Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Slobodan Radovanović, specijalni tužilac za organizovani kriminal  (Pročitano 1217 puta)
13. Nov 2006, 11:57:16
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
 Ekskluzivni intervju - Slobodan Radovanović, specijalni tužilac za organizovani kriminal

NIKOME NE PRAŠTAM!

Bez ikakve lažne skromnosti mogu da kažem da je slučaj protiv Kljajevićeve grupe moje kapitalno delo!

Slobodan Radovanović...
* Nema nikakvih pritisaka na tužilaštvo, garantujem da nema i neće biti nikakvih ustupaka, nema praštanja!
* Ako je neko kriv, moraće da odgovora, bez obzira na to kako se zove, ko mu je otac, a ko prijatelj!
* Tokom jeseni ću otvoriti "slučaj Ćuruvija". Ima indicija ko su nalogodavci ubistva, sve ide ka državnom vrhu

Slučaj "stečajne mafije" širi se na Robne kuće "Beograd", Brodogradilište i još neke firme...

Presuda za ubistvo Đinđića krajem ove ili početkom sledeće godine

Bagzija se mnogi plaše, i to je činjenica...

BEOGRAD - Specijalni tužilac za organizovani kriminal Slobodan Radovanović u ekskluzivnom intervjuu za Press kaže da je za godinu i po dana, koliko je na ovoj funkciji, napisao jedno od prvih kapitalnih dela o organizovanom kriminalu u Srbiji: Optužnicu protiv "stečajne mafije"!
- Bez ikakve lažne skromnosti mogu da kažem da je proces protiv ove grupe moje kapitalno delo! Mnogi još nisu svesni pravih razmera ovog kriminala. Prema našim procenama, šteta koju je ova grupa napravila državi iznosi više od 50 miliona evra, mada verujem da će konačna cifra biti mnogo veća! Samo je u slučaju "C marketa" napravljena šteta od 20 miliona, a u slučaju "Poštanske štedionice" 14 miliona evra. A, to nije tačka na ovaj slučaj, on još nije zatvoren.
Znači, biće još hapšenja?
- Mogu da kažem da ovaj slučaj sada ide u širinu, da se širi na još nekoliko firmi koje su mnogo imovine izgubile u stečajevima. To su pre svega Robne kuće "Beograd", a imamo informacija i o Brodogradilištu "Beograd", kao i nekim drugim firmama čija imena ne želim sada da otkrivam da ne bismo uznemirili javnost... Mnogi se pitaju kako smo i zašto krenuli na korupciju baš u Trgovinskom sudu, a upravo je ova sudska institucija posebno negativno apostrofirana u Studiji izvodljivosti koju smo dobili od EU.
Ali, da li je moguće da je predsednik Trgovinskog suda u Beograda Goran Kljajević vrh te takozvane "stečajne mafije"? On, ipak, to nije mogao da radi bez političke podrške nekoga iz vrha. Da li će neko iz bivše ili sadašnje vlasti odgovarati?
- Tužilaštvo radi samo na osnovu dokaza koje prikupi. Mi smo zasad došli dovde dokle smo došli. Bilo bi neozbiljno da nagađam ili licitiram imenima ljudi. A, takođe, ima i nekih stvari o kojima sada ne mogu da govorim. A, stvarno ne znam da li neko, kako kažete, iz politike treba da se plaši ovog slučaja. Verovatno ima onih koji strahuju...
Imate li svedoka saradnika u slučaju "stečajne mafije"? Da li vam se neko ponudio?
- Zaštićenih svedoka zasad nemamo. Nikoga ne jurimo i nemamo potrebe za tim. Nudili su se neki, ali mi imamo vrlo ozbiljnu optužnicu. Imamo jake svedoke, audio i video zapise... Jednostavno, ne treba nam pomoć takvih svedoka. Pazite, u tom konkretnom slučaju mi imamo 227 svedoka i pismene dokaze za čije je taksativno nabrajanje, bez ulaženja u suštinu, potrošeno 46 strana optužnice!
Pomenuli ste audio i video zapise. Šta se nalazi na tim snimcima?
- Kontakti osoba sa optužnice sa ljudima sa kojima ne bi trebalo da bude kontakata. Ali, dalje ne mogu o tome da pričam.
Da li ste imali pritiske ljudi iz vlasti zbog "stečajne mafije"?
- Prvo, nikakav pritisak ljudi iz sadašnje vlasti ovo tužilaštvo nije imalo. A drugo, ne verujem da bi se baš neki političar i usudio da me pozove i traži da nekog ne gonim. Nije to baš tako jednostavno, jer ja funkcionišem na drugačiji način. Budite sigurni, ukoliko se to desi, javnost će odmah o tome biti obaveštena. Odmah ćete znati ko me zove i šta traži od mene. Ja nemam boljeg saradnika i boljeg saveznika od javnosti!
Da budemo konkretni. Postoji priča da je na vas vršen pritisak zbog hapšenja Marka Davidovića, vlasnika "Marten Borda", inače sina generala Grujice Davidovića. Taj general je blizak prijatelj ministra Velimira Ilića?
- Ponavljam, nema takvih pritisaka na tužilaštvo i mene lično! Garantujem vam da nikakav ustupak neću napraviti. Nema praštanja! Ako je neko kriv, moraće da odgovora, bez obzira na to kako se zove, ko mu je otac, a ko prijatelj. Na takav način uopšte neću o da razgovaram.
Dobro, ali šta je onda sa Markom Davidovićem? Odavno je uhapšen, a nema ga na optužnici zajedno sa ostalim članovima "stečajne mafije"?
- Protiv njega se još vodi istraga. Mislim da će iz te istrage izaći još jedna optužnica, na kojoj će se naći neka već poznata imena, a biće tu i novih ličnosti.
Tražili ste da se mafijašima zamrzne imovina još dok traje istraga, kao i da se proveri imovina svih koji su u kontaktu sa kriminalcima. Predlažete da se posle presude sva nelegalno stečena imovina oduzme. Da li je taj vaš zahtev prihvatio ministar pravde?
- Ministar pravde samo je jedna stepenica, mnogo je važnije to što oko ovog pitanja mora da se postigne konsenzus svih političkih snaga u zemlji. Oni moraju da odluče da li su za to da se kriminalcima oduzima sva imovina. Čini mi se da će oko usvajanja ovog predloga biti mnogo problema, jer se mnogi plaše šta će biti sutra. I verovatno će ovu inicijativu sprečiti pod izgovorom da se krše ljudska prava. Ali, ovde treba znati da Italija i te kako "krši" ljudska prava mafije i oduzima im sve što su nelegalno stekli. Isto je i u SAD i drugim zapadnim zemljama.
Taj predlog će biti najbolji test poštenja za sve političare u Srbiji?
- Tačno tako. Ovo pitanje biće test iskrenosti i poštenja svih političkih faktora u Srbiji! Ovde će se videti da li oni istinski žele da stanu na put korupciji i kriminalu.
Za jesen ste najavili otvaranje "slučaja Ćuruvija". Evo nas u prvoj polovini novembra...
- Pa, još je jesen... To ću morati da uradim. Na raspolaganju imam dve mogućnosti: ukoliko se steknu zakonski uslovi, mogu da pokrenem postupak protiv određenih lica zbog ubistva Slavka Ćuruvije ili da objasnim javnosti zašto to nisam uradio. Moram to da uradim, jer bar toliko dugujemo porodici Slavka Ćuruvije, svim drugim novinarima i kompletnoj javnosti.
Koja je opcija bliža? Istraga ili objašnjenje?
- Ne želim da prejudiciram neke stvari, jer je stvar vrlo osetljiva. Mislim da ću tokom decembra izaći u javnost i reći šta imam o "slučaju Ćuruvija".
Kažite nam, imate li bar neke indicije ko su nalogodavci Ćuruvijinog ubistva?
- Imam. To slobodno napišite!
Da li su to ljudi iz bivšeg državnog vrha?
- Nemojte... Da, sva saznanja idu prema njima!
Pričamo o onima koji su u Hagu?
- Nemojte, sačekajte još malo!
Najavili ste da će svedočenje Dejana Milenkovića Bagzija iznenaditi mnoge. Ipak, može li se verovati jednom kriminalcu na reč?
- Svedočenje bilo kog kriminalca ne može biti jedini dokaz, već se njegovo svedočenje poredi sa drugim dokazima, iskazima, pa tek ako se to potvrdi, onda se uzima za ozbiljno. Uostalom, ukoliko ne bude govorio istinu, vratiće se na optuženičku klupu! Dejan Milenković je čovek koji može da otkrije dosta o drugim delima, ne direktno u vezi s ubistvom premijera.
Rekli ste da se Bagzija mnogi plaše? Koliko političari imaju razloga za strah?
- Da, Bagzija se mnogi plaše, i to je činjenica. A što se konkretnog pitanja tiče, pa vi tražite odgovor koji predstavlja službenu tajnu!
Može li Bagzi da premesti Čumeta sa klupe za zaštićene svedoke na optuženičku klupu?
- Ne mogu to da kažem.
Ostajete li pri proceni da će prvostepena presuda ubicama Đinđića biti doneta pre kraja 2006. godine?
- Otkako je promenjen predsednik veća, drastično je ubrzan tempo suđenja. Mislim da je realno da krajem ove ili početkom sledeće godine dobijemo tu presudu.
D. Isailović
S. Marjanović
D. J. Vučićević

Pravosuđe ne vezivati za vlast!

Da li očekujete da ćete i posle vanrednih izbora ostati na ovoj funkciji?
- Nisam došao da budem u funkciji bilo čije vlasti, već da radim svoj posao! Ne znam da li ću biti ovde posle izbora, ali znam da pravosuđe ne sme da se vezuje za vlast.
Da li ste bliski nekoj političkoj opciji, postoji i priča da ste "čovek od poverenja DSS-a"?
- Kao i svaki drugi čovek, i ja imam svoja politička opredeljenja, i to je moja lična stvar. Ali, nikad nisam bio, niti ću biti eksponent bilo koje stranke. To tražim i od svojih saradnika.
Koliko se puta zapitate: "Dobro, pa da li sam ja jedini ludak koji se bori za pravdu, dok sve druge u Srbiji baš briga?"
- Normalno da mi padaju takve stvari na pamet, pa svi dođemo u takvo stanje. Ali, u meni i dalje ima nade i energije da će se u ovom tužilaštvu stvari odvijati kako treba. Ako toga više ne bude, sam ću otići. Neće morati niko da me menja i smenjuje. Sada je stvoreno jedno moćno tužilaštvo kakvo u Srbiji nije postojalo i mislim da bi svima trebalo da bude u interesu da takvo i ostane.
Da li slobodno šetate gradom?
- Imam obezbeđenje koje vidim, a pretpostavljam da postoji još neko ko brine o mojoj bezbednosti. Možete vrlo često da me sretnete na ulici. Ne bih mogao da sedim izolovan ni po koju cenu. Da ne mogu da odem sa prijateljima na pivo ili kafu?! To, nikako.
Kada su vam predložili ovu funkciju, da li ste se dvoumili?
- Naravno da jesam. U Kragujevcu sam imao sjajan tim, svoj mir, koncept rada... Bilo je mnogo onih koji su me pitali da li sam normalan, šta će mi to u životu... Plašio sam se kako će sve to funkcionisati, hoću li moći da se izborim sa svime, da li ću imati podršku... Ipak, verujem da mogu da pomognem. I zasad je dobro. A kriminalaca se ne plašim, pa valjda oni mene treba da se plaše!

Slučaj tužioca Vitorovića

Iz svog tima "izbacili" ste tužioca Miloljuba Vitorovića, koji je sada prešao u Tužilaštvo za ratne zločine, koje vodi Vladimir Vukčević. Kako to objašnjavate?
- Verujem da ćete pravo objašnjenje dobiti u Tužilaštvu za ratne zločine. A što se tiče tužioca Vitorovića, on se jednostavno nije uklopio u našu koncepciju rada. I da budem jasan, nije on napustio tužilaštvo zato što je odao službenu tajnu, jer da je to uradio, bio bi krivično gonjen! Tužilac Vitorović prekršio je nepisana pravila ponašanja kojih svi moramo da se držimo! Odavde niko ne sme da iznosi informacije, a imali smo situacije da su odlazili čitavi transkripti. Otkako su neki ljudi otišli, mi takvih problema nemamo.
U kakvim ste odnosima s tužiocem Vukčevićem i da li vas je konsultovao oko angažovanja Vitorovića?
- S tužiocem Vukčevićem sam u odličnim odnosima. Mene nije pitao ništa o angažovanju Vitorovića. Možda jeste neke druge, ali mene nije.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
SVI PROTIV MAFIJAŠA
Sve veće stranke spremno podržale predlog specijalnog tužioca Radovanovića da se mafijašima zamrzava i oduzima sva imovina

Ministar Stojković: Udar na imovinu je udar u srce mafije!

BEOGRAD - Predstavnici najvećih političkih stranaka podržali su juče skoro jednoglasno predlog specijalnog tužioca Slobodana Radovanovića da se usvoji zakon prema kome bi se mafijašima zamrzavala i oduzimala sva imovina.
Podsetimo, specijalni tužilac za organizovani kriminal Slobodan Radovanović rekao je u jučerašnjem intervjuu Pressu da se to tužilaštvo zalaže za promenu zakonskih odredbi koje se tiču imovine mafijaša. On je rekao da je već jedna takva inicijativa upućena vlastima i naglasio je da se na ovom pitanju može najlakše videti da li su političari spremni da stanu na put korupciji i kriminalu.
Zoran Stojković, ministar pravde i funkcioner DSS-a, kaže da nije dobio nikakvu inicijativu specijalnog tužioca, ali da nema ništa protiv donošenja novog zakona kojima bi ta materija bila dodatno regulisana.
- Zakonom o krivičnom postupku koji je već donet, ali koji će stupiti na snagu jula 2007. godine, već je dato ovlašćenje tužiocu da odlučuje o blokadi imovine. Mi nemamo ništa protiv da se donese i neki novi zakon koji bi propisivao ispitivanje porekla imovine osumnjičenih, zamrzavanje imovine do pravosnažne presude, kao i proveravanje imovine najbližih saradnika i rođaka osumnjičenog. Udar na imovinu je udar u srce mafije, jer se većina njih bavi organizovanim kriminalom upravo zbog materijalne dobiti - kaže Stojković, i dodaje da DSS sigurno nije stranka koja bi opstruirala proveru imovine kriminalaca.
Generalni sekretar SRS-a Aleksandar Vučić ističe da ta stranka podržava svaku borbu protiv kriminala i korupcije, pa i predlog da se mafijašima oduzima sva imovina.
- Ali, ako smo već kod testiranja poštenja i iskrenosti, treba proveriti i specijalnog tužioca, jer njemu ne pada na pamet da proveri ili goni tajkune koji su uz Vojislava Koštunicu, ali zato su mu na tapetu svi oni koji su protiv njega - naglašava Vučić.
Član Predsedništva G17 Plus Snežana Plavšić-Stojanović kaže da se ta stranka ne protivi primeni restriktivnih metoda u obračunu sa organizovanim kriminalom.
- Mi podržavamo sve radikalne metode u obračunu sa organizovanim kriminalom i korupcijom, a naročito primenu zakona koji su u zemljama EU dali dobre rezultate u obračunu sa mafijom. Ipak, ako tužilac kaže da ima indicije da neko od političkih stranaka hoće da opstruira donošenje i primenu takvih zakona, neka kaže ko je to konkretno, a ne da javnost sumnja u sve stranke - navodi ona.
I u DS-u kažu da "iz sve snage" podržavaju borbu protiv organizovanog kriminala i zalažu se za oduzimanje mafijaške imovine.
D. Isailović

Dačić: Pazite na ljudska prava

Predsednik Glavnog odbora SPS-a Ivica Dačić smatra da se prilikom donošenja takvih zakona mora voditi računa.
- Apsolutno podržavamo borbu protiv kriminala i korupcije, ali se mora voditi računa o ljudskim pravima. Ne kažem da treba sakriti kriminalce iza te parole, ali moramo voditi računa da se obračun sa mafijom ne pretvori u revolucionarnu pravdu. Ipak, u ovoj zemlji ima puno revanšizma, ali i selektivnosti - navodi Dačić.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.127 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.