razdovjiti na izvesno vreme, ali nikako zauvek jer ce vlasnistvo, shvativsi koliko je razdvajanje bolno, odmah kupiti vlast ili ce vlast osvojiti vlasnistvo a time i bogatstvo."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 11:06:38
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.093 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.