Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:11:57
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Sku­po pa se če­ka!  (Pročitano 1646 puta)
07. Sep 2006, 23:36:24
Veteran foruma
Superstar foruma


Nista

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 82508
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
B. RA­DI­VO­JE­VIĆ, 7. septembar 2006

BE­O­GRAD - U 48 zdrav­stve­nih usta­no­va u Sr­bi­ji na osam sku­pih di­jag­no­stič­kih pro­ce­du­ra i ope­ra­ci­ja če­ka 20.000 lju­di!
Li­ste če­ka­nja pra­ve se za sni­ma­nje ske­ne­rom, mag­net­nom re­zo­nan­com, ko­ro­na­ro­gra­fi­ju (ili ka­te­ta­ri­za­ci­ju) i ope­ra­ci­ju sr­ca, ugra­đi­va­nje graf­to­va od ve­štač­kih ma­te­ri­ja­la, en­do­pro­te­ze ku­ka i ko­le­na, i za zrač­nu te­ra­pi­ju on­ko­lo­ških pa­ci­je­na­ta.
Sa­ma či­nje­ni­ca da neo­p­hod­nu me­di­cin­sku po­moć če­ka­ju obo­le­li od ma­lig­nog tu­mo­ra, ili oni ko­ji­ma je po­treb­na ope­ra­ci­ja sr­ca je bi­zar­na, ali ni­ti je auten­tič­no na­ša, ni­ti je od ju­če. I u mno­go bo­ga­ti­jim zdrav­stve­nim si­ste­mi­ma za ova­kve in­ter­ven­ci­je po­sto­je li­ste če­ka­nja, a kod nas se do pre par go­di­na če­ka­lo i du­že, i vi­še, a da se pre­ci­zno ni­je zna­lo ni ko, ni šta če­ka.
Pro­fe­sor dr To­mi­ca Mi­lo­sa­vlje­vić, mi­ni­star zdra­vlja, oče­ku­je da će li­ste če­ka­nja bi­ti uki­nu­te u na­red­nih ne­ko­li­ko go­di­na.
- Uslov za to je da se u zdrav­stve­nim usta­no­va­ma obez­be­di ade­kva­tan pro­stor, opre­ma, po­tro­šni ma­te­ri­jal i da se ure­di si­stem kroz ja­ča­nje kva­li­te­ta i me­ra kon­tro­le - pre­ci­zi­ra prof. Mi­lo­sa­vlje­vić. - U na­sto­ja­nju da is­pu­ni­mo te uslo­ve, po­sled­njih go­di­na ra­di­mo i ku­pu­je­mo ono što je tre­ba­lo da se ku­pi sre­di­nom de­ve­de­se­tih go­di­na.
Od pro­šle go­di­ne li­ste su tran­spa­rent­ne da bi se sma­nji­le even­tu­al­ne zlo­u­po­tre­be i sva­ki od pa­ci­je­na­ta, ko­ji se vo­de pod ši­from ra­di za­šti­te pri­vat­no­sti, na saj­tu Re­pu­blič­kog za­vo­da za zdrav­stve­no osi­gu­ra­nje mo­že da pra­ti "kre­ta­nje" na li­sti. "Spi­sku" će usko­ro bi­ti pri­do­da­te i li­ste če­ka­nja na of­tal­mo­lo­ške pro­ce­du­re, pre sve­ga za ope­ra­ci­ju ka­ta­rak­te.
- Do pre par go­di­na li­ste če­ka­nja su bi­le mno­go du­že i spo­ri­je su "od­mi­ca­le", jer ni­je bi­lo le­ko­va, po­tro­šnog ma­te­ri­ja­la - ob­ja­šnja­va Vla­dan Ig­nja­to­vić iz RZ­ZO. - Sa­da je mno­go bo­lje, ali da­le­ko je od ide­al­nog. Sva­ka li­sta ima svo­je spe­ci­fič­ne pro­ble­me. U kar­di­o­lo­gi­ji, re­ci­mo, ima­mo ma­njak i sa­la i ka­dra. Pro­blem sa sa­la­ma se po­ste­pe­no re­ša­va, ali osta­je pro­blem ka­dra, jer ja­ko je ma­lo le­ka­ra ko­ji zna­ju da ugra­de stent. U or­to­pe­di­ji ima­mo i struč­nja­ke i sa­le, a pro­blem je ugrad­ni ma­te­ri­jal. Za­to smo za or­to­pe­di­ju opre­de­li­li 50 od­sto vi­še nov­ca ne­go što je pla­nom bi­lo pred­vi­đe­no. Sa­da je sve na bol­ni­ca­ma.

Li­ste če­ka­nja za pejs­mej­ker vi­še ne po­sto­je, do ok­to­bra sle­de­će go­di­ne pot­pu­no će bi­ti re­šen pro­blem le­če­nja tu­mo­ra šti­ta­ste žle­zde ra­di­o­ak­tiv­nim jo­dom otva­ra­njem no­vih ka­pa­ci­te­ta i bo­ljom or­ga­ni­za­ci­jom ra­da u Kra­gu­jev­cu i Ka­me­ni­ci - na­vo­di To­mi­sa Mi­lo­sa­vlje­vić. - Sa­da je i pro­blem sa mag­net­nom re­zo­nan­com, ske­ne­rom, zrač­nom te­ra­pi­jom mno­go ma­nji ne­go ra­ni­je. Pro­šle go­di­ne ura­đe­no je dvo­stru­ko vi­še po­sla u in­ter­vent­noj kar­di­o­lo­gi­ji ne­go 2005. go­di­ne, pa se i tu pro­blem na ne­ki na­čin smi­ru­je. U or­to­pe­di­ji su, ta­ko­đe, ja­sni po­ma­ci i na­pre­dak u re­ša­va­nju li­sti če­ka­nja. Oče­ku­je­mo da ovaj pro­blem iz me­se­ca u me­sec bu­de sve ma­nji.
In­ter­vent­na kar­di­o­lo­gi­ja, do­bi­la je do­dat­ni sti­mu­lans da sve­de li­ste če­ka­nja na naj­ma­nju me­ru. Za sva­ku in­ter­ven­ci­ju ura­đe­nu vi­ken­dom, van re­dov­nog pro­gra­ma, kar­di­o­lo­zi su do­dat­no pla­će­ni.


SKE­NER
NA pre­gled ske­ne­rom u KBC Ze­mun če­ka 870, u Uži­cu 700, u Su­bo­ti­ci 400, u No­vom Pa­za­ru 190 pa­ci­je­na­ta, u Po­ža­rev­cu 320.
Pre­ma po­da­ci­ma Mi­ni­star­stva zdra­vlja sve bol­ni­ce u Sr­bi­ji, iz­u­zev Srem­ske Mi­tro­vi­ce, ima­ju ske­ner, a 65 od­sto di­jag­no­stič­kih pro­ce­du­ra za­vr­ši se u ro­ku od 30 da­na, a u Be­o­gra­du je ne­što lo­ši­ja si­tu­a­ci­ja.

MAG­NET
NA di­jag­no­sti­ku mag­net­nom re­zo­nan­com, pre­ma po­da­ci­ma Mi­ni­star­stva zdra­vlja, 34 od­sto di­jag­no­stič­kih pro­ce­du­ra oba­vi se u okvi­ru 30 da­na, a pro­seč­no se če­ka tri me­se­ca. Pre­ma li­sta­ma če­ka­nja pre­gled mag­ne­tom u KCS če­ka 400 (za dve di­jag­no­stič­ke pro­ce­du­re), u KBC "Be­ža­nij­ska ko­sa", za mno­go vi­še pro­ce­du­ra, 1.200, a u In­sti­tu­tu za on­ko­lo­gi­ju u Ka­me­ni­ci 2.000 lju­di.

PRO­TE­ZE
OR­TO­PED­SKE bol­ni­ce RZ­ZO sa­da mo­gu da fak­tu­ri­šu sva­ku ugra­đe­nu pro­te­zu po­seb­no i one će, tvr­de u RZ­ZO, bi­ti pla­će­ne. Sve do­dat­ne in­ter­ven­ci­je se fak­tu­ri­šu od 28.000 do 91.000 di­na­ra plus ugrad­ni ma­te­ri­jal: če­ti­ri vr­ste pro­te­za, ko­je RZ­ZO pla­ća po na­bav­noj ce­ni bol­ni­ce. Ugrad­nju ku­ka u "Ba­nji­ci" če­ka 2.000, u Kru­šev­cu 290, u Uži­cu 440 lju­di.

SR­CE
PRE­MA zva­nič­noj li­sti iz RZ­ZO ko­ro­na­ro­gra­fi­ju ili ka­te­ta­ri­za­ci­ju u In­sti­tu­tu "De­di­nje" če­ka 3.000 lju­di, a pre­ma po­da­ci­ma Mi­ni­star­stva zdra­vlja 1.818. Za baj-pas u "De­di­nju" na li­sti je 1.000, stent 1.200, graft 1.200, val­vu­lu 800 lju­di. U In­sti­tu­tu u Srem­skoj Ka­me­ni­ci ko­ro­na­ro­gra­fi­ju če­ka 900, stent 100, a val­vu­lu 120 pa­ci­je­na­ta.
 

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
"Narod je glup, a sad se buni zato što je glup. Pa ne možeš i biti glup i bunit' se što si glup."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 10:11:57
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.