Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:42:45
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Socijalni angažman i ostale iluzije  (Pročitano 711 puta)
31. Dec 2005, 13:23:03
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Opera 9.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Izlagačka sezona 2005.

Socijalni angažman i ostale iluzije

Po nepisanom pravilu, najjače izložbe u Beogradu se ostavljaju za jesenju sezonu. Izložba "Devedesete - O normalnosti" u Muzeju savremene umetnosti, jedna od dugo očekivanih revalorizacija srpske umetnosti u devedesetim, potpuno je podelila javnost. Autorski tim Branislava Anđelković, Branislav Dimitrijević i Dejan Sretenović predstavio je radove čak 80 umetnika sa tendencijom na političkom angažmanu off-scene.

U katalogu su objavljeni i intervjui sa albanskim umetnicima sa Kosova, za koje MSU smatra da je vrlo rizično izlagati u Beogradu. Reč je o umetnicima koji direktno podržavaju ideju nezavisnog Kosova. Tako je ipak ostvaren dijalog i sa drugom stranom. A Beograd dodatno predstavljen kao još uvek hostilna sredina za albanske umetnike?

Mnogi smatraju ovaj čin ilustrativnim za novu, hiperpolitizovanu ulogu Muzeja savremene umetnosti - zeleno svetlo da dnevna politika ima primat nad svakom drugom problematikom umetnosti. Nazad u dobra stara komsomolska vremena?

Interesantno da u jednom svom tekstu Branislav Dimitrijević navodi "da su umetnici spremni za socijalni angažman, iako to više niko od njih i ne traži". Oh, ali zato se od kustosa izgleda ništa drugo i ne očekuje?

I zaista, katalog "O normalnosti" donosi novu kritičarsku praksu - uslovljavanje značenja teoretskom interpretacijom. Tako i za pravu temu rada Milice Tomić "DžY Ungelost", zločin izvršen nad tridesetoro albanskih demonstranata saznajemo upravo iz Dimitrijevićeve interpretacije koja ostaje politički najsubverzivnija komponenta ovog inače vrlo kritički koncipiranog dela.

Reakcija okupljena oko Dragana Papića i nekih starijih umetnika koji su izostavljeni sa izložbe nije štedela municiju! Zampa Di Leone je optužio "Soros realiste" za turbo-kapitalizam, a umetnike za "dobrovoljnu ulogu tastera u EU dotiranom filmu".

Nasuprot "O normalnosti", Oktobarski salon je pokušao da lansira ideju instant-komunikativne umetnosti kojoj teoretičarski prelivi i nadevi nisu ni potrebni. Salon, sada internacionalna manifestacija, uspeo je da okupi evropske veličine kalibra Ervina Vurma i da ih predstavi referentnim radovima, što nikako nije bio slučaj sa prošlogodišnjim Salonom "Kontinentalni doručak". Tim Darke Radosavljević čak je uspeo i da vaskrsne Kuću Legata kao idealan gradski izložbeni prostor.

Svakako najtrijumfalnija izložba strane umetnosti bila je postavka "Remek dela iz Vile Farnezina" u organizaciji Galerije SANU, MIP Italije i Italijanskog instituta za kulturu. Ova postavka je bila uključena u prateći program najznačajnijih ovogodišnjih bijenala i sajmova u svetu. "Remek dela iz Vile Farnezina" predstavila je svu heroiku i nadmoć italijanske umetnosti od kraja pedesetih do početaka transavangarde i ekspanzije video-arta.

Imena kao što su Đo Pomodoro, Enco Kuki, Mikelanđelo Pistoleto, Salvo ili Karlo Marija Marijani predstavljeni su udarnim radovima, očiglednim dokazima zašto je svaki od ovih autora svojim opusom inicirao autohtoni svetski stil u slikarstvu i skulpturi. Bravo!

Interesantna tendencija u gradskim galerijama je decentralizacija. Sada sve galerije idu na strogi elitizam, favorizujući nove medije i postkonceptualizam kao jedinu moguću umetnost ovog trenutka. Opet se pažnja pridaje ekskluzivnosti medija, a ne umetničkog sadržaja.

U suštini, vrlo jeftin, razorno-estradni pristup. Poželjni su umetnici iz hora aktivista koji unisono peva jednu te istu pesmu. Sva likovnost se završava sa fotošopom? Ili kako to cinično kaže Saša Radić "napokon svaki odbornik-galerista ima svoj privatni Tejt muzej u Beogradu".


Izvor: Blic \ S.Đ.M.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 19:42:45
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.096 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.