Nakon Space Invaders, Galaxian i sličnih naslova, Atari nas vodi na novu svemirsku avanturu sa arkadom Asteroids. Zarobljeni u najmračnijem kutku nepoznate galaksije, igrači imaju zadatak da unište asteroide koji sa lakoćom mogu da ih raznesu u paramparčad. Svaki put kada pogodite veliki asteroid, on se razbija na manje delove, a kako se fragmenti smanjuju, postaju brži i teži za izbegavanje. Život će vam dodatno zagorčati leteći tanjiri koji se povremeno pojavljuju, posebno u kasnijim nivoima koji zahtevaju veoma brze reakcije i preciznu igru.
Jedna od najvažnijih inovacija igre Asteroids bila je mehanika kretanja koja je funkcionisala u skladu sa zakonima fizike. Po odabiru smera, brod bi postepeno krenuo da ubrzava, ali se na komandu igrača ne bi odmah zaustavio, već bi zadržao zamah nekoliko sekundi. Ako kompleksne kontrole uparimo sa kišom meteora koja predstavlja konstantnu pretnju, ispostavlja se da je Asteroids izuzetno teška igra! Asteroids je jedna od najsvetlijih tačaka Atarijevog stvaralaštva. Popularnost ove igre trajala je decenijama, a danas je možete igrati onlajn potpuno besplatno. Njene inovacije su uticale na gejming industriju u globalu, a poslužila je i kao direktna inspiracija za naslove Geometry Wars i Super Stardust.
Mišljenje da video igre izazivaju agresiju kod mladih je i dalje aktuelno, iako još uvek nije potvrđena veza između nasilja na ekranu i onog u stvarnom svetu. Prva igra koja je pokrenula ovu vrelu temu i velike proteste je Death Race, inspirisana arkadom Destruction Derby i distopijskim filmom Death Race 2000. U ovoj arkadnoj trkačini, igrači su imali zadatak da pregaze što više ‘’gremlina’’, takoreći pešaka, koji su u igri bili prikazani kao humanoidni sprajtovi. Kao što ste verovatno već pretpostavili, gaženje pešaka bi igračima donelo poene.
Kada bi pešak bio pregažen, pred žrtvom bi iskočio nadgrobni spomenik. Igra bi u tom trenutku ispustila i glasan krik, koji su neki novinari i kritičari opisali kao dečji vrisak. Ubrzo nakon što je stigao u igraonice, Death Race se pojavio na naslovnoj strani mnogih dnevnih novina u Americi, gde je opisan kao izuzetno morbidan. Istaknuto je da je nasilje u ovoj igri daleko gore od onog na televiziji, pošto u ovom slučaju igrač ‘’preuzima stvari u svoje ruke’’.
Iako je Death Race bio praktično zabranjen, inspirisao je nastanak solidnog broja sličnih igara zahvaljujući velikoj medijskoj pažnji.