Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 16:35:48
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Smrt kod beba do mesec dana  (Pročitano 19316 puta)
10. Apr 2008, 11:26:37
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
Dana 11.03.2008. mi se rodio sestrić, Luka. U Italiji. Tamo su mi rodjena sestra i zet. Bebac je imao pupcanu vrpcu oko vrata, te su odmah pristupili carskom rezu, i za 3 minuta je sve bilo gotovo. Beba izvadjena, živa i zdrava, ocisćena, i posle sat i po je već bila kod mame i sisala. Sve provereno i sve je OK. Izlaze posle 3 dana iz bolnice. Beba normalno jede, kaki, raste. Posle 5 dana prva redovna kontrola, i sve je u najboljem redu. Napreduje, jede..... Moji dobili vize na po 20 dana, otisši dan pre.
Bili tamo, došli puni utisaka, slike, snimak.... Svima lepo, castili smo, sestrić se rodio. Već imaju devojčicu, Janu, ona sad u avgustu puni 3 godine.
Moji su došli iz IT 30.03., dolazile komšije da im čestitaju, planirali smo sad za vikend (prošli, 06.04.) da napravimo kao malu proslavu, za 30ak ljudi, familija i prijatelji...

Ali... 03.04. me zove zet i kaže da je bebac umro. Samo tako. Počeo je drugačije da diše, odveli su ga u bolnicu, pokušali reanimaciju, ali ništa nisu uspeli da urade. posle svega dvadesetak dana života.

Obdukcija je uradjena u ponedeljak, rezultati su juče dobijeni, ništa nisu našli. Srce dobro, pluća dobra, svi organi u redu. beba zdrava, a umrla. kažu da je to neka bela smrt, uglavnom kod muške novorodjenčadi, i do prvih mesec dana života.

Zna li neko nešto o ovome, da li postoji tako nešto, ili ih doktorii farbaju i prikrivaju neku svoju nesposobnost?

A o stanju u kući da ne pričam, keva pod lekovima, ćale ne može da veruje, svi smo kao ludi.... Ovde dodjem da se malo izduvam i pročitam nešto, ali ovo je čudo.... A posebno što ni na jednoj kontroli ni za vreme trudnoće ni posle nisu upozorili ninašta, sve je bilo OK, u redu, ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Postoji i ne zna se razlog.
Stvarno je uzasno da se jadan mali zivot okonca na takav nacin.

Tekst sa neta:

Citat
URGENTNA STANJA KOD DECE

 

SINDROM IZNENADNE SMRTI ODOJČETA

Prof. dr Dragan Đoković – dečji hirurg

Nerazjašnjena iznenadna smrt odojčeta je prisutan problem u pedijatriji. U razvijenim zemljama, a prema nekim podacima i kod nas ona je vodeći oblik umiranja odojčadi u postneonatalnom uzrastu.

Definicija

Sindrom iznenadne smrti odojčeta je iznenadna i na osnovu anamneze neočekivana smrt odojčeta kod koga se obdukcijom ne otkrije odgovarajući uzrok smrt. Engleski naziv je sudden infant death syndrome (SIDS). Postoje brojni sinonimi: smrt u kolevci, smrt u krevetu, nagla smrt, mors subita, itd.

Poseban entitet, za koji se smatra da je povezan sa ovim je sindrom izbegnute iznenadne smrti odojčeta (eng. near sindrom sudden infant death syndrome). Pod njim se podrazumeva iznenadna apnea ili bradikardija ili srčani zastoj povezan sa bledilom ili cijanozom nakon čega se odojče spontano oporavi ili uspešno oživi.

Epidemiologija

Učestalost sindroma iznenadne smrti odojčeta je 1-3,5 odojčadi na 1000 živorođenje dece u toku jedne godine. U razvijenim zemljama sa postneonatalnim mortalitetom od oko 4 ‰ nešto više od polovine odnosi se na sindrom iznenadne smrti odojčeta..

Sindrom iznenadne smrti odojčeta najčešći je u uzrastu od drugog do šestog meseca, a redak je u uzrastu novorođenčeta i posle devetog meseca života. Češće se javlja kod muške dece i u hladno doba godine.

Patologija

Obdukcijom je potrebno isključiti uzroke smrti koji su mogli da ostanu klinički neutvrđeni: meningitis, miokarditis, intrakranijalno krvarenje, malformacija mozga, vaskularni prsten itd. Patoanatomski nalaz uključuje intratorakalne petehije, lakši plućni edem i aspiraciju želudačnog sadržaja koji sami po sebi nisu dovoljni da objasne smrtni ishod. Najstalniji nalaz je zadebljanje mišićnog sloja plućnih arterija i arteriola, kao i održano periadrenalno masno tkivo. Ovi nalazi upućuju na stanje trajne ili intermitentne hronične hipoksije.

Patogeneza

Patogeneza sindroma iznenadne smrti odojčeta nije jedinstvena. Najvažniji su poremećaji centra za disanje i nenormalni odgovor na hipoksiju. Na ovaj način može da se objasni oko polovine slučajeva sindroma iznenadne smrti odojčeta. U preostalim slučajevima moguć osnovni uzrok može da bude urođena bradikardija ili genetski uslovljen poremećaj kontrole glikemiju.

Klinička slika

-          Karakteristično je da se sindrom iznenadne smrti odojčeta događa u snu, poslepodne ili između ponoći i jutra.

-          Javlja se kod zdrave dece ili lako prehlađene.

-          Obično se zatiče bledo i beživotno dete u krevetu, a ponekad se nađe razbacana posteljina ili povraćeni sadržaj.

Iako se sve događa neočekivano pažljivo uzetom anamnezom mogu se utvrditi sledeći rizični faktori:

-          ranije izbegnuta iznenadna smrt odojčeta,

-          pozitivna porodična anamneza,

-          nedonešenost,

-          neonatalne konvulzije i dr.

-          Zatim, mlada majka, pušač i/ili koja je uzimala psihosedative,

-          loše materijalno stanje porodice,

-          hladan period godine i

-          znaci prehlade odojčeta.

Diferencijalna dijagnoza

U perinatalnom periodu periodu sindrom iznenadne smrti odojčeta retko se javlja i stoga pojava apneja uvek ukazuje na ozbiljna oboljenja:

-          intrakranijalno krvarenje,

-          sepsa,

-          meningitis,

-          respiratorni distres sindrom,

-          metaboličke bolesti i dr.

U periodu novorođenčeta i odojčeta, pojava tzv. periodičnog disanja sa kratkotrajnim apneama, kraćim od 20 sec smatra se normalnom pojavom. Ali, ako su apneje duže od 20 sec i/ili praćene bradikardijom i cijanozom potrebno ih je ozbiljno shvatiti i tako ih i tretirati. Poznat uzrok ovih stanja može da bude:

-          nadražaj hemoreceptora u području larinksa usled povraćanja bilo kog porekla,

-          infekcije disajnih puteva, posebno virusne,

-          sepsa, kardiovaskularne i metaboličke bolesti, poremećaji eletrolitnog statusa, hipoglikemija,

-          hipokalcemija,

-          hipomagnezijemija i dr.

Samo negativan obdukcioni nalaz potvrđuje dijagnozu sindroma iznenadne smrti odojčeta.

Terapija

-          Postupak prve pomoći u slučaju sindroma iznenadne smrti odojčeta je da se hitno utvrdi stanje vitalnih funkcija i sprovedu sve mere reanimacije. Tek nakon toga može da se utvrdi smrt. Potom, treba uzeti detaljnu anamnezu o okolnostima koje su prethodile događaju, bez ispitivačkog tona koji bi mogao da izazove osećaj krivice roditelja. Objektivno treba utvrditi rektalnu temperaturu, težinu i dužinu deteta, oceniti hidriranost, izgled kože, eventualne znake povrede ili telesnog zlostavljanja. Treba pregledati ždrelo, bubnu opnu i palpitati trbuh.

-          U slučaju izbegnute iznenadne smrti odojčeta potrebna je hitna hospitalizacija i monitoring vitalnih funkcija. Rizik recidiva je visok (20 – 40%) i javlja se neposredno iza prve epizode.

-          U hospitalnim uslovima kompletna obrada obuhvata detaljnu anamnezu, fizikalni pregled i dopunsko ispitivanje. Potrebno je uraditi glikemiju, elektrolitni status u krvi, acidobazni status, hemokulturu, rendgenski snimak pluća i srca, EKG, EEG, lumbalnu punkciju, rendgenski, scintigrafski, gastroskopski i pehametrijski pregled jednjaka i želuca.

-          U svakom slučaju sindroma iznenadne smrti odojčeta potrebno je obaviti obdukcijski pregled. Negativan nalaz potvrđuje dijagnozu sindroma iznenadne smrti odojčeta ili može da se otkrije uzrok smrti koji za života nije bio prepoznat, kao što je meningitis, miokarditis, subduralni hematom i dr.

-          U postupku potrebno je obaviti detaljnu diferencijaciju mogućih metaboličkih, kardiopulmonalnih, neuroloških, gastroenteroloških i drugih uzroka.

-          Kod odjčeta kod koga se dokaže bilo koji poremećaj to isključuje sindrom iznenadne smrti ili iznenadne izbegnute smrti odojčeta.

-          U svim slučajevima izbegnute iznenadne smrti odojčeta potrebno je učiniti poligrafsko snimanje: EEG, EMG, bulbomotoriku, intraezofagealnu pehametriju, EKG i respiracije u toku sna.

Prevencija.

Moguća prevencija su:

-          stalni monitoring,

-          tretman gastroezofagusnog refluksa i

-          implantacija pace-makera kod primarne bradikardije.

Kardiorespiratorni monitoring u bolničkim ili kućnim uslovima, u toku spavanja, tokom rizičnog perioda života i do osmog meseca starosti, sa baždarenim alarmom na apneiji od 20 sec i bradikardiji od 80 ciklusa/min indikovan je u slučaju sindroma izbegnute smrti odojčeta, postojanja pozitivne porodične anamneze, kod jasnih poremećaja disanja i/ili srčane radnje utvrđene poligrafski i izričitog zahteva roditelja u slučaju smrti drugog deteta iz bilo kojih razloga.

Preventivne mere obuhvataju i izbegavanje upotrebe hipnotika i izbegavanje svih stanja moguće hipoksije (pr. putovanje avionom) kod odojčadi pod rizikom.



Izvor: EchoBalkana
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Evo nasla sam i ja nesto na engleskom, ako treba prevod, tu sam.


SIDS (Sudden Infant Death Syndrome)

What is SIDS?
SIDS stands for Sudden Infant Death Syndrome. It is the sudden and unexplained death of a baby under 1 year of age.
Because many SIDS babies are found in their cribs, some people call SIDS "crib death."

What causes SIDS?

Groundbreaking new research sheds light on SIDS (October 2006)

SIDS may not be a "mystery" disease after all, but it has a specific biological cause.
New research shows that many babies who have died from SIDS had a disorder in how their bodies responded to the brain chemical serotonin.
In an infant brain with a serotonin problem, the brain cells that tell the body “turn over because I’m not getting enough oxygen” or “wake up because I’m overheating” simply might not be getting through.
Safe sleeping for infants can help reduce the risk of SIDS. Remember to always put healthy babies on their backs to sleep; keep cribs free of toys, pillows, and comforters; and avoid overheating the baby or the room baby sleeps in.

Is SIDS a problem?
Babies placed to sleep on their stomachs are much more likely to die of SIDS than babies placed on their backs to sleep.
African American babies are 2 times more likely to die of SIDS than white babies.
SIDS is the leading cause of death in babies in the United States after 1 month of age.
Most SIDS deaths happen in babies who are between 2 and 4 months old.
More SIDS deaths happen in colder months.

How to prevent SIDS

When you put a baby down to sleep:
Always put the baby on his or her back to sleep, even for naps.
Note: Healthy babies should not choke if they spit up while they are sleeping on their backs. Babies automatically turn their heads or cough up fluids. Doctors have found no increase in choking or other problems in babies sleeping on their backs.
Put the baby on a firm mattress in a crib. Soft mattresses, sofas, sofa cushions, waterbeds, sheepskins, or other soft surfaces can increase the risk of SIDS
Keep all soft, fluffy and loose bedding, stuffed toys, pillows and other soft items out of the baby’s crib.
Make sure your baby’s face and head stay uncovered during sleep.
Keep blankets and other coverings away from your baby’s mouth and nose.
If you put the baby in sleep clothes, do not use a blanket at all.
If you do use a blanket or another covering, make sure that the baby’s feet are at the bottom of the crib, the blanket is no higher than the baby’s chest, and the blanket is tucked in around the bottom of the crib mattress and around both sides up to the baby's chest-level.
Don’t let your baby get too warm during sleep. The baby’s room should be at a temperature that is comfortable for an adult (around 70 degrees). Too many layers of clothing or blankets can overheat your baby.
Make sure everyone who cares for your baby knows to place your baby on his or her back to sleep. Talk to childcare providers, grandparents, babysitters and all caregivers about SIDS risks.

Other things you can do to take care of the baby and reduce the risk of SIDS
Don’t smoke and don’t let anyone else smoke around the baby. Don't keep the baby in the same house or car with someone who is smoking.
Breast-feed babies whenever possible. Breast milk can help prevent infections that make it hard for the baby to breathe. Breast-fed babies have a lower SIDS rate than formula-fed babies do.

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
A, zato su prestali da stavljaju bebe na stomak kada spavaju...  Smile
Gledala sam nekoliko puta "Vreme je za bebe" i patronazne sestre stavljaju bebe na bok, dok je nekad preporucivano da se stavljaju na stomak ili na ledja...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
Hvala puno. Ovo mi puno znači.  Ja se za sada najbolje držim, i svi zovu mene, kao: kako ti sestra, kako ti majka, pa šta je to bilo..... A ja jedva pričam, odmah mi se stegne nešto u grudima i grlu. Pisanje je mnogo lakše.
Ali najgore tek predstoji. Mislili su da će da završe sve do danas, i sutra da krenu, ali "opet" braća hrvati prave problem, još od njih nije stigao odgovor da dozvoljavaju prelazak preko njihove države. Izgleda da će tek u ponedeljak da krenu. E sada kada kažem najgore, tek treba da se vidim sa njima, da ih dočekam, a kako, šta im reći, šta uraditi, to niko ne zna. Kada je meni ovako, mogu da zamislim njima kao roditeljima kako je.

A kada kažem "opet", mislim na slučaj kada mu je pre dve godine otac poginuo (mislim da sam pisao o tome ovde) i isto završio sve papire i sve, ali hrvati nisu hteli da ih puste, falilo to odobrenje, nego se vraćao u sloveniju, pa na madjarsku, pa odozgore..... A sada ne mogu jedan papir da pošalju 3 dana....

Hvala još jednom, znači ipak postoji takvo što. Moj Dušan uvek na ledjima spava, nisam ni znao... I Stefan je spavao na ledjima. Ali dobro, Dule je već 10 meseci, veliki je.....
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
 Baš mi žao jbg  Smile
Moje saučešće brate.
Znaš kako,nemoj da shvatiš ovo na neznam kakav način ali hoću da te pitam jer znamo svi koliko je razgranato otimanje dece i laži da su umrla..Da li ste uzeli bebino telo iz bolnice?  Smile
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
Jesu. Bili su prisutni i sve vreme dok se sve to desavalo. Umro je maltene sestri na rukama. Sve ovo se desavalo u IT, ne kazem da toga tamo nema, ali su im procedure ipak malo stroze.
Posle obdukcije i rezultata su bili pozvani da prisustvuju zatvaranju bebe u limeni kovceg, jer se transportuje van zemlje.
Kao da si znao kada da pitas, bas su juce stigli, odneli smo Luku u kapelu, a danas u 13.00 je sahrana. A pogledaj vreme, i nebo place za mojim malim Lukom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
 Smiley 1 Smile
 Molim te,čuj šta imam potrebu da kažem...Smrt možda i verovatno ne postoji,vrlo je moguće da odlazimo u vidu svesti negde a da su naša tela samo "vozila" koja koristimo ovde...Mališa nije nestao,otišao je..
  To ne umanjuje bol ali sam hteo da znaš da je ovo što sam rekao  vrlo verovatno pa me ne shvati pogrešno jer stvarno saučestvujem sa tobom... Smile Drži se prijatelju
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.26
mob
Apple iPhone SE 2020
Ne treba dizati paranoju i stvarati teorije zavere. Nije vreme za to.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

S=T=O=P=======✈ =C=H=E=M=T=R=­A=I=L=S ===========✈

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 17945
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
 Poštujem.
IP sačuvana
social share
The Arrivals

Радио Снага Народа
Инфоратници Против Новог Светског Поретка
Гнев Србије
Окупациона Хроника
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 16:35:48
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.